Ogrodnictwo

Kwiat cyny

Pin
Send
Share
Send
Send


Zinia - piękna roślina, która może ozdobić dowolny ogród kwiatowy, kwietnik i krajobraz. Wykorzystywany jest również przy tworzeniu bukietów, kompozycji kwiatowych. W przyrodzie występują karłowate, wysokie gatunki o wielu odmianach. Ten artykuł podaje jego opis, główne typy, a także zalecenia dotyczące sadzenia i pielęgnacji.

Czym jest Zinia?

Zinia należy do roślin jednorocznych z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Meksyku, skąd została sprowadzona do Europy w XVIII wieku. Dorasta w ogrodzie, na łóżkach, w grządkach. Jest często używany w projektowaniu krajobrazu ze względu na piękne, wielobarwne kwiaty, które dobrze pasują do różnych kompozycji.

Zdjęcie kwiat Zinnia z nasionami

Ciekawe! Nazwa „Cynia” została nadana na cześć słynnego botanika Johanna Zinny. W ludziach te piękne kwiaty nazywane są „majorkami”.

Kultura jest zazwyczaj prostą, pionową łodygą pokrytą krótkimi włóknami. Na niej powstają po obu stronach szorstkie liście w kształcie serca. Kwitnienie trwa długo od czerwca do późnej jesieni. Pąki mogą być różowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe lub białe. Średnica otwartego kwiatu wynosi 5-12 cm.

Odmiany Cynia

Przeczytaj także te artykuły.
 • Nożyce do owiec
 • Miód koniczyny
 • Odmiana pomidorowa Miracle of the Earth
 • Co można karmić kaczkami

Majors to grupa kwiatów, które mogą różnić się wysokością łodygi, rodzajem kwiatostanów. Na świecie istnieje ponad 20 gatunków cyni i wiele odmian. Jakie są więc rodzaje i odmiany Cynia?

 • Zinnia wdzięczna - najbardziej pospolity gatunek uprawiany prawie wszędzie. Na wysokości łodyga może rosnąć w zakresie 25-100 cm, pędy są twarde, trwałe, z koszami na górze. Kolor pąków może być pomarańczowy, biały, różowy.
 • Cynamon rośnie w przedziale 60-90 cm. Krzewy rozłożone lub zwarte (w zależności od odmiany). Pędy pierwszego rzędu, liście zielone, mogą osiągać 12 cm, kwiatostany o średnicy 14 cm, wśród najbardziej znanych odmian należy wyróżnić Violet, Niedźwiedź Polarny i Orange König.
 • Pompon Zinia rośnie w zwartym, rozgałęzionym buszu, nie więcej niż 55 cm wysokości. Pędy dają drugi, trzeci i czwarty rząd. Liście są małe, zielone. Kwiatostany są małe, do 5 cm szerokości, aw formie przypominają pom-pom (stąd nazwa). Najlepsze odmiany „Czerwonego Kapturka”, „Tambelina”, „Tom Tumb”.

  Zdjęcie Zinnia graceful (Zinnia elegans)

 • Cynia Fantazja - Rodzaj kultury rosnącej w małym buszu (wysokość 50-65 cm) o kulistym kształcie. Liście są duże, piękne. Kwiaty mogą być innego koloru, dość obszerne. Płatki zwinięte w tuby lub zakrzywione w różnych kierunkach. Stopnie: „Prezent”, „Fantazja”.
 • Liść Zinnia - roczna roślina tworząca rozgałęzione krzewy. Wydłużone lub lancetowate arkusze z tworzyw sztucznych. Kwiatostany są małe, pomarańczowe, proste lub frotte. Najlepsze odmiany: „Classic”, „Starbright”, „Sombrero”, „Glorienshayn”.
 • Zinnia linearis - Gatunek, który wygląda jak wąskolistny, ponieważ ma cienkie liście. Jest to jednak osobny gatunek, popularny wśród ogrodników. Krzewy kuliste, dorastają do 35 cm wysokości. Kwiatostany są małe. Kwiaty trzciny o pomarańczowych krawędziach, ale mogą być inne odcienie. Odpowiedni do zjeżdżalni alpejskich. Wśród najlepszych odmian emitują „Golden ah”, „Caramel”.

Są też takie słynne cynie, jak olbrzymi olbrzym, kwiat olbrzymiego kaktusa, kwiat Super kaktusa, kwiat Scabiosa. Nowe odmiany są wyświetlane corocznie, więc wybór w sklepach i Internecie jest ogromny.

Gdzie sadzić cynie

Stock Foto Zini Dahlia

Cynia do warunków wzrostu jest dość wymagająca. Jeśli ziemia, oświetlenie, troska, nie spełnią jej potrzeb, kwiaty będą małe i nie będą jasne, możliwe jest, że łodyga i pąki zostaną zdeformowane. Dlatego ważne jest, aby dbać nie tylko o wybór dobrej odmiany, ale także o znalezienie odpowiedniego miejsca do jej rozwoju. Działka jest wybrana chroniona przed silnym wiatrem, słonecznie.

Ważne! W cieniu majsterkowicze mogą rosnąć tak dobrze, jak na słońcu, ale kwitnienie będzie rzadkie i rzadkie.

Ziemia, w której mogą rosnąć cynie, powinna być żyzna, bogata w próchnicę, napowietrzana, o kwasowości 7-8. W złej jakości ziemia nie będzie mogła normalnie się rozwijać i kwitnąć. Przed sadzeniem sadzonek lub wysiewem nasion należy wymieszać glebę z kompostem. Ponadto można dodawać minerały, popiół drzewny lub rozcieńczać go piaskiem, torfem, aby był miękki, kruchy.

Siew nasion w otwartym terenie

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Szczepionka Rabbiwak-B dla królików
 • Szczypiorek
 • Sadzenie czosnku jesienią
 • Sadzenie moreli

Zdjęcie Zinnia Pompon

Uprawę z nasion można prowadzić od połowy maja, kiedy mijają ostatnie mrozy. Nasiona nie kiełkują szybko i takie rośliny rozwijają się przez długi czas, więc kwitnienie można zaobserwować dopiero w lipcu lub od sierpnia. Kwiaty majorów będą proste, ale piękne. Siej je zwykle z innymi kwiatami, bezpośrednio w ziemi. Aby uzyskać wcześniejsze pędy, możesz zakryć uprawy filmem.

Ważne! Majors nie wytrzymuje zimnego wiatru. Więc jeśli wysiejesz nasiona w ziemi bardzo wcześnie, podczas powrotnego mrozu lub zimnych zatrzasków, będą one musiały zostać przykryte, tworząc improwizowaną szklarnię.

Po kiełkowaniu nasion można usunąć film. Rośliny są pokryte nim ponownie tylko pod groźbą zimna, burz lub podobnych kataklizmów.

Kiedy sadzić sadzonki

Metoda sadzenia rosnących cyni jest bardziej pracochłonna niż nasiona. Uważa się jednak, że ten sposób rosnącej cyny pozwala uzyskać nie tylko duże, ale także piękne kwiaty o bogatym kolorze. Siew w kasetach na sadzonki przeprowadzane od marca do kwietnia. Temperatura kiełkowania nasion powinna wynosić + 18 ... +20 stopni. W tym przypadku pędy pojawią się w ciągu 5-7 dni.

Photo Zinnia fantasy

Młode kiełki należy przycinać ze słońca, nie podlewać zbyt często, aby ziemia miała czas na wyschnięcie. Po pojawieniu się pierwszego liścia sadzonki są sadzone w pojedynczych kubkach lub w dużym pojemniku z odległością 5 cm między sadzonkami Od pierwszych dni maja sadzonki zaczynają twardnieć, wyprowadzając je na zewnątrz, na balkon lub po prostu otwierając okno do wietrzenia. Początkowo czas wygaszania powinien trwać 30 minut, ale możesz go nieco zwiększyć każdego dnia.

Rozciągnięte sadzonki, co robić

W przypadku późnego sadzenia, kilofów, nieprzestrzegania reżimu temperaturowego sadzonki mogą się rozciągać. Co jeśli tak się stanie? Możesz uratować główne firmy, po prostu wybierając. Rośliny siedzą z łodygą pogłębiającą się, kropiąc w otworze, aby dodatkowa długość łodygi znalazła się w ziemi. Z biegiem czasu na nim utworzą się korzenie, a kultura stanie się silniejsza.

Ważne! Ponieważ łodyga takich roślin jest krucha i cienka, podczas ostatecznego sadzenia w otwartym terenie, należy je związać, aby nie odrywały się od wiatru, dopóki nie staną się silniejsze.

Stock Foto Cynia wąskolistna sombrero

Sadzenie w otwartym terenie

Na otwartym terenie można sadzić cynie w drugiej połowie maja. Wysokie rośliny są sadzone w taki sposób, że między pędami jest około 30 cm, a rośliny karłowate w odległości 15 cm. Najczęściej sadzenie odbywa się w oddzielnych dołach. Jeśli sadzonki pozostaną w zbiorach, można je siać podczas sadzenia sadzonek. Tak więc niektóre rośliny zakwitną wcześniej, a inne później. Po posadzeniu sadzonek w stałym miejscu, należy opuścić sadzonki na 1-2 tygodnie, aby się zakorzeniły. Od wyjazdu w tym czasie konieczne jest tylko podlewanie w odpowiednim czasie.

Pielęgnacja kwiatów

Piękne kwiaty, bogaty kolor liści, cynie dają, jeśli zapewnisz im pełną opiekę.

 • Główne susze nie tolerują. Po posadzeniu w łóżku należy je podlewać w odpowiednim czasie, aby nie wyschły. W suchych czasach woda jest wprowadzana częściej i rzadziej podczas deszczu.
 • Wskazane jest regularne pielenie - po podlewaniu, deszczach, tak aby ziemia nie była zabierana gęstą skorupą.
 • Chwasty obok tych kwiatów są wyrwane z korzeniami.
Ciekawe! Cynia wygląda najlepiej w dużych kompozycjach kwiatowych. Dlatego zaleca się wytwarzanie sadzonek w dużych ilościach, aby nie rosły jako pojedynczy kwiat.

Zdjęcie Zinius linearis Karmel

 • Po posadzeniu, po 2 tygodniach, można rozpocząć nawożenie rośliny. Eksperci zalecają nawożenie płynnym nawozem do kwietników, roślin kwiatowych co 14 dni, ale może to być trochę mniej.
 • Aby rośliny były mniej chore, chwasty nie rosną, wielu ogrodników spędza sadzenie na ściółce.
 • Wszystkie suche liście, kwitnące kwiatostany, muszą być ścięte.

Odpowiednia pielęgnacja i terminowe karmienie pozwalają na otrzymywanie z rośliny pięknych, jasnych kwiatów.

Choroby i szkodniki na kwiatach

Cynia może wpływać na szarą pleśń, Alternaria, sklerocynę, mączniaka prawdziwego. Choroby te mogą nie tylko pogorszyć wygląd kultury, ale także zmniejszyć liczbę łodyg kwiatowych wytwarzanych przez cynie i całkowicie zniszczyć roślinę. Więc musisz sobie z nimi poradzić, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Specjalistyczne środki grzybobójcze, takie jak Tattu, Quadrice, Bravo, Acrobat, Previkur Energy są używane do leczenia.

Spośród szkodników, większość problemów pojawia się z gałkami, mszycami, ślimakami, muszkami różnych typów. Co z nimi zrobić w przypadku pojawienia się? Na początek można leczyć wodą z mydłem lub posypać popiołem drzewnym, ale te popularne metody pomagają radzić sobie z niewielką liczbą owadów. Jeśli duża kolonia osiadła na kwiatach, do walki można użyć insektycydów Aktara, Aktellik, Karbofos, Decis, Prestige i tym podobnych. Dzięki szybkiemu wprowadzeniu roślina może zostać uratowana i zakwitnie w czasie, zachwycając ogrodników swoimi niesamowitymi kwiatami.

Obejrzyj film: NAJPIĘKNIEJSZE BRAMKI SEZONU i kwiaty dla kierownika (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send