Ogrodnictwo

Fittonia kwiat

Piękny, ciekawy kwiat Fittonia ma przyjemne cechy zewnętrzne. Jest ceniony za piękno i atrakcyjność wielu hodowców kwiatów. Chociaż uważa się, że naturą rośliny nie jest cukier. W uprawie jest wybredna, a opieka w domu dla początkującego może być prawdziwym problemem.

Rodzaje fittonii

Rodzaje Fittonii

Ojczyzna Fittonii - Ameryka Południowa. Ta roślina pochodzi z rodziny Acanta. Nazwę nadano na cześć Elżbiety i Sary-Marii Fitton - sióstr, które na początku XIX wieku stworzyły pierwszy klasyczny podręcznik botaniki. Dwa rodzaje fitonii uprawiane są jako rośliny domowe, rośliny domowe - Verschaffelt i fittonia srebrna. Drugi typ nie jest bardzo poszukiwany, ale Vershafelt jest kupowany z ogromnym pośpiechem.

 • Fitonia o szczycie srebra ma owalne liście. Są zielone ze srebrnymi żyłami. Jedną z najpopularniejszych odmian tego gatunku jest „Nana”. Ma małe liście (do 2,5 cm) i jest bardzo prosty w uprawie.
Ciekawe! Fittonia oczyszcza powietrze z pomieszczenia przed szkodliwymi mikroorganizmami i nasyca je wilgocią.
 • Fittonia Verschaffelt to bylina o korzeniach powierzchniowych i pędach pełzających. Łodygi do 10 cm wysokości, gęsto owłosione. Liście eliptyczne do 10 cm długości. Są prawie nagie, matowe, zielone z siecią różowych żył. Kwiaty są małe, zebrane w kwiatostany.
 • Fittonia duża w warunkach pokojowych prawie nie rośnie. Jest gatunkiem tropikalnym o dojrzałej, czerwonawej łodydze do 50 cm wysokości. Liście są zielone, do 15 cm długości, błyszczące, podłużne z żyłami czerwonymi.

Jak dbać o Fittonię w domu?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić i dbać o koperek
 • Różnorodność truskawek Ruyan
 • Opis klasy bakłażana Czarny przystojny
 • Odmiana pomidorowa Miracle of the Earth

Dla niektórych hodowców fittonia to prosta roślina wewnętrzna. Inni hodowcy kwiatów narzekają na kapryśność kultury, więc nie można z całą pewnością powiedzieć, czy chodzenie do domu spowoduje wielkie trudności. Jeśli wybierzesz dobre miejsce na kwiat, dostosujesz podlewanie, oświetlenie, temperaturę, to naprawdę nie spowoduje to problemów.

 • Bo garnek jest wybierany nie od razu. Zazwyczaj hodowcy kwiatów przenoszą ją z miejsca na miejsce na kilka miesięcy, aby dokładnie określić, gdzie roślina będzie najlepsza. Kultura ruchu nie jest niebezpieczna, ale trzeba dokładnie monitorować jej stan. Jeśli znajdzie się idealne miejsce, gdzie zarówno światło, jak i ciepło wystarczą, gdzie fittonia dosłownie kwitnie, to zostaje tam.
 • Do fittonia lekkiego wymagającego. Potrzebuje dużo światła, choć bezpośrednie światło słoneczne może spalić piękne liście. Dlatego zawsze umieszczają garnek na oświetlonym miejscu i, jeśli to konieczne, zapalają go.

Opieka nad Fittonią

Ważne! Jeśli kwiat Fittonia zostanie umieszczony w cieniu, pędy zaczną się rozciągać, a liście staną się wyblakłe, matowe.
 • Temperatura kwiatu utrzymuje się na średnim poziomie + 22 ... + 25 stopni. Jeśli spadnie do +17, może zacząć się rozwijać wiele różnych chorób.
 • Fittonia nie lubi przeciągów i ostrych wahań temperatury. Dlatego nawet latem nie prowadzi się go na ulicy i trzyma w domu. Wietrzenie pokoju odbywa się ostrożnie (można nawet przenieść kwiat na chwilę do innego pokoju).
 • Regularne podlewanie jest bardzo ważne, aby przestrzegać! Jeśli grudka ziemi wyschnie nawet raz, fitonia zacznie aktywnie upuszczać liście i proces ten będzie bardzo trudny do zatrzymania. Jednocześnie woda również nie powinna stać, ponieważ powoduje próchnicę.
 • Wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno latem, jak i zimą. Jeśli powietrze jest suche, można spryskać roślinę 1-2 razy dziennie z opryskiwacza. Drugi wariant nawilżania powietrza polega na umieszczeniu otwartego pojemnika z wodą w garnku. Możesz wrzucać do niego ozdobne kamyki dla urody.
Ciekawe! Fittonii jest nieodłącznym elementem transpiracji. Innymi słowy, może odparować wilgoć przez liście, dlatego zaleca się regularne sprawdzanie wilgotności gleby i, jeśli to konieczne, dodanie wody!
 • Aby uzyskać zgrabny krzew, trzeba od czasu do czasu szczypać wierzchołki łodyg.
 • Po 3-4 latach, aby kultura nie straciła swojej estetyki (w tym czasie upuszcza dolne liście), jest częściowo przycinana. Z reguły stare pędy są odcinane, ale roślina ma kilka młodych pagonów z liśćmi.

Hodowla fittonii

Hodowla fittonii

Rozmnażanie Fitonii odbywa się trzema metodami: sadzonkami, warstwowaniem i dzieleniem buszu.

 • Podział buszu odbywa się wiosną, podczas przeszczepu. Korzenie są starannie cięte na kilka kawałków za pomocą dezynfekowanego instrumentu, a każdy jest sadzony w oddzielnym naczyniu. Miejsca cięte rozdrobnionym węglem drzewnym.
 • Wiosną lub latem można ciąć z sadzonek o długości 6-7 cm, każda musi zawierać 3-5 liści. Powstałe sadzonki umieszcza się w szklance wody i czeka na pojawienie się korzeni. Zamiast wody można użyć torfowca, tabletek torfowych lub piasku. Każda z ostatnich opcji jest dobrze nawilżona i po wyschnięciu dodaje się wodę. Wierzch łodygi jest pokryty plastikową, przezroczystą nasadką. Gdy pojawiają się korzenie, rośliny przesadza się do doniczek.
 • Podczas hodowli przez nakładanie warstw, musisz znaleźć długi pęd i oczyścić go z liści. Następnie jest wyginany do ziemi i dodawany kroplami. Kod zostanie podany korzeniom, zostanie starannie odcięty od rośliny macierzystej i, jeśli to konieczne, przeniesiony do nowej doniczki.

Przeszczep kwiatów Fittonia

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Porzeczka odmiany Bagheera
 • Opis chorób ziemniaka i ich leczenia
 • Kiedy odebrać kapustę
 • Kiedy sadzić squash na sadzonki

Fittonia kwiat

Fitonia kwiatowa rośnie i rozwija się bardzo szybko. W związku z tym system korzeniowy rośnie aktywnie, więc trzeba często przesadzać roślinę. Przeszczep odbywa się co roku wiosną. Jeśli roślina jest już dorosła, duża, możliwe jest przeszczepianie co 2-3 lata. To będzie więcej niż wystarczające.

Ważne! Zaleca się trzymać fittonię z dala od urządzeń grzewczych: grzejników, grzejników, pieców, ponieważ przegrzanie może powodować blaknięcie.

Przed przesadzeniem fittonii należy znaleźć lub kupić dobry garnek (o średnicy 3-5 cm). Poniżej powinien mieć otwory do odprowadzania wody. A materiał garnka wybierany jest według uznania hodowcy. Gleba jest dość prosta: część piasku, część torfu, część próchnicy i 3 części ziemi liściastej. Wszystko to jest dobrze wymieszane i użyte do sadzenia.

Po pierwsze, warstwa drenażu jest umieszczana w nowym naczyniu, a następnie cienkiej warstwie ziemi. Roślina jest wyjęta z dawnego garnka, lekko złapana za ziemię i posadzona w nowym garnku, zraszającym ziemię ze wszystkich stron. To wszystko - pozostaje tylko właściwie dbać o kulturę, a potem zadowoli hodowcę dzięki jej walorom dekoracyjnym.

Obejrzyj film: 5 roślin, które dołączyły do mojej hodowli. (Grudzień 2019).