Ogrodnictwo

Kwiat barwinka

Pin
Send
Share
Send
Send


Barwinek cieszy oko nasyconym kolorem i obfitością kwiatów. Jest to bardzo ciekawa roślina ogrodowa, która jest doceniana na całym świecie. Może zachować świeżość liści i kwiatów przez okres do 20 dni, co jest powodem jego stosowania w dekorowaniu pomieszczeń, tworzeniu bukietów kwiatowych, wieńców. O rodzajach i kwiatach sadzenia barwinek zostaną omówione poniżej w artykule.

Opis botaniczny

Rodzaj kwiatu Barwinek

Kwiat barwinka należy do rodzaju zimozielonych, krzewów winorośli i roślin zielnych. Należy do rodziny Kutrov. Jego ojczyzna jest uważana za Afrykę i Europę. Liście są gęste, zielone, odcienie zależą od odmiany i rodzaju. Liście na łodygach rosną naprzeciw siebie. Niektóre odmiany mają liście z plamkami lub kremowym wykończeniem na krawędzi.

Ciekawe To bardzo żywa roślina. Jeśli kwiaty barwinka są cięte i umieszczane w wazonie z wodą, będą żyć tak długo, jak długo w pojemniku będzie woda.

Kwiaty są zawsze pojedyncze, duże w kształcie lejka z cylindryczną rurką. Najpopularniejszym kolorem jest niebieski, ale istnieją odmiany różnych kolorów, od białego po liliowy. Obfite kwitnienie występuje w różnych okresach wiosny, ale gdy większość kwiatów zanika, roślina nie przestaje się rozwijać, rozwijają się liście i łodygi, a niektóre pąki mogą pojawiać się do połowy lata. Owoce ulotki w postaci cylindra.

Rodzaje i odmiany Vinca

Przeczytaj także te artykuły.
 • Coleus - odmiany, pielęgnacja, hodowla
 • Uprawy pieprzu
 • Najlepsze czerwone odmiany jabłek z opisem i zdjęciem
 • Kurczęta rasy Maran - opis i wydajność

Rodzaje i odmiany Vinca

W środowisku naturalnym występuje ponad 12 gatunków barwinków. Naukowcy wyróżniają 5 gatunków tej rośliny.

 • Wielki barwinek - jeden z najbardziej znanych gatunków. Różni się bezpretensjonalnością i szybkim wzrostem. Dorasta do 0,5 metra wysokości. Środowisko naturalne północnej Afryki, Azji Mniejszej i południowej Europy. Liście do 5 cm grubości, skórzaste. Kwiaty są jasnoniebieskie, do 5 cm średnicy, kwitną od końca maja lub na początku czerwca. Istnieją odmiany o żółtych i białych kwiatach. Na zimę zaleca się przykrycie go liśćmi świerka lub czymś podobnym. Z popularnych odmian wyróżniają się „Reticulata” i „Variegata”.
 • Mały barwinek - Kolejny popularny wygląd. Jest odporny na mróz, nekaprizen, szybko rośnie. Ojczyzna to Azja Mniejsza i Europa. Liście są podłużne, gęste, ciemnozielone, nie giną nawet zimą. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są jednobarwne w kolorze nieba o średnicy do 5 cm Najczęściej spotykane odmiany to: „Emily”, „Argenteo-variegata”, „Odmiana Bowles”.
 • Barwinek owłosiony Ma największy obszar dystrybucji na zachodnim Kaukazie. Rośnie głównie w lasach przybrzeżnych. Kwitnie na początku lata przez cały miesiąc. Pędy są proste, rosną nad ziemią. Kwiaty o niebieskim odcieniu o średnicy 3 cm. Główną cechą - roślina traci liście jesienią i potrzebuje schronienia w zimie.
 • Barwinek zielny rośnie na Półwyspie Krymskim, w Karpatach, na Kaukazie i częściowo w Europie Zachodniej. Miernik łodyg, pełzający z małymi skórzastymi liśćmi ciemnozielonego koloru. Kwitną co roku, miesięcznie, kwiaty są małe, liliowo-niebieskawe. Nie lubi obfitości wilgoci.
 • Vinca difformis - zimozielona roślina wspinaczkowa dorastająca do 2 metrów długości. Ukazuje się w Afryce Północnej, Europie Południowej. Rośnie w zacienionych obszarach. Liście są błyszczące, o krótkich nogach, jajowate, długości 2,5-7 cm, kwiaty o 5 płatkach, lekko asymetryczne, jasnoniebieskie (rzadko białe). Kwitnie od lutego do maja.

Jak rozmnażać barwinek?

Jak uprawiać kwiat barwinka? Fakt, że wielu mówi o tej pięknej roślinie, ale jak ją odtworzyć?

//youtu.be/5XKykocZ0aU

 1. Pierwszą opcją jest zakup i wysiew nasion. Odbywa się to wczesną wiosną, kiedy temperatura wzrasta do +10 stopni, aby nasiona nie zamarzły. Oczywiście w sezonie siewu ziemia powinna być wystarczająco ciepła. Jednak kiełkowanie może być niskie, jeśli nasiona są złe, pogoda jest niekompletna lub w glebie nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych.
 2. Nasiona można wysiewać nie tylko na otwartym terenie, ale także w dużych skrzynkach do przyjmowania sadzonek. Jest to jednak bardzo długi proces, w którym nie ma sensu, jeśli istnieje działka, w której można natychmiast zasadzić lub zasiać plon.
 3. Trzecia opcja daje wyższe gwarancje. Do hodowli w tym przypadku użyj przerośniętych rzęs. Wykopują je, dzielą nożyczkami na kawałki i umieszczają w odpowiednich miejscach. Ta metoda jest popularna przy sprzedaży sadzonek. Jeśli roślina jest uprawiana na sprzedaż, takie „sadzonki” są po prostu sadzone w oddzielnych kubkach, a nie na otwartym terenie, później się zapuszczają i sprzedają.
 4. Jeśli chcesz zasadzić roślinę w pobliżu matki, możesz po prostu wziąć pagon i zgiąć go na ziemię we właściwym miejscu (bez odcinania), a wkrótce to się zakorzeni. Ta metoda jest zwykle stosowana, jeśli roślina rośnie w złym kierunku.

Funkcje lądowania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić nasiona kopru
 • Piwo z kurczaka
 • Opis rasy Przepiórka mandżurska
 • Zemklunik Kupchikha

Funkcje lądowania

W przeciwieństwie do wielu roślin okrywowych, barwinek jest wybredny pod względem wzrostu. Może rosnąć w słonecznym lub zacienionym miejscu, a nawet zimowy chłód go nie przeraża. Jeśli zeskrobujesz śnieg zimą w miejscu, w którym roślina rośnie, możesz zobaczyć jego zieleń. Więc kultura odporna na barwinek, ale jak ją sadzić?

Pierwszą rzeczą do podjęcia decyzji jest miejsce i zwykle nie ma specjalnych problemów. Roślina dobrze rośnie w cieniu i na słońcu, jak wskazano powyżej. Często służy do „maskowania” niekorzystnych obszarów ogrodu, pokrywając ziemię między innymi kwiatami i roślinami w rabacie kwiatowym, wśród drzew i krzewów. Każda ziemia jest odpowiednia, ale wzrost zwalnia w ciężkim terenie i należy to wziąć pod uwagę.

Sadzenie polega na przygotowaniu gleby (rozluźnienie gleby, oczyszczenie jej z chwastów, nawilżenie), wysiewie nasion lub pojedynczych pędów i zagęszczeniu ich glebą. Po tym wszystkim, musisz opuścić fabrykę na wzrost i ukorzenienie, i tylko wtedy, gdy zobaczysz, że kultura poszła do wzrostu, musisz się o nią troszczyć.

Jak dbać o Vinca w domu

Barwinek w domu

Kwiat barwinka nie wymaga prawie żadnej opieki, dlatego rośnie na wolności bez interwencji człowieka. Ale jeśli zasadzi się na pewnym terytorium (ogród, klomb, ogród warzywny, osobista działka), należy się nim opiekować, aby miał bogaty kolor liści i kwiatów i wzrastał tylko na przydzielonym mu terytorium.

 • Podlewanie jest możliwe. W naturze roślina ta ma wystarczającą ilość deszczów, a gdy rośnie na terenie przydomowym, można ją podlewać około 2 razy w tygodniu. Jeśli jednak podlewanie wzrośnie, roślina będzie rosła szybciej, a kwiaty staną się bardziej bujne i jaśniejsze.
 • Opieka w domu nie oznacza dodatków. Faktem jest, że piękno rośliny jest w kwiatach, ale jeśli jest karmione, będzie rosnąć zielenią, a nie kwitnąć. Dlatego składniki odżywcze z ziemi będą wystarczające, zwłaszcza że niektóre substancje będą nadal spadać na nie podczas nawożenia pobliskich upraw.
 • Jeśli chwasty pojawiają się wśród „dywanu” barwinka, należy je usunąć, ale ostrożnie, aby nie wyrwać tego kwiatu. Chociaż zazwyczaj chwasty z barwinkiem nie rosną, ponieważ ten ostatni gęsto „wypełnia” ziemię.
 • Rozluźnienie nie jest przeprowadzane, ponieważ po prostu nie jest to jak go trzymać (wiją się kwiaty barwinka wokół ziemi)
Ważne! Główną wadą barwinka - szybki wzrost. Ta roślina może „przechwycić” do 7 metrów kwadratowych ziemi w sezonie. Kiedy go uprawiasz, musisz być bardzo ostrożny i kontrolować jego wzrost, w przeciwnym razie barwinek będzie nie tylko ingerował w inne kultury, ale także całkowicie je wymusi.
 • Wraz ze wzrostem barwinka musisz kontrolować jego wzrost. Wszystkie dodatkowe pędy, które rosną w złym kierunku, musisz przekierować lub wyciąć.
 • Kwitnienie występuje w połowie maja. Po nim łodygi (z wyblakłymi kwiatami) muszą zostać pocięte, a jeśli trzeba przeprowadzić sadzonki (do rozmnażania).
 • Spośród szkodników, które odwiedzają te rośliny z wyjątkiem mszyc, wszystkie inne owady omijają je. Dla mszyc może pomóc prosty środek ludowy - napar z mydła do prania. Jeśli chodzi o choroby, nie są one związane z kulturą.

Wartość i wykorzystanie zakładu

Stosowanie barwinka

Barwinek jest niezwykły, ponieważ wywołuje raczej sprzeczne emocje. Przez długi czas ten kwiat nazywano „cmentarzyskiem”, „okiem diabła”, „fioletem czarów”, „trawą trumienną”, ale jednocześnie uważany jest za cenny jako roślina lecznicza i ozdobna.

 • Według jednej z legend kwiat barwinka, zazdroszcząc piękna fiołka, skarżył się na swój fatalny los dla Flory. Postanowiła zlitować się nad nim i dała mu więcej kwiatów i dłuższy okres kwitnienia, aby ludzie nie unikali go.
 • Celtowie uważali „czarownica fioletowa” za amulet ochronny. Wplatali go w ubrania, wieńce, włosy jako znak lojalności i lojalności małżeńskiej.
 • W starożytności uważano, że ten kwiat może „zbierać” i niszczyć zło. Został zawieszony nad drzwiami wejściowymi, aby goście weszli do domu „oczyszczeni” ze zła i zazdrości.
Ciekawe, ponieważ kwiat barwinka symbolizuje uczucia i oddanie, często jest sadzony na grobach jako znak pamięci i miłości, silnych uczuć.
 • We współczesnej medycynie i farmakologii jest to bardzo cenna roślina. Przygotowane z nim preparaty są często stosowane w leczeniu onkologii, chorób nerwów i psychiki.

Często wykorzystywano projektantów barwinków i pejzaży do dekorowania terytorium gospodarstwa, klombów, ogrodów różanych i innych podobnych miejsc. Zaletą tej rośliny jest to, że wygląda dobrze nie tylko na powierzchniach poziomych, ale również na pionowych - podpory, zawieszone doniczki.

Obejrzyj film: barwinek (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send