Ogrodnictwo

Malinowa odmiana „Nagroda”

Pin
Send
Share
Send
Send


Maliny - smaczne, zdrowe jagody. Jest dość łatwa w uprawie, więc jest prawie w każdym ogrodzie. Niektórzy mieszkańcy lata sadzą nowe odmiany, inni skupiają się na starych, sprawdzonych w czasie. Malina Reward jest rodzimą odmianą znaną ze stabilnego plonu, słodkiego smaku i zbywalnych jagód.

Historia wyglądu odmiany

Nagroda Malina została wyhodowana w Ogrodzie Botanicznym Państwowego Uniwersytetu Agrarnego w Niżnym Nowogrodzie, w regionie Gorkiego. Aby uzyskać nową odmianę używanej maliny „Kołchoznica” i „Lloyd George”. Autorem tej odmiany był N. P. Zernova, jego asystenci M. Ya. Nefedova, A. F, Vorobyova, E, A, Bartenev. Rezultatem jest samowystarczalny gatunek o pewnych cechach kultur matczynych.

Nagroda Malinowej Klasy

Zawarte w rejestrze państwowym w 1973 r. Polecany jest do uprawy na działkach osobistych, letnich rezydencjach, ogrodach kuchennych, w ogrodach obszaru nie-czarnoziemskiego, Forest-steppe, Step. W branży nie jest popularna.

Opis odmiany malin Nagroda

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak ciąć cebulę do długotrwałego przechowywania
 • Motyl Królik Rasy
 • Kury rasy Adler srebrzyste
 • Cukinia Cavili F1 - opis odmian, uprawa i pielęgnacja

Odmiana jest w połowie sezonu. Dojrzewanie w regionach południowych obserwuje się od końca czerwca, a na środkowym pasie w pierwszej dekadzie lipca. Nadaje się do uprawy w środkowych, południowych regionach Rosji, na Ukrainie, nagroda ta jest również popularna na Białorusi. Jeśli zostanie podgrzana na zimę, w regionach północnych będzie dobrze rosnąć i będzie dobrze zbierać owoce, ponieważ jagody dojrzewają nie za późno.

Zdjęcia odmiany malin Nagroda

Rozkładany krzew, średnia wysokość - 1,5-2 metry. Każdego roku wytwarza średnią liczbę pędów, co znacznie ułatwia przycinanie. Pagon jest wyprostowany, niski, silny, nie zgina się, z wyjątkiem okresu owocowania - pod ciężarem jagód. Młode gałęzie są zielone, cienkie lub średniej grubości, z gęstą powłoką woskową. Kolor dorosłych gałązek jest czerwonawy, są również pokryte kwiatem, ale cienkie, ledwo widoczne. Ciernie w większości koncentrują się w dolnej części strzelania. Są one w kolorze ciemnofioletowym, duże, długie, z pogrubieniem u podstawy. Liście są średniej wielkości lub duże, pomarszczone, pięciopłatkowe.

Ważne! Aby krzew był dobrze oświetlony ze wszystkich stron, a gałęzie nie pękały pod ciężarem owocu, malina Nagroda jest przywiązana do podpór lub podpór.

Jagody mają masę w przedziale 2,6-3 g, ale mogą osiągać 5-6 g. Forma jest rozwarta, maliny są lekko spłaszczone na dwóch przeciwległych stronach, kolor jest ciemnoczerwony, ale matowy, nie jasny. Jest lekkie pokwitanie. Jagody są trwałe, jeśli zbierzesz je na czas, nie rozpadaj się. Odmiana jest smaczna, słodka i kwaśna, podobająca się dorosłym i dzieciom. Kości są małe. Zapach jest umiarkowanie wyraźny, niezbyt nasycony.

Charakterystyka malinowej nagrody

W celu określenia odmiany do sadzenia konieczne jest zbadanie cech najbardziej odpowiednich odmian, a następnie zakup sadzonek. Jakie są cechy i wady związane z odmianą Nagroda?

Zdjęcie odmiany malin

 • Jagody są duże, piękne, są wygodne do zbierania, ładnie wyglądają na talerzu, desery.

 • Zbiory dojrzewają bardzo szybko, w zgodzie, zbierają się w 3-4 tygodnie.

 • Odporny na mróz i suszę.

 • Nagroda Malina płodna.

Ważne jest, aby maliny nie bolały i nie dawały wielkich zbiorów, nie zalecają sadzenia ich obok truskawek, pomidorów czy ziemniaków.

 • Jakość handlowa jest wysoka. Malina jest piękna, klienci ją lubią.

 • Transport jest niski. Ogrodnicy zalecają sprzedawanie go na pobliskich rynkach, aby nie przewozić daleko, ponieważ jagody kruszą się po drodze, sapują, psują się i tracą całą zbywalność.

 • Wydajność z roku na rok wynosi 1,5-3 kg jagód z krzewu, z hektara to około 80-100 centów.

 • Smak jest deserowy, ocena 4,5 punktów na 5 możliwych. Maliny mogą być spożywane świeże lub używane do przetwarzania.

 • Jest łatwo podatny na choroby wirusowe i grzybicze, takie jak karłowatość, antraknoza, didimella. Odmiana często „zajmuje” roztocza malinowego, pędy gallitsa.

 • W opiece nie jest trudne. Ale nie możesz zapomnieć o krzakach - potrzebujesz prostej, terminowej opieki.

Funkcje lądowania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Ziemniaki odmiany Adretta
 • Co można sadzić obok cukinii
 • Jak ciąć porzeczki jesienią
 • Jedzenie z indyka

Do sadzenia za pomocą rocznych sadzonek i do przesadzania można stosować krzewy dorosłe. W każdym przypadku materiał sadzenia nie powinien mieć więcej niż 10-30 cm wysokości. Miejsce do lądowania wybierz słoneczny, otwarty. Można sadzić w pobliżu ogrodzeń, ścian. Czas lądowania to kwiecień lub koniec września.

Łóżka malinowe Nagroda za zdjęcie

Ważne! Malina Nagroda to inna wytrzymałość. Sadzonki szybko się zakorzeniają, rosną, rosną. Podczas przesadzania dorosłego krzewu zwykle nie pojawiają się problemy. Najważniejsze, aby wybrać wysokiej jakości, zdrowy materiał do sadzenia.

Ziemia powinna być lekko zakwaszona, w tym celu wprowadza się do niej trociny iglaste lub wykorzystuje się je do mulczowania ziemi wokół sadzonych sadzonek. Na metr kwadratowy potrzeba około 10 kg trocin. Studzienki kapią 3-4 dni przed sadzeniem. Dół stawia zgniłe frytki, próchnicę, trochę superfosfatu, popiół drzewny.

Rośliny sadzi się w odległości 0,5-1,5 metra, w zależności od tego, czy na miejscu jest wolne miejsce. Im grubsze jest sadzenie, tym trudniej jest utrzymać krzaki, ale ten czynnik nie wpływa na wydajność. Pomiędzy rzędami pozostaw 1-2 metry, aby wygodnie chodzić. Wielu ogrodników stosuje metodę sadzenia w szachy - między sadzonkami 50-70 cm, oszczędzając miejsce, dzięki czemu można sadzić znacznie więcej krzewów.

Raspberry Care Reward

Po zasadzeniu maliny musi zapewnić właściwą opiekę. Nie oznacza to, że ta odmiana jest bezpretensjonalna, ale nie powoduje poważnych trudności.

Zdjęcie malinowej pielęgnacji

 • Odmiana jest odporna na suszę, dlatego w środkowym pasie jest podlewana 1-2 razy w tygodniu, nie częściej. Oczywiście im bardziej suche lato, tym więcej podlewania jest potrzebne.

 • Podwiązka jest opcjonalna, ponieważ pędy są grube i zwykle niesie ze sobą ładunek jagód - bez upadku na ziemię. Ale jeśli jest wiele krzewów i powstają zwykłe nasadzenia, wskazane jest wykonanie niskiej podwiązki, podparcie dla każdego krzewu, aby wytyczyć granice ścieżki.

 • Mulczowanie krzewów nie jest konieczne, ale pożądane. Czasami siano jest używane jako ściółka, czasem trawa jest wilgotna, ale powinieneś patrzeć na ściółkę, aby nie okazała się chora lub nie miała nasion.

 • Górny opatrunek jest potrzebny w okresie aktywnego wzrostu zieleni na wiosnę (substancje azotowe - 30 g / 10 litrów wody), aw okresie składania jagód (fosforan potażu 40 g / 10 litrów). Zimą można zrobić trochę humusu pod kopaniem, ale tylko pod tymi krzakami, które są starsze niż 2 lata.

 • Wiosną pędy można ściskać od góry, aby stymulować boczne rozgałęzienia. Odbywa się to na początku maja, przed pierwszą dużą nerką.

 • Cięcie odbywa się 1-2 razy w roku - wiosną i jesienią. Przede wszystkim usuwają stare, chore i krzywe gałęzie. Jeśli jest zbyt wiele pagonów, konieczne jest rozrzedzenie krzewu, tak aby pozostało do 8 silnych gałęzi.

Ważne! W pierwszych 2 latach wzrostu krzewy mają wystarczającą ilość nawozu stosowanego podczas sadzenia. Dlatego nie są karmione.

 • Aby zdobyć duże jagody, można racjonować zbiory na gałęziach.

 • Każdego roku pod krzakiem powstaje kilka „potomstwa” (pędów), które w razie potrzeby kopią i przeszczepiają, aby rozszerzyć sadzenie malin lub zastąpić stare, chore, zniszczone krzewy.

 • Malinowa Nagroda odporna na mróz, nie bojąca się bezśnieżnych zim. A jednak w regionach o mroźnych zimach zwykle wygina się aż do wiosny. Na wygiętej malinie trzeba nanieść ściółkę jak suche liście, słomę lub po prostu zrobić ramkę pokrytą filmem.

Choroby i szkodniki

Raspberry Reward ma średnią odporność na choroby i szkodniki, dlatego musi być przetwarzana corocznie, a nawet kilka razy w trakcie sezonu ze specjalnymi preparatami lub mieszaninami krajowymi.

Malinowe zdjęcie Gallitza

Specjalistycznych środków szkodników na maliny Nagroda pomaga - „Alatar”, „Dowódca”. Z ludowych leków na szkodniki można skorzystać z następującego przepisu. 100 g suchej musztardy zalać 3 litrami wrzącej wody - nalegać dzień. Następnego dnia napar rozcieńcza się w 10 litrach, pozostawia na godzinę, filtruje i dodaje łyżkę octu i mydła do prania, a następnie stosuje do rozpylania.

Obróbka malin ze zdjęć chorób i szkodników

Jeśli krzewy wykazują oznaki choroby, zaleca się natychmiastowe zastosowanie środka grzybobójczego o szerokim spektrum działania. Od wysoce skutecznych leków: „Topaz”, „Skor”, „Chorus”, „Mistrz”, „Płyn Bordeaux”, „Witriol miedzi”. Wśród narzędzi biologicznych ogrodnicy doradzają „Fitosporin”, „Baikal”.

Recenzje Raspberry Reward

Wielu ogrodników uwielbia malinową nagrodę, inni widzą oczywiste wady. Możesz dowiedzieć się, jak dobra jest ta odmiana z przeglądów przedstawionych poniżej mieszkańców letnich, którzy już wyrośli na swoich działkach.

 • Sergey Klimenko: „Uprawiam Nagrodę od wielu lat. Jest ona gorsza od nowoczesnych odmian, chociaż kiedyś zdobyła wiele nagród. Jednak ta malina się nie poddaje, wszyscy moi znajomi rosną i nie spieszą się z przejściem na inne odmiany. słodkie, piękne jagody są niesamowicie trudne. Pozwól mi eksperymentować z nowymi gatunkami, ale dla siebie nadal pozostawiłem 5 krzaków.

 • Denis Serga: „Dobra odmiana - zbiory są wystarczające na jedzenie i konserwację. W naszym wiejskim domu rośnie od ponad 10 lat, czasami po prostu aktualizujemy sadzonki z pojawiającymi się pędami. Z nawozu stosuje się tylko przez próchnicę przed zimą. Wiosną mulczujemy i podlewamy na czas.

 • Anastasia Treshchuk: „Odmiana Nagroda jest bardzo obiecująca, ale ponieważ uprawiam więcej roślin na sprzedaż niż dla siebie, zostawiłam tylko 7 krzaków na tym terenie. Jest to dobre dla dzieci, daje dobre zbiory i wciąż gorsze od angielskich odmian. stabilny, nie wysoki i praktycznie niemożliwy do podniesienia. ”

 • Vadim Afanasyev: „Nagroda nie jest najlepszą odmianą malin, ale nie została udowodniona przez jedno pokolenie. Uwielbiam ją za smak, piękno jagód, prostotę w uprawie. I chociaż wielu znajomych poleca przejście na bardziej nowoczesne odmiany, nadal jest zdradzana za różnorodność nagród”.

Obejrzyj film: Familijne. Wyjatkowo rodzinne. (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send