Ogrodnictwo

Kwiat Snapdragon

Pin
Send
Share
Send
Send


Snapdragon lub antirrinum to wieloletnia kultura rodziny Podorozhnikov. Ten rodzaj obejmuje ponad 50 gatunków roślin, które różnią się nie tylko w okresie kwitnienia, ale także w kolorze kwiatów. Ameryka Północna jest uważana za miejsce narodzin kultury, ale jest uprawiana w różnych częściach świata. Miłość ogrodników lwia paszcza otrzymała dzięki wyszukanym kwiatom, bezpretensjonalności i delikatnemu aromatowi.

Opis botaniczny Antirrinoma

Snapdragon - wieloletnia roślina uprawiana przez wielu ogrodników prelovchilis jako roślina jednoroczna. Pagony są zwykle proste, z wieloma gałęziami, o wysokości 20-100 cm. Liście pokrywające łodygi są owalne lub podłużne.

Zebrane kwiaty w długich kłoskach

Pąki są duże, o przyjemnym zapachu. Są proste i frotte. Zebrane kwiaty w długich kłoskach. Kolor kwiatu jest biały, żółty, szkarłatny, różowy. Mogą też być odmiany dwukolorowe, a nawet trójkolorowe. Kwitnienie trwa od czerwca do pierwszych silnych mrozów. Nasiona tej rośliny są niezwykle małe - 7000 nasion waży tylko 1 g!

Ciekawe! Nazwa kwiatu związana jest z piękną legendą. Kiedy Herkules pokonał lwa nemejskiego, bogini Flora (patronka kwiatów) podarowała mu kwiat zwany „lwia paszcza” na cześć tego wielkiego wydarzenia.

Odmiany i rodzaje lwia paszcza

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak karmić winogrona?
 • Świnie rasy Duroc i ich cechy
 • Najlepsze odmiany gruszek dla regionu Moskwy
 • Gruszka Talgar piękna

Zdjęcie odmiany Snapdragon Rosa (The Rose)

Wszystkie gatunki gardła lwa są podzielone przez wzrost na wysokie (80-100 cm), średnie (50-60 cm), niewymiarowe (do 40 cm).

Wysokie gatunki rosną ostrosłupowy krzew. Mają kilka łodyg, a główna jest zazwyczaj wyższa niż reszta. Odmiany tego typu nadają się do cięcia i mogą długo stać w wazonach bez zepsucia.

 • Velvet Jaint to antirrinum o wysokości 80 cm, którego pąki są bardzo pachnące, głębokiej czerwieni, duże.
 • „Rose” - roślina licznikowa. Wytwarza duże kwiaty o delikatnym różowym kolorze.
 • „Alaska” - wysoki lwia paszcza, dająca śnieżnobiałe kwiaty.

Zdjęcie odmian lwiej paszczy Alaska (Alaska)

Odmiany Sredneroslye różnią się bujnymi krzewami. Na łodydze jest wiele gałęzi, więc krzew okazuje się bardziej bujny niż wysoki.

 • „Dzika róża” - odmiana do 40 cm wysokości. Kwiaty są różowe, zebrane w uszach.
 • „Red Chief” to wysoka na 45 cm kultura, rosnąca z bujnym, jasnym kous. Kwiaty są duże z czerwonymi aksamitnymi płatkami. Kwitnie przez długi czas.
 • „Złoty monarcha” - kultura, która rośnie ponad 50 cm wysokości. Kwiaty cytrynowe lub złoty kolor.
Ciekawe! Wielu ogrodników sadzi lwie paszcze, wtrącając się w odmiany różnych typów. Zatem możliwe jest promowanie zapylania krzyżowego i produkcji nowych, interesujących odmian.

Zdjęcie gardła lwa z czerwonej cebuli (Czerwony wódz)

Karłowate odmiany lwiej paszczy rosną w postaci małych, kulistych krzewów o małych kwiatach.

 • Crimson Velvet - kultura do 30 cm wysokości. Kwiaty aksamitne, ciemny czerwony kolor.
 • „Kwiatowy” - grupa odmian karłowatych do uprawy w doniczkach. Pąki kolorów mogą być w 13 wersjach.
 • „Korona” - gatunek dorastający do 35 cm wysokości. Kwiaty zróżnicowane kolory.

Istnieje wiele odmian lwiej paszczy, więc wybór w sklepie pozwala znaleźć idealną odmianę, którą lubisz.

Lwia paszcza Ampely

Lwia paszcza Ampely

Amelowy gardło lwa zostało stworzone przez hodowców roślin do sadzenia w doniczkach. Te kwiaty są dość delikatne i nie są w stanie rozwijać się na otwartej przestrzeni. Istnieje kilka odmian amble gooseneck. Pagony zwisają z doniczek i mogą mieć długość 80-100 cm, a pąki zbierane są w kolce gron. Najpopularniejszą i popularną odmianą jest Lampion.

Ciekawe! Nasiona zebrane z rośliny, mogą utrzymać 100% kiełkowania do 5 lat!

Rosnące z nasion

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Mąka, jej gatunki i odmiany
 • Premiks dla kurcząt
 • Jak karmić czosnek wiosną?
 • Jak karmić porzeczkę?

Przygotowanie do sadzenia nasienia lwa

Snapdragon - bezpretensjonalna kultura. Możesz go wyhodować z metody nasion lub sadzonek. Najczęściej nasiona są po prostu wysiewane w otwartym terenie - jest to najprostsza metoda reprodukcji, szybka i skuteczna. Siej nasiona na wiosnę, kiedy ziemia się rozgrzeje. Ponieważ nasiona tej rośliny są małe, wysiewa się je prostą metodą, bez obserwowania odległości i posypuje cienką warstwą piasku lub ziemi.

Aby nasiona szybko wyrosły, można je pokryć filmem, ale niekoniecznie. Po pojawieniu się kiełków zaczynają się przerzedzać. W ten sposób otrzymują mocne sadzonki i z czasem mogą być sadzone, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwoju.

Zdjęcie gardzieli lwa Odmiana złotej monarchy (Golden Monarch)

Przygotowanie sadzonek gardła lwa

Podczas uprawy lwia paszczy w środkowej i północnej części Rosji, warto dać pierwszeństwo metodzie sadzonek. Wtedy kwiaty uwolnią pąki od czerwca. A kiedy sadzić tę roślinę na sadzonkach? Siewy sadzą robić w marcu lub na początku kwietnia.

Gleba powinna składać się z darni, piasku, perlitu i wermikulitu. Jeśli sam nie chcesz tego robić, możesz po prostu kupić ziemię na fiołki. Przed wysiewem nasion, w celu zapobiegania owadom i chorobom, konieczne jest podlewanie ziemi słabym roztworem nadmanganianu potasu, a następnie rozprowadzanie ich w skrzynkach do siewu nasion.

Siew nasion lwia paszczy w tabletkach torfowych

Nasiona tej kultury są bardzo małe. Aby ułatwić siew, najlepiej mieszać je z piaskiem w stosunku 1: 3, a następnie po prostu rozsypać je na ziemi w pudełku. Nie ma potrzeby wypełniania nasion, ponieważ są one już zmieszane z piaskiem. Teraz musisz spryskać ziemię wodą z butelki z rozpylaczem i zakryć pudełka szkłem. W ciepłym miejscu o temperaturze +24 stopni nasiona będą kiełkować w ciągu 12-15 tygodni. Każdego dnia, do tego momentu, muszą być wentylowane przez 15-30 minut i, jeśli to konieczne, spryskane wodą.

Gdy pojawią się kiełki, możesz usunąć szklankę. Ale najlepiej robić to stopniowo, w ciągu 5-7 dni, ucząc rośliny świeżego powietrza. Pudełko z młodymi pędami przestawione na parapecie, ale przyciemnione przez bezpośrednie światło słoneczne.

Ważne! Aby kiełki nie bolały, można je podlewać na przemian między zwykłą wodą a lekkim roztworem nadmanganianu potasu. A po podlewaniu gleba wokół sadzonek rozluźniła się. Weź za to cienki ołówek.

Karmienie sadzonek lwiej paszczy

Sadzonki marynowane

Po pojawieniu się 2-3 liści trawienie sadzonek odbywa się w oddzielnych pojemnikach. W tym celu możesz wziąć papierowe, plastikowe lub torfowe kubki. 10 dni po zbiorze kiełki są nawożone złożonym opatrunkiem mineralnym na kwiaty ozdobne.

7 dni przed posadzeniem w grządce kwiatowej konieczne jest uszczypnięcie centralnego pagonu nad piątym liściem, aby pobudzić tworzenie się bocznych gałęzi. W tym przypadku krzew będzie bujny.

Gdzie sadzić lwia paszczę

Zdjęcie pięciodniowych sadzonek lwiej paszczy

Antirrinum kocha dobrze oświetlone obszary i nie boi się palących promieni słońca. W półcieniu może się rozwijać, ale nie rozkwita tak luksusowo jak słońce. Ale w cieniu jego planu vosche nie był zalecany. Roślina musi być chroniona przed silnymi wiatrami, aby można ją sadzić w pobliżu naturalnego ogrodzenia.

Rozluźniona ziemia do sadzenia, przeszkadzała kompost. Musi być neutralny i mieć dobry drenaż. Najlepszą opcją jest glina, ale dodaje się do niej piasek lub glinę piaszczystą z dużą ilością próchnicy. Poziom wód gruntowych nie powinien być wysoki, w przeciwnym razie system korzeniowy gnije.

Interesujące! Najlepszymi sąsiadami lwia paszczy będą mędrzec, kosmos, morski alissum. Ale, oczywiście, roślina rozwija się dobrze obok innych kultur, jeśli zapewni się jej wysokiej jakości opiekę!

Sadzenie i konserwacja w otwartym polu

Sadzenie lwia paszczy na otwartym terenie

Sadzenie sadzonek gardła lwa odbywa się około maja, kiedy nastąpi powrót mrozu. Możesz sadzić kiełki na rabatach, trawnikach, krawężnikach lub płotach - jak chcesz. Wysokie gatunki są umieszczone w odległości 40-50 cm od siebie, odległość dla antyrirry srednerosly wynosi 30 cm, a dla odmian o niskim wzroście 20 cm jest wystarczająco dużo miejsca ze wszystkich stron.

Po posadzeniu kultura musi zapewnić pełną opiekę. W tym przypadku kwiaty będą się pięknie rozwijać i wytwarzać na czas kwiatostany.

 • Woda lwiej paszczy powinna być regularna i często tylko po posadzeniu sadzonek i podczas suszy. W pozostałej części czasu możliwe jest rzadkie wprowadzenie wody, ponieważ górna warstwa gleby wysycha.

  Zdjęcie odmiany Lion's Pharynum Floral

 • Po podlaniu należy zaorać ziemię motyką i usunąć chwasty znajdujące się między rzędami i między roślinami. Chwasty są wyrwane z korzeniami i nie odcięte motyką, pozostawiając ją na ziemi!
 • Mulczowanie jest zalecane przez wielu ogrodników. Zmniejsza tempo podlewania, zapobiega wzrostowi chwastów, a ziemia staje się lepsza. Możesz używać mieszanek dekoracyjnych, zrębków, łupin orzechów jako ściółki.
 • Wysokie odmiany, które docierają do licznika, najlepiej przywiązane do podparcia, dzięki czemu łodygi nie zginają się podczas silnego wiatru, ponieważ mogą się złamać!
 • Można przedłużyć kwitnienie, usuwając wszystkie wyblakłe pąki z kłoskami, dopóki nie uformują nasion.
 • Top dressing do nawozów mineralnych do kwitnienia roślin. Procedurę tę można wykonać raz na 2 tygodnie, poczynając od momentu sadzenia sadzonek na otwartym terenie.
 • Z chorób tej rośliny są niebezpieczne: czarna noga, Fusarium, Septoria, szara pleśń, rdza. Wszelkie obszary dotknięte chorobą są zazwyczaj niszczone i leczone środkami profilaktycznymi z użyciem fungicydów Previcur, Bravo i Acrobat.
 • Od szkodników takich jak mszyce, gąsienice i owady w skali można kupić leki „Aktara”, „IntaVir”.

Snapdragon cieszy się wspaniałymi ogrodnikami miłości na całym świecie. Jest to piękna roślina, która często jest obsadzona dzwonami, petuniami, nagietkami i różnymi liściastymi, ozdobnymi kulturami. Opieka nad nimi nie jest pracochłonna, ale przynoszą one sporo radości podczas kwitnienia, zaskakując różnorodnością kolorów pąków.

Obejrzyj film: Rozsady kwiatów jednorocznych - aksamitki, cynie, złocienie, astry . . (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send