Pszczelarstwo

Temperatura i wilgotność inkubatora

Inkubator - urządzenie dla sztucznych ptaków hodowlanych. Inkubatory są różnych typów. Jednak w jajach wylęgowych kluczową rolę odgrywa zazwyczaj nie typ inkubatora, lecz reżim temperaturowy i wilgotność, które są regulowane w razie potrzeby. W zależności od jaj, w których ptaki umieszczane są w inkubatorze, należy użyć pewnych trybów. Poniżej opisano normalną temperaturę i wilgotność w inkubatorze do hodowli kurcząt, kaczątek, piskląt gęsich, przepiórek i indyków.

Podstawowe zasady inkubacji

Układanie jaj

Zanim przejdziesz bezpośrednio do opisu mikroklimatu dla określonego gatunku ptaków, musisz zapoznać się z zasadami pracy z inkubatorem. Powinny być zawsze respektowane, niezależnie od tego, jakie jajka są wybrane na karcie.

 • Jajka są czyste, ponieważ jeśli na co najmniej jednym jajku jest brud, ryzyko zakażenia wszystkich pobliskich jąder jest świetne!
 • Wskazane jest, aby przed złożeniem jaj oświecić je i dowiedzieć się, czy są zapłodnione, czy nie. Zwiększy to wykluwalność.
 • Zaleca się przyjmowanie tylko świeżych jaj, tych, które leżą do 1 tygodnia lub nawet mniej. Wszakże im dłużej przechowywane, nawet jeśli zapłodnione jądra, tym mniejsze prawdopodobieństwo wyklucia się z nich piskląt.
 • Inkubator musi spełniać wymagania hodowców. Musi być dokładny, z regulowaną temperaturą, wilgotnością i innymi ważnymi funkcjami.
 • Przed złożeniem jaj inkubator jest dokładnie umywany i wentylowany, a dopiero potem może być używany zgodnie z jego przeznaczeniem.
 • Temperatury, wilgotność są ustawione i utrzymywane z precyzją medyczną. Ponieważ chodzi o te dwa wskaźniki, przede wszystkim zależy od stanu jaj i liczby przyszłych piskląt.

Mikroklimat jaja kurzego inkubatora

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kwiaty Żonkile
 • Rasa Kaczka piżmowa (Indo-Hound)
 • Dziób odmiany pomidora Eagle
 • Nawadnianie kropelkowe Chrząszcz

Okres inkubacji jaj kurzych wynosi 21 dni. W tym całym okresie zarodek w jajku przechodzi kilka etapów rozwoju. Na każdym nowym etapie potrzebuje pewnych warunków. Jeśli nie zostaną zaobserwowane, jajo po prostu się pogorszy i pisklę nie wykluje się z niego, lub mogą się rozwinąć deformacje i patologie.

Mikroklimat inkubatora

W naturalnym środowisku jajko ogrzewa kurczaka, który na nich siedzi. Zawsze wie, ile ciepła potrzebują jądra, aby embriony w nich się rozwijały. Ale w przypadku inkubatora praca spada na ramiona hodowcy. Podczas całego okresu inkubacji ważne jest zapewnienie prawidłowej temperatury. Górna listwa w inkubatorze nie powinna przekraczać 38,2 stopnia, a niższa - 36,8 stopni.

Ważne! Podczas hodowli jaj w inkubatorze ważne jest, aby nie było nagłych zmian temperatury i wilgotności, ponieważ jest to niebezpieczne dla zarodka.

Wilgotność jest ważna na wszystkich 4 etapach rozwoju zarodka i kurczaka. Wpływa na wymianę ciepła, parowanie wilgoci z jaja, metabolizm mineralny wewnątrz jaja. Krytyczne wskaźniki wilgotności - jest to maksimum i minimum, którego nie można przekroczyć, w przeciwnym razie pisklęta nie wyklują się. W tym przypadku górna krawędź wynosi 82%, a dolna 43%. Poniżej znajduje się szczegółowa tabela wilgotności, temperatury w inkubatorze niezbędna do rozwoju kurczaka.

EtapTerminTemperatura (° C)Wilgotność (%)Zakręty (raz dziennie)
11-737,850-554
28-1437,8454
315-1837,8504
419-2137,565nie

Temperatura i wilgotność w inkubatorze nie zawsze mogą być kontrolowane, zwłaszcza jeśli inkubator jest prosty i nieprofesjonalny. Maszyny te zawsze dają przynajmniej minimalny błąd, często się psują, pogarszają się. Ale to nie znaczy, że nie muszą patrzeć. Dostosowanie i ścisła uwaga pozwala doświadczonym hodowcom uzyskać prawie 100% wylęgowości w inkubatorze.

Ponadto jaja kurze można wentylować, jeśli inkubator nie ma systemu wentylacji.

 • 12 dnia wietrzenie nie jest konieczne. Od 12 do 17 dni odbywa się 2 razy dziennie przez 5 minut.
 • Od 18 do 19 dni wietrzenie odbywa się również 2 razy dziennie, ale już przez 20 minut.
 • Od 19 dnia do wylęgu, musisz także wywietrzyć jaja 2 razy dziennie przez 5 minut.

Temperatura i wilgotność dla jaj gęsich

Pisklęta gęsie

Okres inkubacji jaj gęsich wynosi 30 dni. To więcej niż w przypadku kurczaków, a ponadto gęsi jaja potrzebują zupełnie innych warunków. Na początek warto zauważyć, że tylko te jaja gęsie, które nie są starsze niż 8 dni, są brane na karcie. Ponieważ po 8 dniach leżenia wykluwalność spada do 70%, a eliminacja staje się irracjonalna. Ale do 8 dni szansa wyklucia się zdrowych ma 85-100% grubości.

Temperatura w inkubatorze dla pogrubień powinna cały czas spadać. Aby uniknąć nagłych zmian temperatury, niektórzy hodowcy wyłączają urządzenie codziennie przez 30 minut. Pozwala to trochę ochłodzić jajka, aby nie przegrzać, a nawet je utwardzić.

EtapTerminTemperatura (° C)Wilgotność (%)Zakręty (raz dziennie)
11-238704
23-437,8704
35-937,6704
410-2737,5604
528-3037,390nie

Ważne jest, aby temperatura i wilgotność w inkubatorze były zawsze w normalnym zakresie. Nie można gwałtownie wyłączyć oświetlenia ani zmienić wilgotności na dłużej niż pół godziny, w przeciwnym razie grozi to zaniknięciem zarodka.

Standardy dla jaj przepiórczych w inkubatorze

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Uprawa brukselki
 • Jak radzić sobie ze zgnilizną pierścieniową ziemniaków
 • Witriol żelaza
 • Koń Przewalskiego

Przepiórki

Jaja przepiórcze są bardzo delikatne i delikatne, chociaż mogą być przechowywane przez długi czas. A jednak musisz je obchodzić bardzo ostrożnie. Inkubator, grill musi w pełni zaspokoić potrzeby, w przeciwnym razie wiele jaj podczas inkubacji po prostu pęknie po przewróceniu. Okres inkubacji wynosi 17-19 dni.

Ważne! Nie zawsze możesz otworzyć inkubator, aby sprawdzić bezpieczeństwo jąder lub ich stan. To zawsze prowadzi do naruszenia temperatury i niskiej przepiórki lęgowej. Jeśli chcesz oglądać proces, powinieneś kupić inkubator z oknem.
EtapTerminTemperatura (° C)Wilgotność (%)Zakręty (raz dziennie)
11-1237,6-37,757-594
213-1537,3-37,553-544
31637,247,5nie
417-1937,268nie

Ponadto należy zauważyć, że w przypadku jaj przepiórczych bardzo ważne jest wentylowanie inkubatora. Nie jest to robione cały czas, ale tylko według pewnego wzorca.

 • Od 1 do 12 dni wietrzenie powinno być wykonywane przez 5 minut raz dziennie.
 • Od 13 do 15 dni powietrza inkubator raz dziennie przez 20 minut.
 • Od 16 dnia wietrzenie jest zatrzymane.

Wilgotność i temperatura dla jąder kaczych

Kaczątka

Kurczęta do inkubacji potrzebują 26-28 dni. Najważniejszy punkt w przypadku hodowli kacząt w wietrzeniu. Faktem jest, że jaja tego typu zawierają dużo tłuszczu, więc szybko się nagrzewają i jeśli nie są chłodzone, kaczątka po prostu umrą w zarodku. Przewietrzanie odbywa się tylko w trzecim etapie inkubacji (15-25 dni). W tym czasie wyloty inkubatora na 15-20 minut kosztują 2 razy dziennie. Poniżej znajduje się temperatura i wilgotność w inkubatorze potrzebne kaczątkom zgodnie z potrzebami każdego etapu.

EtapTerminTemperatura (° C)Wilgotność (%)Zakręty (raz dziennie)
11-738,0-38,2704
28-1437,8604-6
315-2537,8604-6
426-2837,585-90nie
Ważne! W inkubatorze można położyć tylko czyste jaja kacze! Jeśli są brudne, są myte, a jeśli nie ma czasu na pranie, są przecierane papierem ściernym, choć nie jest to szczególnie skuteczne. Jeśli hodowca regularnie hoduje kaczki w inkubatorze, możesz po prostu kupić specjalną pralkę do jaj.

Jaja indycze w inkubatorze

Pisklęta indycze

Eksperci zauważają, że można przechowywać jaja indycze po ułożeniu i do układania w inkubatorze do 20 dni. Zaleca się jednak korzystanie z tych, którzy nie mają więcej niż 5 dni. Powodem jest to, że im dłuższe są jaja, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wyklucia się z indyka. Tak więc w ciągu pierwszych 5 dni wykluwalność wynosi 85%, od 10 dnia - 73%, aw 20-dniowym jądrze tylko 54%.

EtapTerminTemperatura (° C)Wilgotność (%)Zakręty (raz dziennie)
11-737,7-37,955-656-12
28-1437,645-556
315-2537,5554
426-2837,270nie

Potrzebuje indyczych jaj i wietrzenia. W pierwszym etapie nie jest w ogóle przeprowadzany. A z drugiego etapu musisz wylecieć jajka 1-2 razy dziennie przez 15-20 minut. W trzecim etapie liczba wzrasta do 4 razy dziennie przez 10-15 minut. I do czwartego etapu wietrzenia całkowicie się zatrzymaj.

Są to proste zasady, których należy przestrzegać podczas hodowli drobiu. Temperatura i wilgotność w inkubatorze są najważniejszymi momentami, ale wietrzenie i odpoczynek są również ważne. Nie zawsze możesz sprawdzić jaja lub przesuwać je, obracać, świecić, w przeciwnym razie może to prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Obejrzyj film: inkubator z automatycznym sterowaniem wilgotności oraz półautomatycznym obracaniem jaj (Grudzień 2019).