Zwierzęta gospodarskie

Króliki rasy Szary olbrzym

Króliki hodowlane to opłacalny biznes. Z reguły wybiera się najlepsze rasy królików, aby biznes był opłacalny. Króliki Szary Giant należą do filcowanego mięsa i są bardzo poszukiwane w różnych krajach. Są korzystne w utrzymaniu i hodowli, odznaczają się przyjemnymi cechami zewnętrznymi i dlatego często są kupowane nawet jako zwierzęta domowe.

Historia rasy

Królik rasy Gray Giant

Króliki rasy Grey Giant hodowano w regionie Połtawy w latach 1946-1952. Prace selekcyjne przeprowadzono w Petrovsky Fur Farm. Metoda krzyżowania prostych lokalnych królików z rasą Flandre zakończyła się sukcesem.

Od Flandrov ten gatunek odziedziczył masę ciała, duże kości, wymiary. Od miejscowych gatunków - bezpretensjonalność po karmienie, witalność, płodność. W krótkim czasie rasa rozprzestrzeniła się na prawie całym terytorium Ukrainy i Rosji, a także została zauważona przez zagranicznych hodowców i hodowców. Dziś jest hodowany w wielu krajach Europy i Azji.

Opis rasy królików Grey Giant

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przepiórka estońska
 • Malinowa odmiana Glen Fine
 • Klasa bakłażana Bourgeois F1
 • Czeska koza rasy

Rasa pełzającego szarego giganta

Budowa zwierzęcia wygląda szorstko. Króliki rasy szarej olbrzymie mają długość ciała około 66 cm, a waga może osiągnąć nawet 7,2 kg. Plecy są szerokie, proste. Obwód klatki średnio 37-39 cm. Skrzynia jest szeroka, głęboka. Możliwa dostępność błotników. Nogi mocne, gęste. Głowa ma duży, szorstki kształt. Uszy proste, ułożone z literą V, patrząc od przodu.

Wełna tej rasy średniej długości, nie gruba. Kolor sierści ochronnej nie jest jednolity i jest podzielony na oddzielne sekcje w zależności od koloru, a także w dół włosów. Istnieje kilka kolorów tego gatunku. Pierwsze „agouti” jest jak kolor zająca, tylko trochę ciemniejsze. Drugi to ciemnoszary jak szynszyla. Na brzuchu skóra jest zawsze lżejsza niż na plecach. Istnieją również osobniki o złocistym i żelazistym szarym kolorze, ale z reguły u młodych zwierząt. Z wiekiem kolor sierści zmienia się na agouti lub ciemnoszary.

Jakie są zalety i wady rasy?

Korzyści dla rasy

Aby lepiej zrozumieć cechy szarego olbrzyma, warto rozważyć zalety rasy.

 • Zwierzę jest w pełni przystosowane do warunków klimatu umiarkowanego.
 • Dorosły krol waży 4,1-7,5 kg, w zależności od płci, odżywiania i innych punktów.
 • Wydajność uboju - 55-57%.
 • Po uboju otrzymują nie tylko dużo mięsa, ale także dużą skórkę zwierzęcą.
 • Płodność i mleczność kobiet jest wysoka. Króliki rasy Gray Giant są doskonałymi, troskliwymi matkami.
 • Osoby z gatunku są bardzo spokojne, nie nerwowe, dlatego czasami są nabywane jako zwierzęta domowe.
 • Rzadko, układ odpornościowy jest odporny na wiele chorób.

Wady formy.

 • Handlowe cechy Szarego Olbrzyma są gorsze od cech Flandre.
 • W ściółce mogą występować osobniki z cienkimi lub zakrzywionymi kończynami, co nie jest typowe dla gatunku.
 • Nowonarodzone króliki Grey Giant mają średnio 81 g masy. W drugim miesiącu osiągają 1,5 kg, a w trzecim miesiącu - 2 kg. Dla typu półmięsnego są to niewystarczające wskaźniki wczesnej dojrzałości.
Ważne: jeśli chodzi o jakość mięsa, Szary Olbrzym jest gorszy od pełzaczy typu mięsnego i ma cechy futra. Ale wśród gatunków skrobi mięsnej - jest to jedna z najlepszych ras.
 • Skóra Szarego Olbrzyma nie jest zbyt gruba, więc ceny za nią nie są zbyt duże.
 • Zwierzęta dużo jedzą.

Konserwacja i opieka nad zwierzętami

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Merynoskie owce
 • Pomidorowa odmiana bananowych stóp
 • Pyłek pszczeli
 • Arbuz bez kamieni - najlepsze odmiany z opisem

Utrzymywanie zwierząt

Króliki Szary Giant są najbardziej przystosowane do warunków łagodnego, umiarkowanego klimatu, chociaż na północy są hodowane z powodzeniem. Najważniejsze - aby zapewnić optymalne warunki zatrzymania.

 • Lepiej jest trzymać króliki Grey Gigant w wersji darmowej (w króliku) lub w drewnianej klatce.
 • Pomieszczenie i komórki powinny być dobre, bez przeciągów, wilgoci, pleśni. Wewnątrz jest ciepło, sucho, komfort dla zwierząt.
 • Higiena królików i higiena klatek, jeśli jest obecna, jest stale utrzymywana. Czyszczenie odbywa się codziennie lub w odstępach 1-3 dni - w zależności od rodzaju procedury. Ważne jest, aby w pomieszczeniu nie było nieprzyjemnych zapachów, próchnicy, pasożytów i larw owadów, które często pojawiają się w przypadku złych zbiorów.
Ważne: Szare olbrzymie króliki można hodować w zimnym klimacie, jeśli są wyposażone w niezawodną drewnianą klatkę i są odpowiednio karmione.
 • Od szkodników, gryzoni, należy dezynfekować i leczyć pomieszczenie i klatki dwa lub więcej razy w roku - w zależności od skali problemu. Jeśli szkodniki, myszy lub szczury pojawiają się często, nadmierne przetwarzanie nie będzie bolało. Dezynfekcja komórek jest zwykle przeprowadzana przez spalanie lampą lutowniczą - jest to najłatwiejsza i najbardziej bezpieczna dla królików, które są tam następnie podpinane.
 • Przed uszczelnieniem konieczne jest przeniesienie nowych osobników do komórek, w okresie chorób zakaźnych, dezynfekcja komórek. Warto korzystać z lampy lutowniczej, jak wspomniano powyżej, lub innej metody. Wśród alternatywnych rozwiązań wyróżniają się także: obróbka 10% roztworem wybielacza, wybielanie wapnem gaszonym.

Jak karmić króliki?

Pokarm królików rasy Gray Giant

W diecie króliki Grey Giant nie są wybredne, ale bardzo ważne jest przestrzeganie norm karmienia, sprawdzanie jakości jedzenia i innych punktów.

 • Przewód jelitowy królika jest uwalniany tylko wtedy, gdy otrzymuje nowy pokarm, więc musisz podawać jedzenie w małych ilościach, ale regularnie - wtedy przewód pokarmowy zwierzęcia będzie działał bez przerwy. Jednocześnie nieregularne lub nieproporcjonalne spożycie żywności prowadzi do problemów z trawieniem.
 • Dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Jeśli jedzenie jest monotonne, zwierzę może zacząć boleć, a produktywność maleje. Przecież to samo jedzenie, które króliki jedzą z małym polowaniem, ale różnorodność, jedzą aktywnie.
Ważne! Króliki Szary Olbrzym nie powinny przekarmiać ani podawać. Otyłe lub szczupłe samice nie nadają się do krycia, a takie osoby chorują znacznie częściej.
 • Sucha karma jest zawsze podawana ze świeżą wodą, aby po zjedzeniu zwierzę mogło pić dużo.
 • W pijących zawsze powinna być świeża, czysta woda. Zmień to w razie potrzeby.
 • Wskazane jest ustalenie jednego, stałego harmonogramu karmienia. Jest to konieczne dla normalizacji przewodu pokarmowego zwierzęcia i dla wygody hodowcy.
 • Szczególną uwagę zwraca się na karmienie ciężarnych i rodzenie kobiet, a także na małe króliki i producentów męskich. Wystarczająca ilość witamin i minerałów powinna być obecna w ich diecie.
 • Zmiana diety wiosną i jesienią powinna zawsze następować stopniowo, w ciągu tygodnia! Wszelkie nagłe zmiany mogą zaszkodzić trawieniu zwierzęcia.

Dla królików Grey Giant bardzo ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość soczystej paszy (warzywa, warzywa), ale zawsze podaje się je razem z sianem. W tym samym czasie zielonki są suszone. Warzywa dają sezonowość, o ile są czyste, nie zgniłe i nie zepsute.

Ziarno jest odpowiednie w postaci zacieru, rozdrobnionego - dzięki czemu można zapewnić maksymalne składniki odżywcze, ponieważ nie wszystkie rodzaje pełnych ziaren mogą gryźć króliki. Mieszanka paszowa często zastępuje lub uzupełnia zboża. Możesz go kupić lub przygotować sam, jeśli masz niezbędny sprzęt.

Ciekawe! Zimą i wczesną wiosną, kiedy nie ma wystarczającej ilości zdrowej, roślinnej żywności, można kiełkować ziarno. Ma mnóstwo użytecznych substancji, które są obecnie niezbędne dla robotów indeksujących.

Hodowla Szarych Gigantów

Hodowla Szarych Gigantów

Hodowla rzadko powoduje problemy. Samce są płodne, aktywne, zwłaszcza z dobrym, witaminizowanym karmieniem. Około 7-8 królików jest zwykle w pobliżu, ale ich ilość może sięgać do 14. Przetrwanie jest dobre, zwłaszcza że samice są troskliwymi mamami i mają dużo mleka.

Ważne! Nie możesz krzyżować królików w związku z krwią!

Pierwsze potomstwo królików Gray Giant podaje się już po 3 miesiącach, ale zaleca się, aby rozpocząć od 5-6 miesięcy. W końcu królik się rozrósł. Ciąża trwa około miesiąca. 3-4 dni przed narodzinami samica zaczyna przygotowywać gniazdo: wyciąga futro na brzuchu, pokrywa je w miejscu, w którym się rodzi. Ale jeśli kobieta się nie spieszy, hodowca powinien się tym zająć. Aby królik czuł się komfortowo po porodzie, miejsce wokół powinno być miękkie, ciepłe i absolutnie czyste!

Po porodzie pożądane jest, aby królik nie czołgał się z dala od kobiety, w przeciwnym razie umrze. Pomoc w czasie porodu nie jest potrzebna, a królików nie można odebrać po urodzeniu, jeśli dziecko raczkuje, jest delikatnie popychane z powrotem do mamusi, ale ręce muszą być w rękawiczkach. Niemowlęta można odsunąć od matki nie wcześniej niż w dniu 12, kiedy oczy się otworzą, w przeciwnym razie po prostu nie znajdą drogi powrotnej. Po dorastaniu króliki są odstawiane od samicy i przenoszone do oddzielnych klatek. Od teraz powinni otrzymywać taką samą opiekę jak inne dorosłe króliki.