Ogrodnictwo

Coleus - odmiany, pielęgnacja, hodowla

Pin
Send
Share
Send
Send


Niesamowicie piękna roślina Coleus może być uprawiana zarówno w warunkach mieszkaniowych, jak i na podwórku. Główną cechą kwiatu, dla którego jest ceniona - dekoracyjne liście o barwnych barwach. Kwiaty kultury są proste i nie stanowią dużego zainteresowania, chociaż mogą rozrzedzić bardzo przyjemny aromat.

Opis instalacji

Coleus

Coleus to łacińska nazwa rośliny. W ludziach nazywany jest po prostu pokrzywą, ponieważ kwiat w jego naturalnym środowisku jest trochę jak pokrzywa, ale z jasnymi liśćmi. Należy do rodzaju zimozielonych, wieloletnich roślin z rodziny Labiotus. Jego ojczyzna jest uważana za Afrykę i Azję. Kwiaty proste, proste, ale ładnie pachną.

Ciekawe! Na wyspie Jawa Coleus zasadził się na skraju plantacji kawy, aby chronić lądowanie dzików.

Wysokość kultury może być inna i zależy od rodzaju, odmiany, miejsca wzrostu. Ma silną łodygę, zwykle jest sztywna u podstawy. Liście - główna jakość rośliny. Są w kształcie serca, postrzępione na krawędziach. Są najbardziej dekoracyjną, estetyczną częścią kultury. Kolor liści może być bardzo zróżnicowany: bordowy, fioletowy, czerwony, żółty, brązowy, zielony, z plamkami lub paskami. Kolor może wynosić jeden lub dwa, czasem więcej.

Rodzaje i odmiany Coleusa

Przeczytaj także te artykuły.
 • Karłowate jabłonie
 • Zawartość perliczek w domu
 • Pasza dla świń
 • Najlepsze odmiany malin naprawczych

W swoim naturalnym środowisku naukowcy policzyli ponad 60 gatunków kolców. Ale tylko z jednego z nich, a mianowicie z Blume, wyhodowano wszystkie współczesne odmiany kulturowe.

 • Coleus Renelta dorasta do 50 cm wysokości. Nadaje się do uprawy jako ozdobny, ampelous kwiat. Liście są bardzo jasne, z obfitością żył. Kolor od jasnozielonego do czerwonego i fioletowego.
 • Hybrid Coleus jest zwykle uprawiany w warunkach wewnętrznych, ponieważ wymaga bardziej miękkiego, stałego mikroklimatu bez niespodziewanych niespodzianek, takich jak spóźnione przymrozki, zimne zatrzaski i inne rzeczy. Dorosła roślina może osiągnąć wysokość jednego metra, ale częściej jest to zwarty krzew o ozdobnych liściach. Kolor liści zależy od oświetlenia. W cieniu jest zielony, a na słońcu przybiera kolor bordowy.
 • Czarny smok ma rowkowane, lekko skręcone liście. Kolor jest ciemnofioletowy na krawędzi arkusza i wewnątrz purpuroworóżowego.
 • Wizard - Coleus z bardzo ciekawymi, żółtozłotymi liśćmi. Nasycenie kolorów może być inne, ale fala jest zawsze złota.
 • Wizard Evening Zorya ma lekko skręcone, wyłupiaste liście na krawędziach. Kolor ognisty czerwony z zielonym obrzeżem.
 • Wizard Jade - niesamowicie piękna odmiana roślin. Liście na środku są białe, a krawędzie są jasnozielone. W połączeniu, kolory te wyglądają niesamowicie, szczególnie w klombu.

Jak dbać o Coleusa w domu?

Opieka Coleus

Po zakupie nasion lub już uprawianych roślin należy zapewnić im odpowiednią opiekę w domu.

 • Coleus - kochający światło kwiat. Sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie jest cień w najgorętszej porze dnia. W warunkach pokojowych można umieścić kwiat na oknie wschodnim lub zachodnim i ważne jest, aby bezpośrednie światło słoneczne nie padało na kulturę, ponieważ liście zaczynają z nich znikać.
 • Pomieszczenie, w którym uprawia się rośliny, powinno być ciepłe, latem w kwietnikach, nawet w najgorętszej części dnia, będzie się czuć normalnie, ale tylko wtedy, gdy nie zapomni się o podlewaniu. Więc Coleus zwykle odnosi się do wzrostu temperatury, ale nie bardzo gwałtownie do gwałtownego spadku. Wzrost jest spowolniony, gdy temperatura kwietnika spada do +15 stopni w lecie i do +10 w przypadku uprawy w pomieszczeniach.
Ważne! Większość chorób i narastających problemów, takich jak zanikanie liści, ich opadanie, śmierć, pojawia się, gdy kwiaciarnia wycofuje się z zasad opieki dla Coleusa!
 • Opieka domowa wymaga terminowego i właściwego podlewania, ponieważ jest to praktycznie jedyny ważny wymóg dotyczący kwiatów. Ziemia nigdy nie powinna wyschnąć! Trudno jest podać dokładną normalizację, ponieważ w każdym indywidualnym przypadku jej własny rodzaj ziemi, mikroklimat, pogoda i różnorodność. Warunki są różne na ulicy i w mieszkaniu, więc po prostu trzeba od czasu do czasu sprawdzać ziemię. Jeśli wyschnie - podlewanie.
 • Opryskiwanie jest bardzo przydatne dla coleusa. Wieczorem odbywają się w czystej wodzie, zarówno w domu, jak i na ulicy.
 • Coleus - bezpretensjonalna roślina. Nie ma potrzeby karmienia go w łóżku ani w mieszkaniu. Nie można jednak powiedzieć, że jest on bezpośrednio szkodliwy dla kwiatu. Jeśli odejdzie lub zacznie tracić kolor, jeśli jest za dużo minerałów, nawozów kwiatowych lub czasu - możesz zapłodnić kulturę, a ona podziękuje.
 • Coleus kwiat jak szkodniki takie jak: roztocza, mączlika, mszyce. Do walki z nimi używa się akarycydów (z kleszczy), środków owadobójczych i środków ludowych.
 • Coleus jest uprawiany w ogrodzie, zwykle jako jednoroczny. Ale jeśli nie chcesz stracić kwiatu wraz z nadejściem zimy, jest on wykopywany i wkładany do garnka, a następnie wprowadzany do domu. W domu kwiat zimą rośnie w temperaturze około + 15 stopni z sporadycznym podlewaniem, ale z dobrym oświetleniem do wiosny.

Rosnące Coleus z Seed

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Gwiazda kaczka 53
 • Zimowe odmiany jabłek
 • Różnorodność pomidorów Różowy słoń
 • Jak przycinać morele wiosną

Coleus jest propagowany przez dwie główne metody - sadzonki i nasiona. Najprostszy sposób na hodowlę - nasiona. Jest również najbardziej dostępny, ponieważ nie każdy ma dostęp do rośliny macierzystej, aby wyciąć sadzonki.

Nasiona wysiewa się w marcu. Stosuje się metodę wysiewu powierzchniowego - nasiona nie są zakopywane, ale po prostu naciskane. W temperaturze + 20 ... +24 stopni Celsjusza szybko kiełkują w około 10-14 dni. Jeśli sadzonki zostaną wyprodukowane, wystarczy temperatura + 16 ... + 18 stopni. Ale w przypadku sadzonek oświetlenie jest bardzo ważne - powinno być stałe, ciepłe, niezbyt jasne, bez zaciemnień.

Ważne! Jeśli sadzonki nasion są w półcieniu lub cieniują przez większość dnia, mogą rosnąć słabo, rozciągać się, być słabe, słabe, bolesne.

Gdy na ulotkach pojawia się jasny, dekoracyjny wzór, można go usiąść w oddzielnych doniczkach lub wzdłuż sekcji. Po pewnym czasie, gdy krzew ma więcej niż 4 cm wysokości, a pędy boczne od 3 do 4 cm, szczypta górnych i bocznych pędów jest na właściwym poziomie dla hodowcy (w zależności od wielkości rośliny). Gdy pojawiają się nowe pędy, są one również szczypane - w celu uzyskania pięknego buszu, a nie kiełków z pagonami o różnej długości wystającymi we wszystkich kierunkach.

Rozmnażanie przez sadzonki

Podczas rozmnażania przez sadzonki potrzebna jest nieco większa siła, chociaż metoda jest równie skuteczna - najważniejsze jest to, że powinna istnieć dorosła, zdrowa roślina macierzysta. Rozmnażanie przez sadzonki prowadzone przez cały rok. Ale za otrzymanie kwiatu pokoju zazwyczaj używa się okresu od sierpnia do końca września.

Zdrowy pęd jest cięty, umieszczany w wodzie i czeka, aż pojawią się na nim korzenie. Następnie cięcie jest sadzone w oddzielnym garnku lub na łóżku. Roślina dość szybko się zakorzenia, najważniejsze jest to, że wszystkie warunki są do tego stworzone - podlewanie, ciepło, światło słoneczne.

Przeszczep Coleusa

Przeszczep Coleusa

Coleus przeszczepiony zazwyczaj wiosną. Podczas przeszczepu nie można szczególnie myśleć o rodzaju gleby, ponieważ Coleus czuje się świetnie zarówno na glebie darniowej, jak i liściastej oraz w ogrodzie. Jeśli przeszczep przeprowadzany jest w doniczce, a nie na łóżku, musisz podnieść większy rozmiar 3-5 cm.

Zasadzić roślinę głęboko - pozwala to uprawie na wzrost dodatkowych korzeni i rozwinięcie systemu korzeniowego. Podczas przesadzania łodygi i korzenie są nieco przycinane, aby przyspieszyć przetrwanie w nowym miejscu. Bardzo ważne jest, aby posypać wycięte obszary kruszonym węglem drzewnym.

Obejrzyj film: Koleus Blumego: Uprawa, podlewanie,rozmnażanie. Rośliny doniczkowe,na balkony i tarasy. Green World (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send