Ogrodnictwo

Clematis Multi Blue

Pin
Send
Share
Send
Send


Clematis Multi Blue należy do wczesnych odmian wielkokwiatowych. Jego ojczyzną jest Holandia. Clematis Multi Blue został wyhodowany w 1983 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na cały świat. Nadaje się do uprawy w polu otwartym, pojemnikach ogrodowych, na balkonie. Często stosowany w projektowaniu krajobrazu.

Opis odmiany Clematis Multi Blue

Clematis Multi Blue Photo

Multi Blue krzewy dorastają do 2-3 metrów, w pojemniku ich wysokość sięga 20 cm, wzrost jest umiarkowany, niezbyt szybki. System korzeniowy jest dobrze rozwinięty, powierzchowny, ale gęsty z obfitością korzeni bocznych. Pędy są cienkie, lianovidnye, zielono-brązowy, wytrwały. Spadające liście. Liście są ciemnozielone, przeciwnie rozmieszczone, o wydłużonym kształcie.

CiekaweCiekawe W odpowiednich warunkach powojnik odmiany Muli Blue rośnie w jednym miejscu przez 15-20 lat, ozdabiając naturalne i sztuczne ogrodzenia dużymi, pięknymi kwiatami i zielonymi liśćmi.

Kwitnienie trwa od maja do sierpnia. Pąki są związane zarówno zeszłorocznymi wagonami, jak i młodymi winoroślami. Kwiaty są fioletowo-niebieskie, kolor nie zawsze jest jednolity, w pąku może czasami rozjaśnić się do bladego różu. Pąki są duże, o średnicy 15-18 cm, zawsze frotte, rzadziej półpełne (w zależności od zmienności genetycznej wewnątrz odmiany). Ekstremalne płatki są spiczaste, duże, środek jest gęsto wypełniony małymi płatkami.

Sadzenie Clematis Multi Blue

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rzodkiewne szkodniki
 • Dlaczego liście orchidei żółkną?
 • Opis rzodkwi i charakterystyka odmiany
 • Jak sadzić marchew z nasionami

Powielanie powojnika Multi Blue odbywa się poprzez podział buszu, sadzonek lub nasion. Aby jednak uzyskać wszystkie cechy rośliny matecznej, warto wybrać hodowlę poprzez nawarstwianie się z kwitnącej rośliny dorosłej. Czas sadzenia - od wiosny do wczesnej jesieni.

To ważne!To ważne! Kultury wyhodowane z nasion nie zawsze dziedziczą znaki rośliny macierzystej. Na przykład, może nie być możliwe zobaczenie frotte kwiatów lub ich wielkości.

Lądowanie odbywa się na słonecznej działce. Penumbra jest możliwa. Bardzo ważne jest, aby roślina była chroniona przed wiatrem przez naturalne ogrodzenie o wysokości 1,5-2,5 metra. Ten rodzaj powojników jest często sadzony w pobliżu ogrodzeń, murów, kratownic, altan. Kultura może wspinać się nie tylko na sztucznych płotach, ale także na drzewach, kamiennych barierach.

Ziemia nie powinna być wilgotna ani ciężka, aby woda nie zastała się. Jeśli podłoże jest złe, możesz sam zrobić ziemię i zasnąć w dole do sadzenia - to pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego. Zazwyczaj dla tej rośliny jest mieszaniną równych części próchnicy i gleby ogrodowej.

CiekaweCiekawe W przypadku powojników dla dorosłych typ gleby nie odgrywa dużej roli, ale oto mały Multi Blue, który wymaga łagodniejszej pożywki.

Kiełki roślin w dołach o wymiarach 60x60x60 cm Obserwuje się odległość 1,5 metra między poszczególnymi krzewami, aby rośliny mogły się rozwijać. Drenaż jest umieszczony na dnie studzienki. Aby to zrobić, odpowiednie kamyczki, odłamki lub ekspandowane gliny. Część żyznej ziemi przygotowanej z góry zalewa kopiec na dnie dołu. Powojnik kładzie się na tym wzgórzu, korzenie są wyprostowane i pokryte tą samą żyzną glebą. Radykalne nerki są ważne, aby je pogłębić. Po posadzeniu roślina jest podlewana i mielona ziemię wokół trocin lub posiekanej kory drzewnej.

Pielęgnacja roślin

Podlewanie Clematis Zdjęcie Multi Blue

Nie oznacza to, że opieka nad powojnikiem Multi Blue dostarcza wielu problemów. Dla obfitego kwitnienia i aktywnego wzrostu musisz przestrzegać tylko najważniejszych zasad.

 • Podlewanie odbywa się regularnie, obficie, ale rzadko, aby woda nie zastała się. Ziemia do głębokości 5 cm nie powinna wysychać!

 • W okresie aktywnego wzrostu produkuje się nawóz azotowy na kwiaty (można go kupić w sklepie). A podczas kwitnienia potasowe nawozy fosforowe są niezbędne dla rośliny.

 • Powojnik nie lubi ciepła, zwłaszcza jego korzeni. W upalne lato niezwykle ważne jest mulczowanie ziemi, aby utrzymać korzenie z gorąca. Ściółkowanie przeprowadza się przy użyciu dowolnego lekkiego materiału (białej agrofibry, słomy, trocin), ponieważ ciemny kolor przyciąga tylko promienie słoneczne.

 • Ze względu na swoją wysokość roślina potrzebuje wsparcia. Może być instalowany podczas sadzenia lub po nim - jako wygodny ogrodnik.

To ważne!To ważne! W klimacie południowym i umiarkowanym nie jest konieczne objęcie Clematis Multi Blue zimą.

 • Jesienią pędy są przycinane do 100-120 cm, zaleca się wyjęcie ich z podpory i przekształcenie w pierścień. Świerkowe gałęzie są ułożone pod krzakiem i skręcone na nich pierścienie liany. Na krzaku przykryć świerkowymi gałęziami, trocinami lub prostym workiem, aby chronić przed mrozem. Włóknina jest umieszczana na wierzchu i mocowana tak, aby nie została zdmuchnięta przez wiatr. Wiosną schronisko jest rozbierane, a winorośl jest przymocowana do podpory.

Clematis przycinanie i jego funkcje

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Truskawkowa odmiana Gigantella
 • Malinowe herakle
 • Sadzenie winogron w sadzonkach wiosennych
 • Opis odmiany kapusty Glory

Przycinanie powojnika Multi Blue Photo

W przypadku powojników przycinanie jest bardzo ważne, jeśli kwiaciarnia chce podziwiać piękne kwiaty z roku na rok. Przycinanie odbywa się słabo, do wysokości 75 cm, zazwyczaj na wiosnę, podczas obrzęku nerek. W sumie są trzy grupy liany, pierwsza - rzęsy są nieobrzezane, druga grupa jest skrócona o połowę, trzecia - całkowicie do ziemi, dla Clematis Multi Blue odpowiednia jest druga grupa przycinania.

CiekaweCiekawe Należy rozumieć, że im krótsze są winorośle, tym mniej kwiatów będzie, a pąki będą większe niż wtedy, gdy jest wiele kwiatów. Tak więc w tym przypadku każdy hodowca może wybrać, co jest dla niego ważniejsze.

W lecie przycinanie sanitarne, które stymuluje ponowne kwitnienie. Aby system korzeniowy mógł się rozwijać, konieczne jest od czasu do czasu szczypanie pędów. Szczypanie odbywa się jesienią. Pędy są cięte na pierwszy pąk. Pozwala to stymulować rozwój korzeni i nowych pędów.

Gdy pąki kwitną, niezależnie od tego, czy powojnik Multi Blue kwitnie po raz pierwszy lub drugi, należy je usunąć. Zwiędłe kwiaty nie tylko psują wygląd kultury, ale mogą również prowadzić do rozwoju chorób, gnicia na roślinie.

Clematis Recenzje Multi Blue

Clematis Multi Blue Photo

Clematis odmiana Multi Blue - niesamowicie piękna roślina, która dosłownie zdobywa serca ogrodników.

 • Evgeniya Sitseva: „Uwielbiam powojniki. Uprawiam Multi Multi Blue od 5 lat. Bardzo piękny widok. Kwiaty dosłownie uderzają, gdy kwitną - duże, jasne, ale jednocześnie delikatne - idealne do dekoracji ogrodzenia”.

 • Maria Zolotko: „Clematis to moja słabość. Na mojej stronie jest wiele odmian obcych. Kupiłem Multi Blue rok wcześniej. Sadziłem go w pobliżu żywopłotu. Roślina bardzo się rozrosła przez cały rok. Kwitnienie było niesamowite - sąsiedzi są zazdrośni!

 • Irina Mazur: „Nie lubię wspinać się na rośliny, ale po zbudowaniu altanki trzeba było zdecydować, która roślina będzie się nad nią zwijać. Wybór padł na Clematis Multi Blue ze względu na kolor pąków. dekorować jakikolwiek żywopłot. ”

Obejrzyj film: Clematis 'Multi-Blue' (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send