Ogrodnictwo

Gladiolus kwiat

Mieczyk (mieczyk), kwiat miecza lub miecz, ma niezwykły kształt liści i kwiatów, dzięki czemu bardzo łatwo go rozpoznać. Według legendy mieczyki wyrosły z mieczy trackich wojowników schwytanych przez Rzymian i podbiły wszystko swoim pięknem. Ta uprawa jest uprawiana na otwartym polu i wymaga właściwej, regularnej opieki. O cechach rośliny, popularne odmiany mieczyków kwiatów i uprawy zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Opis biologiczny mieczyk

Opis mieczyk

Mieczyki są wieloletnimi, bulwiastymi kulturami rodziny Iris. Przetłumaczone z łaciny „gladius” oznacza „miecz”. Ta nazwa została nadana roślinie, ponieważ jej liście przypominają miecze w kształcie.

Kultura Corm zaokrąglona, ​​odnawiana co roku. Jest owiana łuskami, których kolor może być od białego do bordowego. Pędy są proste, są bardzo silne, pojedyncze, liściaste, o wysokości 50-150 cm, w zależności od gatunku. Liście są cienkie, w kształcie miecza, o długości 50-80 cm, w kolorze niebiesko-zielonym. Podstawa liści łączy się wokół łodygi, dodając jej gęstości.

Kwiaty mieczyków są zbierane w spiralny, kolczasty, dwustronny lub jednostronny kwiatostan do 80 cm Kwiatostan nie jest ciasny, zazwyczaj o średniej gęstości. Kwiaty „siedzą” na łodydze. Perianth ma kształt lejka, składa się z 6 równych części, które są połączone podstawą. Kwiaty są w różnych kształtach i rozmiarach. Owoc - pudełko z 3 okiennicami. Wewnątrz znajduje się wiele okrągłych lub owalnych nasion, w kolorze brązowym.

Rodzaje i odmiany gladiolusa

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jakie ziarno karmić kury nioski
 • Jak uprawiać cukinię
 • Rasa kurczaków Dominująca
 • Winogrono odmiany Zabava

Rodzaje mieczyków

Istnieje ponad 5000 odmian mieczyków, co świadczy o ich ogromnej popularności, zarówno w świecie naukowym, jak i wśród ogrodników. Poniżej znajdują się najpiękniejsze i najbardziej spektakularne odmiany.

 • "Bizantyjski„mieczyk dorasta do 60 cm wysokości. Kwiaty do 6 cm średnicy, karminowoczerwony kolor z białą linią wzdłuż środkowej żyły. Kwiatostan jest jednostronny z 5-10 kwiatami. Liście są wysepkami, do 3 sztuk, 35 cm długości. Szerokość cormu wynosi 1, 8-2 cm
 • "Malika„- różowa odmiana mieczyk, z bogatymi, karmazynowo-różowymi, falistymi kwiatami. Na dolnym płatku znajduje się purpurowoczerwona, aksamitna plama, na krawędziach płatków kolor staje się bardziej nasycony. Łodyga jest wysoka (60 cm), liście rosną do 30 cm. Kolec trwały, zalecany do bukietów.
 • "Kochi„- mieczyk, dorastający do 65 cm wysokości. Kwiaty 4-8 sztuk, rosną na skręconym i krótkim kwiatostanie. Kolor ciemny fioletowo-fioletowy. Ulotki 3-4 szt., cienkie, do 30 cm. Cormula 2-2,5 szerokości zobacz
 • "Moskwa biały kamień„- niesamowita odmiana, której łodyga jest dosłownie pokryta śnieżnobiałymi dużymi kwiatami z niebieskimi zakładkami na szyi. Płatki woskowe, typu frotte. Jednocześnie na łodydze kwitnie 9 kwiatów. Rozmnażanie jest zadowalające, niezbyt aktywne.
 • "Gladiolus wyłożony kafelkami„daje łodygę do 80 cm wysokości. Kwiaty od 3 do 14 sztuk w jednostronnym dojrzewaniu. Kolor jest purpurowoczerwony. 2-3 liście, mają słabą żyłkę, do 30 cm długości. Corms o szerokości 2 cm.

Jak rozmnażają się mieczyki?

Żarówki Gladiolus

Kwiaty mieczyków rozmnażane są wegetatywnie - bulwy i niemowlę. W rzadkich przypadkach z reguły nasiona są wykorzystywane do hodowli nowych odmian. Cormy są zawsze sortowane według wielkości: 3-7 cm; 2-3 cm; 1-2 cm. Do hodowli 3-5–5 cm żarówki są uważane za najlepszą opcję, nie są zbyt duże, ale nie małe, dlatego mogą dawać zdrowe i silne „potomstwo”. Ale te, które mają więcej niż 5 cm dają zwykle słabe rośliny, które prawie nie kwitną i dają małe dzieci.

 • Dzieci zbierają się podczas kopania żarówek do przechowywania zimowego. Same są oddzielone od cebulek i jednocześnie są bardziej dostosowane do warunków uprawy rośliny.
 • Podział żarówek stosuje się do starych bulw, na których wiosenne tworzą 2 pąki. Aby to zrobić, czysty nóż, umyte w roztworze nadmanganianu potasu, jest zgrabnym cięciem żarówki na dwie równe części. Cięcie wykonuje się między nerkami i zaraz po tym cebula (krojona) musi zostać przetworzona z kruszonym węglem drzewnym. Sadzenie takich połówek nie różni się niczym od sadzenia całej cebuli. Tak, a dobro ich nie mniej, dają duże kwiaty, piękne.

Przygotowanie miejsca i materiał do sadzenia

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kuchinsky rocznica rasy kurcząt
 • Szczepionka Rabbiwak-B dla królików
 • Opis rasy Gęsi Tuluza
 • Bufet odmiany winogron

Przygotowanie strony

Uprawa mieczyków nie jest wielka, jeśli wszystko odbywa się stopniowo i prawidłowo. Miejsce do lądowania potrzebuje lekkiego, słonecznego. Ziemię lepiej wybrać gliniastą lub piaszczystą o neutralnej kwasowości. Przygotowanie terenu do sadzenia odbywa się jesienią. Wykopują, wytwarzają nawozy organiczne (10 kg próchnicy lub kompostu na metr kwadratowy i do kilograma popiołu drzewnego).

Ważne! W jednym miejscu mieczyki mogą rosnąć do 2 lat, a następnie należy zmienić miejsce ich uprawy.

Cormy również muszą być przygotowane, w przeciwnym razie nie zapewnią dobrego wzrostu. 3-4 tygodnie przed sadzeniem konieczne jest oczyszczenie ich z górnej łuski, sprawdzenie obecności choroby. Jeśli na żarówce znajduje się niewielki obszar dotknięty, jest on po prostu wycinany ostrym nożem, a cięcie jest traktowane środkiem antyseptycznym. Jeśli uszkodzenie jest znaczne, żarówkę należy wyrzucić.

Aby żarówki zaczęły rosnąć szybciej, układane są na parapecie, gdzie temperatura osiąga + 25 stopni. Po około 25-30 dniach, kiedy bulwy pojawiają się na bulwach, można je wykorzystać do sadzenia. Ale przed przeprowadzeniem tej procedury warto traktować je jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.

Sadzenie mieczyk w otwartym terenie

Sadzenie mieczyk

Sadzenie mieczyków przeprowadza się w kwietniu lub maju, kiedy ziemia się rozgrzewa, a temperatura 10 cm w głąb gleby wynosi co najmniej + 8 stopni Celsjusza. Chwasty są przygotowywane do sadzenia w przygotowanej glebie (nawożonej, rozluźnionej). Rozmiar otworu powinien być 2,5 do 3 razy większy niż żarówka. Jeśli chodzi o głębokość sadzenia, zależy to od wielkości żarówki.

 • Bulwy o średnicy powyżej 3 cm są sadzone na głębokości 5–10 cm.
 • Żarówki do 3 cm wymagają głębokości 4-7 cm.
 • Małe cebule, w odległości 1 cm, umieścić na 3-5 cm.
Ważne! Żarówki Gladiolus, które odzyskały i te, które zostały przycięte, są sadzone tydzień później niż zdrowe i całe. Dzieje się tak, aby cięcia miały czas na przeciągnięcie.

Pomiędzy bulwami pozostawić odległość 15-20 cm dla wzrostu i rozwoju rośliny. Istnieje również podobna odległość między rzędami. Po zakończeniu sadzenia dziury są pokryte ziemią i pokryte warstwą torfu na wierzchu, dzięki czemu gleba nie wysycha szybko, ponieważ podlewanie przed kiełkowaniem jest niepożądane.

Jak dbać o Gladiolus w domu?

Pierwsze pędy, jeśli zostały prawidłowo posadzone, pojawiają się w ciągu 12-18 dni. W tym momencie musisz zacząć dbać o to, aby rośliny dobrze się rozwijały. Początkowo konieczne jest poluzowanie podłoża, usunięcie chwastów. Pierwsze podlewanie odbywa się, gdy mieczyki rosną o 10 cm. W tym czasie do każdej rośliny wlewa się do 10 litrów wody, ponieważ wilgoć musi osiągnąć głębokość 25 cm lub więcej.

Ważne! Częste i płytkie podlewanie mieczyków jest bardzo szkodliwe. Rośliny tak naprawdę nie dostają wilgoci, ale część korzeniowa zaczyna gnić.

Najlepsze opatrunki zależą od fazy rozwoju rośliny.

 • Pierwszy suplement azotowy wykonuje się, gdy pojawia się drugi liść.
 • Drugi - podczas rozwoju 4 liści.
 • Gdy piąty liść jest zauważalny, należy ponownie nakarmić roślinę mieszaninami azotu.
 • Nawóz fosforanowy jest potrzebny w czerwcu, kiedy zaczynają pojawiać się pąki.
 • Ostatni opatrunek jest wykonywany we wrześniu - potażowo-fosforowy, w celu wzmocnienia kultury - musi przywrócić siłę cebulki po kwitnieniu.

W przypadku opatrunków można użyć roztworu obornika z kurczaka, dziewanny, siarczanu potasu, superfosfatu lub innych nawozów odpowiednich dla roślin kwiatowych.

Jeśli łodyga mieczyk jest zbyt wysoka, nie przeszkadzaj w podwiązce. Zapewni to dodatkową kopię zapasową i zmniejszy ryzyko uszkodzenia kwiatów. W przypadku uprawianych mieczyków opieka domowa polega na rozluźnieniu gleby, usunięciu chwastów i odpowiednim podlewaniu.

Ciekawe! Przy cięciu kwiatów lepiej nie dotykać dolnych liści, aby cebula nadal otrzymywała składniki odżywcze.

Jesienią wierzchołki mieczyków zaczynają żółknąć, jest to znak, że trzeba wykopać cebulę. Podczas kopania zaleca się oznaczanie odmian, aby nie pomylić ich na wiosnę. Po wykopaniu bulw leżą przez 2-3 dni, następnie łodygi są cięte na 3 cm, a cebulę umieszcza się w magazynie. Miejsce przechowywania jest suche i chłodne. Same żarówki powinny być w gazie, torebce lub otwartym pudełku.

Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami?

Kontrola choroby

Mieczyki są pięknymi kwiatami, które są również podatne na choroby i szkodniki, jak każda inna roślina, nawet jeśli w domu zostanie zachowana odpowiednia opieka.

 • Roztocza cebuli kolonizują larwy cebuli, co prowadzi do całkowitego wysuszenia mieczyków. Sama gleba jest również zainfekowana, a zatem istnieje duże ryzyko uszkodzenia sąsiednich roślin. Zaleca się natychmiastowe spalenie zaatakowanej rośliny wraz ze wszystkimi pozostałościami roślin zebranymi z miejsca, w którym zaobserwowano szkodnika. Aby zdezynfekować i zapobiec cebulom z tego szkodnika, konieczne jest poddanie ich obróbce cieplnej („kąpiel” 5 minut w wodzie 50 stopni) lub spryskanie „Karbofos”.
 • Suche i żółte liście mówią o porażce grzyba. Takie bulwy powinny zostać zniszczone. Aby zapobiec nawrotowi choroby, zapobieganie bulwom jest przechowywane w wentylowanych miejscach, a podczas sezonu wegetacyjnego rośliny zasilane są magnezem.
 • Wycieczki to dobrze znane soki kultury ssące szkodniki. Aby zapisać żarówki, można je wcześniej wyciąć lub zdezynfekować, zanurzając je w gorącej wodzie (50 stopni przez 5 minut). Wciornastki są destylowane z takich roślin jak nagietek i czosnek, zasadzone blisko.
 • Sucha zgnilizna prowadzi do powolnej śmierci rośliny. Zaatakowane cebulki podczas przechowywania (jeśli choroba nie zostanie natychmiast zauważona) są zmumifikowane. Straty w przypadku zarodników mogą wynosić nawet do 50%, więc każda porażona cebula musi zostać usunięta, a gleba jest wykopywana jesienią z pełnym obrotem zbiornika, tak aby w zimowych mrozach choroba uległa naturalnemu zniszczeniu. Same cebule są dezynfekowane przez sadzenie końskiego obornika i dopiero po kiełkowaniu można je przeszczepić na zwykłe miejsce.

Mieczyki rosną zawsze obficie i kolorowo, zachwycając oko ogrodnika. Dbanie o nich w domu nie jest trudne, najważniejsze jest zapamiętanie pewnych zasad i podążanie za nimi rok po roku, wtedy nigdy nie będzie żadnych problemów z rozwojem.

Obejrzyj film: DIY How to make ribbon gladiolus ENG Subtitles - Speed up #526 (Luty 2020).