Zwierzęta gospodarskie

Świnie rasy Pietrain

Pin
Send
Share
Send
Send


Świnie rasy Pietren odnoszą się do kierunku mięsa. Wśród rosyjskich i ukraińskich rolników nie są oni bardzo poszukiwani, ale w Ameryce i Europie są bardzo popularni. Pod względem mieszkalnictwa i żywienia rasa jest wymagająca, ale nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że zwierzęta dostarczają niezwykle smacznego, dietetycznego mięsa. O jakości, wadach i osobliwościach opieki nad świniami Pietrain zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Historia gatunku

Pietrain Pietrain

Pietrain Pig została wyhodowana w XX wieku w Belgii. Podstawą nowych gatunków były świnie Berkshire i duże białe, ale inne rasy zostały również wykorzystane do wzbogacenia cech jakościowych nowych osobników.

W okresie lęgowym często stosowano krzyżowanie między rodzinami. Z jednej strony poprawiło to jakość mięsa Pietrain, z drugiej jednak doprowadziło do pewnych problemów z aklimatyzacją. Dzisiaj świnie rasy Pietrain są najbardziej czczone i hodowane w Belgii, Francji, Anglii i Ameryce.

Opis rasy Pietrain

Przeczytaj także te artykuły.
 • Lepiej karmić pisklęta gęsie od urodzenia
 • Koń fryzyjski
 • Kompot ze śliwek
 • Wczesne odmiany moreli

Pojawienie się Pietrain jest bardzo niezwykłe. Są to dostojne świnie o rozwiniętej masie mięśniowej, lekkich kościach, dobrze rozróżnialnych, dużych szynkach i szerokim sacrum. Grzbiet jest muskularny, wystający. Głowa jest mała, ma prosty profil. Uszy są wyprostowane, małe. Knury mogą ważyć do 260 kg, a świnie do 220 kg. To niewiele, ale biorąc pod uwagę, że zwierzę prawie nie ma tłuszczu, ta liczba jest uważana za wystarczającą.

Zwierzę ma biały kolor z czarnymi plamami, czasem rodzi się całkowicie biały Pietren, jest to dopuszczalne zgodnie ze standardem. Jednocześnie hodowcy zauważają, że to właśnie białe zwierzęta mają najlepsze wskaźniki mięsa.

Produktywność i braki gatunku

Świnia Pietrain z prosiętami

Wydajność Pietrain jest powodem, dla którego hodowcy na całym świecie cenią, kochają i hodują je, pomimo niedociągnięć i kapryśności w niektórych punktach.

 • Mięso jest typem diety. Zawiera prawie bez tłuszczu, bardzo delikatny, słodkawy, smaczny pod każdym względem.
 • Wydajność tuszy rzeźnej do 70% z powodu lekkich kości.
 • Salo jest, ale bardzo mało (10-30%). Nie jest wysokiej jakości, ale nie jest wymagana. Jest sprzedawany jako produkt drugorzędny, a nie najważniejszy.
 • Mężczyźni i kobiety są nosicielami dobrego materiału genetycznego. Zwierzęta te są często hodowane w celu poprawy cech jakościowych innych ras.
Ważne! Świnie rasy Pietren są odporne na cirkowirusy, dla których wciąż nie ma leku. Jest to bardzo niebezpieczna choroba przenoszona przez powietrze, która niszczy całe stada świń rocznie na całym świecie.

Rasy Pietrain Pietrain mają wiele wad, więc są zazwyczaj hodowane w dużych gałęziach przemysłu lub w małych, samowystarczalnych gospodarstwach.

 • Chociaż mięso rasy jest klasyfikowane jako typ dietetyczny, pogarsza się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli hodowca używa stymulantów w diecie świń.
 • Samice przynoszą miot do 8 prosiąt. To jest bardzo małe, więc są klasyfikowane jako niepłodne. Ponadto samica zawsze ma mało mleka i aby całe potomstwo przeżyło, wymagane jest dodatkowe karmienie i ostrożne obchodzenie się z prosiętami.
 • Miesięczny przyrost masy ciała jest bardzo niski - zwierzęta przybierają na wadze 2 razy wolniej niż w przypadku dużej białej świni. Aby przyrost masy ciała wynosił 100 kg, Pietrain potrzebuje roku, a duża biała świnia ma zaledwie 6 miesięcy.
 • Aklimatyzacja jest powolna, zła. Zwierzęta transportowane do innego obszaru mogą być chore, źle się zachowywać, tracić apetyt.
 • Ze względu na prawie całkowity brak tkanki tłuszczowej rasa jest kapryśna pod względem zawartości. Wymaga ocieplenia chlewu i łagodnego klimatu (temperatura przez cały rok od +5 do +23 stopni). Nie tolerują zimna, a ponadto nie wytrzymują ciepła.
 • Zwierzę ma szybki metabolizm. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na paszę, musisz kupować tylko produkty wysokiej jakości, dawać je zgodnie z normą i tylko zgodnie z harmonogramem.

Konserwacja i opieka

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana ziemniaczana Tuleyevsky
 • Kwiat Astilbe
 • Różnorodność melona Gulyabi
 • Malina Polana - opis odmiany

Zawartość świń Petren

Świnie Pietrain są bardzo wymagające pod względem zawartości, więc trzeba je uruchomić po ostatnim wyposażeniu chlewu. Zawsze powinno być ciepło w środku, aby zwierzęta nie zamarzały. Ponieważ Pietrain jest prawie całkowicie pozbawiony tłuszczu, zaczynają odczuwać dyskomfort na poziomie +16 stopni. Ciepło, powyżej +30 stopni, również nie mogą tolerować. Oznacza to, że pokój powinien być w ciągu +18 ... +28 stopni przez cały rok. Tak więc w chlewie działa system ogrzewania i chłodzenia.

Ważne! Świnie rasy Pietren są trzymane w bardzo łagodnym klimacie lub w wygodnym chlewie.

Organizując chlew, powinieneś zadbać o:

 • dach nie przeciekał;
 • podłoga była ciepła;
 • nie było przeciągu;
 • była wentylacja;
 • nie było wilgoci.

Latem, w umiarkowanie gorącym czasie, świnie te mogą być trzymane w otwartej obudowie z baldachimem.

Żywienie świń

Żywienie świń

Jak stwierdzono powyżej, karmienie zwierzęcia może powodować problemy. Chociaż przy odpowiedniej organizacji gospodarki, świnie rasy Pietren płacą za ich utrzymanie.

 • Dieta jest zbilansowana, wzmocniona, w przeciwnym razie świnie po prostu nie przybierają na wadze.
 • W paszy powinno być dużo białka (odpady ze stołu, z mięsa, ryb, rewersu).
 • Jedzenie powinno zawierać zboża, paszę dla zwierząt, rośliny strączkowe, buraki cukrowe, gotowane ziemniaki.
 • Zboża (owies, jęczmień) i kukurydza podawane są w znormalizowanych ilościach, ponieważ ich obfitość doprowadzi do słabego przyrostu masy ciała.
 • Obowiązkową częścią codziennej diety są suplementy witaminowe i mineralne, które wspierają odporność zwierzęcia.

Recenzje rasy Pietrain

Recenzje dotyczące rasy Pietren niejednoznaczne. Dla niektórych hodowców jest to najlepszy wybór dla innych - ciągłe straty.

Wiktor Tarasow: "Świnie Pietrain zostały zakupione w celach hodowlanych. Były jednak całkowicie nieopłacalne tylko dla mięsa. W związku z tym pozostawiły tylko 2 osobniki i nabyły inną rasę. Teraz używamy Pietrain tylko w celu ulepszenia ras iw tym myślę, że są najlepsze."

Andrey Lebedev: „Świnie rasy Pietren są bardzo kapryśne i zarabiają dużo pieniędzy, ale nie mogę powiedzieć, że ich hodowla jest nieopłacalna. Rasę tę prowadzę od 7 lat i jestem bardzo zadowolony.

Maxim Turyn: „Kilka osób zostało przywiezionych na test. Samica urodziła 6 prosiąt. Oczywiście, trudno jej było nakarmić wszystkich, karmiliśmy, ale wszyscy przeżyli i teraz aktywnie biegają i przybierają na wadze. Najtrudniejsze jest opracowanie zrównoważonej diety, w zależności od możliwości ale wszystko inne nie powoduje poważnych trudności. ”

Irina Supova: „Bardzo kocham Pietrena, pomimo ich niedociągnięć. Mięso jest po prostu wyjątkowe - w ogóle nie jest tłuste! Teraz jest to bardzo pożądane, dlatego hodowla w pełni się usprawiedliwia i płaci za siebie”.

Obejrzyj film: Rasy swin (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send