Zwierzęta gospodarskie

Uszy królika Tick - znaki i leczenie

Psoroptoza u zwierząt domowych nie jest rzadkością. W przypadku zakażenia królików tym pasożytem konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna choroba. Jeśli roztocz uszny nie jest leczony u królików, może to prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia ucha środkowego i zapalenia krwi i mózgu, co jest niebezpieczne już na całe życie, a nie tylko dla zdrowia gryzonia.

Skąd pochodzi roztocza uszne?

Królik i kot

W uchu królika można przekazać kleszcza, na przykład od królika. Ale zazwyczaj infekcja pochodzi od każdego chorego zwierzęcia, w tym innego gatunku (kota, szczura, psa). Również roztocza uszu lub jaja mogą dostać się na zdrowego królika poprzez brudny ekwipunek (szczotka do włosów, szmata, pościel itp.), Ubrania hodowcy i inne przedmioty, z którymi zwierzę domowe się kontaktuje.

Wiele czynników wpływa na szybkie zakażenie osób. Wśród nich są:

 • awitaminoza;
 • zła treść;
 • wysoka wilgotność królika;
 • choroby zakaźne lub pasożyty.

Objawy uszu królika

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany bakłażana dla szklarni
 • Zasady zachowania pszczół
 • Żyto ozime
 • Najlepsze odmiany arbuzów

Uszy królików - miejsce, w którym znajduje się wiele naczyń krwionośnych. Nic więc dziwnego, że owady ssące krew, jak te same kleszcze, próbują się tam dostać. Pierwsze 5 dni po zakażeniu królika trwa okres inkubacji. Objawy w tym czasie zwykle nie występują.

Ważne! Zimą i wiosną choroba zwykle objawia się w postaci ostrej, a latem i jesienią poważne objawy są wykrywane tylko w zaawansowanych przypadkach.

Roztocza ucha królika

Po kleszczy mocno w uchu zaczynają pojawiać się objawy choroby. Na początek możesz zobaczyć żółtawe kleszcze, jeśli nie wspięły się bardzo głęboko. Wizualnie takie kleszcze wyglądają jak brudna patyna. Z czasem kleszcz infekuje ucho zewnętrzne i środkowe. W tym czasie króliki zaczynają aktywnie drapać swoje uszy, istnieje silny swędzenie, które im zapobiega. W tym samym czasie potrząsają głowami, ocierają się o pręty klatki.

Z powodu tego, że raki drapią się w uszy, w środku pojawiają się rany, zadrapania i strupy, które powodują ropienie. Wszystko to powoduje jeszcze więcej swędzenia i dyskomfortu dla zwierzęcia i zaczyna się drapać jeszcze mocniej, co oczywiście nie może prowadzić do niczego dobrego. Typowe objawy obejmują również: lęk, odmowę zabawy, jedzenia, zaczerwienienie ucha, letarg, który często jest mylony z sennością. Jeśli nie zareagujesz na kleszcza, konsekwencje mogą być nieodwracalne!

Leczenie lekami

Badanie przez weterynarza

Ponieważ roztocze ucha królika jest nieprzyjemną i poważną chorobą, najczęściej hodowcy próbują go wyleczyć jak najszybciej iw najbezpieczniejszy sposób dla zwierzęcia. Leczenie farmakologiczne odnosi się do skutecznego i szybkiego leczenia, ale właściwe podejście jest tutaj ważne. Najpierw powinieneś pokazać królika weterynarzowi, a dopiero potem dostać lek, który przepisuje.

Ważne! Leki są zawsze przepisywane przez lekarza weterynarii, nie należy ich kupować bez recepty, aby nie zaszkodzić zwierzęciu.

Z najbardziej popularnych i popularnych leków wartych podkreślenia: „Psoroptol”, „Cyodrin”, „Acrodex”, „Dikrezil”. Są to spraye powszechnie stosowane do spryskiwania wnętrza ucha zwierzęcia. Ale są zastrzyki, takie jak Dekta, Stronghold, Ivermectin i Baymek, które niszczą pasożyty i łagodzą wszystkie objawy choroby. Ale ta opcja leczenia jest używana tylko w zaawansowanych przypadkach.

Leczenie roztoczy ucha w domu środkami ludowymi

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana ziemniaków Skarb
 • Co karmić świnie?
 • Co i ile razy dziennie karmić króliki
 • Ogórki konserwowe

Zanim zaczniesz opisywać popularne metody stosowane w domu, warto zauważyć, że są one w 100% skuteczne tylko w przypadku wczesnego stadium choroby. Jeśli psoroptoza już się rozwinęła, nie będziesz w stanie obejść się bez leków. Lekarze weterynarii powinni stosować popularne przepisy jako dodatkowe środki w przypadku zaniedbanych przypadków, na przykład w celu złagodzenia świądu lub złagodzenia bólu, ale nie jako główny środek zaradczy!

Olej kamforowy, terpentyna, miód pszczeli i biały ocet

 • Olej kamforowy jest najczęstszą substancją ludową przeciwko roztoczom ucha królika. Wciągany jest do strzykawki bez igły i nawadnia całe ucho wewnętrzne zwierzęcia. Daleko nie trzeba się wspinać, olej powoli wlewa się do ucha, ale tak też spada na ściany. Ta substancja jest płynna i łatwo wlewa się do ucha, gdzie „dusi” kleszcze.
 • Terpentyna może być stosowana zamiast kamfory. Jest rozcieńczany olejem roślinnym w stosunku 1: 2 i stosowany w tej samej metodzie.
 • 3 łyżeczki miodu wkłada się do miski z pół szklanki ciepłej wody. Mieszaninę dobrze miesza się, wlewa do strzykawki bez igły i wstrzykuje delikatnie do ucha zwierzęcia.
 • Na wczesnym etapie, gdy nie ma ran w uszach, można użyć białego octu. Jest mieszany z wodą w stosunku 1: 2 i delikatnie kapać kilka kropli do ucha, aby produkt dobrze umył wnętrze ucha. Ale jeśli rany już tam są, może to być bolesne dla zwierzęcia!

Wszelkie środki ludowe są używane 2-3 razy z przerwą 2 tygodni. W tym czasie jaja, które zostały złożone przez martwe roztocza, mają czas na wyklucie, ale wciąż nie mają czasu na składanie jaj. Jeśli procedura zostanie przeprowadzona po raz drugi, nie będzie śladów kleszczy!

Zapobieganie chorobom

Króliki

Aby roztocz uszu nie pojawiał się na królikach, należy nie zapominać o środkach zapobiegawczych.

 1. Kupując młode zwierzęta, należy uważnie badać zwierzęta pod kątem obecności brudu w uszach, co wskazuje na kleszcza. Nowe osoby dla innych nie są natychmiast uzależnione, ale trzymane oddzielnie przez 2-3 tygodnie - w kwarantannie.
 2. Raczkowanie powinno być natychmiast zbadane przez lekarza weterynarii.
 3. Kobiety w ciąży są zawsze kontrolowane 2 tygodnie przed zamknięciem.
 4. Nie dotykaj zdrowych rąk brudnymi rękami, zwłaszcza jeśli wcześniej miałeś do czynienia z chorymi osobami. Ręce należy umyć!
 5. Wykluczone są kontakty zdrowych królików z chorymi zwierzętami.

Ponadto nie zapomnij o podstawowych zasadach higieny. Króliki, klatki, wszelkie zapasy muszą być dezynfekowane kilka razy w roku. Króliki muszą być utrzymywane w czystości.