Warzywo

Motyl szklarniowy

Pin
Send
Share
Send
Send


Uprawa roślin w szklarniach i szklarniach zyskuje na popularności. Metoda jest naprawdę bardzo skuteczna - wydajność wzrasta, jakość owoców poprawia się, a okres ich dojrzewania ulega zmniejszeniu. Szklarnia Butterfly nie jest przyjemna dla wszystkich ogrodników, ale są pozytywne opinie na jej temat. O samym projekcie, jego cechach, jakości i sposobie produkcji własnymi rękami można przeczytać poniżej w artykule.

Projekt i jego funkcje

Motyl szklarnie

Szklarnie są znacznie wygodniejsze niż szklarnie, ponieważ są kompaktowe i mobilne, zwłaszcza na niewielkim obszarze. A jeśli chodzi o początkowy koszt i dalszą konserwację, koszt cieplarniany kosztuje znacznie mniej niż pełnoprawna szklarnia.

Ważne! Butterfly Greenhouse nadaje się do uprawy melonów, sadzonek lub kwiatów przez cały rok.

Greenhouse Butterfly wygląda jak szklarnia wykonana z poliwęglanu z zaokrąglonym dachem, jeśli weźmiesz zakupiony. Dwie przeciwległe strony są wyposażone w zawiasowe ramy, które otwierają się jak skrzydła motyla, stąd nazwa. Kupując możesz zauważyć, że szklarnia Butterfly występuje w różnych rozmiarach, konfiguracjach, a zastosowany materiał może się różnić.

Konstrukcja ta, pomimo względnej lekkości, ma wytrzymałość - wytrzymuje silne podmuchy wiatru, opady śniegu, deszcze. Ponadto ma dobrą wentylację, ale nie ma przeciągu wewnątrz, gdy jest zamknięty - wewnętrzne ciepło jest dobrze zachowane.

Zalety i wady szklarni motyli

Przeczytaj także te artykuły.
 • Cukinia odmiany Aral F1
 • White Swan Peach
 • Odmiana ziemniaków Breeze
 • Uprawa brukselki

Opinie ogrodników w szklarni Butterfly są bardzo różne. Niektóre emitują tylko swoje pozytywne cechy, inne negatywne. Poniżej przedstawiono korzyści, z którymi zgadza się większość użytkowników, a także te, które budzą wątpliwości, choć producenci twierdzą, że są to zalety. Dodatkowo, podświetlone zostaną negatywne aspekty struktury, która zostanie napotkana podczas normalnej pracy.

Zalety motyla szklarniowego w wygodzie

Prawdopodobnie warto zacząć od wyraźnych korzyści.

 • Racjonalne wykorzystanie przestrzeni - niewielkie rozmiary. Ta szklarnia zajmuje minimalną ilość miejsca na stronie.
 • Mobilność. Najczęściej taką szklarnię instaluje się na stałe, ale w razie potrzeby można ją przenieść, nie wymaga to wiele czasu i wysiłku. Dużym plusem jest to, że taka szklarnia nie wymaga instalacji fundamentu.
 • Ze względu na to, że „skrzydła” konstrukcji są dość niskie i prawie całkowicie otwierają boki szklarni, rośliny wewnątrz są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji.
 • Wygoda. Motyl jest bardzo łatwy w użyciu. Projekt jest często podzielony na przedziały, które umożliwiają sadzenie różnych kultur. Ponieważ szklarnia jest mała, sadzenie i konserwacja są przeprowadzane na zewnątrz, raczej trudno jest wejść do środka i czy jest to konieczne, jeśli jest już wygodne?
 • Niezawodność Konstrukcja jest z reguły trwała, wytrzymuje wiatry o prędkości 20 m / s i nacisk warstwy śniegu do 10 cm.
 • Szklarnia szybko się nagrzewa i utrzymuje ciepło w środku. Jeśli otworzysz drzwi, możesz zapewnić doskonałą wymianę powietrza.

Wątpliwe zalety.

 • Wygoda obsługi. Nie ma wątpliwości, że szklarnia jest wygodna pod względem utrzymania roślin. Ale co do „skrzydeł”, jest wiele wątpliwości. Często budowa kończy się niepowodzeniem, a mechanizmy pękają w najbardziej nieodpowiednim momencie. Wielu ogrodników skarży się, że „skrzydła” spadły, złamały się, nie otworzyły się prawidłowo, zwłaszcza w przypadku dużych szklarni.
 • Producenci takich struktur deklarują, że ich montaż jest bardzo łatwy. Ale opinie ogrodników sugerują inaczej. Takie szklarnie są bardzo trudne do zmontowania. A jeśli kupisz niedrogi model, niektóre części mogą być złego rozmiaru, złej jakości, kruche i tak dalej. Ogólnie rzecz biorąc, problemy związane z montażem nie są rzadkością.
 • Producenci twierdzą, że szklarnia Butterfly może trwać do 10 lat. Być może, przy bardzo starannej operacji, jest to prawdziwe, ale najczęściej w trudnych warunkach naturalnych może wytrzymać do 5 lat.

Brakuje częstych napraw

A teraz o niedociągnięciach.

 • Skrzydła wymagają regularnej konserwacji. Są to nieuniknione odpady, ponieważ są one otwierane i zamykane wiele razy w ciągu sezonu. Wilgoć, suchość, ciepło, działanie różnych leków (nawozów, fungicydów, środków owadobójczych) niekorzystnie wpływa na zawiasy, zamki, wszelkie inne metalowe części. Muszą być nie tylko regularnie smarowane, ale także od czasu do czasu wymieniane.
 • Niższy łuk często wygina się, pęka w przypadku poliwęglanu, dlatego ważne jest ich wzmocnienie.
 • Po zakupie, dosłownie w ciągu kilku miesięcy, farba nałożona na ramę pęka, odrywa się, a metalowe łuki zaczynają ulegać korozji.

Zbuduj motyl z poliwęglanu szklarniowego

Zbuduj szklarnię Motyl nie jest trudny

Zbuduj szklarnię Motyl nie jest trudny, ale tylko wtedy, gdy instrukcja jest dołączona do zakupu, więc ten punkt należy wyjaśnić przed dokonaniem zakupu. Zwykle do montażu potrzebne są tylko wkrętaki i klucz. Rama jest mocowana za pomocą elementów w kształcie litery T, a części podtrzymujące są kompensowane przez części w kształcie X. Do ich montażu za pomocą śrub, nakrętek, zawartych w zestawie. Szarfa zazwyczaj trzyma się pętli.

Korzystanie ze szklarni Butterfly nie jest trudne. W niektórych modelach zawory nie potrzebują korka podrzędnego, ogrodnik reguluje wysokość ich otwarcia, w innych przypadkach potrzebna jest podkorka, ale jest również regulowana na wysokość. Podlewanie, pielęgnacja upraw, zbiory są bardzo proste, ponieważ istnieje bezpośredni dostęp do roślin.

Jak zrobić motyla szklarniowego samemu?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rasy Crested Ducks
 • Odmiany cukinii na otwartym terenie
 • Cielęca krowa
 • Najlepsze odmiany sałaty

Możesz samodzielnie stworzyć szklarnię Butterfly, jeśli nie chcesz kupić gotowej struktury. W tym celu należy zakupić pewne materiały i narzędzia, a także wykonać rysunek ostatecznego projektu (można go znaleźć w Internecie). Konstrukcja o podwójnym skoku składa się z 4 boków, 2 ramek („skrzydeł”), 2 identycznych ścian (z przodu iz tyłu) oraz wąskiej górnej części, do której przymocowane są „skrzydła”.

Ciekawe! Jako powłoka dla motyli często używają prostego szkła spod starych okien. Jest to wygodna, tania opcja, ale szkło jest często zepsute, więc bezpieczeństwo będzie wątpliwe - nie zapomnij o tym.

Rama może być wykonana z profili drewnianych, plastikowych lub metalowych, a powłoką może być poliwęglan, polietylen lub szkło. Skrzydła mogą być całe lub złożone z kilku oddzielnych sekcji. Sama szklarnia jest często podzielona na sekcje w celu uprawy roślin, które wymagają różnych warunków klimatycznych.

Materiały szklarniowe

Własnymi rękami najprostszy sposób na zebranie takiej szklarni z drewnianych prętów i szyn. Na początek pomiary są wykonywane i wycinane są wszystkie szczegóły. Następnie należy przymocować ramę i oddzielne skrzydło (można użyć prostych starych okien ze szkłem). Na górze ramy przymocuj skrzydło za pomocą zawiasów. Nad projektem jest zaostrzony film. Bok ramy powinien być osłonięty, przezroczysty plastik, pleksiglas lub podobny, wytrzymały materiał. Pozwala to wzmocnić projekt, uczynić go trwałym.

Ważne! Jeśli motyl jest robiony w domu, własnymi rękami, warto używać gładkich drzwi, ponieważ nie zawsze łatwo jest zrobić takie same łuki w domu.

Jeśli ogrodnik ma narzędzia i doświadczenie do pracy z metalowymi profilami, rurami, możesz wykonać metalową ramę. Istota procesu jest identyczna, tylko materiał jest odbierany inaczej. Najpierw dokonuj pomiarów i wycinaj części, a następnie, używając spawania, podłącz je. W tym przypadku, jeśli masz niezbędny sprzęt, możesz wykonać zakrzywione drzwi, a następnie przymocować je do ramy od góry za pomocą pętli. Po prostu schowaj taką szklarnię z poliwęglanu, ponieważ folia, agrofibra, jak szkło, nie pasuje tutaj.

Recenzje Butterfly Greenhouse

Szklarnia motyla w działaniu

Najprostszym sposobem na zrozumienie funkcji szklarni Butterfly jest zbadanie opinii osób, które już ją używają.

 • Olga Terentyeva: „Podobała mi się szklarnia Butterfly. Używam jej po raz trzeci do hodowli skarłowaciałych pomidorów. Oczywiście nie jest to szklarnia, nie wejdziesz do środka, ale jest dużo miejsca dla roślin i jest to wygodne w użyciu”.
 • Denis Zarudny: „Jeśli chodzi o mnie, szklarnia Butterfly najlepiej nadaje się do uprawy sadzonek. Dorosłe kultury w mojej mini szklarni nie pasują całkowicie (zrobiłem małą strukturę), a kwiaty tam prawdopodobnie będą ciasne, ale na sadzonki, czego potrzebujesz”.
 • Natalya Nemirova: „Motyl stał się moim rozczarowaniem. Oczywiście, wiedziałam nawet przed zakupem, że problemy z nim na pewno tam będą, ale nie spodziewałam się, że będą miesięczne. Ale poza tym, wewnątrz stałych pęknięć, rośliny umierają z powodu przeciągu!
 • Tatyana Arkhipovna: „W przypadku tego projektu musisz szukać tylko oryginalnych modeli, ponieważ części po prostu nie pasują do siebie w podróbkach - sprawdzone samodzielnie. Ale kiedy kupiłem trochę drożej, byłem całkowicie zadowolony z profesjonalnego sklepu. Rzeczywiście, projekt jest łatwy w montażu i obsługuje już 2 rok bez żadnych problemów. ”
 • Wasilij Radny: „Motyl spodobał się interesującej konstrukcji, ale jest jeden ważny szczegół, o którym zawsze zapomina się wspomnieć. Ta szklarnia jest ważna, aby niezawodnie i niezawodnie zakotwiczyć, w przeciwnym razie odleci w stanie rozwiniętym z najlżejszym wiatrem, jak mi się przydarzyło”.

Zanim kupisz szklarnię Butterfly, powinieneś zadać sobie pytania - po co to, jak często będzie używane, gdzie iw jakim zakresie? Nie zapominaj, że małe Motyle są uważane za najbardziej niezawodne i wygodne, ale przy masywnych strukturach mogą pojawić się problemy. Tak, a osobiste preferencje również odgrywają znaczącą rolę.

Obejrzyj film: Bielinek kapustnik - informacje, sposoby obrony. infoUprawa (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send