Ogrodnictwo

Kwiaty Bratki

Pin
Send
Share
Send
Send


Bratki są zielną, wieloletnią rośliną, chociaż uprawiane gatunki są zawsze uprawiane jako jednoroczne lub dwuletnie. W ludziach często nazywany jest fioletowym tricolor lub viol. O cechach tej kultury najciekawsze odmiany i uprawy zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Opis instalacji

Kwiaty Bratki

Pansy jest domem dla Europy. Wraz z pojawieniem się nowych gatunków, uprawy roślin, rozprzestrzeniła się na cały świat. Popularność wynika w dużej mierze z faktu, że opieka domowa nie jest trudna, ale kultura jest ceniona głównie za jej piękno. Roślina ta ma wysokość 15-30 cm.

Kwitnienie jest zazwyczaj wczesne i długotrwałe. Bud znajduje się na kolcu. Kwiaty mają niezwykły kształt i kolor, a to przyciąga uwagę. Kwiat może mieć inny rodzaj płatków: prosty, podwójny, o gładkich lub falistych krawędziach. Płatki są zawsze jasne i łączą różne kolory i odcienie. Biała, żółta, czarna, fioletowa, niebieska, czerwona i różowa, a także wiele innych kolorów znajduje się w palecie nieodłącznej dla altówki. Ale środek jest zwykle żółty i chociaż jest bardzo mały, trudno go nie zauważyć.

Rodzaje bratków

Przeczytaj także te artykuły.
 • Systemy hydroponiczne
 • Palma Hamedoreya (Chamaedorea)
 • Pulpa buraczana (miąższ buraczany)
 • Odmiana winorośli Kuban

Rodzaje bratków kwiatowych

Dwa gatunki fiołków nazywane są bratki: trójkolorowe fioletowe i Vittrok. Kwiat bratek obejmuje ponad 500 gatunków. Zazwyczaj są one klasyfikowane według wielkości pąka.

 • Małe mają kwiaty do 4 cm, rosną tutaj takie odmiany jak „Biały”, „Mały czerwony kapturek”, „Niebieski niebieski”.
 • Duże gatunki dają kwiatostany do 6 cm: „Jupiter”, „Evening Heat”, „Ice King”, „Adonis” i inne.
 • Gigantyczne bratki mają kwiaty o średnicy ponad 6 cm, z reguły są wczesne. Należą do nich na przykład seria odmian Swiss Giants.

Ponadto kwiaty bratek często różnią się wyglądem.

 • Zauważono plamy na powierzchni pąków: „Tiger's Eye F1”, „Rembrandt”, „Gonny Glacier”.
 • Fiołki monochromatyczne mają tylko jeden kolor. Dozwolone są tylko małe plamki lub paski na dolnych płatkach: „Amber Falls F1”, „Padparadzha F1”, „Russian Beauty”, „Snow White”, „Storm”.
 • Dwukolorowe bratki są odmianami, których górne i dolne płatki mają różne kolory. Do takich gatunków należą: Karaiby F1, Lord Beaconsfield, Blue F1 Beacon.

Odmiany bratek

Odmiany bratek

Różnorodność bratek jest ogromna, ale chciałbym podkreślić najbardziej spektakularne z nich.

 • "Czarny kryształ„- dwuletnia altówka. Jest rośliną bardzo rozgałęzioną i odporną na zimę. Dorasta do 30 cm, nie więcej. Kwitnie wcześnie i obficie, zarówno na otwartym terenie, jak i na balkonach. Ma unikalny kolor płatków. Są bogate, czarne, w kolorze aksamitu, jest możliwe niebieski lub fioletowy przypływ.
 • "Cassis F1„daje duże kwiaty o fioletowym kolorze z białą obwódką wokół krawędzi. Przy uwalnianiu kwiatów roślina ta nie może nie przyciągnąć uwagi. Ma długą kwitnącą, bezpretensjonalną barwę i jest uprawiana zarówno na balkonach, jak i na rabatach kwiatowych.
 • "Czerwony flamenco„- bratki o dużych kwiatach. Krzewy są małe z podwójnymi i półpełnymi kwiatami o średnicy do 7 cm. Płatki są wiśniowe z brązowymi żyłami.
 • "Moulin Rouge F1„różne bujne pąki i różne odcienie. Łodygi są mocne i długie, co pozwala tworzyć kompozycje kwiatowe. Jest to odmiana odporna na wilgoć i zimno. Kwiaty jasnych i ciemnych odcieni fioletu.
 • "Biały z wizjerem„Altówka rośnie w granicach 20-25 cm. Kwitnie od maja do września. Kwiaty mają średnicę do 6 cm, białe z fioletowo-czarnym„ okiem ”bliżej rdzenia, rosną w skrzynkach balkonowych, klombach i wazonach ogrodowych.

Reprodukcja bratek

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Melon rolnik zbiorowy
 • Króliki Połtawa srebro
 • Materiał pokrywający łóżka
 • Malinowe herakle

Kwiaty bratek są rozmnażane przez nasiona, krzewy lub sadzonki.

 • Najłatwiej jest rozmnażać bratki z nasionami, ale nasiona nie zawsze są dostępne, a kiełkowanie może być niskie, jeśli nie są wysokiej jakości. Mimo że jest to najpopularniejsza metoda i opieka w domu dla bratek jest bardzo prosta. Należy zauważyć, że nasiona z tego kwiatu powinny być zebrane natychmiast, gdy tylko pudełka staną się żółte, ponieważ wtedy spadają.
 • Jeśli masz już gotowy duży kwiat bratek, ale chcesz go rozpropagować, powinieneś użyć metody dzielenia buszu. W tym przypadku krzew dzieli się na kilka kwiatostanów i siedzi w oddzielnych pojemnikach.
 • Kiedy jest roślina macierzysta lub altówka jest zabierana od znajomych, przyjaciół, reprodukcja może być wykorzystywana przez cięcie. Pędy są cięte od maja do lipca i sadzone w niewielkiej odległości od siebie. Głębokość powinna być znikoma. Podlewanie odbywa się niezbyt często. Korzenie sięgają około 3-4 tygodni.

Siew nasion

Bratki to rośliny kochające ciepło. Dobrze rosną tylko na słonecznych obszarach. Gleba jest preferowana jako luźna, wilgotna i pożywna. Lepiej jest, gdy jest osuszany ze średnim poziomem kwasowości.

Ciekawe! W słonecznych miejscach kwiaty bratek zawsze rosną z dużymi i jasnymi kwiatami, ale samo kwitnienie nie trwa długo. Ale w ciemnych miejscach dookoła.

Sadzenie odbywa się w różnych porach roku - zależy to od klimatu i pożądanego okresu kwitnienia. W związku z tym istnieją dwie metody uprawy rośliny: nasiona i sadzonki. Aby zacząć, opisz najpopularniejsze metody - nasiona.

W tym przypadku altówka jest wysiewana w przygotowanej glebie od końca lipca. Teren musi łączyć równą ilość torfu, próchnicy, ziemi ogrodowej i piasku. Pędy pojawiają się po około 2 tygodniach. A pod koniec lata uzyskane sadzonki przesadza się do stałego miejsca z odległością 10-30 cm między poszczególnymi pędami.

Bratki sadzonek

Bratki Sadzonki

Metoda sadzenia sadzonek jest stosowana w przypadku, gdy potrzebujesz obfitego i długiego kwitnienia. Aby uzyskać dobre sadzonki, należy siać bratek w pojemnikach lub szklarniach w lutym lub na początku marca. Głębokość siewu nie większa niż 4-5 mm. Gleba dla altówki jest wybierana żyznie, leczona na szkodniki i choroby. Po wysiewie ziemię zwilża się i przykrywa folią lub przezroczystym szkłem. Pierwsze pędy można się spodziewać w ciągu 10 dni.

Aby uzyskać dobre kiełki w krótkim czasie, konieczne jest utrzymanie temperatury na +20 stopni. Ale po pojawieniu się zarazków, temperatura jest stopniowo zmniejszana, a jednocześnie film jest usuwany. Młode sadzonki są karmione azotem i fosforem, aby przyspieszyć wzrost. Karmienie odbywa się co 3 tygodnie.

Pierwsze wybiera się po pojawieniu się 2 liści. Ale przeniesienie na stałe miejsce następuje po pojawieniu się pierwszych pąków lub podczas kwitnienia. Nie warto się martwić o wskaźnik przeżycia kwiatu. Viola jest odporna na przeszczep, a nawet drobne uszkodzenia korzeni. Najważniejsze dla udanej uprawy sadzenia kwiatu na żyznej ziemi. Kiełki są wyjmowane z kubków razem z kawałkiem ziemi i po prostu przenoszone do gotowego otworu w nowym garnku lub kwietniku, a następnie korzenie są pokryte ziemią i podlewane.

Jak dbać o kwiaty?

Bratki kwiatowe wyróżniają się bezpretensjonalnością w kwietniku. Zła pogoda, złe warunki, zła opieka rzadko wpływają na stan rośliny. Chociaż, oczywiście, aby kultura mogła rozwijać się bez odchyleń i kwitnąć w czasie, potrzebuje trochę opieki w domu.

 1. Podlewanie odbywa się niezbyt często - tak, że górna warstwa ziemi nie wysycha.
 2. Topowe opatrunki pozwalają przedłużyć kwitnienie bratek, a także zapewniają duże pąki i bogaty kolor. Prowadzone są z próchnicą, kompostem lub zakupem nawozów do kwiatów. Top dressing zrobiony podczas pączkowania i kwitnienia - tylko 2 razy w sezonie!
Ważne! Nie można nawozić altówki świeżym obornikiem, ponieważ taki nawóz może pozostawiać oparzenia na kwiatach lub korzeniach. Skład tego narzędzia jest zbyt skoncentrowany na ten kwiat.
 1. Od czasu do czasu gleba jest rozluźniona, chwasty są zbierane.
 2. W okresie kwitnienia konieczne jest usunięcie nadmiaru, wysuszonych pąków, ponieważ nie tylko psują „obraz”, ale także pobierają składniki odżywcze z rośliny.
 3. Przed nadejściem zimnej pogody bratki są pokryte ściółką (liście, słoma, trociny lub coś podobnego), aby nie zamarzły podczas silnych mrozów.

Choroby i szkodniki

Pająk

Choroby i szkodniki wpływają na kwiat bratek, pod warunkiem, że istnieją na pobliskich roślinach lub w niekorzystnych warunkach.

 • Rosnąca mączka objawia się białym nalotem na łodygach i liściach. Aby z nim walczyć, użyj „Fundazolu” lub domowego roztworu sody z mydłem.
Ważne! W celu zapobiegania chorobom wystarczy zdezynfekować glebę przed jej użyciem i monitorować szybkość nawadniania.
 • Czarna noga i szara zgnilizna nie są w pełni wyleczone, dlatego jeśli dotknięta jest jedna lub kilka roślin, wszystkie zdrowe pędy muszą zostać przeszczepione do odkażonej ziemi, a dotknięte chorobą spalone.
 • Wśród szkodników kwiat ten najczęściej atakuje przędziorki i mszyce. Możesz się ich pozbyć, rozpylając chlorofos lub środki owadobójcze na kwiaty ogrodowe: Actellic, Fitoverm i tym podobne.

Obejrzyj film: Bratki - uprawa i rozmnażanie. Kwiaty na ogród (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send