Warzywo

Czym jest hydroponika?

Pin
Send
Share
Send
Send


Hydroponika to metoda uprawy roślin bez gleby, polegająca na zanurzeniu korzeni w wodzie lub pożywce. W ciągu ostatnich kilku lat ta metoda uprawy roślin otrzymała wiele pozytywnych opinii. Hydroponika jest popularna na całym świecie, zwłaszcza że sprzęt do niej można kupić w dowolnym sklepie lub nawet samodzielnie. Więc czym jest hydroponika, jakie są jego zalety i wady można znaleźć poniżej w artykule.

Jaka jest istota hydroponiki?

Esencja hydroponiki

Przez długi czas na ziemi wyrosły użyteczne kultury. Ale, jak wiecie, gleba z czasem staje się uboższa, potrzebuje czasu na odnowienie składu mineralnego, a z potrzebami ludzkości jest bardzo trudno to zrobić. Ciągłe sadzenie, uprawa z dużą ilością nawozów doprowadziła do tego, że w wielu krajach gleba jest dosłownie przesycona szkodliwymi substancjami i nie zawiera niczego użytecznego. Hydroponika może rozwiązać problem braku jakości gleby.

Czym jest hydroponika? Hydroponika to uprawa różnych roślin bez gleby. Do jego realizacji tworzone są specjalne struktury, struktury dużych i małych rozmiarów, w zależności od tego, do ilu kultur są używane i gdzie. Hydroponika ma na celu przyspieszenie wzrostu i poprawę jakości uzyskiwanych plonów.

Co to jest obiekt hydroponiczny? Najczęściej jest to coś w rodzaju zbiornika z roztworem odżywczym (lub wodą), który jest pokryty rusztem lub pianką z otworami na sadzonki. Podłoże takie jak włókno kokosowe, torf, mech, keramzyt lub coś podobnego jest wylewane na siatkę. Nasiona roślin są wlewane do tego podłoża. Aby hodowla zaczęła kiełkować, siatki i samo podłoże są zwilżane roztworem odżywczym (lub wodą) z doniczki. Jeśli stosuje się pianę, wówczas podłoże nie jest potrzebne - w otworach, które go tworzą, obniż sadzonki, aby korzenie dotykały wody, a łodyga znajdowała się nad pianką.

Ważne! Podłoże wylewane na kratkę powinno być lekko kwaśne, nie podatne na rozwój w nim ani na grzyby, bakterie, mikroorganizmy!

W miarę wzrostu plonu korzenie wrastają w podłoże i obniżają się w wodzie zasilającej, a jadalna (górna część) rośnie nad kratą w czystym, świeżym buszu.

Korzyści z hydroponiki

Przeczytaj także te artykuły.
 • Biały nalot na jagody agrestu
 • Najlepsze odmiany ziemniaków z opisem i zdjęciem
 • Miód Apitonus
 • Alpejskie kozy

Ratowanie ziemi

Powyżej opisaliśmy, czym jest hydroponika. Jest to niezwykle popularna metoda uprawy roślin dzisiaj. Oto korzyści, które sprawiły, że jest tak powszechny na całym świecie.

 1. Oszczędzanie terenu. Jeśli uprawa może być uprawiana przez hydroponikę, nie ma sensu wydawać na nią cennej gleby, co jest niezwykle ważne w uprawie wielu innych roślin.
 2. Oszczędność miejsca. Rośliny można sadzić nie tylko blisko siebie, ale także na poziomach!
Ważne! Zasada działania jakiejkolwiek instalacji lub konstrukcji dla hydroponiki jest jedna - nasycenie korzeni rośliny niezbędnymi pierwiastkami śladowymi i substancjami dla jej szybkiego wzrostu, maksymalnego i bezpiecznego dla ludzi oraz samej kultury rozwoju.
 1. Woda w takich obiektach zwykle pojawia się automatycznie, a jej skład zawiera już wiele składników odżywczych, więc podlewanie po prostu nie jest potrzebne.
 2. Kultury stają się czyste, bez grudek ziemi. Bezpośrednio z instalacji możesz zjeść i zjeść pyszne warzywa lub owoce.
 3. Rośliny nie są dostępne dla szkodników, chyba że są specjalnie lub przypadkowo dodane do rośliny. Gryzonie i małe zwierzęta również nie mogą uszkodzić roślin.
 4. Hydroponika może uprawiać rośliny przez cały rok, jeśli odbywa się ogrzewanie, a instalacja jest zainstalowana w celu kontrolowania mikroklimatu wewnątrz.
 5. Wydajność upraw w hydroponikach jest niesamowita, mimo że minimum wysiłku fizycznego przeznacza się na opiekę.
 6. Pielenie roślin, usuwanie chwastów nie jest wymagane.

Niedobory hydroponiczne

Pestycydy i azotany

Pomimo oczywistych zalet, wielu rolników widzi wady hydroponiczne i nie odważy się ich użyć. Wiedząc, czym jest hydroponika, nie wierzą, że taka metoda może faktycznie działać bez użycia chemikaliów.

 1. W roztworze odżywczym stosowanym przy uprawie hydroponicznej są zwykle pestycydy i azotany, choć wiele firm milczy na ten temat. Oczywiście uprawa roślin tą metodą jest możliwa bez użycia szkodliwych substancji (w czystej wodzie z minerałami), ale jakość i ilość zbiorów będzie niższa, więc nie wszyscy rolnicy są „zdecydowani” na to.
To ważne! Aby kupić produkty uprawiane w hydroponikach, wielu konsumentów się boi. Tak, pestycydy mogą być stosowane w ich uprawie, ale pestycydy są stosowane z takim samym powodzeniem na farmach i polach podczas uprawy warzyw i ziół w ziemi. Trudno więc zgadnąć, co jest bardziej przydatne.
 1. Usprawniony proces hydroponiki nie zajmuje dużo czasu, a nawet pieniędzy. Ale na początkowym etapie potrzebujesz wielu kosztów fizycznych i materiałowych.
 2. Duże plony i znaczące korzyści można uzyskać tylko w przypadku stosowania tej metody w szklarniach. Ale praca z nimi jest niezwykle trudna z powodu wysokich temperatur i wilgotności - nie należy o tym zapominać.

Co można uprawiać w hydroponice?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rosół
 • Dracaena - gatunek, hodowla i opieka
 • Merynoskie owce
 • Jak ciąć maliny jesienią

Uprawa w hydroponice

Jeśli mówimy o teorii, możesz uprawiać w hydroponice dowolną roślinę, w tym drzewa i krzewy. Ale w praktyce metoda ta jest stosowana tylko do uprawy warzyw i ziół. Najczęściej hydroponika jest wykorzystywana do uprawy: ogórki, pomidory, rośliny strączkowe, rzodkiewki, zielenie (cebula, bazylia, sałata, koper, pietruszka) itp.

Ważne! Ziemniaki, marchewki, buraki nie są uprawiane hydroponicznie. Teoretycznie jest to możliwe, jak wspomniano powyżej, ale bardzo trudne, ponieważ roślina nadal potrzebuje gleby, aby uzyskać pełnoprawną roślinę okopową.

Ponadto hydroponika jest często wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości sadzonek, które są następnie sprzedawane na rynkach lub w sklepach. Zazwyczaj na takim produkcie znajduje się znak (na etykiecie lub papierowej torbie), że roślina jest uprawiana hydroponicznie.

Plony uzyskane w hydroponikach nie różnią się niczym (zewnętrznie i smakowo) od tych uprawianych w zwykły sposób, w ziemi, jeśli nie stosowano azotanów i substancji toksycznych. Warzywa nienaturalne można odróżnić poprzez dokładną kontrolę:

 • mają prawie taki sam rozmiar (na przykład pomidory, ogórki);
 • kolor jaśniejszy, bardziej nasycony;
 • smak jest prawie nieobecny;
 • warzywa i warzywa uprawiane na azotanach są przechowywane znacznie dłużej;
 • charakterystyczny połysk skórki lub ulotek.

Instalacje i urządzenia do hydroponiki

Konstrukcje i instalacje do hydroponiki

Hydroponika może wydawać się czymś transcendentalnym i bardzo drogim, ale w rzeczywistości może być wypróbowana przez każdego na miejscu, w domu, na balkonie, tarasie, w szklarni lub w innym pomieszczeniu, w którym jest prawidłowy mikroklimat i oświetlenie dla roślin. Przecież najważniejszą rzeczą w hydroponice nie jest skala ani miejsce, ale temperatura, wilgotność i jednolite zwilżanie korzeni.

Ważne! Aby metoda działała, tylko korzenie rośliny powinny być opuszczone do wody. Jeśli łodyga zostanie zanurzona, kultura po prostu zgnije!

Na wyspecjalizowanych terenach rolniczych można znaleźć wiele rodzajów roślin do hydroponiki. Są duże i małe, różnią się wyglądem i jakością. Istnieją parapety pojedyncze, małe, do parapetów, są też ogólnie szklarnie z jednym lub kilkoma poziomami, wykonane metodą rurową (rosnącą w poziomej rurze) lub półkami (skrzynki dla sadzonek bez gleby i z kratką). Oznacza to, że istnieje wiele opcji, ale duże struktury rzadko są używane do testowania. Aby wypróbować możliwości metody i zrozumieć, czym jest hydroponika, lepiej kupić niewielką instalację, a nawet zrobić ją samodzielnie.

Aby zbudować taką konstrukcję, wystarczy wziąć prostą plastikową paletę, umieścić na niej ruszt, a następnie podłoże - wszystko, instalacja jest gotowa. Z takim samym sukcesem możesz wziąć doniczkę, szeroką plastikową butelkę, szklaną miskę i tak dalej. Rozmiary pojemności są wybierane w zależności od celu - im więcej roślin trzeba rozwijać, tym większa powinna być pojemność.

Korzyści z hydroponiki są kolosalne we współczesnym świecie i ta metoda poprawia się z każdym rokiem. Rolnicy coraz częściej uciekają się do tego, ponieważ to naprawdę działa. Jedyne, co należy poprawić, to płyny odżywcze sprzedawane do uprawy tą metodą. Wielu skarży się na ich toksyczność, zły skład. Ale ich ulepszenie to tylko kwestia czasu, ponieważ znacznie łatwiej i przyjemniej jest uprawiać zdrowe owoce i warzywa tą metodą.

Obejrzyj film: Hydroponika Kurs #1 Dlaczego uprawa w wodzie ? (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send