Ogrodnictwo

Jak nakarmić piwonie wiosną?

Pin
Send
Share
Send
Send


Piwonie są siostrami róż i symbolem żarliwych, romantycznych uczuć, namiętnej miłości. Kwitną bardzo pięknie, podbijając serca hodowców kwiatów. Ale jeśli nie zadbasz o nich, odpowiednio piękny bujny kwiat nie może się doczekać. Jak nakarmić piwonie wiosną, jak i kiedy to zrobić można znaleźć w tym artykule.

Po co karmić piwonie?

Piwonie kwitną od wiosny. Jeśli mówimy o późnych odmianach, mogą kwitnąć latem, ale niezależnie od czasu kwitnienia, powinni zacząć dbać i nawozić od wczesnej wiosny, aby stały się ornamentem, a nie „szarą plamą” na kwietniku.

Ale co jeśli w ogóle nie użyjesz piwonii? Tak, być może po raz pierwszy, w zależności od jakości gleby, roślina zakwitnie wspaniale i bez dodatkowych opatrunków. Ale z czasem kwiaty staną się mniejsze, zaczną kwitnąć i staną się później, zmiana koloru (blaknięcie płatków), pojawienie się częstych chorób, nie wspominając o szkodnikach, jest możliwe, w wyniku czego kwitnienie nie będzie już dawało takiej samej radości jak wcześniej, ponieważ na ogół nie może być dłużej przestrzegany.

Ciekawe! Niewiele nawozów może uszkodzić piwonie wiosną. Kiedy nadchodzi ciepła wiosna, warto wziąć każdy złożony nawóz mineralny i wysuszyć go w ziemi wokół piwonii. Około 40-50 g na metr kwadratowy

Zdjęcia kwitnących piwonii

Konieczne jest wyciągnięcie wniosku, że opatrunek dla piwonii jest również ważny, jak dla róż, innych rodzajów kwiatów lub ogólnie dla każdej kultury, w tym ogórków lub pomidorów. To integralna część opieki, której nie można zapomnieć! Wielu początkujących hodowców zastanawia się - jak nakarmić piwonie wiosną na bujne kwitnienie, ale nie zawsze można uzyskać odpowiedź na to pytanie. Ale nie ma nic trudnego!

Kiedy musisz karmić piwonie?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak leczyć porzeczki ze szkodników i chorób?
 • Odmiana ziemniaka Impala
 • Odmiana ziemniaków Bellarosa
 • Premiksy dla świń

Pierwszą rzeczą, którą musisz przeczytać przed ustaleniem, jak nakarmić piwonie wiosną, jest czas zapłodnienia.

 • Pierwszy top dressing jest niezbędny dla piwonii po rozmrożeniu śniegu. Kultura w tym okresie wymaga składników odżywczych, aby obudzić się ze snu, aby rozpocząć wzrost.
 • Drugi opatrunek odbywa się podczas pączkowania. Piwonie nie są truskawkami, więc nie można się martwić o azotany lub inne substancje - najważniejsze jest nasycenie buszu, ale nie można przesadzić. W przypadku kwiatów znacznie łatwiej jest stosować chemię niż w przypadku warzyw i jagód, ale niewłaściwa dawka może być nawet zabójcza dla kwiatu, dlatego zaleca się stosowanie środka tutaj.

Zdjęcie nawozu Agricola dla piwonii

To ważne! Jeśli użyłeś nawożonej gleby podczas sadzenia pionów, możesz nie karmić ich wcale w ciągu pierwszych dwóch lat, ponieważ nawozy takiej pożywki dla piony są więcej niż wystarczające na ten czas. Ale od trzeciego roku zaczynają regularne karmienie!
 • Nawozy są posypywane po raz trzeci 7-14 dni po kwitnieniu, aby piwonia odzyskała siłę i rozpoczął się proces pączkowania.

Jak nakarmić piwonie wiosną na bujne kwitnienie w ogrodzie?

W zależności od czasu karmienia, wybierz jeden lub inny nawóz do piony. W skrajnych przypadkach można z pewnością zrobić prosty złożony preparat mineralny. Problem polega na tym, że nie zawsze jest on wystarczający dla potrzeb kwiatu, dlatego nadal pożądane jest, aby dokładnie wiedzieć, co przynieść i kiedy, aby zapewnić obfite kwitnienie.

 • Po raz pierwszy wiosną przyjmują typową mieszaninę: 15 g potasu i 10-15 g azotu na krzew.
 • Do drugiego karmienia należy przygotować mieszaninę 15 gramów azotu, 20 g fosforu i 15 g potasu. Wszystko jest zmieszane i wniesione pod piwonię.
 • Trzeci opatrunek zwykle nie zawiera azotu. Jeśli azot jest pobierany w małych dawkach, w przypadku zakupu nawozu i zawiera tę substancję. Jeśli sam użyjesz nawozu, musisz wziąć 15 g potasu i 20 g fosforu i zagrzebać w ziemi pod piwonami. Ta ilość jest zalecana dla jednego krzewu.

Jeśli nie chcesz mieszać nawozu samodzielnie, możesz użyć zakupionych mieszanek mineralnych. W przypadku piwonii hodowcy kwiatów zalecają dwa podstawowe nawozy.

 1. "Kemira„- Jest to opatrunek mineralny, który stosuje się 3 razy w roku. Podczas pierwszego i ostatniego opatrunku stosuje się Kemira-Universal lub Kemira-Lux. Roślina jest podlewana, następnie lek jest wylewany na ziemię (jedna garść) i gleba jest rozluźniona. do opatrunku „Kemira-Kombi” używa się bujnego kwitnienia piwonii, pobiera się garść substancji, wylewa na ziemię pod krzakiem i podlewa z góry.

Zdjęcia nawozów Kemira do wiosennego karmienia piwonii

Ciekawy nawóz Kemira jest wygodny, ponieważ jego składniki są w formie chelatowej. Oznacza to, że są akceptowane przez roślinę bez obowiązkowego przetwarzania przez mikroorganizmy w glebie.
 1. "Bajkał EM-1„- mikrobiologiczny, nowoczesny lek. Substancja ta zawiera żywe mikroorganizmy, które zwiększają płodność ziemi i poprawiają jej strukturę. Zwykle nie jest skropiona bezpośrednio pod piwonami, jak Kemira. Jest zakłócana jesienią i na wiosnę jest wykorzystywana do ściółkowania pionów. także jesienią, aby mulczować krzewy mieszaniną kompostu z tym produktem biologicznym, a następnie w wiosennym karmieniu nie będzie konieczne!

Nawóz fotograficzny Baikal EM-1 do piwonii

Piwonie karmienie dolistne

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Mleko w proszku dla prosiąt
 • Szczepienie gruszkowe
 • Automatyczny inkubator jaj
 • Najlepsze odmiany zimowych gruszek

W przypadku piwonii możliwe jest również dokarmianie dolistne. Pomaga osiągnąć bujne, długie kwitnienie i często pozwala trwale pozbyć się szkodników na krzakach. Do takiej procedury stosuje się prostą konewkę z sitem - zraszanie i z reguły złożony nawóz mineralny. W tym przypadku właściwe byłoby użycie leku „Idealny”, którego normy są wskazane na opakowaniu. Aby zapobiec zmywaniu substancji podczas pierwszego deszczu, do 10 litrów roztworu dodaje się łyżkę detergentu do prania lub mydła do prania.

Oprócz tego złożonego nawozu możesz użyć innych substancji.

 • Wczesną wiosną (kiedy pojawia się naziemna część krzewu - małe kiełki), piwonie karmi się roztworem 50 g mocznika i 10 litrów wody.
 • W ciągu miesiąca musisz przygotować kolejny nawóz - 50 g mocznika, 1 tabletkę mikrowzoru i 10 litrów wody.
 • Po kwitnieniu można wziąć 2 tabletki z mikro-nawozem, rozpuścić je w 10 litrach ciepłej wody i użyć do posypania - będzie to bardzo dobry krzew odżywczy.

Zdjęcia kwitnących piwonii

Z tym wszystkim wskazane jest używanie do piony lub korzeni lub dolistnego opatrunku naraz. To jest tylko na sezon, potrzebujesz tylko 3 opatrunków jednego lub innego rodzaju, a nie 3 suplementów korzeniowych na 3 kolejne. Jeśli oba są używane, ziemia prawdopodobnie utlenia się i roślina zacznie boleć.

Ważne! Przy stosowaniu nawozów niezwykle ważne jest przestrzeganie norm. Jeśli nie zastosujesz się do nich, krzak nie może w porę zbudować zielonej masy, przestać kwitnąć, stać się bolesny, a nawet umrzeć!

Aby nigdy nie myśleć o tym, jak karmić piwonie wiosną na bujne kwitnienie, wystarczy przestrzegać wszystkich standardów opieki. Nawozy wymagają regularnego, co najmniej 3 razy w sezonie, ale lek jest wybierany w zależności od osobistych preferencji i potrzeb buszu w danym okresie rozwoju.

Pin
Send
Share
Send
Send