Ogrodnictwo

Przycinanie starych jabłoni

Uprawiana jabłoń może z powodzeniem owocować przez kilka dziesięcioleci. Dla porównania, proste dzikie owoce owocują nawet do 300 lat. Ale dzięki kompetentnej agrotechnice możliwe jest przedłużenie okresu owocowania uprawianej jabłoni. Przycinanie starych jabłoni nie jest takie samo jak w przypadku młodych drzew i wymaga więcej umiejętności.

Funkcje przycinania starych jabłoni

Zdjęcie przyciętych drzew

Zwykle ogrodnicy starają się wyciąć stare jabłonie praktycznie „pod korzeniem”, aby rozpocząć nowe, młode pędy. Problem polega na tym, że nadziemne i podziemne części drzewa są w ścisłej korelacji i nie każda kultura będzie cierpieć takie główne przycinanie.

Ważne: uruchomione jabłonie, które nigdy nie były cięte, zazwyczaj umierają przed tymi, którzy są regularnie pod opieką!

Odmładzające przycinanie starych jabłoni przyczynia się do wzrostu nowych pagonów, a tym samym do wzrostu plonów. To jest główny cel procedury. Jeśli drzewo nie było przycinane przez wiele lat i istnieje już od kilku lat, przycinanie odmładzające należy przeprowadzać etapami - przez kilka lat. Pozwoli to drzewu uniknąć niepotrzebnego stresu, odzyskać szybciej po przycięciu i zwiększyć plony.

Ogólne zasady

Przeczytaj także te artykuły.
 • Co karmić kurczaki
 • Jak sadzić arbuzy z nasionami
 • Koń andaluzyjski
 • Gruszka w kształcie gruszki Saphira

Aby zrozumieć, że jabłoń wymaga odmłodzenia, że ​​zaczęła się starzeć, łatwo jest zwiększyć chude lata. Ponadto zmniejsza się liczba wylotów liściastych, a gałęzie szkieletowe stają się odsłonięte. Podczas odmładzania drzewa jego wysokość jest zmniejszona, a korona jest przerzedzona.

Ważne! Tylko zdrowe stare jabłonie powinny zostać odmłodzone. Jeśli drzewo jest chore, musi najpierw zostać wyleczone. W tym przypadku właściwe byłoby tylko zdrowe przycinanie, ale nie odmładzanie.

Przycinanie starych jabłoni można wykonywać na różne sposoby, ale specjaliści zalecają przycinanie niektórych największych gałęzi i pozostawienie młodych - tych, które rosną raczej na zewnątrz, niż głęboko w koronach. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą musisz usunąć wszystkie suche, uszkodzone gałęzie, z których nie ma nic dobrego.

Ogólne zasady przycinania

Przycinanie odbywa się na samym pniu, a nie na wystających pniach - „przycinanie pierścienia”. Zwykle tnie się 2-3 duże gałęzie o średnicy ponad 10 cm rocznie, ale młodzi poganie odchodzą. W następnym roku odcina się kilka grubszych gałązek - w ten sposób drzewo ma czas na rehabilitację.

Gałęzie umieszczone poziomo do ziemi lub mają słaby kąt nachylenia, zaleca się cięcie, ponieważ z reguły nie wytrzymują obciążenia owoców i pękają. Młode gałęzie powinny rosnąć pod ostrym kątem do góry, wtedy będzie z nich więcej dobrego.

Narzędzia do przycinania

Narzędzia do przycinania zdjęć drzew

Przycinanie starych jabłoni odbywa się, jak w przypadku każdego innego drzewa za pomocą pewnych narzędzi. W tym przypadku możesz potrzebować: piły, nożyc, nożyc, noża. Również nie koliduj ze schodami, stołkiem. Warstwy ogrodowe i płótna (mogą być zastąpione gazą) są niezbędne do obróbki.

Przed rozpoczęciem pracy instrument jest poddawany działaniu bakterii, a podczas pracy jest dezynfekowany, jeśli odcięta gałąź jest chora lub chora. Wszystkie materiały do ​​cięcia muszą być ostre, dobrze naostrzone, w przeciwnym razie cięcia będą nierówne, a takie rany goją się znacznie dłużej.

Po każdym cięciu lub cięciu rana drzewa musi być traktowana za pomocą boiska ogrodowego. Jeśli wycina się dużą gałąź, warto obrobić wycięte miejsce kolbą i owinąć go ciemną płócienną tkaniną.

Przycinanie starych jabłoni wiosną

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kwiat Plumeria
 • Kury rasy Adler srebrzyste
 • Odmiany ogórka F1
 • Jak dbać o indyki

Przycinanie jabłoni można zrobić późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy przepływ soków jest zatrzymany i nie ma liści na gałęziach. Jest to przydatne nie tylko dla drzewa, ale także ułatwia pracę, ponieważ można zobaczyć całą koronę - liście nie będą w to zakłócać.

Ważne! Niezależnie od tego, kiedy przycinasz stare jabłonie, musisz to robić równomiernie - gałęzie są cięte z różnych stron, a nie z jednego. Wtedy drzewo będzie wyglądać pięknie, a obciążenie na nim będzie niewielkie podczas owocowania.

Wiosenne przycinanie starego jabłka odbywa się bardzo wcześnie - nie później niż w marcu, a lepiej pod koniec zimy - kiedy skończą się ciężkie mrozy, ale drzewa wciąż śpią. Przecież jabłonie budzą się bardzo wcześnie i przepływ soków w nich może się rozpocząć, zanim pąki puchną!

Uprawy jabłoni na wiosnę zdjęcie

 1. Pierwszą rzeczą, którą drzewo sprawdza, określ skalę pracy. Najpierw cięte są chore, uszkodzone lub suche gałęzie.
 2. Następnie musisz oczyścić pień pagonów, które rosną głęboko w koronie.
 3. Przerzedzenie pozwala oczyścić drogę promieni słonecznych do samego środka korony i nasycić ciepłem owoce, które nie rosną z zewnątrz.
 4. Usuwane są również najstarsze gałęzie, które nie mają już dużych plonów.
 5. Wszystkie sekcje są rozmazane boiskiem ogrodowym, a największe cięcia są również owinięte szmatką. Bandaż pozostawia się do upadku, aby rana była dobrze zagojona.

Schemat przycinania jabłoni

Poniższy rysunek przedstawia schemat przycinania jabłoni w celu utworzenia korony.

Formacja korony

Przycinanie wierzchołków na starych jabłoniach

Zasady przycinania jesieni

Wielu ogrodników zaleca jesienią przycinanie starych jabłoni, wierząc, że będą mieli czas, aby odzyskać zimę i kwitną wiosną. Ale jeśli obrzezanie przypisuje się wiosną, owoców nie można uzyskać latem. Jesienny czas przycinania przypada około listopada, gdy przepływ soków ustaje - drzewo opuści liście.

 1. Podobnie jak w przypadku procedury wiosennej, najpierw usuń uszkodzone, suche, chore gałęzie.
 2. Następnie drzewo jest badane. Jeśli w niektórych gałęziach sezonu nie pojawiają się liściaste rozety, są one również usuwane.
 3. Te pagony, które rosną niepoprawnie lub głęboko w koronę, należy wyciąć.
 4. Teraz możesz trochę skrócić drzewo, przecinając szczyt, ale niewiele!
 5. Młode gałęzie wokół pnia, także nienaturalne, cięte.
 6. Rany, skaleczenia, skaleczenia są traktowane za pomocą boiska ogrodowego.
Ważne! Prace przy przycinaniu starych jabłoni jesienią muszą być zakończone przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli cięcia zaczną zamarzać, doprowadzi to do rozwoju zgnilizny!

Podczas przycinania jesienią nie powinieneś wykonywać czynności kardynalnych, inaczej zimą drzewo po prostu zamarznie. Przycinanie starych jabłoni odbywa się tak skromnie, jak to możliwe, ale w tym przypadku - pozostawienie starych gałęzi jest również bez znaczenia.

Starsze jabłonie są zwykle przycinane, aby odmłodzić drzewo i utrzymać jego płodność. Przycinanie można wykonać jesienią i wiosną, co najważniejsze w czasie - zanim zacznie się ruch soków na drzewie. Nie zapominaj, że odpowiednio przycięte drzewo daje wyższe plony i mniej chore.

Obejrzyj film: Cięcie dużej Jabłoni #zielonepogotowie (Grudzień 2019).