Pszczelarstwo

Wosk pszczeli

Pin
Send
Share
Send
Send


Doświadczeni pszczelarze zawsze używają kawałka materiału. To nie tylko upraszcza pracę pszczół, ale także przyspiesza uzyskanie miodu. Istnieje kilka rodzajów plastrów miodu wykonanych na różne sposoby. Fakt, że taka podstawa dla pszczół, do czego służy i jak możesz to zrobić sam, zostanie omówiony w dalszej części artykułu.

Co to jest wosk pszczeli dla pszczół?

Wosk pszczeli

Woskowanie to liście wosku, które są wkładane do ramy. Po obu stronach mają odciski heksagonalne. Podczas korzystania z plastrów miodu pszczoły są znacznie łatwiejsze do pracy, ponieważ po prostu budują swoje zapasy dla miodu lub czerwiu czerwiowego na tych szesnastkowych wrażeniach. Jeśli nie ma podstawy w ramie, owady muszą spędzić dużo czasu i wysiłku, aby zbudować nowe komórki od podstaw, jak w naturze.

Ważne! Jeśli jest woskowany preparat - podstawa plastrów miodu, pszczoły wykonują pracę znacznie szybciej.

Rodzaje roztoczy

Przeczytaj także te artykuły.
 • Koń Akhal-Teke
 • Różnorodność cebuli Slizun
 • Brzoskwinia Kijów wcześnie
 • Odchody z kurczaka jako nawóz

Istnieją trzy rodzaje plastrów miodu, które są używane we współczesnym pszczelarstwie.

Zdjęcie naturalnego wosku

 1. Naturalny wykonany jest z czystego wosku bez sztucznych zanieczyszczeń. Ten typ jest uważany za najbardziej preferowany dla pszczół, ale nie zawsze jest dostępny dla pszczelarza.
 2. Pół-sztuczne woskowanie dla pszczół jest wykonane z wosku o różnych zanieczyszczeniach, takich jak parafina. Ta mieszanka sprawia, że ​​gotowe arkusze nie są zbyt mocne, ale tanie, więc często kupują je pszczelarze, chcąc oszczędzić.
 3. Sztuczny wosk jest wykonany z tworzywa sztucznego lub parafiny. Wosku zazwyczaj nie ma, przynajmniej przy zakupie. Jest nakładany bezpośrednio przed użyciem - umieszczenie w ramce.

Dwa ostatnie gatunki są zwykle zabarwione na żółty lub jasnożółty kolor, dzięki czemu wygląd był naturalny.

Zalety i wady produktu nienaturalnego

Sztuczny wosk

O korzyściach stworzeń nienaturalnych są gorliwe spory. Trudno powiedzieć, jakie są bezpieczne lub niebezpieczne, ale są opinie, z którymi trudno się spierać. Zacznijmy od korzyści:

 • długa żywotność - do 10 lat;
 • uproszczenie pracy, zmniejszenie kosztów gotówkowych;
 • taki obszar pszczół dla pszczół nie ulega deformacji, gdy jest używany;
 • To nie jest drogie - to całkiem przystępny materiał.

Ponadto dużo łatwiej jest przechowywać plastikową wkładkę, zwykle nie pęka, nie wygina się, dlatego jest zawsze gotowa do użycia. Ale ci pszczelarze, którzy już go użyli w swoim gospodarstwie, zdołali podkreślić pewne niedociągnięcia.

Zdjęcie wosku naturalnego

 • Obecność barwników, które są używane do barwienia arkuszy, może niekorzystnie wpływać na zdrowie pszczół.
 • Arkusze należy traktować od czasu do czasu w przypadku chorób i szkodników.
 • Jeśli arkusz jest uszkodzony, nie można go naprawić.
 • Przed użyciem po obu stronach należy zastosować cienką warstwę wosku.
 • Plastik jest materiałem sztucznym, nie ma dokładnych informacji o tym, jak wpływa on na jakość miodu lub jak jest ogólnie postrzegany przez pszczoły.

Jak zrobić fundament?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Wiśnia Vladimirskaya
 • Malinowa odmiana Yellow Giant
 • Plastikowa piwnica, aby dać
 • Ćma woskowa (pszczoła Ognevka)

Metoda mechaniczna

W zależności od rodzaju produkowanego płaskiego materiału technologia produkcji może się różnić.

 • Do produkcji naturalnego plastra miodu stosuje się zwykle metodę mechaniczną. W tym celu stosuje się ręczne lub automatyczne rolki z odciążeniem komórki, przez które przechodzi podgrzewany, zmiękczony wosk. Drugą opcją jest prasa składająca się z dwóch płytek, na których zastosowano sześciokątny wzór komórek. W prasie umieścić zmiękczony wosk i otrzymać wosk.
Ważne! W dużych pasiekach zwykle używane są automatyczne rolki, a nie małe można zrezygnować z prasy.
 • Sztuczne i pół-artefakty produkowane w przedsiębiorstwach. Zwykle nie są one wykonywane ręcznie, ponieważ używają wosku z domieszkami do produkcji, lub w ogóle bez wosku. Gotowe płótno można kupić w sklepach lub na życzenie.

Jak zrobić własny naturalny wosk?

Woskowanie zrób to sam

Aby uzyskać naturalne woskowanie, musisz zakupić woskowanie. Takie urządzenie jest kupowane raz i całkowicie się opłaca, ponieważ bez niego trudno będzie stworzyć naturalny fundament, a zakup nie będzie tani!

Ważne! Istnieje wiele rodzajów pras dostępnych do sprzedaży, musisz uzyskać wygląd pasujący do ramy w pasiece (dziadek lub ruta), w przeciwnym razie gotowy roztocz nie może być oprawiony.

Aby wykonać fundament, konieczne jest podgrzanie niezbędnej ilości wosku do 90 stopni. Następnie ostudzić przez 3-5 minut, aby trochę zgęstniał. Teraz, równomiernie, wosk jest wlewany do prasy i stamtąd gotowe woskowanie dla pszczół w ciągu kilku minut.

Jak widać, metoda jest bardzo prosta i nie wymaga dużego wysiłku, ale tylko dobrą prasę, wosk i zgodność z reżimem temperaturowym, a także czas chłodzenia.

Czy możliwe jest stworzenie sztucznego fundamentu?

Sztuczny wosk

Uważa się, że bardzo trudno jest stworzyć sztuczny fundament własnymi rękami. To częściowo prawda. W tym przypadku potrzebujesz kilku konkretnych rzeczy pomocniczych:

 • 600 ml silikonu;
 • taśma klejąca lub taśma;
 • 40 g katalizatora;
 • powierzchnia naturalna lub sztuczna;
 • szpatułka.

Aby rozpocząć pracę, wosk fabryczny jest umieszczany na twardej powierzchni. Powierzchnia musi być absolutnie płaska, gładka i mocna, aby nie odeszła i nie była luźna. Teraz za pomocą taśmy samoprzylepnej zostaje wykonany bok (przyklejony do formy fabrycznej), dzięki czemu silikon nie rozprzestrzenia się. Katalizator ingeruje w silikon i wlewa się do formy. Następnie musisz poczekać, aż się stwardnieje. Teraz woskowanie silikonowe oddziela się od formy fabrycznej szpatułką. Oto taka niedroga metoda.

Jak zmusić pszczoły do ​​wycofania się?

Zdjęcie plastrów i pszczół

Jednym z najważniejszych warunków rozstrojenia talerza jest obecność w charakterze łapówki i przynoszenie świeżego pyłku. Górny opatrunek z syropem nie rozwiązuje tego problemu. Jeśli nie ma łapówki, ani siła rodziny, ani miejsce, w którym można umieścić plaster miodu, nie będą miały znaczenia, pszczoły nie odbudują plastra miodu.

Inną tajemnicą pszczelarzy jest to, że jeśli kolonia pszczół nie jest zbyt silna, na krawędziach czerwiu zostanie zrobionych 5-6 klatek. Jeśli kolonia pszczół ma 8 i więcej klatek z lęgiem, możliwe jest umieszczenie fundamentu w centrum części lęgowej gniazda. Zbyt gwałtowna ekspansja gniazda jest niebezpieczna i przy zwrotnym przeziębieniu może powodować choroby wylęgu. Z tego powodu pożądane jest zastąpienie jednego pudełka o strukturze plastra miodu.

Zachowane miejsce do przechowywania

Zdjęcie wosku

Sposób przechowywania plastra miodu zależy od tego, czy jest on naturalny, czy nie. Sztuczny produkt jest najłatwiejszy do przechowywania - nie wymaga specjalnych warunków. Arkusze są układane w dowolnym wygodnym pomieszczeniu i przechowywane w razie potrzeby. Ponieważ nie są naturalne, szkodniki i gryzonie raczej nie będą nimi zainteresowane.

Naturalny plaster miodu dla pszczół powinien być przechowywany w temperaturze powyżej zera. Jeśli przechowasz go w pomieszczeniu, w którym jest około -5 stopni Celsjusza, wiosną, kiedy go zdobędzie, najprawdopodobniej po prostu się rozpadnie. Zazwyczaj jest układany w stos 5-7 sztuk, zawinięty w papier pakowy lub inny. Następnie umieść pola i określ, gdzie będzie leżało, aż będzie potrzebne.

Nie można z całą pewnością stwierdzić, który rodzaj plastra miodu jest lepszy - naturalny, pół-sztuczny lub sztuczny. Każdy początkujący pszczelarz musi wypróbować wszystkie rodzaje, aby zrozumieć ich zalety i wady. Wtedy będzie mógł wybrać do pracy dokładnie tę podstawę, która będzie wygodniejsza, bardziej praktyczna i bardziej niezawodna.

Obejrzyj film: Wytapianie wosku pszczelego, łatwy i szybki sposób bez używania spec. sprzętu how beeswax is created (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send