Warzywo

Czarna marchewka

Pin
Send
Share
Send
Send


Hiszpański Kozel, skoroner lub czarna marchew są uprawiane jako warzywo. Roślina ma masę korzystnych właściwości, ale chociaż może rosnąć w wielu krajach jako chwast, w przypadku dużych plonów o wysokiej jakości konieczne jest prawidłowe sadzenie i pielęgnacja nasadzeń. Ten artykuł opisuje, czym są czarne marchewki, najlepsze odmiany, korzyści, szkody, a także specyfikę kultury rolnej.

Czym jest czarna marchewka

Czarna marchewka to wieloletnia roślina z rodziny Astrov. Przedstawicielami tego rodzaju są najczęściej rośliny trawiaste, a czasami krzewy. Liście są lilia, lilia-lantsentnye lub cały. Kwiaty scorzonery pojawiają się dopiero w drugim roku uprawy. W większości są żółte, w rzadkich przypadkach różowe. Niełupki liniowo-cylindryczne z nietoperzem czerwonych pierzastych włosów.

Kwiaty scorzonery pojawiają się dopiero w drugim roku, głównie w kolorze żółtym

Tam, gdzie rośnie Kozel, wielu ogrodników jest zainteresowanych. W naturalnych warunkach kultura występuje głównie w suchych regionach, od wybrzeży Morza Śródziemnego po Azję Wschodnią. Ale możesz uprawiać czarne marchewki w niemal każdej strefie klimatycznej.

Ciekawe! Przez długi czas i do dziś czarna marchew jest używana w Hiszpanii jako lek na ukąszenia niektórych rodzajów węży.

Odmiany czarnej marchwi

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pościel dla ptaków
 • Opis odmiany agrestu Malachit
 • Zimowa kurnik
 • Jak uprawiać truskawki z nasion

Scorzonera na rynku lub w sklepie jest niezwykle trudna do znalezienia, ponieważ jest mało popytu na warzywa. Dlatego nasiona roślin są najczęściej zamawiane przez Internet. Istnieje tylko kilka znanych odmian nadających się do uprawy w Rosji.

 • "Delikatność za granicą„- średnia dojrzałość czarnej marchwi. Gniazdo jest półpodnoszone, do 17 cm wysokości, a na obwodzie około 12 cm. Liście są zielone, małe. Marchew jest równa, wydłużona, koloru brązowego. Długość - 35 cm, średnica do 3,2 cm, waga - 100-130 g. Miąższ jest biały, plon z kwadratowego sadzenia do 2 kg.
 • "Medyczne„- odmiana, która plonuje przez 120 dni. Rozeta jest na wpół uniesiona. Liście są wydłużone jajowate, ułożone na podłużnych ogonkach. Roślina okopowa jest stożkowa, koloru brązowego, ważąca do 80 g.

  Odmiany i nasiona czarnej marchwi

 • "Rosyjski gigant„dorasta do 75 cm wysokości. Liście są jajowate, podłużne, rozrastają się. Kwiatostany rosnące w drugim roku mają żółte pąki zebrane w koszach. Marchew jest cylindryczna, bogata w witaminy i minerały. Zastosowanie jest uniwersalne.
 • "Słoneczna premiera„dojrzewa w 110 dni. Rozeta jest pionowa, liście są podłużne i zaokrąglone. Marchew ma kształt cylindryczny, do 32 cm długości i waży około 75-80 g. Skórka jest ciemnobrązowa, a miąższ jest biały. Z kwadratu działki zbiera się do 1,8 kg plonu .
 • "Cyganka„- polecany dla osób z cukrzycą. Owoce są równe i podłużne, o długości 30 cm. Skóra jest prawie czarna. Miąższ jest białawy, z dużą zawartością soku. Smak jest ściągający, z niewielką ilością cukru. W drugim roku kultura wytwarza duże kwiatostany żółte kwiaty.
Ciekawe! Czarne marchewki mogą zatrzymać niszczenie tkanki chrzęstnej z powodu znacznej ilości wapnia i innych korzystnych substancji w kompozycji. Z tego powodu jest zalecany dla osób z artrozą i podobnymi chorobami.

Cechy rosnących odmian

Wśród najbardziej bezpretensjonalnych warzyw, wiodącą pozycję zajmują czarne marchewki. Zazwyczaj sadzi się go na działce, która nie nadaje się do uprawy innych roślin lub w pobliżu innych bylin. Ziemia przed sadzeniem jest pożądana do nawożenia popiołem drzewnym lub minerałami. W ten sposób możliwe jest zwiększenie kiełkowania rośliny, w celu poprawy jej właściwości odżywczych. Ale humus lub nawóz, który należy zrobić przed siewem czarnej marchewki, nie może być!

Ważne jest, że czarne marchewki dają bardzo dobre zbiory na obszarach, gdzie wcześniej rosły czosnek i cebula, pomidory i ogórki.

Siew Scorzonera wiosną, latem lub jesienią - kiedy jest to wygodne.

Wśród najbardziej bezpretensjonalnych warzyw, wiodącą pozycję zajmują czarne marchewki

 • Gdy wiosna sadzi zbiory uzyskuje się w tym samym roku. Nasiona są nasączone i zasiane od końca kwietnia. Zaleca się uprawę przykryć folią, aby nasiona szybciej rosły.
 • Jeśli zasiejesz uprawę w lecie, będzie ona uprawiana jako dwuletnia roślina. Latem wysiewają świeże nasiona zebrane w tym samym lub ostatnim roku. Latem i jesienią rozwija się taka roślina, a następnie perezimuet, a wiosną lub przyszłym latem da korzenie i nasiona.
 • Jesienne sadzenie obejmuje zbiór w następnym roku, kilka tygodni wcześniej niż czarna marchewka sadzona na wiosnę.

Pierwsze pędy czarnej marchwi pojawiają się po 2 tygodniach lub nawet wcześniej. Gdy pojawiają się 2-3 liście, można rozrzedzić nasadzenia, aby między roślinami było około 15 cm wolnej przestrzeni. Gdy pędy wznoszą się na wysokość 7 cm, ziemia pod nimi jest mulczowana torfem lub słomą. Jeśli tego nie zrobisz, konieczne będzie częste odchwaszczanie.

Po dojrzewaniu (średnio 100-120 dni) plony są zbierane i zbierane. Podczas kopania musisz być ostrożny - to warzywo jest bardziej kruche niż prosta marchewka! Aby utrzymać go dłużej, możesz umieścić go w lodówce lub w chłodnej piwnicy, jeśli jest tam sucho.

Ciekawe! Jeśli nie miałeś czasu na zbieranie plonów przed zimnem, możesz zostawić skoronera, aby spędził zimę w ziemi, ale wiosną możesz go wykopać i użyć zgodnie z jego przeznaczeniem.

Użyj czarnej marchewki

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Co nakarmić owce?
 • Odmiana melona Ałtaj
 • Odmiany ogórków do szklarni
 • Rasy świń Karmaly

Pyszna zupa kremowa z czarną marchewką, orzeszkami pinii i nasionami

Czarne marchewki są używane głównie w kuchni i medycynie tradycyjnej. Jest używany na surowo, obrany i przyprawiony olejem roślinnym. Nadaje się również do przygotowywania deserów, przekąsek, soków, duszenia, smażenia, gotowania, zamrażania, a nawet konserwowania. Najczęściej warzywa korzeniowe tej rośliny są wykorzystywane do żywności, ale młode warzywa są również jadalne. Ona może robić sałatki.

To warzywo dobrze komponuje się z mięsem, rybami i szeroką gamą warzyw, ziół. W pierwszym kursie daje przyjemny aromat, aw deserach takich jak galaretka poprawia kolor.

Aromat miąższu daje odrobinę wanilii. Smak czarnej marchewki nie jest tak słodki jak zwykły pomarańczowy, nawet jeśli się nią zajmiesz zgodnie ze wszystkimi zasadami. Smak jest gorzki, ale ze słodkimi nutami, w niektórych miejscach może być ostry. Eksperci porównują go z czarną rzodkwią lub szparagami.

Zalety czarnej marchwi

Wykorzystanie skorpionów było badane od czasów Aleksandra Wielkiego. W tamtych czasach był to prawdziwy przysmak, stosowany nie tylko do przygotowywania różnych potraw, ale także leków. Jaki jest pożytek z czarnej marchewki:

Od czasów Aleksandra Wielkiego czarne marchewki były używane jako przysmak i lekarstwo.

 • Ma bardzo bogaty skład, w tym cukry, witaminy (B1, B2, C, E), minerały (fosfor, żelazo, wapń itp.).
 • Jest to naturalne źródło inuliny - substancji, której potrzebują diabetycy. Obejmuje również lewulinę i asparginę.
 • To warzywo jest bardzo dobrze wchłaniane przez organizm.
 • Pomaga w walce z niedoborem witamin, niedokrwistością, otyłością, cukrzycą, grypą, ARVI i innymi chorobami.
 • Czarne marchewki są używane do obniżania ciśnienia krwi i poprawy widzenia. Może również łagodzić stany zapalne w organizmie.
Ważne! Zwłaszcza scorzonera jest przydatna dla osób, które mają przepisaną dietę.

Szkody i przeciwwskazania

Po pierwszym użyciu warto ograniczyć spożycie scoroneri do niewielkiej ilości roślin okopowych, aby sprawdzić reakcję organizmu na nowy produkt. Indywidualna nietolerancja - główny problem, który może się pojawić podczas korzystania z kultury. Nie zaleca się spożywania go ani osób z wrzodem żołądka. Przy regularnym stosowaniu możliwy jest łagodny efekt przeczyszczający - wynika to ze składu i właściwości czarnej marchwi.

Czarne marchewki są mało znaną kulturą o bogatym, korzystnym składzie. Jest bardzo prosta w uprawie, ale jest bardzo pożądana tylko w krajach basenu Morza Śródziemnego i Azji Wschodniej. Z tego przygotowuje pyszne dania i leki. Chociaż tradycyjnych leków Scorzonera nie można zastąpić, używa się go raczej jako dodatku.

Obejrzyj film: Zapomniane warzywa: CZARNA MARCHEW - FOODhacker #14 (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send