Warzywo

Sadzenie marchwi zimą

Pin
Send
Share
Send
Send


Do zimy zazwyczaj sadzone są takie rośliny, jak cebula, czosnek i zboża. Ostatnio bardzo popularne stało się sadzenie marchwi przed zimą. Ta technologia ma wiele pozytywnych i negatywnych stron i powinna być prowadzona zgodnie z pewnymi zasadami, w przeciwnym razie nie będzie kiełkowania na wiosnę.

Korzyści i możliwe problemy

Marchewka

Jest wiele powodów, dla których preferuje się sadzenie jesienne, ale jednocześnie ta metoda ma wiele wad. Na początek warto rozważyć wszystkie korzyści.

 • „Zimowe” marchewki pozwalają uzyskać wcześniejsze zbiory. Dla porównania, marchewka wiosenna zbierana jest w lipcu, a jesień około czerwca.
 • Nasiona marchwi zawierają olejki eteryczne, które „hamują” ich kiełkowanie po siewie wiosennym. Jeśli sadzisz marchew przed zimą, to w okresie zimnej pogody olejki eteryczne ulegną erozji, a nasiona zaczną rosnąć wczesną wiosną.
Ciekawe! Sadzenie marchwi zaleca się po ogórkach, melonach, kapuście, pomidorach. Ale poprzednicy w postaci innych warzyw korzeniowych nie są polecani!
 • Podczas kiełkowania nasion posadzonych jesienią, w glebie jest dużo naturalnej wilgoci (stopiony śnieg). Pozwala to zaoszczędzić czas na podlewanie i uzyskać bardziej smaczną, słodką marchewkę, ponieważ wiadomo, że naturalna wilgoć (deszcz, śnieg) zawiera więcej przydatnych elementów potrzebnych roślinom niż woda z instalacji wodociągowej lub nawet studni.

Oprócz powyższego, nie powinniśmy zapominać, że czas ogrodnika jest znacznie dłuższy jesienią, a nie wiosną, a sadzenie marchwi przed zimą „rozładowuje” napięty harmonogram wiosenny. Teraz o niedociągnięciach.

 • Marchew posadzona przed zimą nie może całkowicie zastąpić marchwi posadzonej wiosną. Powodem jest to, że takie korzenie są przechowywane nie dłużej niż 2-3 miesiące. Więc na zimę zdecydowanie nie są wystarczające.
 • Marchew nie zawsze kiełkuje razem w dużych ilościach. Jeśli nie przestrzegasz technologii, nasiona mogą zamarznąć. Co więcej, ważne jest, aby być przygotowanym na fakt, że niektóre nasiona, w taki czy inny sposób, zamarzną na wiosnę - jest to nieuniknione.

Kiedy sadzić marchew przed zimą?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiany moreli dla regionu Moskwy
 • Wierzchni opatrunek pszczół na wiosnę
 • Najlepsze przepisy na dżem z gruszek
 • Najlepsze odmiany słodkiego i gorzkiego pieprzu do szklarni

Podczas sadzenia marchwi zimą należy dokładnie rozważyć czas. Z reguły tym razem przypada na drugą część jesieni. Na przykład, jeśli czosnek zostanie posadzony przed połową października, marchew może być wysiewana 3-4 tygodnie później.

Ważne! Sadzenie marchwi na zimę powinno być przeprowadzane w takim czasie, aby nie miała czasu kiełkować przed stałym mrozem.

Nie zaleca się wysiewania marchwi do połowy listopada. W regionach północnych można to zrobić na początku listopada, ale lepiej jest trochę opóźnić niż zasiać wcześniej niż wymagany czas. Faktem jest, że jeśli nasiona kiełkują przed początkiem mrozu, marchew po prostu zamarza. Więc ogrodnicy zalecają siew już na zamarzniętej glebie w listopadzie.

Przygotowanie nasion i łóżek

Przygotowanie łóżek

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, czy nasiona marchwi przetrwają zimę w ziemi, warto podjąć odpowiedzialne podejście do wyboru odmiany. Oczywiście nie każdy rodzaj marchwi jest odporny na znaczące zimne zatrzaski, ale istnieje wiele grzebieni odpornych na zimno, na których należy się skupić. Popularna i popularna do siewu jesiennego: „Nantes 4”, „NIIOH 336”, „Shantane 2461”, „Moskwa zimowa”, „Losinoostrovskaya 13”, „Vitaminnaya 6”.

Nasiona do sadzenia muszą być kupowane w wyspecjalizowanych sklepach. Zwiększy to szansę dobrego kiełkowania. Przetwarzanie ich przed sadzeniem nie jest wymagane, z wyjątkiem tego, że można zanurzyć w roztworze nadmanganianu potasu (aby pozbyć się ewentualnych chorób), ale potem muszą być dokładnie wysuszone.

Ważne! Nasiona marchwi do jesiennego sadzenia nie mogą być moczone lub traktowane wzmacniaczami wzrostu, aby nie zaczęły kiełkować z wyprzedzeniem!

Aby przygotować dobrą ziemię do sadzenia zimą, należy zwrócić uwagę na preferencje kultury. W przypadku marchwi preferowana jest gleba gliniasta lub piaszczysta o niskiej lub obojętnej kwasowości. Oprócz wartości odżywczej i rozluźnienia, taka ziemia ma jeszcze jeden duży plus - nie ulega znacznej kondensacji w okresie zimowym.

Przed sadzeniem, łóżko jest oczyszczane z chwastów, poprzednich upraw, które rosły na nim, a także nasycone materią organiczną - do 2 kg humusu, 15 g soli potasowej i 20 g superfosfatu są potrzebne na metr kwadratowy łóżka. W kwaśnej glebie 300-400 g kredy nakłada się również na kwadrat lub szkło popiołu drzewnego.

Technologia sadzenia marchwi zimą

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić rzodkiewki w szklarni i na otwartym terenie
 • Rodzina pszczół
 • Odmiana marchwi Królowa jesieni
 • Odmiany marchwi

Po wszystkich przygotowaniach można przejść bezpośrednio do siewu nasion. Sadzenie marchwi zimą zaczyna się od poluzowania gleby i wykonania bruzd do sadzenia. Głębokość bruzd wynosi średnio 4-5 cm.

Ciekawe! Marchew nie boi się zimna. Jej nasiona kiełkują w temperaturze +3 stopni i dość łatwo tolerują mrozy do -5 stopni.

Aby nasiona nie zamarzły natychmiast, do sadzenia używaj ciepłej ziemi. Wlewa się go do torby, ogrzewa w domu, w pobliżu akumulatora lub w ciepłym pomieszczeniu. Gdy bruzdy są wykonane, ciepłą ziemię wlewa się do nich cienką warstwą (nie więcej niż 1 cm). Następnie zasiej nasiona, jak na wiosnę i na wierzchu posypane ciepłą glebą. Niektórzy ogrodnicy zasypiają nasiona innego koloru. Dzięki temu wiosna może szybko znaleźć miejsce, w którym posadzono marchewkę.

Pielęgnacja upraw

Do zimy zasiane marchewki nie wymagają specjalnej opieki. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to ocieplenie łóżek. Aby to zrobić, są pokryte ściółką, taką jak torf, trociny, słoma lub kompost. Wiosną, gdy śnieg topnieje, trzeba usunąć warstwę ściółki pokrywającą łóżko ogrodowe, ustawić łuki i rozciągnąć białą agrofibrę lub folię na marchewce, aby stworzyć korzystne warunki do kiełkowania nasion.

Obejrzyj film: Marchew - wysiew i uprawa marchwi w ogrodzie (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send