Pszczelarstwo

Brojlery Cobb 500

Pin
Send
Share
Send
Send


Uprawa kurczaków jest popularnym i pasterskim zajęciem. Ptak dostarcza pyszne jajka i mięso, które można sprzedać lub wykorzystać do osobistego spożycia. Brojlery Cobb 500 są bardzo poszukiwane. Często można je zobaczyć na farmie lub farmie drobiu. Dzięki pozytywnym cechom tego krzyża wyróżnia się wśród wielu gatunków, ten artykuł jest mu poświęcony.

Opis rasy brojlerów Cobb 500

Kurczak i kurczak

Kurczaki Cobb 500 mają typowy wygląd. Nie różnią się zbytnio od wielu innych ras. Ich budowa jest ogromna. Klatka piersiowa, podobnie jak plecy, jest szeroka. Łapy są duże, mocne. Grzebień jest zawsze czysty, wstaje. Kolczyki, jak również czerwony grzebień. Dziób jest duży, wyraźnie widoczny na głowie średniej wielkości. Białe upierzenie. Pióra nie są zbyt blisko ciała, ale nie wystają na boki.

Ważne! Ze względu na wcześniejszą sytuację, Cobb 500 staje się idealnym ptakiem dla tych hodowców, którzy trzymają ptaki sezonowo, w ciepłym sezonie, przed początkiem zimnej pogody.

Brojlery są flegmatyczne. Są to niezwykle spokojne stworzenia, głównie dzięki dużej masie ciała, którą osiągają w krótkim czasie. Ale jeśli nie są właściwie utrzymywane, w domu można zaobserwować kanibalizm.

Cechy produkcyjne

Przeczytaj także te artykuły.
 • Winogrono odmiany Zabava
 • Szczepienie przez kopulację
 • Sadzenie winogron jesienią
 • Najlepsze rasy mięs byków

Produktywne cechy rasy - powód, dla którego jest ceniony lub nie lubi hodowców. Jaka jest wydajność Cobba 500?

Zdjęcie kurcząt brojlerów Cobb 500

 • Ptak wcześnie dojrzewa, 1,5-2 miesiące po wykluciu się z jaja, dokonuje się uboju, ale można to zrobić wcześniej. Tak więc za miesiąc ptaki ważą 2 kg w półtora miesiąca - 2,5-2,6 kg, a za 2 miesiące mijają 3 kg. Niedopuszczalne jest dłuższe utrzymywanie ptaka, po 2 miesiącach praktycznie już nie rośnie, ale może jeść w tym samym tempie. Ale jeśli istnieje chęć poczekać do 3-4 miesięcy, możesz zdobyć ptaka w przedziale 5-6 kg.
Ważne! Cobb 500 jest jednorodny. Jeśli młode wylęgną się tego samego dnia lub z niewielką różnicą, do czasu uboju ptaki będą miały w przybliżeniu taką samą masę.
 • Kolor skóry ubitego kurczaka jest żółtawy, co jest cenione przez kupujących, więc popyt na nie jest stale wysoki. Mięso jest smaczne, delikatne, nie ciągliwe.
 • Kurczęta zaczynają biegać po 7 miesiącach.
 • Produkcja jaj z kurczaka do 150 sztuk / rok. A to jest rekordowa wydajność. Ale ponieważ krzyż jest kupowany za mięso, wskaźnik ten rzadko się skarży.
 • Rasa jąder daje małe, ale smaczne, pożywne.

Rosnące brojlery Cobb 500

Zawartość brojlerów Cobb 500

To są bezpretensjonalne twory. Biorąc pod uwagę fakt, że brojlery Cobb 500 są uprawiane w celu uzyskania mięsa wysokiej jakości, są trzymane na podłodze w kurniku lub w klatkach, bez chodzenia. Jeśli ptak jest hodowany sezonowo, kurnik jest prosty, bez ogrzewania, a może nawet bez oświetlenia. Takie pomieszczenie powinno być wentylowane, ale bez przeciągów.

Ważne! Przy hodowli kurcząt w klatkach, warto podjąć odpowiedzialne podejście do opracowywania diety, w przeciwnym razie, z powodu siedzącego trybu życia, mogą stać się otyłe.

We wnętrzu kurnika wystarczą miejsca dla wszystkich kur i kogutów. W przypadku warstw musisz wyposażyć gniazdo. Na każde 5 osób jedno gniazdo. Karmniki są umieszczane wewnątrz, podobnie jak osoby pijące. Jeśli idzie, to pijący powinni tam być.

Pokój jest czysty. Często jest usuwany, a miot zmienia się raz na 3 tygodnie. Konieczne jest, aby ptaki były czyste. Wszelkie zabrudzenia w klatce, na spacerze lub w kurniku są usuwane, aby ptaki nie rozmazywały piór, a do ich kąpieli wrzucano umywalkę ze smołą i popiołem.

Hodowla brojlerów

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Co można sadzić obok cukinii
 • Czarny spunbond
 • Propolis i jego właściwości lecznicze
 • Rasa Barbezie

Naturalna metoda rasy Cobb 500 brojlerów jest trudna do uzyskania. Zazwyczaj hodowcy kupują jaja i hodują je w inkubatorach lub młodych. Podczas hodowli konieczne jest zapewnienie pisklętom normalnej opieki, ciepła, oświetlenia, karmienia. Posiada pielęgnację piskląt taką samą jak w przypadku innych ras. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, wskaźnik przeżycia młodych stad będzie nie mniejszy niż 97%.

Inkubator fotograficzny i kurczaki

Ważne! Jedną z głównych wad Cobb 500 jest niemożność hodowania ptaków w naturalny sposób. Jajka należy kupować tylko osobno.

W pierwszych 2 tygodniach zapewniany jest 24-ty zasięg. Od 14 dni możesz ustawić 12-godzinny dzień. Temperatura powinna być lekko podwyższona, aby pisklęta nie zamarzły. Wylęgarnia powinna być taka, aby pisklęta nie były zatłoczone. Muszą mieć miejsce do biegania, wyrabiania łap, skrzydeł. Podajnik jest zwykle instalowany powszechnie, ale duży, dzięki czemu każdy ma wystarczającą ilość pożywienia. Z pijącym to samo znaczenie - woda powinna wystarczyć!

W przypadku hodowli ponad 20 ptaków ważne jest, aby szczepienia były obowiązkowe w celu zmniejszenia ryzyka chorób i ich rozprzestrzeniania się.

Tabela wagi i przyrostu brojlerów Cobb 500 w dzień

Wiek młodych zwierząt w dzieńMasa (g)Dzienny zysk (g)Dzienne spożycie paszy (g)Całkowita waga paszy (g)
041
102602639245
2077539100956
301572521682350
402456611984220
503246652036246
563644651987451

Funkcje karmienia

Mieszanka paszowa, ziarno, rośliny okopowe i warzywa

Brojlery Cobb 500 jedzą proste jedzenie, bez fanaberii, więc nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie pasze. Kurczaki szybko przybierają na wadze, ale to jest najbardziej zrównoważona dieta.

Dla brojlerów oczywiście najlepsza pasza. W tym przypadku możesz kupić niezbyt drogie marki, ptaki też będą szczęśliwe. Ponadto wymagane będzie ziarno, korzenie, warzywa, gotowane lub świeże, drobno posiekane. Namoczony chleb i krakersy nie będą przeszkadzać, ale taki dodatek nie przekracza 5% dziennego zapotrzebowania. Oczywiście, świeża trawa, owady powinny być częścią karmienia.

W miarę możliwości do zacieru dodaje się premiksy, aby zwiększyć ich wartość odżywczą i wzbogacić dietę w witaminy. Liczbę i rodzaj premiksu należy sprawdzić u weterynarza.

Ważne! Brojlery mają szybki metabolizm. Dlatego, aby ptak mógł szybko przybrać na wadze, dostęp do paszy musi być stały!

Woda powinna cały czas znajdować się w misce, ponieważ w przeciwnym razie może to wpłynąć na jej wydajność. Dlatego zazwyczaj pije się sutki lub te, które są podłączone do źródła wody. Możesz po prostu napić się dużych pijaków, aby woda była regularna, ale najważniejsze jest to, aby ptaki nie zatopiły się w nich i nie odwróciły się, organizując powódź w domu.

Broiler Cobb 500 lub ROSS 308, co jest lepsze?

Zdjęcie Cobb 500 i ROSS 308

Brojlery Cobb 500 i ROSS 308 są uważane za jedne z najbardziej popularnych, popularnych i niedrogich. Ale jaki rodzaj jest lepszy? Cobb 500 to rasa produktywna, ptaki rosną szybko, nie jedzą zbyt dużo, ważą dużo. Ponadto kury nioski mogą produkować jaja, chociaż nie w bardzo dużych ilościach. Wskaźnik przeżycia 94-98%.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ROSS 308, to widzimy, że jest to bardziej uniwersalny ptak. Jest kupowany zarówno na mięso, jak i jaja, ponieważ ich produkcja jaj jest wyższa niż produkcji Cobba 500. Ale jest jeden niuans. Ptak nie daje tyle mięsa, a podczas karmienia jest bardziej wymagający, w przeciwnym razie przestaje się toczyć.

Podsumowując, muszę powiedzieć, że Cobb 500 jest lepszą opcją. Jest to obecnie najbardziej wydajny brojler na świecie. Ale jeśli rolnik potrzebuje uniwersalnej opcji, a nie ptaka czysto mięsnego, to ROSS 308 będzie najlepszym wyborem.

Opinie hodowców na temat brojlerów Cobb 500

Ferma drobiu

Hodowcy opinii w większości opowiadają się za przejęciem Cobba 500.

Ekaterina Repetun: „Kupiłem swoją pierwszą partię na farmie kurczaków. Kupiłem jaja, sam przyniosłem je do domu, w inkubatorze Nestling. Prawie wszyscy, z wyjątkiem trzech na 50, wylęgli się. Rosną bardzo szybko, karmili je ziarnem i zacieru, bez dodatków, ale pożywne. Pobiegłem kupić więcej młodych ludzi, ponieważ ptak jest naprawdę opłacalny! ”.

Nina Zubkova: „Zdecydowałem się hodować kurczaki przez długi czas, nie mogłem wybierać między Cobb 500 i ROSS 308. W rezultacie wybrano brojlery Cobb 500 i kupiłam tygodniową młodą. Ptak nie jest trudny w utrzymaniu i nie powiedziałbym, że jest drogi - opłaca się całkowicie ”.

Maxim Bondarenko: „Co do mnie, Cobb 500 jest niezawodną, ​​sprawdzoną opcją. Nowe rasy, krzyże są bólem głowy, ponieważ nie jest jasne, co należy karmić i jak się rozwijać, mają swój własny charakter i problemy. po prostu korzyść jest oczywista: niech te ptaki zaczną latać późno, ale to nie jest przerażające! ”

Obejrzyj film: Broiler Brooding Best Management Practices (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send