Ogrodnictwo

Kwiat Qarantus

Nie tylko za piękno, ale także za właściwości lecznicze cenione kwarantus. To pozornie zwyczajna, ale interesująca kultura, charakteryzująca się ładnymi kwiatami i bogatym zielonym liściem. Kwitnie regularnie, można to powiedzieć niestrudzenie. I chociaż kwiaty są bardzo proste, ich liczba i dokładność nie może nie podziwiać.

Opis instalacji

Kwiat Qarantus

Quarantus to rodzaj roślin zielnych i półkrzewiastych. Należy do rodziny Kutrovyh. W naturze rośnie w krajach o klimacie tropikalnym. W naturze quarantus może dorastać do 1,5 metra wysokości, ale gatunki ozdobne są zwykle bardziej zwarte, do 60 cm, uprawiane są jako rośliny wewnętrzne lub ogrodowe. Co do zasady, roczniak, ale niektórzy hodowcy kwiatów potrafią go uprawiać jako roślinę wieloletnią.

System korzeniowy jest centralny, dobrze rozwinięty, ma silny zapach. Centralny korzeń dorasta do 30 cm i jest wiele korzeni przybyszowych. Pędy wyprostowane, ale rozgałęzione na górze, mięsiste. Młode pędy są zielone, ewentualnie zdrewniałe. Liście są błyszczące, podłużne, wiele z nich na krzaku. Długość liścia do 7 cm, kolor ciemnozielony.

Kwiaty samotne. Płatki występują w różnych kolorach: różowym, białym, liliowym, niebiesko-fioletowym, pomarańczowym. W środku pąka wizjer o kontrastowym kolorze Po kwitnieniu pojawia się owoc - sierpowaty liść dwuskrzydłowy, wewnątrz którego znajdują się wydłużone nasiona.

Carantus kwitnie bardzo obficie od maja do października. Z jednej strony jest dobrze, ponieważ roślina cieszy się kolorem przez wszystkie słoneczne miesiące. Ale wszystko ma swoją cenę. Po tak długim kwitnieniu karantus kończy się całkowitym wyczerpaniem i bardzo trudno jest go rozkwitnąć w drugim roku. Dlatego częściej uprawia się go jako roczną uprawę z pojedynczym, ale długotrwałym kwitnieniem.

Rodzaje i odmiany kwarantanny

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przemiana odmian winogron
 • Odmiana Gruszki Just Maria
 • Najlepsze odmiany cebuli, jak rosnąć i dbać
 • Duża biała rasa świń

W przyrodzie nie ma więcej niż 8 rodzajów kwarantanny, ale tylko różowy kwarantus nadaje się do uprawy domowej. Wszystkie istniejące odmiany i hybrydy, sprzedawane w sklepach i na targach kwiatowych, pochodzą właśnie z tego gatunku. Różnią się rozmiarem, kolorem pąków i innymi cechami.

 • Quarantus Pacific - to jest cały typ. Rośnie krzew do 30 cm wysokości i średnicy do 20 cm, wcześnie kwitnie, nie wymaga opieki. Kwiaty są duże z wyraźnie widocznym okiem w środku. Jest stosowany nie tylko jako balkon lub roślina wewnętrzna, ale także jako dekoracja kwietników i ścieżek. W zależności od koloru płatków dzieli się na kilka odmian: biały, bordowy, lodowy różowy, eprikot.
 • Arystokrata Quarantus dorasta do 50 cm wysokości. Kwiaty o średnicy do 5 cm. Kolor pąków może być najbardziej zróżnicowany od białego do ciemnoczerwonego. W środku jest oko. Uprawiana jako roślina ogrodowa lub wewnętrzna.
 • Cooler - seria odmian katarantusów. Rośliny o wysokości do 40 cm, rozgałęzione. Kwiaty mają okrągły kształt, do 5 cm średnicy. W zależności od koloru pąki dzielą się na odmiany: Red, Grape, Pepermint. Rdzeń zawsze kontrastuje.
 • Pierwszy pocałunek - niski krzew do 40 cm wysokości. Korona jest bardzo jasna. Odcienie kwiatów są najbardziej zróżnicowane. Różni się zwartością, dokładnością, przyjemnym wyglądem.
Ciekawe, że to właśnie odmiany First Kiss zdobyli prestiżowe nagrody na wystawach kwiatowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
 • Odmiana Cascade obejmuje wiele odmian, które różnią się kolorem kolorów: Mergenta, Cherry, Titan, Deep Rose, Polka Dot i inne. Są to ampelous kwarantanny rosnące do 15 cm, mają długie pędy, które mogą poruszać się po podłodze, zwisać z doniczek, a nawet zwijać (jeśli są skierowane) wzdłuż słupów, altan.

Jak dbać o Cataractus w domu?

Troska o Quarantus

Nie można powiedzieć, że domowa opieka nad quarantusem stwarza wiele niedogodności lub problemów. To nie jest kapryśna roślina, wystarczy prilovchitsya.

 • Wilgotność jest bardzo ważna. Jeśli spadnie poniżej 60%, zaleca się spryskanie kwiatu lub zainstalowanie w pobliżu otwartego pojemnika z wodą. Natryskiwanie odbywa się w razie potrzeby, ale jest jeden niuans. Liście na tej procedurze odpowiadają z wdzięcznością, ale na płatkach spadają oparzenia.
 • Oświetlenie powinno być rozproszone. Odpowiednie okna zachodnie i wschodnie. Zimą w mieszkaniu kwiat jest sztucznie robiony, by świecić, w przeciwnym razie łodygi zaczną się rozciągać.
 • Latem i wiosną w mieszkaniu, w którym rośnie kwarantanna, powinna wynosić + 20 ... + 25 stopni Celsjusza. W zimie można zmniejszyć temperaturę do + 15 stopni.
Ważne! Wszystkie części rośliny są trujące, ponieważ opieka domowa odbywa się wyłącznie w rękawicach!
 • Podlewanie odbywa się regularnie, dzięki czemu gliniana sala nie wysycha. Kwiat nie lubi suchości, dlatego 2-3 cm w głąb ziemi powinien być zawsze mokry. Podlewa się go często latem, a jesienią, jeśli istnieje chęć opuszczenia uprawy przez 2 lata, warto zmniejszyć podlewanie i po prostu utrzymać wysoką wilgotność i dopuszczalną temperaturę.
 • Aby kwitnąć, było obficie i długo trzeba karmić roślinę. Przeprowadzaj karmienie raz w tygodniu. Zazwyczaj nawóz jest po prostu mieszany z wodą w odpowiedniej proporcji (pokazanej na opakowaniu). Jeśli chodzi o rodzaj nawozu, lepiej wziąć to, co jest przeznaczone dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu karmią kwarantanę raz na 2 tygodnie w słabej dawce. A od października do lutego karmienie jest całkowicie wstrzymane.
 • Przycinanie odbywa się wiosną, po tym jak roślina przetrwa zimę, odzyskała siłę (jeśli uprawiana jest bylina). Pagon przyciął się do trzeciego. Usunięte i wysuszone, uszkodzone gałęzie. Uformowana korona. Podczas kwitnienia trzeba także podążać za kwiatem - wszystkie suszone kwiaty, pagon należy natychmiast usunąć.
 • Gdy pojawiają się choroby lub szkodniki, roślina jest traktowana fungicydami lub insektycydami, a standardy utrzymania (podlewanie, oświetlenie, temperatura, dodatkowe karmienie) są regulowane w razie potrzeby.

Reprodukcja Catarantus

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Co karmić kaczki zimą?
 • Sterylizacja puszek w piekarniku
 • Różnorodność pomidorów Różowy słoń
 • Systemy hydroponiczne

Carantus można rozmnażać dzieląc krzew, sadzonki i nasiona. Najpierw musisz rozważyć dwie pierwsze metody, które są najbardziej popularne.

Podczas rozmnażania przez sadzonki z kwiatu, zielone sadzonki są cięte z wierzchołków pędów. Korzeń może być w podłożu lub wodzie. Woda jest zwykle przyjmowana jako broniona lub gotowana ze stymulantami wzrostu. Po zanurzeniu sadzonek umieszcza się je w ciepłym miejscu i czeka na pojawienie się korzeni. Woda jest nalewana w miarę potrzeb. Gdy pojawią się korzenie, możesz odeprzeć łodygę w ziemi. Jeśli sadzonki są zakorzenione w podłożu, konieczne jest pokrycie ich folią i poczekać, aż pojawią się oznaki wzrostu. W razie potrzeby są one podlewane i wentylowane. I tylko wtedy, gdy widoczny jest wzrost, możesz zostać przeszczepiony do oddzielnych pojemników.

Przy dzieleniu tulei konieczne jest wiosną, gdy przesadzanie rośliny dzieli korzenie na 2-3 części. Podział przeprowadza się ostrym nożem lub nożyczkami, aby nie uszkodzić rośliny. Po przycięciu należy nasmarować wycięte obszary kruszonym węglem, a następnie posadzić każdy kiełek w oddzielnym naczyniu.

Ważne! Przed podziałem krzewu nożem, instrument musi być dobrze odkażony!

Rosnące z nasion

Carantus rośnie

Nasiona kwarantanny są zazwyczaj kupowane w kwiaciarniach. Wysiew odbywa się w dowolnym momencie, ale około 3 miesięcy powinno upłynąć od siewu przed kwitnieniem, więc zwykle wysiewa się je wczesną wiosną, aby krzew zakwitł do maja.

Ważne! Nasiona zebrane z kwarantanny po kwitnieniu mogą być niedojrzałe. W następnym sezonie dojrzewają tylko w warunkach tropikalnych. Tak więc, aby uzyskać nasiona kwiatów, konieczne jest utrzymywanie całej jesieni i zimy w warunkach zbliżonych do tropików, a następnie można dojrzeć nasiona wiosną.

Przed siewem nasiona poddaje się działaniu nadmanganianu potasu i epiny, aby szybko wykiełkować i nie zaszkodzić. Zasiej je do gleby odżywczej na głębokość 1 cm, a nawilżanie wykonuje się tylko pistoletem natryskowym, a następnie pojemnikiem z nasionami pokrytymi pokrywką lub folią (przezroczyste). Uprawy w ciepłym miejscu.

Po tygodniu można zobaczyć kiełki, a następnie pojemnik jest przenoszony do jasnego miejsca. Temperatura utrzymuje się w granicach + 23 ... +26 stopni. Wietrzenie odbywa się raz dziennie - rano. Około miesiąca kiełkują korzenie, a następnie rosną. I dopiero po pojawieniu się 4 liści, nurkują w oddzielne garnki.

Przeszczep kultury

Carantus Transplant

Carantus jest przeszczepiany zazwyczaj, gdy jest uprawiany jako roślina wieloletnia. Procedura jest przeprowadzana corocznie - wiosną. Podczas przesadzania ważne jest, aby martwić się o ziemię. Powinien być luźny, płodny. Jeśli zdecydujesz się na zakup, to ten, który pasuje do geranium. Jeśli mówimy o garnku, nie ma sensu sadzić kwiatu w małych pojemnikach. Quarantus rośnie szybko, dlatego zaleca się wzięcie większej doniczki w stosunku do rośliny, aby po przesadzeniu było dużo miejsca, w przeciwnym razie w ciągu sześciu miesięcy krzew nie będzie miał gdzie rosnąć.

Przeszczep odbywa się metodą przeładunku, aby nie uszkodzić korzeni. Nowy grunt podobny w składzie do poprzedniego jest wypełniony. Transplantacja może być również wymagana przez cały rok, jeśli roślina urosła mocno, a korzenie nie mają gdzie się rozwijać. Z reguły proces ten charakteryzuje się żółknięciem dolnych liści i wybrzuszeniem korzeni z otworów w dnie doniczki.

Obejrzyj film: Bedoes & Kubi Producent - Kwiat Polskiej Młodzieży (Luty 2020).