Warzywo

Najczęstsze choroby ogórków

Pin
Send
Share
Send
Send


Podczas uprawy ogórków choroby często pojawiają się na liściach, łodygach, a nawet na zieleniach. Rozwijają się szybko i mogą spowodować uszkodzenie plonów. Aby ich leczenie zakończyło się powodzeniem, musisz być w stanie dokładnie określić rodzaj choroby i szybko reagować. Poniżej w artykule zostaną opisane choroby ogórków i szkodników, które najczęściej je wytrącają.

Co to są chore ogórki w szklarni?

Ogórki w szklarni

Szklarnie umożliwiają uzyskanie bogatych zbiorów, ale ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę, a także brak słońca często hoduje się tam wiele chorób wpływających na uprawy. Poniżej znajdują się choroby ogórków, które najczęściej występują w szklarniach

 1. Ascohitosis.

Ta choroba jest jedną z pięciu najbardziej niebezpiecznych dla ogórków. Może wpływać zarówno na młode sadzonki, jak i na dorosłe rośliny. Najczęściej spotykane w szklarniach, ale w otwartym polu sadzonki nie są przed nim chronione.

Pojawia się w szarych plamach na liściach, które szybko się rozprzestrzeniają, po czym pojawiają się czarne plamki. Białawobrązowe plamy można zobaczyć na szyi, pędach i łodygach ogórków, czasem uwalniana jest również guma. Owoce stają się czarne, zmumifikowane, a zielona masa szybko umiera. Leczenie: rozpylanie 1% płynu Bordeaux, siarczanu miedzi (5 g / 10 l wody) i mocznika (10 g / 10 l wody). Łodygi są rozmazane mieszaniną kredy i siarczanu miedzi w stosunku 1: 1.

 1. Cladosporiosis.

  Klesterosporiosis

Plamienie z oliwek to druga nazwa choroby ogórka. Objawia się w postaci krzywizny młodych owoców, ciemnobrązowych lub brązowych plam na skórze. Czasami łodygi i ulotki mogą być również uszkodzone. Plamy te wysychają z czasem i tworzą strupki lub rany.

Ten rodzaj choroby ogórka rozprzestrzenia się przez owady, nasiona, zainfekowane narzędzia, chwasty i wszelkie inne metody. Jako środek zapobiegawczy stosuje się dezynfekcję szklarni przed sadzeniem, utrzymywaniem normalnej temperatury i wentylacji. Gdy pojawiają się pierwsze oznaki choroby, kulturę spryskuje się 1% roztworem cieczy Bordeaux lub 0,3% roztworem tlenochlorku miedzi. Potrzebujesz 3-4 sprayów na sezon w tym samym odstępie 1,5-2 tygodni.

 1. Mączna rosa.

Mączniak prawdziwy rozwija się często na ogórkach w wyniku wysokiej wilgotności i chłodu. Chorobę można zobaczyć na białej patynie na spodniej stronie liści, która ostatecznie pojawia się na górze arkusza. Plamy stopniowo ciemnieją i wysychają. Zboża stają się gorzkie i tracą dużo soku.

Aby zapobiec występowaniu choroby, warto sadzić odporne odmiany. Zaleca się, aby pacjenci leczyli kiełki roztworem sody (0,4%) z mydłem, a być może przy użyciu Baktofit, Topaz, Prevent, Karatan, Novosil lub podobnego.

 1. Bakterioza ogórków.

  Choroba liści

Dolegliwość nazywana jest również plamieniem kątowym liści. Jeśli mówimy o cechach tej choroby liści, to ważne jest, aby zauważyć, że przede wszystkim wpływa ona na liście (pojawiają się tłuste brązowe plamy), a po porażce szybko umiera. Cierpią także kwiaty, owoce, liścienie. Prowadzi to do utraty wydajności 50-70%. Jeśli nekrotyczne plamki pojawiły się na zieleni, oznacza to, że choroba jest na ostatnim etapie i sytuacja nie może zostać naprawiona.

Choroba jest przenoszona głównie przez zakażone nasiona, więc aby uniknąć dolegliwości na miejscu, warto uzyskać tylko wysokiej jakości nasiona. Środki zapobiegawcze obejmują również terminową dezynfekcję i wentylację szklarni, utrzymanie normalnej temperatury i wilgotności wewnątrz.

Ważne! Zapobiegawcze rozpylanie ogórków w szklarni lub na otwartym polu należy przeprowadzać co najmniej 4 razy w sezonie!

Można poradzić sobie z problemem, który pojawił się we wczesnych stadiach, przez rozpylanie 0,2% roztworu Fitoflavin-300. Ponadto, jeśli choroba była wcześniej obserwowana na miejscu, przed siewem konieczne jest trawienie nasion tym samym preparatem lub TMTD (4-8 g / 1 kg nasion).

 1. Cucumber Mosaic Virus.

//youtu.be/snZZ9zYX6NI

Wirus mozaiki ogórka łączy kilka chorób. Ta grupa obejmuje choroby liści, takie jak biała, zielona, ​​zwykła i angielska mozaika. Ulotki marszczą się w porażce, na łodygach pojawiają się pęknięcia. Liczba żeńskich kwiatów i owoców jest zmniejszona. Plamy pojawiają się na szklarniach, rosną powoli, szybko blakną na łóżku ogrodowym.

Ważne! Wcześniej wirus mozaiki ogórka był nieodłączny w uprawach szklarniowych, ale ostatnio ogrodnicy często narzekali na to, nawet gdy uprawiali ogórki na otwartym terenie.

Choroba przenoszona jest z sokiem chorych roślin lub z mszycą „pośredniczoną”. Aby zapobiec dezynfekcji jakichkolwiek narzędzi roboczych, nie zaszkodzi również wytrawiać nasion przed posadzeniem 15% roztworem fosforanu trisodu lub nadmanganianu potasu. Ważne jest również, aby unikać mszyc w ogrodzie.

 1. Więdnięcie Fusarium.

  Fusarium

Fusarium może zniszczyć do 60% plonu, więc nie można zignorować problemu. W pierwszym etapie choroba jest widoczna na opadającym wierzchołku rośliny, co jest szczególnie widoczne w godzinach południowych. W nocy końcówka szybko odzyskała siły. Po pojawieniu się jajnika liście zaczynają żółknąć, rzęsa wysycha. Kultura ostatecznie całkowicie wysycha.

Choroba rozprzestrzenia się poprzez skażoną glebę i chore rośliny, nasiona. Unikanie problemów pozwoli na wykorzystanie wysokiej jakości ziemi i nasion oraz dezynfekcję gleby. Jeśli instalacja zostanie dotknięta, jest ona usuwana z witryny lub trawiona preparatem „Privicur”.

Jakie są inne choroby ogórka?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Poidła na przepiórki
 • Wczesne odmiany melona
 • Ćma woskowa (pszczoła Ognevka)
 • Technologia uprawy pszenicy ozimej

Oprócz wyżej wymienionych chorób ogórka istnieją również takie, które rzadko „żyją” w szklarniach. W tym przypadku ogórki cierpią na nie mniej, więc musisz znać cechy manifestacji i metody leczenia.

 • Gnicie korzeni.

Rozwija się w wyniku intensywnego nawadniania i braku świeżego powietrza. Łodygi stają się cienkie i szybko wysychają. Na szyję i system korzeniowy mają wpływ brązowe plamy, podobne do oparzeń. W upale mogą również wymierać liście. Korzenie i sama łodyga stają się kruche, ciemnieją i obumierają.

Przyczyną tej choroby ogórka jest niewłaściwa opieka. Tak więc zapobieganie jest przestrzeganiem norm nawadniania, wentylacji, temperatury, niezależnie od miejsca lądowania. Jeśli choroba właśnie się pojawiła, można uratować kulturę. Aby to zrobić, należy zmniejszyć liczbę nawadniania i uprawiać ziemię wybielaczem (do 200 g / m kw.). Jeśli kultura w końcowej fazie infekcji ma usunąć ją z ogrodu i spalić.

 • Perinosporoza.

Mączniak rzekomy lub perinosporoza odnosi się do dość niebezpiecznej choroby liści. Przejawia się w postaci jasnożółtych plam na liściach, które szybko ciemnieją i giną. Z tyłu prześcieradła znajduje się szaro-fioletowy kwiat. Roślina umiera, ale zanim dotknie sąsiednich kultur.

Zarodniki grzyba „podróżują” po owadach, niesionych przez wiatr, nasionach. Aby uniknąć choroby, nasiona wysiewa się przed siewem w roztworze nadmanganianu potasu, starając się utrzymać normalny mikroklimat podczas uprawy sadzonek i już dorosłych roślin. Chore pędy są natychmiast traktowane płynem Bordeaux lub jakimkolwiek środkiem grzybobójczym zawierającym miedź.

To ważne! Jeśli pod koniec sezonu peronosporoza uderzy w roślinę, możesz bezpiecznie zebrać i wykorzystać owoce, a następnie usunąć i spalić kulturę. Owoce w tym przypadku są całkowicie bezpieczne, smak nie jest zepsuty, a także ich wygląd.

Walka z chorobami ogórków na otwartym polu

Ogórki polowe otwarte

Na otwartym terenie znajdują się wszystkie wyżej wymienione choroby ogórków, ale ich metody leczenia różnią się nieco od tych stosowanych w szklarniach. Przy pierwszych objawach musisz przestać podlewać, karmić. Następnie warto przeprowadzić leczenie fungicydami (wybranymi w zależności od choroby). Po pewnym czasie (2-3 tygodnie) przeprowadzana jest druga kuracja. Bardzo ważne jest, aby na czas zbierać ogórki rosnące na otwartym terenie. Same rośliny oczyszczone, gdy tylko przestają przynosić owoce i zaczynają wysychać.

W otwartym terenie ważne jest monitorowanie jakości ziemi. W przypadku zakażenia gleba jest poddawana działaniu popiołu, siarczanu miedzi lub mocznika. Ale nie zapominaj, że otwarty teren nie jest skrzynką z ziemią, więc niemożliwe jest całkowite zdezynfekowanie ziemi. Tymczasowe metody pozwalają jednak na wspieranie młodych pędów sadzonek lub nasion, dopóki nie zakorzenią się i nie staną się wystarczająco silne, aby przynajmniej częściowo wytrzymać dolegliwości. Dlatego nie powinniśmy nigdy zaniedbywać uprawy.

Szkodniki na ogórkach

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Choroby truskawkowe i szkodniki
 • Odmiana śliwkowa Renklod
 • Jak zwiększyć produkcję jaj u kurcząt
 • Odmiana Gruszki Just Maria

Najczęściej choroby ogórka są spowodowane ich rozprzestrzenianiem się przez szkodniki. Tak więc zwalczanie szkodników na ogórkach jest skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi i rozprzestrzenianiu się dolegliwości.

Pająk

 • Przędziorek zniknie z miejsca, jeśli rośliny zostaną potraktowane naparami cebuli lub czosnku. Aby przygotować wlew, potrzebujesz 200 g łuski, aby nalegać na 10 litrów wody i spryskać rośliny pięć razy w sezonie.
 • Mszyca tykwowa może rozprzestrzeniać się z dużą prędkością. Walcząc z tym, od momentu pojawienia się, nie pozwalając na rozprzestrzenianie się. W trakcie kursu możesz zacząć od środków owadobójczych, a także środków ludowych. Dobrze pomaga roztwór 200 g popiołu na 10 litrów wody z 50 g mydła.
 • Mrówki nie będą żyły tam, gdzie jest co najmniej lekki zapach nafty. Ale ziemia z tych owadów może być traktowana wapnem.
Ważne! Biedronki jedzą szkodniki na ogórkach, więc jeśli przyniesiesz je na miejsce, problemy ze szkodnikami będą znacznie mniejsze.
 • Mączlik szklarniowy boi się tytoniu. Jest zmielony na pył i po prostu „sproszkowany” przez rośliny ze wszystkich stron lub wylany na ziemię wokół uprawy.

Nie zapominaj, że ogórki to uczta dla niedźwiedzia, larwy różnych chrząszczy i ślimaków. Kiedy się pojawiają, używają silnych środków owadobójczych, ale tylko przed pojawieniem się jagód, w przeciwnym razie ich spożywanie będzie niebezpieczne. Ale metody ludowe nie przeszkadzają, ale są skuteczniejsze jako zapobieganie, a nie główne środki zwalczania szkodników.

Odmiany ogórka odporne na choroby

Ogórki bez choroby

Nie ma żadnej odmiany ani hybrydy ogórków, które na ogół nie są chore, ale są odmiany odporne na niektóre choroby. Poniżej przedstawiono przykłady najbardziej odpornych gatunków.

 1. Odmiany są odporne na ascochitozę: „Cascade”, „Leningradsky greenhouse”, „Amazon”, „Prolific”.
 2. Ogórki „Graceful”, „Far Eastern 12”, „Nezhensky 12”, „Competitor”, „Far Eastern 6” nie boją się bakteriozy.
Ciekawe! Hybrydowe kultury rzadziej chorują niż odmiany.
 1. Kladosporioz nie jest straszny dla hybryd typu F1: „Adam”, „Martha”, „Hector”, „Amur 1801”, „Danila”, „Makar” i odmiana „Wodnik”.
 2. Do takiej choroby ogórków, jak zgnilizna korzeni, istnieje silna odporność w odmianach: „Bunny”, „White Night”, „Nugget”, „Zozulya”, „Tarapunka”, „Autumn gherkin”.
 3. Hybrydy (F1) nie cierpią z powodu mozaik: „Adam”, „Hector”, „Vicenta”, „Danila”, „Amur 1801” i odmiana „Biała noc”.
 4. Ponieważ mączniak prawdziwy jest wiecznym problemem ogrodnika, hodowcy wyprowadzili wiele odpornych na niego hybryd (F1): „Danila”, „Swallow”, „Anyuta”, „Vicenta” i odmiany takie jak „Son of the Shelf” i „Competitor”.
 5. Hybrydy (F1) odporne na mączniaka rzekomego: „Ant”, „Lord”, „Buyan”, „Grasshopper”, „Compass”.
 6. Od Fusarium występuje odporność w odmianach i mieszańcach: „Biała noc”, „Hector F1”, „Dolomit F1”, „Christina F1”.

Pin
Send
Share
Send
Send