Ogrodnictwo

Witriol żelaza

Pin
Send
Share
Send
Send


Dla normalnego wzrostu i rozwoju roślin należy monitorować ich zdrowie. Siarczan żelaza jest często używany nie tylko do leczenia, ale także do dezynfekcji roślin. Co to jest ta substancja i jak jej używać w tym lub innym przypadku można znaleźć poniżej w artykule.

Co to jest siarczan żelaza?

Siarczan żelazawy

Zanim zaczniesz studiować stosowanie substancji w ogrodnictwie, musisz najpierw dowiedzieć się, co to jest. Siarczan żelaza to siarczan żelazawy. Otrzymuje się go w reakcji oddziaływania dwuwartościowego żelaza i kwasu siarkowego. Siarczan żelaza to niebiesko-zielone kryształy, które bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie.

Ważne! W przeciwieństwie do siarczanu miedzi, który ma niebieskie kryształy, siarczan żelaza ma niebiesko-zielone kryształy. To jest kolor, że te dwa leki są rozróżniane na rynku, gdy są kupowane lub bezpośrednio przed użyciem.

Zastosowanie siarczanu żelazawego w ogrodnictwie

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze duże odmiany czosnku
 • Dlaczego liście ficus spadają
 • Fioletowy kwiat
 • Czeska koza rasy

Stosowanie siarczanu żelaza w ogrodnictwie jest najbardziej zróżnicowane. Więc w jakim celu lek jest odpowiedni?

 • Do leczenia chorób grzybowych na krzewach i drzewach.
 • Do przetwarzania winnic z oidium, antraknozy i szarej zgnilizny.
 • Aby zwalczyć plamienie na róży.
 • Do dezynfekcji miejsc cięć pagonów i gałęzi na krzewach i drzewach.
Ważne! Witriol żelaza jest jednym z niewielu leków całkowicie bezpiecznych dla roślin. Jest to działanie kontaktowe, co oznacza, że ​​substancja przenika do struktury międzykomórkowej rośliny, nie gromadząc się w niej.
 • Do niszczenia szkodników.
 • Do przechowywania pojemników na warzywa, owoce, pojemniki do dezynfekcji, narzędzia ogrodowe.
 • Do niszczenia porostów i mchów.
 • Jako nawóz na miejscu.

Zawiera hodowlany witriol żelaza

Hodowla witriolu

Stosuj dowolny lek, którego potrzebujesz, zgodnie z instrukcjami. Siarczan żelaza nie jest wyjątkiem. W przypadku nieprawidłowego rozcieńczenia roślina może umrzeć lub ulec pogorszeniu. Jak więc prawidłowo rozcieńczyć lek?

 1. Zdolność do hodowli musi być absolutnie czysta. Jeśli był wcześniej używany do chemikaliów, należy go dokładnie umyć.
 2. Tara jest wykonana z plastiku lub szkła. Nie można używać pojemników metalowych, ponieważ po prostu się psują.
 3. Roztwór miesza się powoli i dokładnie. Nie zaszkodzi również, aby nalegać, aby kryształy były dobrze rozpuszczone, a następnie ponownie wymieszać.
 4. Wszelkie manipulacje wykonywane są wyłącznie w rękawicach.

Kontrola szkodników

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jakie są witaminy w kapuście
 • Rasa rosyjskich białych kurczaków
 • Najlepsze odmiany kremu pomidorowego
 • Najlepsze wczesne winogrona

Aby siarczan żelaza mógł pomóc w rozwiązaniu problemu i nie zaszkodzić, musi być stosowany w odpowiedniej dawce. Tak więc, w przypadku zwalczania szkodników i ich larw, konieczne jest spryskiwanie drzew (krzewów) i kół w pobliżu łodyg wiosną, zanim kwitną pąki.

Ważne! Leczenie młodych krzewów i drzew odbywa się za pomocą niebieskiego witriolu tylko raz w roku.

Konieczne jest użycie roztworu o stężeniu 5%. Innymi słowy, 500 g siarczanu pobiera się na 10 litrów wody. Takie przetwarzanie odbywa się 2 razy w roku - raz wiosną, a drugie jesienią.

Jak radzić sobie z porostami i mchami?

Kontrola porostów

Niebieski witriol jest skutecznym lekarstwem na porosty i mchy, które mogą prowadzić do degradacji krzewów i drzew w ogrodzie. Jak ruszasz do walki? W tym przypadku krzewy i drzewa kamienne są traktowane 3% roztworem siarczanu żelazawego, a drzewa nasienne - 5%. Opryskiwanie przeprowadza się 2 razy z przerwą 2 tygodni, najpierw wiosną, a następnie jesienią. Podczas tych dwóch razy mech i porosty całkowicie spadają z kory.

Jeśli porosty i mchy bardzo często wpływają na uprawy, warto regularnie, jesienią lub wiosną, wybielać rośliny specjalną mieszanką. Jest wykonany z 5% roztworu siarczanu żelazawego i niewielkiej ilości popiołu. Wybiel tę mieszaninę i uszkodzone gałązki, aby je zdezynfekować.

Leczenie chorób

Stosowanie siarczanu żelazawego

Siarczan żelaza leczy wiele chorób grzybowych. To wykorzystuje stężenie 3%. Dla roślin przygotowujących lek zgodnie z tym przepisem: 10 litrów wody, 300 g siarczanu żelaza. Po wymieszaniu musisz spędzić 2-3 zabiegi z przerwą tygodniową.

Chloroza niebezpiecznej choroby jest również leczona przez rozpylanie siarczanu żelaza. Aby przygotować roztwór, należy wymieszać 10 litrów wody i 50 g witriolu. Przetwarzanie odbywa się kilka razy z przerwą 5-7 dni. Ważne jest, aby liście rośliny odzyskały naturalny, zielony kolor. W przypadku, gdy chloroza regularnie oddziałuje na rośliny, konieczne jest cotygodniowe opryskiwanie. Aby to zrobić, użyj słabego roztworu - 10 g / 10 litrów wody.

Jak przetwarzać winogrona?

W przypadku winogron żelazo jest bardzo ważnym minerałem, więc to właśnie ta kultura wymaga regularnego traktowania siarczanem żelaza. Przynieś go przez rozpylanie lub pod korzeń podczas nawadniania. Zanim przetworzysz winogrona, musisz zdecydować, do czego służy.

Opatrunki dolistne pozwalają leczyć kulturę przed chorobami lub wspierać jej siłę w jednym lub innym momencie rozwoju.

 • Wczesną wiosną stosuje się 1% roztwór do wzmocnienia winorośli.
 • W przypadku walki z chorobami grzybowymi warto traktować kulturę 4-5% roztworem.
 • Przetwarzanie jesienne obejmuje rozpylanie 3-5% cieczy.
Ciekawe! Jeśli winorośl jest traktowana siarczanem żelaza wczesną wiosną, pąki kwitną tydzień później. Dzięki tej prostej metodzie można uniknąć zamarzania podczas wiosennych powrotów mrozów.

Opatrunki na korzenie przeprowadza się z nawadnianiem. Jest używany w przypadku, gdy winorośl nie ma żelaza. W 10-litrowym wiadrze wlej 10-15 gramów siarczanu żelaza, wymieszaj i wlej do strefy korzeniowej.

Jak radzić sobie z drzewami i krzewami?

Opryskiwanie drzew

Wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego drzew, a także jesienią, po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, zaleca się traktowanie roślin 3% roztworem siarczanu żelaza. W przypadku krzewów stosuje się stężenie 1%. Takie opryskiwanie chroni kulturę przed chorobą i wspiera jej siłę.

Ponadto, jeśli drzewo zostało odcięte, pożądane jest również przetworzenie wszystkich miejsc cięcia za pomocą siarczanu żelaza. 100 g siarczanu żelazawego stosuje się na 10 litrów wody. Smar plastry i pozostaw do wyschnięcia.

Nawóz Chelate

Nie każdy ogrodnik wie, że dobry nawóz można wytworzyć z siarczanu żelazawego - chelatu. Jego cechą jest stymulowanie fotosyntezy w roślinach. Robi się to w następujący sposób. 3 litry wody gotuje się, następnie chłodzi i rozcieńcza 1 łyżką kwasu cytrynowego. Potem możesz dodać 2 łyżeczki witriolu. Kolor powstałej masy powinien być jasnopomarańczowy. Używaj nawozu nie później niż 2 godziny po przygotowaniu, kilka razy w ciągu sezonu.

Siarczan żelaza jest bardzo przydatny i ma wiele różnych zastosowań. To narzędzie może być najlepszym asystentem ogrodnika, jeśli zostanie prawidłowo użyte, pamiętaj, jak rozcieńczać i zawsze utrzymywać koncentrację.

Obejrzyj film: Jak domowymi sposobami zrobić siarczan miedzi (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send