Warzywo

Co robić z kapustą

Pin
Send
Share
Send
Send


Kapusta może być chora na wiele chorób i być pod wpływem różnych szkodników. Jednocześnie jego wygląd, smak, rozwój jest utrudniony, a rozwój jest zahamowany i z tego powodu jest przechowywany bardzo źle. Aby uratować rośliny przed niebezpieczeństwem, ogrodnicy przeprowadzają zabiegi medyczne i profilaktyczne przy użyciu specjalistycznych lub ludowych środków. Jak przetwarzać kapustę w taki czy inny sposób opisano w tym artykule.

Moczenie i przetwarzanie nasion kapusty

Przetwarzanie kapusty rozpoczyna się już od momentu siewu nasion. Właściwe traktowanie nasion kapusty zmniejsza ryzyko chorób, szkodników. Ponadto nasiona te są zazwyczaj znacznie szybsze i bardziej przyjazne kiełkują.

Przygotowanie i przetwarzanie nasion odbywa się zwykle w kilku etapach.

 1. Po sortowaniu odbywa się leczenie nasionami przeciwgrzybiczymi. Aby to zrobić, umieszcza się je w gorącej wodzie (temperatura + 48 ... +50) na 15-20 minut. Następnie natychmiast przenosi się je do zimnej wody na 2-3 minuty i suszy.
 2. Aby zapobiec rozwojowi chorób, przed wysiewem możliwe jest trawienie nasion 1% roztworem nadmanganianu potasu.
 3. Dobrze jest stosować do dezynfekcji również preparaty takie jak Baktofit, Planriz, Albit, Maxim, Fitosporin-M i tym podobne.

  Preparaty do dezynfekcji nasion kapusty

  W zależności od produktu instrukcje dotyczące rozwiązania i czasu przetwarzania mogą się różnić.

 4. Aby uzyskać najlepsze kiełkowanie nasion, są one moczone w roztworze odżywczym na 12 godzin. Do przetwarzania można użyć leku „Epin”, „Gumat”, „Zircon” lub podobnego. Po starzeniu w jednym z tych środków nasiona są myte i suszone.
Ważne! Jeśli nie masz czasu lub możliwości przeprowadzenia profilaktycznej obróbki nasion, możesz kupić specjalne, importowane nasiona do sadzenia, które zostały już przetworzone w fabrykach. Bardzo łatwo je rozpoznać - są pomalowane na jasny kolor.

Przygotowane i przetworzone przed posadzeniem nasion kapusty, szybko kiełkują i dają przyjazne pędy. Kapusta taka nie cierpi prawie na nic i nie jest dotknięta szkodnikami, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju.

Jak leczyć kapustę dla szkodników

Przeczytaj także te artykuły.
 • Różnorodność kapusty Blizzard
 • Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni
 • Malinowa odmiana Glen Fine
 • Jak przechowywać ziemniaki w piwnicy

Pojawienie się szkodników na kapuście jest naturalnym procesem przy uprawie. Jeśli owady nie zostaną usunięte, zepsują wygląd kapusty, samej głowy lub doprowadzą do śmierci rośliny. Więc niż traktować kapustę ze szkodników?

 • Z pcheł kapustę można rozpylać z roztworem 7% octu, naparu z obornika kurzego, wody z olejem świerkowym lub po prostu zapylać popiołem, pyłem tytoniowym. Takie środki ludowe mogą skutecznie poradzić sobie ze szkodnikiem. Ale jeśli na kapuście jest dużo szkodników, receptury ludowe nie pomogą. W tym przypadku Detsis Expert, Detsis Profi, Atom, Borey, Aktara i podobne preparaty są używane do leków pcheł.
 • Te same środki jak pchła krzyżowa mogą być użyte w walce kapusta sieja. Ale w tym przypadku wyciąg z łopianu również pomaga.
 • Kapusta mszyca - To poważny szkodnik, który może zniszczyć plantacje kapusty, jeśli nie poradzi sobie z tym. Najczęściej sadzonki lub dorosłe rośliny z mszyc, ogrodnicy są traktowani siarczanem anabazyny lub pyłem metafosowym. Możesz użyć i ludowych środków, jeśli nie dużo owadów. Na przykład pył tytoniowy, mieszanka mleczno-jodowa i infuzja mydła pomagają dobrze.

  Środki owadobójcze do zwalczania mączlików

 • Biała mucha - złośliwy wróg ogrodników, niszczący kapustę. Larwy można zwalczać, chyba że są ręcznie, ponieważ są pokryte ochronną kompozycją woskową. A od dorosłych mączlików pomagają środki owadobójcze „Decis Profi”, „Aktara”, „Borey”.
 • Kret kapusty i miarka kapusty Nie toleruj popiołu drzewnego. Stosując go do odkurzania kiełków, nie można obawiać się pojawienia się tych szkodników. W przypadku, gdy roślina ma już tego szkodnika, można użyć środka owadobójczego „Altyn”, „Atom”, „Borey”, „Sensei”.
 • Ślimaki i ślimaki boi się drożdży. Jeśli jest ich wiele na miejscu, można użyć tego roztworu do leczenia kapusty, wtedy szkodniki omijają użyteczną stronę warzyw.
To ważne! Możesz pozbyć się szkodników na miejscu tylko dzięki systematycznym zabiegom z użyciem środków ludowych lub specjalistycznych.

Leczenie choroby kapusty

Przy uprawie kapusty ogrodnik może zmagać się z wieloma chorobami, które wpływają na sadzonki lub już dorosłą kapustę. Jak leczyć kapustę, żeby jej nie boli?

 • Gdy pojawia się biała pleśń lub mączniak prawdziwy, sadzonki i rośliny dorosłe są traktowane słabym roztworem siarczanu miedzi, mieszanki Bordeaux lub innych preparatów na bazie miedzi.
 • Czarna noga jest trudna do wyleczenia. Najprostszym sposobem zapobiegania chorobie jest leczenie nasion przed siewem silnymi fungicydami (Planriz, Fundazol). Teren z roślinami można również spryskiwać tymi preparatami lub siarczanem miedzi. Szansa na uratowanie kapusty jest niewielka, ale w niektórych przypadkach narzędzia te pomagają. Jeśli kultury nadal giną, zostają wyrwane i spalone za miejscem.

  Środki grzybobójcze do zapobiegania kapuście czarnej nogi

 • Kiedy pojawia się bakterioza naczyniowa, kapustę można leczyć jaskrawą zielenią z jodem. Te dwie substancje miesza się w stosunku 1: 2 i rozcieńcza 10 litrami wody. Druga opcja, po prostu użyj jaskrawej zieleni z wodą. Na wiadrze z wodą wystarczy 15 kropli zelenki.

Przed sadzeniem i podczas rozwoju główki kapusty na kapustę mogą wpływać różne choroby. Niemożliwe jest zabezpieczenie młodych pędów lub nasion przed nimi wszystkimi. Środki zapobiegawcze najlepiej wykonywać przede wszystkim z tych chorób, które często dotykają kultur.

Zapobieganie chorobom

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Uprawa brukselki
 • Pumpkin Jam Recipes
 • Krowy Ayrshire
 • Uprawy odmian ogórków

Niektórych chorób kapusty nie da się wyleczyć, ponieważ skuteczne środki po prostu nie istnieją. Możesz tylko próbować przywrócić siłę rośliny, ale w końcu nadal umiera, a choroba przechodzi do sąsiednich kultur. Jedyną metodą walki jest zapobieganie chorobom poprzez prowadzenie środków zapobiegawczych.

 • Z Kili niestety nie może pomóc żadne leczenie. Gdy pojawi się ta choroba, wszystkie zaatakowane rośliny są wykopywane i spalane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Ale aby zapobiec takiej chorobie, można uprawiać ziemię pod sadzonki z 1% roztworem nadmanganianu potasu.
Ważne! Wirus Kiel może żyć na ziemi dłużej niż 5 lat. Dlatego ważne jest, aby kalcynować lub dezynfekować glebę używaną do sadzenia.
 • Nie ma skutecznego leczenia fusarium i mozaiki. Wraz z pojawieniem się tych dolegliwości, musisz natychmiast zniszczyć wszystkie zaatakowane kultury. A reszta kapusty zapewnia opiekę wysokiej jakości. Aby zapobiec tym chorobom, można spryskać ziemię siarczanem miedzi.
 • Mączniak rzekomy pojawia się w temperaturze powyżej +20 stopni. Jeśli pojawi się choroba, nie da się z tym poradzić. Ale jest to łatwe do zapobiegania, wystarczy namoczyć nasiona w preparacie „Planriz” przed sadzeniem.

Przetwarzanie nasion, sadzonek przed sadzeniem, a także kapusta dla dorosłych, pozwala zniszczyć nawet najbardziej irytujące szkodniki i choroby, a następnie zebrać duże, wysokiej jakości plony. Zdrowa kapusta jest zawsze przechowywana dłużej, ma naturalny smak. Dlatego ważne jest, aby dbać o kulturę, monitorować jej stan, sprawdzać ją na czas, aby interweniować i przeprowadzić zabieg odnowy biologicznej.

Obejrzyj film: Genialny pomysł na obiad. Spróbuj! Jak zrobić klopsiki duszone w młodej kapuście (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send