Ogrodnictwo

Kwiat hiacyntu

Pin
Send
Share
Send
Send


Hiacynt (Hyacinthus) został wprowadzony do Europy około XVI wieku. Ten pachnący uniwersalny kwiat jest uprawiany w otwartych kwietnikach, w szklarniach i szklarniach, w domu, w doniczkach lub kupiony w formie ciętej tylko na doniczki. Kwitnie wczesną wiosną i zimą, ale tylko wtedy, gdy jest w stanie prawidłowo go uprawiać. O cechach tej rośliny i jej sadzeniu, reprodukcja znajduje się poniżej w artykule.

Charakterystyka hiacyntu

Charakterystyka hiacyntu

Domem kwiatów hiacyntów jest Morze Śródziemne i ziemia Bliskiego Wschodu. Kwiat hiacyntu jest wieloletnią rośliną bulwiastą. Wszystkie gatunki charakteryzują się podobnymi cechami zewnętrznymi. Żarówka jest zawsze gęsta, składa się z mięsistych liści. Łodyga jest gęsta, gruba, ma wysokość od 20 do 40 cm, kwiatostan dojrzewa powyżej. Liście są rowkowane, zielone, 15-20 cm długości i około 1,5 cm szerokości.

Kwiaty hiacyntu zawsze zbierają się w jednym pędzlu, jak ucho. Mają bogaty, jasny aromat, który rozprzestrzenia się w całej dzielnicy. Perianth w postaci lejka ze złożonymi ostrzami ma jasny kolor. Owocem jest pudełko z 3 gniazdami. Naturalny kolor hiacyntu jest niebieski, ale dzięki pracy hodowców nowe odmiany i hybrydy zachwycają bogatą paletą kolorów (białe, różne odcienie różu i czerwieni, żółci, fioletu, błękitu). Po kwitnieniu sam kwiat umiera, następnie łodyga i otaczające liście, ale sama żarówka pozostaje nienaruszona i po krótkim odpoczynku daje nowe pąki.

Odmiany hiacyntu

Przeczytaj także te artykuły.
 • Truskawkowa Królowa Elżbieta
 • Kwiat cyny
 • Podajniki bunkrów dla królików
 • Fittonia kwiat

Odmiany hiacyntów

Kwiat hiacyntu jest niezwykle popularny, więc hodowcy nie męczy ich tworzenie nowych odmian o najbardziej nietypowych kolorach.

 • „Yang Bos” daje czerwone kwiaty o średnicy 3 cm, na krawędziach są jaśniejsze niż w środku. Zev białawy. W kwiatostanie do 30 kwiatów jest mały, ale gęsty, w kształcie stożka, do 10 cm wysokości i 5,5 cm średnicy. Mocna szypułka - 16-18 cm. Wczesne kwitnienie, może dać drugi kolor. Nadaje się do wczesnego zmuszania.
 • „Delft Blue” - wczesna odmiana o wysokości 30 cm. Kwiatostany są ciasne, jasnoniebieskie. Liście nie są bardzo liczne, mają zielony kolor. Aromat jest silny, ale delikatny. Odpowiedni do wymuszania.
 • „Yellow Queen” - hiacynt wielkokwiatowy o kremowo-żółtym kolorze pąków i białym obrzeżu. Kwiaty do 4 cm średnicy, w kwiatostanie jest do 50 kwiatów. Kwiatostan jest gęsty, cylindryczny. Wysokość kwiatu wynosi 30 cm, kwitnie w kwietniu. Odpowiedni do wymuszania.
 • „Rosalia” dorasta do 20 cm wysokości. Pąki są różowe. Kwiatostan jest zwykle wąski, ale gęsty z 15-20 kwiatami o średnicy 2 cm, odmiany bardzo piękne, ale niestety okres kwitnienia jest krótki.
 • „Szarotka” - hiacynt, rosnący w przedziale 20-25 cm Kwiatostan jest wysoki, szeroki, z 20 kwiatami średniej wielkości (średnica 3,5 cm). Kwitnie w połowie kwietnia. Pąki są zawsze białe, wyróżniają się na tle jasnozielonych liści.

Destylacja i sadzenie hiacyntów

Sadzenie hiacyntu

Hiacynty mogą rosnąć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Często można je znaleźć w sprzedaży, w małych doniczkach, zimą lub wczesną wiosną - są to jedne z najbardziej popularnych kolorów. Ale w celu uzyskania zimowego kwitnienia w domu konieczne jest przeprowadzenie wymuszania w czasie. Destylacja to zestaw środków mających na celu zwiększenie wzrostu roślin. Do jego wykonania żarówki hiacyntowe są umieszczane w warunkach podwyższonej temperatury, wilgotności, przystosowane do podświetlania, karmienia, aby obudzić kulturę i osiągnąć szybki wzrost.

Do wymuszania nadają się tylko zdrowe, gęste cebule o wielkości co najmniej 5-6 cm, nie powinny być lekkie, bolesne lub uszkodzone! Przygotowanie takich cebul zaczyna się latem. Po wyblaknięciu hiacyntu i uschnięciu liści, materiał nasadzeniowy jest wykopywany, mywany i suszony w cieniu. Ten czas jest zwykle pod koniec czerwca. Następnie umieszcza się go w magazynie w suchym i chłodnym pomieszczeniu do września, aby roślina mogła odpocząć i odzyskać siły.

Ważne! Aby wymusić, najlepiej jest wziąć żarówki wyhodowane na otwartym terenie. Aby uzyskać stuprocentowy wynik, zaleca się zwracanie uwagi na odmiany hodowane specjalnie do destylacji.

Opieka nad hiacyntem w domu jest bardzo prosta, jeśli początkowo trafiłeś prawidłowo. Czas sadzenia zależy od tego, kiedy trzeba zdobyć kwiaty. Na przykład podczas sadzenia hiacyntu we wrześniu kwiaty obchodzą Nowy Rok, a sadzenie w połowie listopada zapewnia kwitnienie do marca.

Opieka domowa

Przed sadzeniem cebul przez 30 minut, należy określić roztwór nadmanganianu potasu w celu dezynfekcji. Gleby można kupić dla roślin domowych. Pojemność do sadzenia może być różna: pojedyncze kubki, doniczki na kilka roślin - zależy to od tego, dlaczego kwiat jest uprawiany. Garnki są wypełnione glebą prawie do góry, a następnie zasadzić żarówkę (góra powinna być na poziomie krawędzi pojemnika) na dole. Jeśli sadzi się kilka roślin, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 3 cm.

Po posadzeniu doniczkę przykrywa się folią (z otworami do wentylacji) i umieszcza w ciemnym, chłodnym miejscu, na przykład w lodówce na 2 miesiące. Temperatura zawartości powinna mieścić się w granicach +5 stopni. Gdy wierzch gleby wysycha, należy ją zwilżyć. Gdy kiełki osiągną wysokość 3-5 cm, są przenoszone do pomieszczenia o temperaturze +12 stopni i lekkim ściemnianiu. Po 2-3 dniach możesz umieścić je bliżej światła, ale w stałym, słonecznym miejscu możesz przenieść kwiat hiacyntu, gdy uwolni pąki.

Pielęgnacja hiacyntu w domu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić arbuzy z nasionami
 • Ogórki konserwowe
 • Indyki rasy BIG 6
 • Chili Ogórek

Nawet jeśli hiacynt strzela strzałą, nie oznacza to, że da piękne, duże kwiaty. Aby kwitnąć było obfite i długie, trzeba zapewnić dobre warunki wzrostu. Opieka domowa nad hiacyntem polega na wdrożeniu kilku podstawowych zasad.

 1. Po tym, jak kwiat hiacyntu ustawi pagon pączkiem, musisz umieścić go w stałym miejscu w domu, w którym będzie kwitnąć. Takie miejsce powinno być jasne i ciepłe.
 2. Temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana w granicach + 15 ... +20 stopni Celsjusza.
To ważne! Niemożliwe jest karmienie hiacyntu świeżym obornikiem - spowoduje to zepsucie cebulek.
 1. Gleba powinna cały czas być mokra. Suszenie lub nadmiar wody skraca okres kwitnienia i uszkadza żarówkę.
 2. Górny opatrunek zapewni dłuższe kwitnienie. Do tego nawadniania dokonuje się za pomocą nawozów mineralnych. Wszelkie złożone środki do kwitnienia roślin domowych zrobią.

Pozostawiając po kwitnieniu

Jak widać, opieka domowa nad hiacyntem nie sprawia większych trudności. Ale co zrobić, gdy roślina wyblakła? Niestety, żarówka używana do wymuszania nie może być ponownie użyta do tej procedury. Ale to nie znaczy, że należy go wyrzucić. Po kwitnieniu w domu, w garnku, przesadza się go do ogrodu, gdzie hiacynt będzie rósł i dawał kwiaty raz w roku - wiosną. Jak to zrobić?

Ciekawe! Aby hiacynt dał duży, bujny kolor w doniczkowej zimie, nie możesz pozwolić mu rozkwitnąć wiosną, na otwartym terenie! Gdy tylko roślina zacznie kiełkować, należy ją odciąć, aby całą energię poświęcić na rozwój żarówki.

Natychmiast po zakończeniu destylacji, gdy roślina podała kwiat, zostaje pozostawiona w domu, podlewana i pielęgnowana, jak wskazano powyżej. Ale kiedy kultura zaniknie, a liście zaczną zanikać, można zatrzymać regularne podlewanie. Liście powinny całkowicie wyschnąć, następnie są usuwane, cebula jest usuwana z gleby i umieszczana w magazynie w chłodnym i suchym miejscu. Sadzenie na otwartym terenie odbywa się jesienią, kiedy temperatura ziemi wynosi + 5 ... + 10 stopni (wrzesień-październik).

Hiacynt jest sadzony na jasnym terenie, gdzie jest dużo słońca, nie ma bagien i stałego cienia. Gleba powinna być luźna. W ziemi lub w rowku wykonuje się otwór i tam sadzi się hiacynty (1-2 cm od poziomu gruntu). Lepiej jest mulczować ziemię na zimę, aby żarówki nie zamarzły.

Hiacyntowe mnożenie

Propagacja żarówki

Główną cechą hiacyntu jest to, że żarówka nie tworzy żarówek zastępczych, jak tulipan. W reprodukcji roślin używane żarówki i dzieci. Ale nasiona są używane tylko do hodowli nowych odmian.

Gdy w centralnej bańce pojawiają się niemowlęta, można wykonać reprodukcję. Aby to zrobić, wykop cebulę, będzie maksymalnie 4 dzieci. Są oddzielone i używane do sadzenia. Aby mieć wiele dzieci, musisz przeciąć spód żarowej spiczastej łyżeczki i usunąć podstawy łuskowatych liści, a następnie zasadzić cebulę w glebie. Utrzymując temperaturę na poziomie +20 stopni, można uzyskać dużo dzieci przez 2 miesiące, które pojawiają się na odcinkach łuskowatych liści.

Druga opcja jest mniej skomplikowana. Konieczne jest tylko obcięcie dolnej części żarówki 0,5 cm 2-4 razy, a następnie umieścić żarówkę w suchym, ciepłym miejscu (+20 stopni) na jeden dzień. Następnie żarówka jest sadzona w ziemi i po 2-3 miesiącach można zebrać dzieci.

To ważne! Przy nacinaniu żarówki zaleca się traktowanie przecinanych miejsc środkami grzybobójczymi, aby zapobiec infekcji.

Choroby i inne problemy

Żółta bakteryjna zgnilizna

Hiacynty rzadko chorują. Przyczyną rozwoju chorób lub pojawienia się szkodników może być zły materiał sadzeniowy, skażona ziemia, niekorzystne miejsce wzrostu.

 • Żółta bakteryjna zgnilizna infekuje kwiat hiacyntu w żarówce. W rezultacie zamieniają się w bezkształtny śluz o nieprzyjemnym zapachu. Proces rozpadu nie może zostać zatrzymany, dlatego każda dotknięta cebula zostanie spalona.
Ważne! Aby hiacynty nie bolały i nie infekowały zdrowych roślin, musisz starannie wybrać materiał do sadzenia i wyrzucić wszystkie złe i chore cebule.
 • Jeśli kwiatostan wypadnie, oznacza to, że roślina ma za dużo wody i trzeba zatrzymać podlewanie lub nawet przeszczep, aby uratować cebulę.
 • Hiacynt nie rozkwita, gdy nie przestrzega się zasad podlewania, oświetlenia lub złej podstawy wzrostu.
 • Żółknięcie liści jest sygnałem, że roślina ma mało światła lub wilgoci.

Aby liście i szypułka nie wyginały się, a wzrost był aktywny, konieczne jest trawienie ziemi i cebulki przed użyciem do sadzenia w nadmanganianu potasu. Pozwoli to uniknąć rozwoju larw pasożyta.

Obejrzyj film: Hiacynty, krokusy, narcyzy - pielęgnacja kwiatów cebulowych (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send