Ogrodnictwo

Tytuł - Flower Gardenia

Przez cały czas Gardenia (Gardenia) była uważana za królewską roślinę, imperialną. Otrzymała swoją nazwę na cześć naukowca, fizyka Alexandra Gordena. Jej piękne pąki rozrzedzają niesamowity, trwały zapach, dlatego esencja uzyskana z niej jest wykorzystywana do produkcji perfum, olejów i różnych kosmetyków.

Opis botaniczny rośliny

Biały kwiat Gardenia

Kwiat Gardenia należy do rodziny marenov. Obszarem dystrybucji rodzaju w środowisku naturalnym jest południowo-wschodnia Azja. W przedrewolucyjnej Rosji nazywano jaśmin Cape. Dorasta do 1,5 metra wysokości w szklarniach i szklarniach. Gatunki wewnętrzne są bardziej zwarte, rosną krzewy, do 0,5 metra. Liście są szeroko lancetowate lub owalne, mają błyszczącą powierzchnię, gęstą strukturę i ciemnozielony kolor, ale są też różnorodne odmiany. Rozmieszczone samodzielnie lub w zwojach 3 rzeczy.

Ciekawe! W zależności od gatunku roślina ta może rosnąć z krzewami, drzewem, a nawet kolczastą winoroślą. A najbliższymi krewnymi gardeni są kawa i bouvardia.

Kwiaty Gardenia są dość duże, osiągają średnicę 8-13 cm, są złożone w pędzel w kilku kawałkach lub rosną pojedynczo. Kwiat ma 5, 6 lub 8 płatków. Rodzaj kwiatu - frotte lub półpełne. Kwiaty niektórych odmian mają podobny kształt do róż, a aromat do jaśminu. Ale nawet jeśli zapach nie jest jaśminem, zawsze jest przyjemny, trwały. Kolor pąków zależy od odmiany. Najbardziej popularne w hodowli wewnętrznej są gatunki o białych kwiatach, ale w przyrodzie są też żółte, kremowe i inne kolory.

Odmiany i rodzaje Gardenia

Przeczytaj także te artykuły.
 • Film szklarniowy
 • System nawadniania kroplowego
 • Sadzenie winogron jesienią
 • Sadzenie sadzonek i sadzonek wiosennych winogron

Odmiany Gardenia

Klasyfikacja rośliny jest złożona, w porównaniu na przykład z fiołkami, liliami, zwłaszcza że nie uformowała się całkowicie. Rodzaj Gardenia obejmuje około 250 gatunków. Wszystkie są wiecznie zielone i ciepłolubne.

Ciekawe! Opinia naukowców na temat liczby gatunków jest bardzo różna. Niektórzy uważają, że jest ich około 250, inni nie więcej niż 60, a reszta to tylko krzyżówki i odmiany, ale nie prawdziwe gardenie.

Od 1 wieku naszej ery prowadzono aktywne prace nad wyborem nowych gatunków tego kwiatu. Współcześni naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, które gatunki były pochodzenia naturalnego, a które nie. Do tej pory niesamowita liczba odmian i odmian o dużych i małych kwiatach, o różnych formach.

 • "Gardenia Jasminoid„- salowy kwiat o silnym aromacie jaśminu. Pąki są białe, podwójne, piękne, dość duże.
 • "Gardenia hawajska„ma białe kwiaty z 6 płatkami. Jest to jeden z zagrożonych gatunków.
 • "Vetchii„daje białe kwiaty frotte. Są zawsze podwójne, mają silny aromat. Liście są ciemnozielone z błyszczącą powierzchnią. Często kwitnie w zimie.
 • "Fortune„ma duże, podobne do wielbłąda, podwójne kwiaty, których średnica sięga 10 cm. Liście są również duże, do 18 cm!
 • "Pierwsza miłość„produkuje duże kwiaty, do 13 cm średnicy. Typ - frotte, kolor biało-kremowy. Aromat jest silnie zaznaczony i trwały. Kwitnie od wczesnej wiosny i przez całe lato. Kwitnienie ma miejsce 1-2 razy w roku.

Reprodukcja Gardenia

Jedną z mniej popularnych nazw roślin jest „zakorzenienie gardenii”. Okazało się, że sadzonki rośliny ukorzeniły się bardzo łatwo. Dlatego, aby uzyskać dużo małych krzewów, zawsze stosuje się cięcie. Sadzonki zebrane w lutym i marcu. Aby to zrobić, odetnij górne pagony, potraktuj je stymulatorem tworzenia korzeni i umieść je w warunkach szklarniowych (wysoka wilgotność, temperatura nie mniejsza niż +24 stopnie).

Ważne! Podczas krojenia wszystkie plasterki kwiatu gardenii, zarówno na sadzonkach, jak i na roślinie macierzystej, powinny być traktowane roztworem nadmanganianu potasu, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju i rozwoju chorób.

Sadzonki najlepiej sadzić w małych pojemnikach i szczypać końcówkę, aby pobudzić boczne rozgałęzienia.

Jak sadzić i przeszczepiać Gardenia?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Żyto ozime
 • Odmiana gruszy marmurowej
 • Poidła dla bydła
 • Najlepsze odmiany pomidorów cherry z opisem i zdjęciem

Przeszczep Gardenia

Przed sadzeniem lub przesadzaniem gardeni należy przygotować do tego dobrą glebę. Składa się z równych części ziemi torfowej, gleby z upraw iglastych, gleby liściastej, torfu i piasku. Kwasowość powinna być neutralna. Z gotowych mieszanek, które są sprzedawane w sklepie, można użyć ziemi na azalie.

Sadzenie gardenia zawsze należy uważać, aby nie uszkodzić delikatnych łodyg i korzeni. Cała procedura jest przeprowadzana w czasie i szybko. Garnek do sadzenia jest wypełniony drenażem, a następnie 2/3 gleby. Następnie kładą kiełek i stopniowo posypują go ziemią. Po posadzeniu można przykryć garnek folią lub szklanką z otworami, tak aby podczas korzenia utrzymywał się najbardziej korzystny mikroklimat (gorący i wilgotny). Ale od czasu do czasu muszą być czyszczone, przeprowadzane podlewanie, opryskiwanie, wietrzenie. A kiedy wzrost jest zauważalny, możesz usunąć szkło.

Ważne! Dorosłe gardenia należy przeszczepiać raz na 2 lata, a młode - co roku.

Przeszczep odbywa się zawsze w momencie, gdy nie ma pąków - koniec zimy. Jeśli pojawiają się pąki, warto odroczyć procedurę, ponieważ każdy ruch kwiatu w tym czasie może prowadzić do zaprzestania kwitnienia i innych problemów. W tym przypadku można jedynie wymienić górną warstwę ziemi, ale bardzo ostrożnie, nie przenosząc kwiatu i nie przesuwając garnka.

Opieka domowa

Pielęgnacja kwiatów w domu Gardenia

Gardenia to niesamowicie piękna i kapryśna roślina doniczkowa. Aby cieszyła oko soczystym kolorem i obfitym liściem, musisz zapewnić jej najbardziej komfortowe warunki.

 • Północne okna nie są dla tej rośliny. Jeśli w mieszkaniu znajdują się wszystkie okna od strony północnej, należy zainstalować sztuczne światło obok garnka i włączać je od czasu do czasu. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednie światło słoneczne na południowych oknach może być również szkodliwe, dlatego konieczne jest przyciemnienie go zasłoną lub gazą latem, w najgorętszym okresie dnia. Z reguły czas ten wynosi nie więcej niż 1-3 godziny, a następnie schron zostaje usunięty. Okno zachodnie lub wschodnie jest odpowiednie tylko wtedy, gdy nie jest przyciemnione przez drzewa.
Ważne! Ludzie mieszkający w północnych regionach, w krajach o krótkich godzinach dziennych, powinni zapewnić roślinom sztuczne oświetlenie przez cały rok.

 • Opieka domowa polega na utrzymaniu właściwego mikroklimatu dla rośliny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym rośnie kwiat gardenii, utrzymuje się na poziomie +24 stopni w lecie i + 16 ... +18 w zimie.
 • Konieczne jest utrzymanie wysokiej wilgotności, zbliżonej do tropikalnej. W tym celu doniczkę umieszcza się w pojemniku z mokrym kamyczkiem, torfem lub gliną ekspandowaną.
 • Zimna ziemia dla korzeni gardenii, jak lodowata woda, jest ogromnym stresem. Dlatego sadzą kwiat tylko w ciepłej ziemi (można wlać wrzącą wodę lub ciepłą wodę), a latem, kiedy zimne powietrze wieje z okna, trzeba przykryć garnek szmatką, aby ziemia nie ochłodziła się.
 • Podlewanie odbywa się tylko przez osiadłą, przefiltrowaną lub przegotowaną ciepłą wodę. Jego temperatura powinna być o 3-5 stopni wyższa niż temperatura powietrza. Twarda woda może prowadzić do gnicia korzeni lub rozwoju chorób. Alternatywą dla filtrowanych może być woda deszczowa. Częstotliwość jest trudna do określenia, o ile ziemia nie wysycha i nie jest zalana. Czasami ważne jest dodanie kwasu cytrynowego do wody (2-3 krople na litr).
 • W ciągu roku konieczne jest spryskanie rośliny wodą deszczową lub tym podobnym, aby uzyskać obfite kwitnienie. Ale woda nie powinna spadać na same kwiaty, aby ciemne plamy nie pojawiły się na nich - lepiej jest zatrzymać natryskiwanie w czasie kwitnienia.
 • Przeciąg doprowadzi do słabego kwitnienia, zgnilizny liści.
Ciekawe! W ogrodzie zimowym lub w obecności szklanego sufitu i idealnego mikroklimatu, gardenia mogą kwitnąć 2 razy w roku lub nawet częściej.
 • Kwiat gardenia można ciąć, ciąć i kształtować tak, aby wyrastał w pięknym buszu. Czasami powstają z nich drzewa bonsai, ale do tego potrzebujesz pewnej umiejętności. Cięcie odbywa się natychmiast po kwitnieniu, podczas gdy nie tylko dodatkowe pagony są usuwane, ale także suszone pąki. Najdłuższe pędy mogą szczypać i podczas sezonu wegetacyjnego rozwijać boczne gałązki.
 • Nawóz jest niezbędny dla roślin kwitnących. Liczba wniosków jest zmniejszana do jednego na 2 tygodnie, ale dawka powinna być 2 razy niższa niż zalecana na opakowaniu.

Choroby i szkodniki Gardenia

Szkodniki Gardenia

W swoim naturalnym środowisku kwiat gardenia rzadko jest chory, ale w mieszkaniach, ze względu na suchość klimatu, brak pewnych substancji, złe warunki, choroby często na niego wpływają, a także szkodniki.

 • Jeśli liście staną się odbarwione i pojawią się na nich brązowe robaki, są to robaki. Najpierw należy je usunąć z rośliny za pomocą bawełnianego wacika zanurzonego w denaturowanym alkoholu, a następnie spryskać systemowym środkiem owadobójczym, takim jak Fitoverm, Intavir.
 • Kleszcze są łatwe do zauważenia, jeśli liście i ziemia pod nimi żółkną. Pomocne może być leczenie za pomocą systemowego środka owadobójczego („Fitoverm”, „Intavir”) lub malationu i zwiększenie wilgotności powietrza.
 • Wełniak powoduje białe, faliste plamki na ulotkach. Pozbądź się ich, a także prostych chervets - z tamponem nasączonym denaturatem, a następnie spryskaj systemowym środkiem owadobójczym.
 • Chloroza - nadmiar wapnia w glebie. Prowokuje żółknięcie liści, ale łodygi pozostają zielone. Aby zmniejszyć ilość wapnia, należy podlać kwiat gardenia nawozem żelaznym, a następnie odwapnić wodę.
 • Wraz z pojawieniem się choroby konieczne jest spryskanie rośliny fungicydem systemowym.

Rosnące problemy

Gardenia i problemy w uprawie

Kwiat Gardenia należy do dziesięciu najbardziej kapryśnych roślin domowych. Dlatego nie jest zaskakujące, że podczas uprawy może pojawić się wiele problemów.

 • Po zakupie gardenia warto podnieść wilgotność w pomieszczeniu na co najmniej kilka dni. Pozwoli to roślinie szybciej zaaklimatyzować się i wzmocnić po transporcie (przenoszeniu). Jeśli tak się nie stanie, kultura może nigdy nie zakorzenić się w nowym miejscu.
 • Gardenia nie lubi zmieniać miejsc. Po jego nabyciu konieczne jest ustalenie stałego miejsca i umieszczenie tam garnka. A podczas kwitnienia nie można nawet obrócić garnka, w przeciwnym razie wszystkie pąki odpadną od razu! Jeśli kwiat ma zostać przeniesiony, lepiej zaznaczyć go markerem, północną i południową stroną puli, aby można było go odłożyć w ten sam sposób.
Ciekawe! Idealnym miejscem na gardenię jest jasna i otwarta szklarnia lub oranżeria ze szklanymi ścianami i sufitem. Takie pomieszczenie zapewni wystarczające oświetlenie, dużo miejsca. I łatwiej jest regulować mikroklimat w takich miejscach niż w pokojach na parapecie.
 • Niska kwasowość gleby powoduje, że liście zaczynają się kurczyć i żółknąć. Prawidłowa sytuacja pomoże podlewać wodą z kwasem cytrynowym.
 • Podczas kwitnienia musisz kontrolować średnią temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli spadnie poniżej + 15 stopni, kwiaty szybko uschną lub pąki nie otworzą się i nie wyschną.
 • Plamy na kwiatach pojawiają się, gdy opryskiwanie odbywa się podczas kwitnienia.
 • Jeśli światło jest małe, liście bledną i ostatecznie żółkną. Są tylko dwa wyjścia - znaleźć jaśniejsze miejsce lub stworzyć sztuczne światło.
 • Ilość światła nie stanowi problemu, ale liście są żółte, więc najprawdopodobniej gleba jest zbyt kwaśna i można ją rozwiązać przez podlewanie roztworem siarczanu żelazawego.
 • Podlewanie wodą alkaliczną powoduje opadanie liści i pąków. I łodygi zaczynają słabnąć i wysychać.

Obejrzyj film: LAWLOG #4 o mydle i powidle (Luty 2020).