Pszczelarstwo

Poidła dla kurcząt

Wydajność kurcząt, ich zdrowie, wygląd, zależy nie tylko od karmienia lub siedliska, ale także od tego, z której wody iz której piją. Poidła dla kurczaków tworzą różne rodzaje. Niektóre z nich są łatwe do samodzielnego wykonania, inne są dostępne w sprzedaży w takiej czy innej cenie, ale w każdym razie, przed zakupem lub zakupem pijącego, warto rozważyć zalety i wady. Nie zapominaj, że miska do picia musi być wygodna zarówno dla kurcząt, jak i hodowców, którzy będą musieli oczyścić i napełnić ją wodą.

Jaka powinna być miska do picia dla kurcząt?

Kryteria wyboru pijącego dla kurcząt

Zanim zdecydujesz się na rodzaj pijącego kurczaka dla swojej farmy, warto zbadać, jakie cechy powinien mieć.

 1. Wygoda dla ptaków. Oczywiście miska do picia musi spełniać potrzeby kur i kogutów, którzy będą z niej korzystać. Nie można kupić za picie kurcząt, przeznaczonych do kaczek, przepiórek, a nawet więcej zwierząt, takich jak świnie, króliki itp.
 2. Wygodna miska do picia powinna być także dla hodowcy, ponieważ to on ją oczyści, napełni wodą. Może to być dowolny projekt, ale najważniejsze jest to, że można go wyjąć z kurnika, wyczyścić i napełnić w dowolnym momencie.
 3. Trwałość i stabilność to ważne cechy. Kurczaki i koguty mogą różnić się aktywnością, co prowadzi do zamieszania w kurniku i zakresie. Nie jest im trudno odwrócić mały pojemnik, miskę piasku, podajnik i pijącego, jeśli jest lekki. Dlatego należy zwracać uwagę na osoby pijące, które mają średnią wagę, stabilny kształt i trwały materiał.
 4. Miska do picia musi być bezpieczna: wysokiej jakości materiał i odpowiednie przetwarzanie. Na przykład w wielu konstrukcjach metalowych występują ostre krawędzie, a to jest niebezpieczne, niektóre metale mogą również rdzewieć, a tworzywa sztuczne niskiej jakości mogą uwalniać szkodliwe substancje do wody lub powietrza.
 5. I wreszcie - czystość wody. Coraz częściej hodowcy kupują zamknięte zbiorniki na wodę, ponieważ są one bardziej korzystne. Woda w nich musi być rzadko zmieniana, jest powoli zanieczyszczana, co oznacza, że ​​ptaki rzadko chorują i czują się świetnie, ponieważ mają stały dostęp do świeżej, czystej wody. Zaletą jest to, że zamknięte pojemniki umożliwiają dodawanie witamin i minerałów do wody bez obawy, że kurczaki przewrócą się, a drogie suplementy trafią na podłogę.

Rodzaje pijących kurczęta

Przeczytaj także te artykuły.
 • Ile dni kaczka siedzi na jajkach
 • Odmiana truskawkowa Azja
 • Kiedy sadzić pieprz w sadzonkach w 2019 roku
 • Dżem z desek

Rodzaje pijących kurczęta

Nawet stara puszka lub plastikowe pudełko zainstalowane na podłodze może być pijącym kurczakiem. Najważniejsze jest, aby włożyć odpowiednią ilość wody. Jednak takie pojemniki są niewiarygodne, a woda w nich jest szybko zanieczyszczona, więc chociaż wcześniej tak wyglądały osoby pijące kurczaki (w większości), bardziej praktyczne i wygodne są dziś typy.

 • Projekty próżniowe są bardzo wygodne w codziennym życiu. Woda jest uzupełniana w „korycie” do picia, ponieważ jest opróżniana. Ale musisz być w stanie z nimi pracować i często się psują, jeśli są złej jakości, więc ich zapisanie nie jest najlepszym pomysłem.
 • Poidła dla kurcząt okazały się prostym i niedrogim rozwiązaniem dla każdego. Mają wiele zalet: dostępne, funkcjonalne, bezpieczne i łatwe w użyciu.
Ważne: Małe, otwarte osoby pijące są zwykle używane dla kurcząt, ponieważ łatwo jest z nimi pracować. Ale dla dużych ptaków nie są praktyczne.
 • Kubki to pojemnik (miska), z którego piją kurczęta, gdzie woda jest dostarczana z beczki. Oba te pojemniki są połączone wężem.
 • Poidła są wykonane ze szkła z systemem syfonowym i paletą, gdzie dostarczana jest woda. Takie miski do picia mogą być podłogowe, zawieszone na nogach.
 • Po prostu pijący - metalowe lub plastikowe miski, pudełka wypełnione wodą i zainstalowane na podłodze kurnika. Chociaż jest to najbardziej przystępna opcja, jest ona również najbardziej niepożądana, ponieważ ma wiele wad: szybkie zanieczyszczenie płynu, konieczność częstej wymiany i czyszczenia pojemnika, kurczęta je przewracają i ryzyko infekcji wzrasta.

Ponadto osoby pijące są wykonane z różnych materiałów: plastiku, metalu, szkła, drewna i mają różne rozmiary.

Jak wybrać pijących dla kurcząt?

Wybór pijących dla kurcząt

Przy wyborze pijącego dla kurcząt hodowca musi zwracać uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na jakość i inne punkty. Zakup pijącego w sklepie nie zawsze się usprawiedliwia, zwłaszcza jeśli budżet jest niewielki. Na co warto zwrócić uwagę?

 1. Musi być zgodny z cechami opisanymi w pierwszym akapicie artykułu.
 2. Wskazane jest, aby wybrać produkt znanego producenta.
 3. Cena nie powinna być zbyt kusząca. Dużo pieniędzy wydaje się na dobry projekt, więc nie powinieneś liczyć na niską cenę.
 4. Barwników nie należy traktować. Czasami można mieć pod ręką jaskrawo kolorowy plastik, metal i drewno. Jeśli podczas kontroli towarów kupujący zauważy, że jego ręce są pomalowane, to jest to kiepska miska do picia. Ta farba łatwo dostaje się do wody, a następnie do żołądków ptaków.
 5. Miska do picia musi być prosta, zwięzła i zrozumiała do użycia.
 6. Rozmiar pasuje do liczby osób.

Jak zrobić miskę do picia dla kurczaków własnymi rękami?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Melon rolnik zbiorowy
 • Różnorodność kapusty Blizzard
 • Pszenica Durum
 • Odmiany jabłek dla regionu Leningradu

Pijący kurczaki własnymi rękami

Łatwo jest kupić piwo dla kurcząt w sklepie rolnym lub w Internecie, ale nie zawsze uzasadniają swoją cenę. Aby nie przepłacać, możesz zrobić miskę do picia dla kurczaków własnymi rękami. Poniżej znajdują się dostępne opcje i dość proste do wdrożenia.

 • Weź butelkę (plastikową) o dowolnej pojemności. Oprócz butelki potrzebna jest miska, w której płynie ciecz. Metalowa, drutowa lub drewniana rama opiera się o ścianę (aby przytrzymać szyjkę butelki). Pojemnik umieszcza się pod ramą, do której przepływa woda (zakupiony lub wybrany pojemnik). Teraz, gdy butelka jest napełniona, pokrywa zamyka się i jest instalowana w ramie z szyi w dół. Bardzo ważne jest, aby odległość między szyjką a dnem miski była niewielka. Teraz musisz lekko odkręcić pokrywę (ale nie usuwać), a woda wpłynie do miski w wystarczającej ilości.

Ważne jest, aby woda w butelce nie wylewała się z miski, ważne jest, aby upewnić się, że krawędzie jej boków są wyższe niż spód szyjki butelki.

 • W przypadku dużych kurników pijących często wykonuje się z rur kanalizacyjnych. W tym przypadku pobiera się rurę o średnicy około 10 cm, w której wycina się prostokątne otwory (z których piją kurczaki). Powinny mieć długość do 30 cm i być tak szerokie, że są wygodne dla kurcząt. Pomiędzy prostokątnymi otworami zachowują odległość do 15 cm, trójniki z wtyczkami są wykonane na dwóch końcach rury, do dostarczania i odprowadzania wody (można podłączyć do źródła wody i wykonać zawór). Teraz pozostaje przymocować rurę do ściany za pomocą zacisków lub inną metodą, a urządzenie jest gotowe.
 • Aby zrobić poidło, należy wziąć wiadro lub podobny pojemnik (wleje się do niego płyn). Następnie wykonuje się kilka otworów na jej dnie, do których należy przymocować sutki (można je kupić w sklepie). Pozostaje napełnić wiadro wodą, zamknąć pokrywę i powiesić.

Poidła dla kurcząt są różnych typów i są dobierane według potrzeb. W przypadku małej farmy wystarczy mały sutek, aw przypadku dużej farmy konstrukcja wykonana z rury jest bardziej podatna na szybkie napełnianie i odprowadzanie starej wody. Ale dodatkowo taka miska do picia powinna być wygodna do czyszczenia i dodawania pierwiastków śladowych do wody (w razie potrzeby). Tak więc przed podjęciem decyzji, czy wziąć pod uwagę różne opcje, a może nawet wypróbować niektóre z nich w gospodarstwie, pozwoli to nam zrozumieć, który typ pijącego jest najlepszy w danym przypadku.

Obejrzyj film: Łukasz "Lotek" Lodkowski - Poidełka. Stand-Up. 2018 (Luty 2020).