Ogrodnictwo

Jak zawiązać winogrona

Pin
Send
Share
Send
Send


Wiązanie winogron jest istotną częścią pielęgnacji roślin. Bardzo ważne jest wykonanie podwiązki na czas i zgodnie ze wszystkimi zasadami, aby winogrona dawały duże, stabilne plony. W tym artykule opisano, jak wiązać winogrona i kiedy to robić.

Po co wiązać winogrona

Winogrona - roślina o rozwiniętej lianie, która, gdy rośnie, przylega do naturalnych lub sztucznych podpór, wspinając się. Tak więc, gdy uprawia się winogrona bez wsparcia, sama roślina znajduje to, do czego przylega i nadal zaczyna się zwijać, ale jednocześnie zmniejsza się plon i trudno będzie dotrzeć do winogron (winogrona mogą rosnąć bardzo wysoko).

Wiedząc, jak zawiązać winogrona, możesz stworzyć piękny, zadbany krzew, poproś winorośl o właściwy kierunek, zapewnij pełny rozwój pędów i pąków. Ta procedura ma pozytywny wpływ na rozwój pęczków, ponieważ za pomocą podwiązki można układać pęczki, aby uzyskać dużo światła słonecznego.

Winogrona kształtujące winogrona

Inną znaczącą korzyścią podwiązki winogronowej jest zmniejszenie częstości występowania krzewów, zwłaszcza chorób grzybowych, dzięki dobrej wentylacji części gruntowej krzewu. A owad staje się łatwiej zapylać roślinę, co znacznie zwiększa wydajność.

Ciekawe! Niektóre odmiany winogron mogą rosnąć i plonować około 100 lat! Im bardziej jego wiek, tym więcej przynosi.

Kiedy jest podwiązka

Przeczytaj także te artykuły.
 • Agrestowy żółty rosyjski
 • Najlepsze odmiany sałaty
 • Apricot Variety Black Prince
 • Merynoskie owce

Kultura pończoch zaczyna się wczesną wiosną, po ujawnieniu buszu schroniska zimowego. Na początku ruchu soku winorośl staje się elastyczna, ale nie traci siły - to najlepszy czas na podwiązkę. Ale w czasie przerwy w pączku cała praca musi zostać zakończona, ponieważ młode kiełki są bardzo kruche, a podwiązki mogą po prostu oderwać się.

Pomimo tego, że główne prace nad podwiązką odbywają się wiosną, latem konieczne będzie również związanie młodego krzewu, który właśnie się pojawił, aby nie przeszkadzał w rozwoju krzewu i dojrzewaniu klastra.

Techniki podwiązek z winogron

Fotografia suchy horyzontalny podwiązki winogrono

Istnieją dwie główne metody wiązania winogron - sucha i zielona. Podwiązka jest trzymana na kratce, kratownicy, siatce dla roślin. Łuk, altana, ogrodzenia, takie jak ogrodzenie, ściana mogą również służyć jako podpora. W każdym razie każdy ogrodnik może samodzielnie wybrać rodzaj wsparcia, najważniejsze jest to, że sama procedura jest przeprowadzana prawidłowo, a więc rodzaj wsparcia nie będzie odgrywał dużej roli.

 • Suchą podwiązkę nazywa się tak z tego powodu, że praca wykonywana jest z suchą, ubiegłoroczną winoroślą, która nie obudziła się jeszcze po zimie. Robi się to wczesną wiosną. Pędy są ułożone pionowo lub metodą wentylatora. Rękawy rośliny (sztywne gałęzie) pochylają się i mocują do dolnego rzędu podpór. Wszystkie elastyczne pędy są mocowane na drugim poziomie podpory przy nachyleniu 45-60 stopni.
Ważne! Podwiązki z suchego gronu wytwarza się dopiero po sanitarnej wiosennej kulturze przycinania.

Węzeł na winogrona do pończoch

 • Zielona podwiązka odbywa się latem, kiedy śpiewa się młode pagony o długości 30-40 cm. Młoda winorośl jest montowana pionowo pod lekkim naciskiem, aby utrzymać dobre oświetlenie. Taka podwiązka jest trzymana za każdym razem, gdy winorośl osiąga górną krawędź podpory. Latem możesz potrzebować 3-4 takich podwiązek lub tylko jednego - zależy to od odmiany winogron (siła wzrostu).

Podwiązka jest wykonana z elastycznego drutu, szerokiej taśmy lub mocnej liny. Ważne jest, że przy silnym wietrze nie rozrywa się i nie pęka! Jako winnica spadła ze wsparcia w lecie, może stłumić wszystkie dojrzewające jagody!

Winogrona do pończoch na kratce

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze wczesne odmiany papryki słodkiej
 • Jak sadzić gruszkę
 • Jedzenie z indyka
 • Kiedy i jakie szczepienia wykonują nowonarodzone prosięta

Najprostsza metoda uprawy winogron - zamontuj na kratce. Gobelin ma wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami podpór.

 • Oszczędza miejsce na stronie;
 • Łatwy w użyciu;
 • Może być wykonany z niedrogich materiałów odpadowych;
 • Upraszcza opiekę, zbiory;
 • Zapewnia dobrą wentylację i lekkie krzewy;
 • Jagody mają więcej światła słonecznego, ciepło, więc dojrzewają szybciej i mają przyjemniejszy smak.

Winogrona do pończoch na kratce

W kracie jest tylko jeden niedobór - na zimę winorośl musi zostać usunięta z kraty, pochylona do ziemi i przykryta, w przeciwnym razie może zamarznąć.

Ciekawe! Aby winorośl była mocniej zamocowana i nie pocierała się drutem przy silnym wietrze, wskazane jest użycie podwiązki z ósemką - materiał przechodzi między pędem a drutem, więc winorośl jest pewnie przymocowana, ale nie ociera się o samą podporę.

Do uprawy winogron przy użyciu 2 rodzajów gobelinów - jednopłatów i dwupłatowców. Najpopularniejszą opcją jest krata jednopłaszczyznowa. Dolny rząd ma wysokość 40-50 cm, a wszystkie kolejne 30-40 cm, może być w kształcie litery T, z wizjerem, zyskać więcej winorośli. Dwupłaszczyznowa krata składa się z 2 prostych krat, zainstalowanych obok siebie lub połączonych pod kątem w kształcie litery V. Można na niej umieścić więcej winorośli lub posadzić dwa krzaki. Taka nachylona krata jest wygodna, ponieważ zapewnia najlepsze oświetlenie roślin, gromady, ale trudniej będzie usunąć krzew na zimę.

A teraz, jak zawiązać winogrona na kratce.

Fotografia sucha podwiązka krzak winogrona

 1. Po otwarciu schronu gałęzie winogron są wyświetlane po słonecznej stronie. Pożądane jest, aby wszystkie gałęzie znajdowały się z jednej strony, co ułatwi utrzymanie i usunięcie winorośli na zimę.
 2. Silnie skręcają lub zginają pędy podczas podwiązki nie jest tego warte. Winorośl wygięła się płynnie, żeby się nie złamać.
 3. Zielone pędy są wiązane u podstawy lub w środku gałęzi, ale nie u góry na szczycie!
 4. Usztywniona winorośl jest montowana poziomo, a młoda - pionowo, pod kątem 45-60 stopni.
 5. W jednym pakiecie dozwolone nie więcej niż 2 pędy.
 6. Naprawić winorośl, aby była stanowcza, ale bez przeciągania jej. W przenoszonych winorośli procesy metaboliczne są zakłócane, co pociąga za sobą zmniejszenie odżywiania całego buszu.
Ważne! Przy ściśle pionowym ułożeniu pędów, dolne oczy słabo się rozwijają, owocne połączenia będą odsłonięte u podstawy.

Cechy podwiązki winogronowej

Podwiązka młodego krzaka i dorosłego ma pewne różnice.

Jak zawiązać winorośl

 • Młode krzewy. Roczne sadzonki są zazwyczaj związane z kołkami. Kiedy osiągną 30 cm, możesz ustawić siatkę kratki lub kraty. Podwiązka jest wykonywana bardzo ostrożnie. Młody winorośl może wymknąć się ze słabej podwiązki, a jednocześnie uszkodzone są nerki i kora. Dlatego mocowanie odbywa się szczelnie i zaleca się użycie do tego szerokiej tkaniny lub podobnego materiału, który nie przyklei się do młodych gałązek.
 • Dorosłe rośliny są związane z niezawodnym, wysokim wsparciem. Zwykle wykonuje się gobelin lub podobną konstrukcję o wysokości co najmniej 2 metrów. Sztywna, wieloletnia winorośl jest przywiązana do dolnego rzędu, a młode pagony są przymocowane do górnych rzędów. Do podwiązki ze sztywnych pędów możesz wziąć drut, a dla młodych szerokich wstążek pagonów.

Winogrona bez podwiązek

Dzięki podwiązce na wiosnę i lato łatwiej dbać o winogrona, zbiory. Tak, a roślina jest znacznie łatwiejsza do uformowania plonu, jeśli pagony rosną w pewnym kierunku i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Można jednak uprawiać winogrona bez podwiązek. Po otwarciu zimowego ocieplenia, winnica może być po prostu umieszczona na naturalnym podłożu, bez podwiązki i będzie rosła, jak mu się podoba. Zimą jest ponownie usuwany z podpory i przykryty agrofibrą lub innym materiałem izolacyjnym na ziemi. Metoda bez podwiązek jest powszechnie stosowana do uprawy winogron na ogrodzeniach i podobnych podporach.

Winogrono jest ważną częścią opieki nad rośliną, chociaż możesz się bez niej obejść, jeśli chcesz. A jednak profesjonalni winiarze uprawiają winogrona tylko z podwiązką do kraty lub innego wsparcia. Prawidłowo przeprowadzona procedura pozwala na poprawę rozwoju rośliny, zwiększenie plonów, a także poprawę kultury.

Obejrzyj film: Cięcie Winorośli - pojedyńczy Guyot (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send