Pszczelarstwo

Rasa kur Phoenix

Ozdobne kurczaki są hodowane nie tyle na mięso, ile na przyjemność estetyczną. Ozdabiają dziedziniec samą swoją obecnością, nic więc dziwnego, że takie rasy były popularne w starożytności. Chickens Phoenix - jedna z najbardziej niezwykłych ras i ten artykuł jest im poświęcony.

Historia rasy

„Catching luck by the tail” to prawie długi ogoniasty Phoenix. I niech mitologiczny ptak nie istnieje, kurczaki feniksa nie są fikcją, ale prawdziwą rasą. Od czasów starożytnych uosabiała szczęście, dobrobyt i wysokie cnoty w Chinach. Ale jak wyglądały te wyjątkowe ptaki?

Zdjęcie Phoenix Firemane

Ciekawe! Starożytna chińska omen mówi, że jeśli kurczak Phoenix mieszka w południowej części dziedzińca, rodzina nie przetrwa przeciwności losu i nieszczęścia.

Historia kurczaków długoogoniastych wraca do Chin w pierwszym tysiącleciu. Starożytni chińscy hodowcy nazywali ich „Fen-Juan” i kojarzyli z mistycznym ptakiem Feniksem, co było powodem pojawienia się innego imienia. Uważano ją za uosobienie kobiecej zasady - „yin” i czczono ją pod każdym względem.

Z czasem kilku przedstawicieli gatunku zostało przywiezionych do Japonii, gdzie zaczęto nazywać je „Yokohama-tosa” i „Onagadori”. Japońskim hodowcom udało się zapewnić, że ogony niektórych pojedynczych okazów osiągnęły 11 metrów! W Japonii uważano ich za imperialne, sanktuarium, którego nie mogliby zasadzić wszyscy na dziedzińcu! Ale jeść przystojny, nikt nie odważył się. Nie zostały one sprzedane, ale tylko przekazane lub otrzymane jako prezent. A kiedy w Europie i Ameryce zainteresowali się kulturą wschodnioazjatycką, kurczak Phoenix rozprzestrzenił się na cały świat.

Ciekawe! Do dziś Japończycy czczą kurczęta Feniksa i, podobnie jak w dawnych czasach, nie sprzedają ich, jako proste rasy i krzyże.

Opis rasy kur Phoenix

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana melona Ałtaj
 • Kwiat dekabrysta (Schlumberger)
 • Jak wypić kozę
 • Najlepsze białe winogrona

Hens the Phoenix - znana rasa długoogoniasta. Jego główną cechą wyróżniającą jest ogon, który może rosnąć o 90 cm rocznie, istnieją dwa kierunki Phoenix - japoński i niemiecki. Japończycy starają się zwiększyć długość ogona kurcząt o ponad 11 m. Plany to ogony większe niż 13, a nawet 16 metrów! Niemcy oszczędzili ptaka i hodowali Feniksa z ogonami 2,5-3,5 metra, a nie więcej.

Rasa kurczaków feniksa zdjęcie

Są też karłowate kurczaki Phoenix. Mają prawie taki sam wygląd i właściwości, tylko nieznacznie mniej i większą wydajność. Na przykład kobiety noszą jaja po 30 g każda, ale dają do 160 sztuk rocznie. Ponadto ich ogon nie jest tak długi, więc opieka jest uproszczona.

Ważne! Kurczęta Phoenix nie rzucają się jak inne rasy. Nie mają w ogóle okresu linienia - to kolejna charakterystyczna cecha, dzięki której ptak ma tak duży, piękny ogon.

Koguty - dekoracja formy. Jest to ich długi ogon, który rośnie, czasami osiągając 10-11 m (wygląd japoński) lub 3,5 m (wygląd niemiecki). Masa dorosłego ptaka wynosi 1,5-2 kg. Stopy bez piór i pióra na nich są znakiem mieszania skał! Szyja jest średniej długości. Głowa jest mała. Grzebień koguta jest duży, jasnoczerwony, podobnie jak kolczyki. Oczy są ciemnopomarańczowe, dziób jest szaro-niebieski lub bladożółty.

Ciekawe! Dla przedstawicieli gatunku ich duży ogon jest problemem, a nie powodem do radości. Z powodu tak długiego ogona trudno im się poruszać i żyją bardziej jak papugi - na kijach - aby ludzie mogli zobaczyć ich piękny ogon.

Kurczaki mają nie tak wspaniały ogon, jak u kogutów, ale są też dłuższe niż inne rasy i bardzo bujne. Są małe, ważą około 1,3 kg, z niskim ciałem. Na głowie jest prosty grzebień, mały rozmiar i kolczyki. Na nogach mogą być ostrogi. Upierzenie samic i samców ściśle przylega do ciała, gładkie, lśniące w słońcu. Kolor jest najbardziej zróżnicowany, ale częściej spotyka się z białymi, złocistymi, czarno-białymi i brudnobiałymi ptakami.

Wydajność rasy

Podobnie jak większość innych gatunków ozdobnych, kurczaki Phoenix nie są wychowywane w celu zdobycia jajek lub mięsa, ale w celu udekorowania stoczni, więc rzadko zwracają uwagę na ich wydajność. Nie są one opłacalne przy pozyskiwaniu jaj lub mięsa, ale często można je zobaczyć na wystawach, ponieważ modele i zapłodnione jaja drobiowe nie są tanie.

 • Dojrzałość płciowa zaczyna się po 6 miesiącach, ale w końcu kurczaki i koguty tworzą się dopiero po 2 latach. Ważne jest to, że długi ogon koguta jest dominującą cechą, więc jeśli weźmiesz prostego kurczaka i koguta feniksa, ich potomstwo pójdzie do „taty”.

 • Produkcja jaj kurzych rocznie do 100 sztuk. Wielkość jąder jest mała - 50 g, nie więcej. Kremowa skorupa.

Ciekawe! W tej chwili najdłuższy ogon ma 13 metrów umocowanych u 17-letniego koguta. Hodowcy twierdzą, że nadal rośnie!

Niesamowite zdjęcie rasy Rooster Phoenix

 • Mięso smakuje tak samo jak inne kurczaki - smaczne, ale ostre ze względu na to, że gatunek nie jest brojlerami. Jednak ptak jest ubijany w ostateczności i bardzo rzadko. Powodem jest to, że nawet koguty są bardzo małe, dużo pieniędzy wydaje się na ich utrzymanie, a nie każdy będzie miał rękę na takim skarbie.

Coop dla Phoenix

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Jak uprawiać bakłażan w otwartym polu
 • Rasa kóz Lamancha
 • System nawadniania kroplowego

Cechy treści ptaka wynikają z tego, że ma duży, piękny ogon. Więc nie każdy kurnik nadaje się do Phoenixes.

Zdjęcie kurnika

 • Wielkość pomieszczenia powinna być znacząca. Oczywiście rezydencje nie są potrzebne, ale dla jednego ogoniastego koguta potrzebujesz co najmniej metra kwadratowego wolnego miejsca. Jeśli chodzi o kurczęta, można umieścić do 3 osobników na kwadrat.

 • Grzędy znajdują się na wysokości 1,2-1,4 metra od podłogi. Dla nich zrobić schody, specjalne kroki, jeśli to konieczne, ale co najważniejsze, że nie były niskie!

 • W domu zachowana jest wzorowa czystość. Powodem jest ten sam ogon. Jeśli jest brudny, zacznie się dużo brudzić i nawet regularne czyszczenie nie pomoże. Doprowadzi to do uszkodzenia pióra, ewentualnie odbarwienia, nie wspominając o rozwoju drobnoustrojów i owadów w piórach ptaka.

 • Na zewnątrz padok z pewnością się uspokaja. Kurczęta Phoenix uwielbiają chodzić. Niech niektórzy poruszają się z powodu niewygodnej długości ogona, ale dla nich jest to niezwykle ważne! Zaleca się wykonanie przestronnej woliery, ogrodzonej nie tylko z boków, ale także z góry i sadząc niskie drzewa w środku. Wtedy kurczaki i koguty będą mogły nie tylko chodzić, ale także wspiąć się wyżej, aby ich ogony zwisały pięknie nad podwórzem.

Ważne! Chodzenie nie tylko poprawia nastrój ptaka, ale ma także pozytywny wpływ na kolor pióra i odporność kurcząt Phoenix.

 • Ogrzewanie kurnika odbywa się w celu zmniejszenia ryzyka przeziębienia i odmrożenia nóg, grzebienia i kolczyków. Ale warto zauważyć, że ptak prawie nie boi się zimna. Łatwo chodzi po śniegu i go dziwi. Zwolnij Phoenix na ulicy tylko w zimie, może być tylko w suchą, słoneczną pogodę.

Jak dbać o ptaka?

Ze względu na znaczną długość ogona życie kur Phoenix różni się nieco od życia innych ras.

 • Kurczęta Phoenix hodowane w inkubatorze są prawie całkowicie pozbawione instynktu macierzyńskiego. Niewielka korzyść z kury matki może być tylko wtedy, gdy sama została wyhodowana pod kurą. A jednak hodowcy nie podejmują ryzyka i sami hodują pisklęta - w inkubatorze, aby nie ryzykować.

 • Jeśli koguty mają skromny ogon, w promieniu 3 metrów, mogą chodzić same, ale jeśli długość jest większa niż 3 metry, będziesz musiał poprowadzić ptaka do hodowcy. Możesz wziąć swoich ulubieńców w ramiona, zmusić ich do siadania na ulicy lub po prostu użyć specjalnego kołowrotka do ogona (pióra są na nim noszone, aby ułatwić ruch).

 • Ogon - główny problem hodowców. Za nim musisz być piękna. W domu iw biegu niezbędne jest koryto z piaskiem i popiołem, aby ptaki oczyściły się, ale ogon koguta często wymaga dodatkowego czyszczenia przez hodowcę, oczywiście, jeśli ptak na to pozwala.

Ważne! Poza Niemcami, Japonią, a także Chinami, niezwykle trudno jest znaleźć kurczaki feniksa, przynajmniej rasowe. Dlatego koszt jednego jajka, nie mówiąc już o młodych, może być zbyt wysoki.

 • Rasa różna zmienność. Oczywiście każdy będzie chciał oglądać latającego koguta o długich ogonach, ale ptak może łatwo odlecieć, jeśli nie ograniczy jego terytorium. Dlatego eksperci zalecają ogrodzenie obudowy nie tylko z boków, ale także z góry.

Tutaj, ogólnie, i wszystkie trudności, z którymi trzeba się zmierzyć, reszta rasy jest prosta. Czasami potrzebuje kontroli weterynaryjnej, szybko dostaje robaki, jest karmiona na czas, kurnik jest czyszczony i idzie.

Funkcje karmienia

Standardowy tryb karmienia ptaków - 2 razy dziennie. Są karmione prostą metodą, chociaż japoński feniks żywi się klatkami, w których żyje. Żywność jest im dostarczana w specjalnych karmnikach, ponieważ nie jest dla nich wygodne jedzenie z podłogi - nie ma takich problemów z gatunkami niemieckimi.

Rzadkie i elitarne rasy kurcząt zdjęcie

Rano zazwyczaj podaje się miękkie jedzenie - zacieru. Wieczorem karmią skoncentrowaną paszę - zboża, mieszaną paszę. Nie ma wymogu karmienia ptaków, nie są brojlerami i nie potrzebują dużo jaj, najważniejsze jest to, aby jedzenie było świeże. Po południu, jeśli ptak tego chce, odnajdzie soczysty pokarm na spacerze.

Recenzje na temat rasy kurczaka Phoenix

Kurczaki Phoenix - niesamowite ptaki, bardzo piękne, wydatne, czasem zabawne. Nic dziwnego, że wielu hodowców chce je hodować.

 • Marina Kiryashina: „Marzyłem o wyhodowaniu Feniksów ze szkoły, kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się o tym gatunku. Kiedy wyprowadziłem się z miasta, było miejsce na hodowlę i okazję, ale były problemy z zakupem młodego stada, ponieważ musiałem zamówić za granicą, a potem nie był młody, ale jaja. w inkubatorze wyszło za pierwszym razem, to naprawdę wyjątkowy wygląd - wręcz bajeczny! ”

 • Alexey Shilov: „Kiedyś bardzo chciałem hodować kurczaki Phoenix, ale po 3 próbach pozyskania młodych zwierząt hodowlanych porzuciłem ten pomysł. nie ma też wielu gwarancji ”.

 • Olga Levko: „Odwiedzając Japonię i widząc te ptaki, po prostu nie mogłem się oprzeć i kupiłem kilka w Niemczech. Nie sprzedają ich w Japonii, po prostu je przekazują, a znacznie trudniej jest zabrać ptaka z kraju, niż otrzymać go w prezencie! gorzej. Ogony, choć mniejsze, ale ptak jest dla mnie łatwiejszy i łatwiejszy ”.

Obejrzyj film: Zwerg-Phönix goldhalsig, Nationale Geflügelschau Dortmund 2013 (Grudzień 2019).