Warzywo

Jak podlewać arbuzy

Pin
Send
Share
Send
Send


Arbuz to letnia uczta, kochana przez wszystkich. Wielu ogrodników uprawia słodkie jagody na swoich działkach. Aby jednak uzyskać pyszne arbuzy cukrowe, należy zapewnić im odpowiednią opiekę i podlewanie. Jak nawadniać arbuzy i czy do tego można stosować nawadnianie kroplowe, opisano w tym artykule.

Funkcje podlewania arbuzów

Aby uzyskać wysokiej jakości uprawy arbuzów, konieczne jest podlewanie uprawy na czas. Tempo wzrostu, smak i aromat pasiastych jagód zależy od ilości, częstotliwości stosowania i rodzaju wody. Jakie są zatem główne wymagania arbuzów do podlewania:

Podlewanie arbuzów u nasady można wykonać w dowolnym dogodnym czasie.

 • Woda do nawadniania jest pobierana ciepło, rozdzielana (najlepiej na słońcu).
 • Jeśli to możliwe, można zbierać wodę deszczową i używać jej do nawadniania.
 • Nawadnianie nie szkodzi, jeśli przeprowadzane jest bardzo rzadko, w suchą pogodę, późnym wieczorem, aby trochę ożywić liście. Ale jeśli często wykonujesz zabieg, istnieje ryzyko zgnilizny na łodygach.
 • Podlewanie pod korzeniem można wykonywać rano lub wieczorem, w dogodny sposób. Ale zraszanie najlepiej wykonać o zachodzie słońca. W nocy woda z liści wyparuje, a słońce ich nie spali.
Ważne! Po podlaniu lub deszczu wylewa się ziemię pod arbuzami. Dzieje się tak, aby powietrze wnikało w ziemię - gnicie może rozwijać się w zagęszczonej, bogato wilgotnej glebie.

Jak określić brak wody

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malinowa odmiana Glen Fine
 • Najlepsze odmiany bakłażana na otwartym terenie
 • Odmiana truskawkowa Tago
 • Jak podlewać winogrona

Arbuz ma 90% wody. Tak więc jego rozwój zależy bezpośrednio od podlewania. Określ niedobór wody na pewnych podstawach.

Ziemia, w której rosną arbuzy, powinna być nasączona wodą na 60-70 cm

 • Zmniejszenie kiełkowania nasion;
 • zahamowanie rozwoju;
 • słabość krzewu (cienki rzęs i system korzeniowy);
 • letarg, skręcanie, suszenie liści i łodyg;
 • mała liczba jajników;
 • owoce stają się małe, mogą być zdeformowane.
Ciekawe! Nie tylko obfitość wody, ale także jej brak może prowadzić do tego, że arbuzy pękają!

Grunt, na którym rosną arbuzy, należy moczyć w wodzie na 60-70 cm. Aby sprawdzić, czy trzeba podlewać, wystarczy wbić kij o długości 50-70 cm w ziemię. Następnie wyciągają go i sprawdzają, jak głęboko ziemia jest jeszcze mokra i, jeśli to konieczne, podlewaj ją.

Jak często podlewać arbuzy

Wiedząc, jak podlewać arbuzy, można uzyskać obfite zbiory. Ważne jest, aby zrozumieć, że wprowadzenie wody do gleby odbywa się od momentu siewu nasion! Jak często podlewać arbuzy? Zależy to od wieku kultury i miejsca jej rozwoju.

Nawadnianie kroplowe stosuje się nie tylko w szklarni, ale także przy uprawie arbuzów na otwartym terenie

 • Sadzonki arbuza są zwykle zbierane w kubkach torfowych lub podobnych pojemnikach. Wysiew nasion odbywa się w wilgotnej, luźnej glebie. W miarę wzrostu sadzonek konieczne jest codzienne podlewanie z konewki z cienką wylewką, aby płyn płynął wzdłuż krawędzi kubka. Nie będzie więc rozmazywać ziemi i nie spadnie na łodygę ani liście zarodka.
 • W otwartym terenie woda paruje dość szybko pod słońcem. Podlewanie odbywa się tylko wieczorem lub we wczesnych godzinach porannych, tak aby przed aktywnym słońcem woda nasiąkła glebą. Nie zapominaj, że częstotliwość i obfitość nawadniania w otwartym terenie zależy od strefy klimatycznej, warunków pogodowych. Na przykład w deszczową pogodę nawadnianie jest redukowane lub zatrzymywane całkowicie, aw suchych drzewostanach muszą być przeprowadzane częściej. Po ulewnym deszczu, burzach, zatrzymaniu podlewania na tydzień!
 • W szklarni stosowanie wody nie odbywa się tak często, jak na otwartym terenie, ponieważ istnieje duża wilgotność, a woda nie odparowuje szybko. Ogrodnicy często stosują systemy ociekowe w szklarni, są wygodne i praktyczne, upraszczają pracę. Podlewanie z taką uprawą odbywa się raz w tygodniu. To więcej niż wystarczające. Ale nie wolno nam zapominać, że aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych, ważne jest regularne wietrzenie szklarni.
Ważne! W suchym gruncie arbuz nie rozwija się normalnie. W rezultacie owoce stają się małe, z łagodnym smakiem.

Zasady podlewania arbuzów

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Dziób odmiany pomidora Eagle
 • Herbicydy kukurydziane
 • Brojler Gwinea
 • Jak zrobić szczepionkę w brzoskwini wiosennej

W zależności od wieku rośliny podlewanie można prowadzić z różną częstotliwością i obfitością. Ważne jest, aby to wziąć pod uwagę! Jak podlewać arbuzy w różnym wieku?

Kiedy owoce już się rozpoczęły i zaczęły się rozwijać, podlewanie odbywa się nie częściej niż raz w tygodniu.

 • Natychmiast po posadzeniu młodych pędów konieczne jest nawadnianie co 1-2 dni. Ważne jest, aby kultura bez problemu się zaaklimatyzowała i zaczęła się rozwijać. Obfitość wody umożliwia szybszy wzrost zieleni, pojawiają się nowe liście, a system korzeniowy jest w pełni rozwinięty. Zużycie wody na drzewko jest niewielkie - 1-5 litrów, w zależności od wielkości kiełków, klimatu, miejsca wzrostu.
 • Po pojawieniu się pierwszych różyczek podlewanie roślin zaczyna się już 2 razy w tygodniu, czyli co 3-4 dni. Ale zużycie wody na roślinę wzrasta do 10 litrów.
 • Kiedy owoce już się rozpoczęły i zaczęły się rozwijać, podlewanie odbywa się nie częściej niż raz w tygodniu. Zużycie wody na roślinę 10-15 litrów. Jednocześnie woda nie powinna spadać pod owoc ani na nie, aby nie rozwinąć się gnicie.

Około 2-3 tygodnie przed zbiorem (gdy jagody są w pełni uformowane) arbuzy całkowicie przestają nawadniać, tak że są pełne cukru i nie są wodniste.

Ważne! W przypadku uprawy arbuzów prostą metodą, a nie na kratce, owoce po prostu leżą na ziemi, dopóki nie będą w pełni dojrzałe. Podczas ulewnych deszczy lub nawadniania mogą one zacząć gnić w miejscu kontaktu z glebą. Dlatego ważne jest, aby umieścić pod nimi słomę.

Nawadnianie kroplowe i jego zalety

Nawadnianie kroplowe stosuje się nie tylko w szklarni, ale także przy uprawie arbuzów na otwartym terenie. Ta metoda jest bardzo wygodna i ma wiele zalet:

Urządzenie do nawadniania kroplowego

 • ziemia nie ulega erozji;
 • woda nie spada na liście i łodygi rośliny;
 • Możesz połączyć procedurę z zastosowaniem nawozów mineralnych;
 • oszczędność wody, czasu, wysiłku.

System kroplówki można wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie specjalistycznym. System kroplowy podlewania jest przeprowadzany w zwykły sposób, z taką samą regularnością jak w przypadku korzystania z wiadra lub prostej konewki. Najważniejszą rzeczą wymaganą od ogrodnika jest prawidłowe podłączenie wszystkiego i od czasu do czasu sprawdzanie kondycji systemu.

Ważne! Arbuzy dobrze rosną tylko w lekkiej, osuszonej glebie. Potrzebują dużo wody do rozwoju, ale muszą łatwo przenikać przez ziemię - ta kultura nie przetrwa w bagnistej glebie!

Jak podlewać arbuzy dla szybkiego wzrostu

Ogrodnicy w szklarni najczęściej używali systemów nawadniania kroplowego

Podczas uprawy arbuzów w południowych regionach mają wystarczająco dużo czasu, aby w pełni dojrzeć do momentu zgromadzenia. Jednocześnie są nie tylko dojrzali, ale także słodcy. Ale w północnych i centralnych regionach czas dojrzewania arbuzów jest krótszy, więc ogrodnicy wykorzystują pożywne jedzenie do szybszego wzrostu arbuzów. Jak więc podlewać arbuzy dla szybkiego wzrostu?

 • Napar z próchnicy, rozcieńczony wodą w stosunku 1:10, jest doskonałym stymulatorem wzrostu dla młodej kultury.
 • Płynny biohumus, który jest sprzedawany w sklepach, może być również używany jako arbuz rośnie.
 • Z suplementów mineralnych trzeba zwracać uwagę na te, które zawierają dużo potasu i magnezu - te elementy skracają czas dojrzewania owoców. Używaj ich zgodnie z instrukcjami.
 • W przypadku opatrunków drożdżowych nie tylko zielona masa rośliny rozwija się szybciej, ale także skraca się okres dojrzewania pasiastych jagód. 500 g wilgotnych drożdży zakłóca 5 litrów wody. Powstały stężony roztwór można mieszać z wodą i stosować do karmienia. 500 ml takiego koncentratu należy pobrać co najmniej 10 litrów wody.
 • Na przykład bakterie kwasu mlekowego obecne w surowicy mają pozytywny wpływ na okres rozwoju arbuzów. Ale w czystej postaci nie przyczynia się. Z reguły produkt ten miesza się z wodą w stosunku 1:10.

Możesz wytwarzać suplementy diety na wszystkich etapach wzrostu roślin. Ale 2-3 tygodnie przed zbiorami najlepiej nie dodawać niczego do ziemi, z wyjątkiem poluzowania jej i usunięcia chwastów, aby arbuzy mogły dojrzewać prawidłowo, a ich smak nie psuje.

Obejrzyj film: Jak uprawiać Arbuzy. Uprawa Arbuza KROK po KROKU (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send