Pszczelarstwo

Wylęgarnia kurczaka

Pin
Send
Share
Send
Send


Kiedy hodowla kurczaków jest niezwykle trudna, bez hodowcy. W naturalnych warunkach kura zawsze patrzy na stan i aktywność życiową młodych, ale podczas hodowli dużej liczby kurcząt, a nawet metodą inkubatora, nie ma nikogo, kto by podążał za młodymi. W tym przypadku buduje się wylęgarnię, która jest domem dla kurcząt przez pierwsze 2 miesiące ich życia. Fakt, że taki pojemnik na kurczaki, jego układ i wyposażenie, a także sposób budowy własnych rąk można znaleźć poniżej w tym artykule.

Co to jest wylęgarnia?

Wylęgarnia kurczaka

W tłumaczeniu z angielskiego słowo „czerwia” oznacza „znieść”. Do pewnego stopnia nazwa tego projektu jest w pełni odpowiednia do jego zamierzonego zastosowania. Rozdrabniacz do kurczaka to małe pudełko zawierające nowonarodzone pisklęta do pierwszych 60 dni życia (czasami mniej). W tym projekcie jest wszystko, co niezbędne do ich normalnego życia i rozwoju (żywność, ogrzewanie, woda, ściółka sucha, wentylacja, oświetlenie).

Ważne! Jeśli w sklepie jest zakupiony pojemnik, ważne jest, aby sprawdzić go pod kątem bezpieczeństwa, a także sprawdzić działanie wszystkich systemów (ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja itp.).

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie główne punkty dla celu i rozmieszczenia wylęgarni, można to zrobić ręcznie - wcale nie jest to trudne. Najważniejsze w konstrukcji, aby wziąć pod uwagę, że powinny być wygodne kurczaki. Przecież duże, zdrowe kurczaki i koguty będą rosły tylko pod warunkiem, że będą hodowane w odpowiednich warunkach na początkowych etapach rozwoju.

Zawiera wylęgarnie

Przeczytaj także te artykuły.
 • Wczesne odmiany śliwek
 • Morela Triumph North
 • Klasa bakłażana Bourgeois F1
 • Kury rasy Brahma - utrzymanie i opieka

Jakie cechy powinna mieć dobra broszka dla kurcząt?

 • Wielkość wylęgarni powinna zależeć od liczby piskląt, które należy tam trzymać. Średni rozmiar to 1,5 x 1,5 metra. Średnio nie powinno być więcej niż 25 kurcząt na metr kwadratowy.
 • Sucha, nie śliska podłoga. Jeśli chodzi o paletę, istnieje wiele sprzeczności. Z jednej strony podłoga siatkowa i paleta - jest wygodna dla hodowcy (ułatwia czyszczenie). Ale z drugiej strony, pisklęta czują się niekomfortowo, chodząc po podłodze z siatki, a nawet mogą uszkodzić nogi, więc przed instalacją podłogi z siatki musisz pomyśleć o tym dwa razy.
 • Temperatura i oświetlenie powinny być regulowane, ponieważ na niektórych etapach wzrostu pisklęta potrzebują różnych standardów.
Ważne! Kurczęta, które nie mają jeszcze 50 dni, powinny być traktowane bardzo ostrożnie i nie przeszkadzać im ponownie bez szczególnej potrzeby.
 • Wewnątrz powinna być niska wilgotność, aby pisklęta nie bolały.

Czego potrzebujesz do zrobienia lejka?

Narzędzie

Jeśli wylęgarnia dla kurcząt odbywa się własnymi rękami, musisz uważać, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne części i narzędzia. Do budowy potrzebne będą:

 • piła lub układanka;
 • taśma miernicza;
 • śruby, gwoździe, śruby;
 • śrubokręt;
 • młot;
 • pisak lub ołówek;

Ponadto konieczne jest pozyskanie dobrego materiału, z którego skonstruowany zostanie sam pojemnik. Z reguły stosuje się drewno, płytę wiórową, sklejkę, wielowarstwową tekturę lub coś podobnego, co zapewnia ciepło i bezpieczeństwo dla młodych.

Ciekawe! Czasami gotowe pojemniki, beczki, szafki nocne, stoły, szuflady, pojemniki są podstawą wylęgarni. Najważniejsze, że były wygodne, trwałe i że istniała możliwość ich ulepszenia.

Jak zrobić rozpłodę własnymi rękami?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiany ogórka F1
 • Biała rzodkiewka
 • Królik klatki
 • Dlaczego nie kwitną dekabrysta

Wykonanie wylęgarni nie zajmuje dużo czasu. To dość prosta konstrukcja.

 1. Szkielet nie jest obowiązkowym elementem, ale jest pożądany, aby łatwiej było połączyć ze sobą części. Do produkcji ramy bierze się drewniany słupek (nie gruby) i jest z niego wykonany podstawa. 4 sztuki należy wykonać po 50 cm każdy i po 4 sztuki po 100 cm. Są one połączone ze sobą, tworząc ramę w kształcie równoległościanu.
 2. Arkusz sklejki ma wymiary 1,5 x 1,5 mi grubość 1 cm, a kawałek o wymiarach 50 x 150 cm jest odcinany.
 3. Teraz pozostały fragment (100 x 150 cm) należy podzielić na 3 równe części (100 x 50 cm). Jest to przyszła paleta (lub podłoga), tylna krawędź i wierzch pojemnika. Można je już bezpiecznie przymocować do ramy (w jej miejsce).
 4. Z kawałka wykonanego na początku (50x150 cm) wycięto dwa kawałki o wymiarach 50x50 cm, które są ściankami bocznymi, które również mocują się do ramy.
 5. Na pierwszym planie (wejście do wylęgarni) musisz zrobić ramę z cienkich drewnianych prętów - listew. Należy zawiesić na nim drzwi i zamknąć je na zewnątrz. Rama składa się z 2 długich (100 cm) i 3 krótkich (50 cm) poprzeczek. Długie poprzeczki są przymocowane do sufitu i podłogi, 2 krótkie boki i jeden jest umieszczony na długim, pośrodku. Okazuje się więc, że w pojemniku wylęgają się 2 okna (wejście). W przypadku krótkiej poprzeczki w środku, zawór jest przymocowany tak, że drzwi otwierają się tylko od zewnątrz.
 6. Drzwi są wykonane z poprzeczek i siatki. Podstawa lub rama jest wykonana z poprzeczki do wielkości jednego z wejść (okno). Każde drzwi powinny mieć wymiary około 45 x 31 cm, w ościeżnicę wstawiana jest siatka, a po drugiej stronie szkło lub plastik z otworami (dzięki czemu można zobaczyć, co dzieje się w pojemniku). Gdy dwoje drzwi jest gotowe, można je przymocować zawiasami do ramy i sprawdzić, jak się otwierają i zamykają.
 7. Z boku lub na górze znajduje się otwór na żarówkę. Wewnątrz znajdują się przewody i urządzenia do ogrzewania, pomiaru wilgotności. Ale muszą być tak ustawione, aby kurczaki nie dosięgały ich. Zazwyczaj urządzenia są umieszczane na zewnątrz, a wewnątrz tylko czujniki i lampa (światło).
 8. Teraz pozostaje ustawić w pijaku, podajniku.

Przed użyciem, pojemnik jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny działać dobrze.

Uprawa kurcząt w wylęgarni

Hodowla piskląt

Uprawa kurcząt w tak małym pomieszczeniu, jak wylęgarnia, wcale nie jest trudna. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważnym i dbać o dzieci na czas. Jaka jest odpowiedzialność hodowcy?

 • Regularne karmienie.
 • Woda zmienia się kilka razy dziennie, ponieważ kurczaki szybko je rozmazują lub umieszcza się miskę do brodawki.
 • Temperatura i oświetlenie są regulowane zgodnie z potrzebami (patrz poniżej).
 • Czyszczenie odbywa się w razie potrzeby. Często źle, bo pisklęta są nerwowe, a dla nich jakakolwiek interwencja w ich przestrzeni jest bardzo stresująca. Ale w brudzie nie powinni siedzieć.
 • Ważne jest, aby upewnić się, że wnętrze pojemnika jest zawsze suche!

Właściwa temperatura i oświetlenie

Temperatura i oświetlenie

Młode pisklęta potrzebują pewnej temperatury, więc jest stale regulowane.

 • W pierwszym dniu życia temperatura w pojemniku powinna wynosić 34–35 ° C.
 • Od 2 do 5 dni - utrzymywane w temperaturze 28-30 ° C
 • Od 6 do 10 dni potrzebnych do przebycia było około 27-29 ° C
 • W ciągu 11-20 dni temperatura spada do 24-26 ° C.
 • Od 21 do 30 dni możesz zrobić temperaturę 22-24 ° C
 • 31-40 dni - temperatura 20-22 ° C
 • Od 41 do 60 dni stopnie można zmniejszyć do 17-20 ° C powyżej zera.
Ważne! Można podgrzać lęgi na pisklęta za pomocą zwykłej żarówki, lampy na podczerwień lub filmu na podczerwień umieszczonego na ścianie wylęgarni.

Oświetlenie jest również regulowane w miarę wzrostu ptaków. Tak więc po raz pierwszy 3 dni powinno być włączone przez 23 godziny. Następnie ilość światła jest zmniejszana codziennie o 1 godzinę, aż dobowy dzień osiągnie 12-15 godzin. Następnie sterowanie oświetleniem jest zatrzymywane i utrzymywane na tym poziomie.

Obejrzyj film: Jak to jest zrobione? Hodowla kurcząt (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send