Warzywo

Fitoftaloza ziemniaków

Pin
Send
Share
Send
Send


Późna zaraza jest jedną z najbardziej znanych, powszechnych i niszczących chorób ziemniaków. Pojawia się na miejscu, gwałtownie atakuje bulwy, co prowadzi do znacznych strat plonów - do 50%. Dlatego przy pierwszych oznakach problemu musisz go rozwiązać. Poniższy artykuł opisuje, czym jest zaraza ziemniaczana, jej objawy, przyczyny, zapobieganie i metody leczenia.

Opis zarazy późnej

Oznaki ziemniaka z zarazą ziemniaczaną

Fitoforozę wywołuje grzyb Phytophthora infestans (Mont.) De Bary z klasy Oomycetes. Choroba dotyka rośliny w ciepłe dni i przy wysokiej wilgotności. Rozwinięte, ale jeszcze nie w pełni rozwinięte rośliny są najczęściej dotknięte chorobą, chociaż ostatnio coraz częściej dochodzi do uszkodzeń młodych pędów. Dotknięte są wszystkie części rośliny - bulwy, łodygi, liście, a nawet kwiaty.

Ważne! Odmiany ziemniaka wczesnego i średniego sezonu są najbardziej podatne na zarazę ziemniaczaną.

Jak każda inna choroba, zaraza ziemniaków nie pojawia się tak po prostu. Jakie są przyczyny jego wyglądu i rozwoju?

 • Dotknięte rośliny w pobliżu ziemniaka.
 • Zarażone nasiona.
 • Wysoka wilgotność - około 90%.
 • Temperatura powietrza w granicach + 19 ... + 21 stopni jest optymalna dla choroby, ale także mnoży się w temperaturach od +3 do +27 stopni.
 • Jeśli region jest ustawiony na ciepłą, mokrą pogodę, późna zaraza wchodzi w najbardziej aktywną fazę propagacji.
Ważne! Choroba jest najbardziej niebezpieczna na zachodzie i północy Polesia, w Lesie-Stepie iw strefach stepowych, a także w deszczowym i umiarkowanie ciepłym klimacie.

Zakażenie ziemniaków następuje poprzez spożycie kropelek wilgoci zawierających zarodniki zarazy późnej lub przez bezpośredni kontakt z chorymi uprawami lub glebą.

Oznaki ziemniaka z zarazą ziemniaczaną

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana truskawkowa Tago
 • Jak przyciąć gruszkę
 • Orchidea Phalaenopsis
 • Victoria Breed Turkeys - Wskazówki dotyczące zawartości

Zaraza na ziemniaki

Zaraza na ziemniaku ma wiele różnych znaków, dzięki którym można go wykryć i natychmiast zacząć się goić.

 • Pierwsze znaki pojawiają się na ulotkach. Zaczynają być pokryte brązowymi plamkami z niewyraźnymi krawędziami i jasnozieloną granicą.
 • Jednym z wyraźnych oznak pojawienia się choroby jest biała pajączkowata patyna z tyłu ulotki - to zarodniki grzyba.
 • Jeśli nic się nie dzieje, gdy pojawiają się pierwsze znaki, liście zmieniają kolor na brązowy, gniją i pozostają wiszące na łodygach.
 • Na różnych etapach rozwoju plamy, pąki, szypułki i jagody ziemniaka również zaczynają zakrywać plamy.
 • Na bulwach zaraza ziemniaków przejawia się jako stałe, przygnębione plamy brązowego, jasnobrązowego lub ołowiowo-szarego koloru.
 • Porażka objawia się nie tylko na powierzchni bulwy. Może rozprzestrzenić się do samego rdzenia ziemniaka. Jeśli bulwa zostanie przecięta, zauważalne będą uderzenia w kształcie stożka i paski typu rozmazanego - są to obszary dotknięte.

Jak leczyć ziemniaki z zarazą ziemniaczaną?

Leczenie zarazy późnej nie jest łatwe, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki zapobiegające jej rozwojowi i rozprzestrzenianiu się.

 • Podczas gdy kultura się rozwija (przed kwitnieniem), można użyć Arcedyl (50 g / 10 l wody), Oksikhom (20 g / 10 l) lub Ridoil MC (25 g / 10 l). Otrzymany produkt (jeden z trzech) jest rozpylany co 1-2 tygodnie.
 • Po kwitnieniu stosuje się fungicydy o działaniu kontaktowym: „Kuproksat” (25 g / 10 l cieczy), „Ditaminę M-45” (20 g / 10 l) lub chlorotlenek miedzi (40 g / 10 l). Jeden z tych środków powinien być spryskany kulturą 3-4 razy na cały sezon w odstępie co najmniej 7 dni.

Tradycyjne metody leczenia zarazy ziemniaczanej

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Nawozy mineralne
 • Rasa owiec Stawropol
 • Króliki kalifornijskie
 • Kwiat begonii

Nalewka czosnkowa i czosnkowa

Chemikalia mają wiele pozytywnych opinii, a jednak są to drastyczne środki, o których nie decyduje każdy mieszkaniec lata. Inną rzeczą są przepisy ludowe, „babci”, które mają wysoką wydajność i nie szkodzą jakości przyszłej uprawy i sąsiednich upraw.

 • Czosnek to prosta i niedroga metoda dla każdego ogrodnika. 200 g czosnku wraz ze strzałkami i liśćmi należy przewijać przez maszynkę do mięsa, wlać litr ciepłej wody i umieścić w ciemnym miejscu na 2 dni. Po zakończeniu tego okresu wlew jest filtrowany, dodaje się do niego kolejne 9 litrów wody i używa się go do opryskiwania 3-4 razy w miesiącu przez cały sezon, aż do wykopania ziemniaków.
Ważne! Pod koniec XX wieku, w zarazy późnej zaczął zmieniać niektóre objawy. Stało się bardziej agresywne, a teraz może łatwo przystosować się do zmian klimatu, może rozmnażać się w niższych lub wyższych temperaturach niż norma + 19 ... + 21 stopni.
 • Późna zaraza bardzo obawia się mleka z kilkoma kroplami jodu. Jeśli kultura zostanie spryskana tym związkiem, choroba ustąpi. Ale należy to robić tylko na wczesnym etapie.

Zapobieganie zarazy ziemniaków

Zapobieganie zarazy ziemniaków

Aby ziemniaki nie cierpiały z powodu zarazy, konieczne jest zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi choroby. Możesz to zrobić po prostu przestrzegając środków zapobiegawczych.

 1. Warto sadzić odporne na choroby odmiany ziemniaków. Mianowicie: „Yavor”, „Sante”, „Wiosna”, „Smoke”, „Ray”, „Lazar”, „Arina”, „Rosara”, „September” itd.
 2. Bardzo ważne jest zapewnienie, że ziemniak do sadzenia jest zdrowy, a nie zarażony zarazą. Dlatego jest starannie sortowany kilka dni przed lądowaniem i tuż przed procedurą. Wszystkie zidentyfikowane chore bulwy są niszczone, ponieważ nie będzie ich zbyt wiele, ale wyrządzą wiele szkód.
 3. Aby upewnić się, że nasiona nie są zainfekowane, należy trzymać je w świetle przez 10-15 dni w temperaturze 15-22 stopni, a następnie 7-8 stopni ciepła.
 4. Przed sadzeniem bulwy należy traktować lekiem „Prestige”, „Maxim”, „Kolfugo super” lub „Kvadris”. Będą chronić materiał sadzeniowy przed uszkodzeniem przez zarodniki grzyba.
 5. Pojemnik do przechowywania ziemniaków, po jego zebraniu, jak również miejsce przechowywania, jest dezynfekowany obowiązkowo przed złożeniem bulw. W tym celu stosuje się 5% witriolu niebieskiego lub 3-5% chloranu magnezu.
 6. Opisany powyżej wyciąg z czosnku może nie tylko leczyć zarazę, ale także zapobiegać jej występowaniu.
 7. Możliwe jest zabezpieczenie roślin przed chorobą w czasie poprzez ich nawożenie, obserwowanie płodozmianu i sadzenie w glebie piaszczystej lub piaszczystej (najmniej odpowiedniej dla życia grzyba).

Fitoftaloza ziemniaków jest bardzo niebezpieczną chorobą. Trudno sobie z tym poradzić, zwłaszcza przy znacznym rozprzestrzenianiu się, więc niemożliwe jest odroczenie leczenia chorych kultur. Aby nie martwić się o sadzenie i integralność przyszłej uprawy, nie zapomnij przeprowadzić profilaktyki.

Pin
Send
Share
Send
Send