Ogrodnictwo

Sadzenie winogron w sadzonkach wiosennych

Pin
Send
Share
Send
Send


Prawidłowo posadzone winogrona zaczynają szybko rosnąć i wcześniej dają pierwsze zbiory. Jednocześnie konieczne jest zrozumienie, że to z sadzonek można uzyskać zbiory w nadchodzących latach, ale sadzonki będą wymagały więcej czasu na rozwój. Sadzenie winogron w sadzonkach wiosennych i wszystkie niuanse procedury opisanej w tym artykule.

Plusy i minusy wiosennego sadzenia

Profesjonalni hodowcy zalecają sadzenie winogron jesienią, ale z wielu powodów może to być trudne. Na przykład na Syberii jesienne sadzenie na otwartym terenie może prowadzić do zamrożenia winogron, aw centralnej Rosji takie przypadki nie są wyjątkiem. Bardzo często ogrodnicy nadal preferują sadzenie wiosenne. Jakie są zalety procedury na wiosnę:

Sadzone w wiosennych sadzonkach korzeniają się szybciej i mogą dać pierwsze zbiory wcześniej

 • Latem i jesienią sadzonka będzie miała czas na normalne osiedlenie się, stanie się wystarczająco silna, aby przetrwać zimowe przymrozki.
 • Ogrodnik, który nie ma doświadczenia w uprawie winogron, jest o wiele łatwiej śledzić drzewko po wiosennym sadzeniu niż jesienią.
 • Sadzenie na wiosnę upraszcza konserwację, w tym czasie nie jest konieczne zakrywanie roślin na zimę.
 • Sadzonki korzeniają się szybciej i mogą dawać pierwsze zbiory wcześniej.
Ważne! Wiosną znacznie łatwiej jest obliczyć, kiedy sadzić winogrona. Przed nami ciepłe dni, więc nie możesz się spieszyć, ale jeśli sadzisz drzewko jesienią, później niż termin, roślina zamarznie!

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, nie ma ich wiele, ale są one znaczące.

 • Jeśli sadzisz winogrona zbyt późno na wiosnę, często zachoruje i zostanie dotknięty szkodnikami.
 • Zużycie wody jest bardzo duże. Jesienią sadzone jest drzewko, pada deszcz, a wiosną ilość wody w ziemi zależy głównie od ogrodnika.
 • Spóźnione przymrozki mogą dosłownie zniszczyć drzewko, jeśli nie będziesz się martwić o schronienie na czas.

Jak widać, wiosenne sadzenie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. A jednak, jeśli zdecydujesz się zasadzić roślinę na wiosnę, musisz to zrobić zgodnie z zasadami.

Gdzie sadzić winogrona

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak karmić i utrzymywać gęsi rasy Kuban
 • Pomidorowa odmiana Hali-Ghali F1
 • Przepisy lecho z marchewką
 • Jak złapać rój pszczół i przeszczepić go do ula

Miejsce na winogrona na miejscu to wybór słonecznego

Miejsce na winogrona na miejscu to wybór słońca. Winogrona w cieniu mogą rosnąć, w każdym razie, większość odmian i mieszańców, jednak bez słońca rozwój spowalnia, a wczesne winogrona mogą produkować nawet późniejsze uprawy w połowie sezonu, a później winogrona wcale nie dojrzewają! Ponadto w cieniu jagód nie uzyskują wymaganej ilości cukru, co niekorzystnie wpływa na smak.

Należy również pamiętać, że jeśli winogrona rosną na kratownicy lub podobnym wysokim podłożu, będzie z niej duży cień. Zwykle więc kultura jest sadzona w pobliżu ogrodzeń, domów, ogrodzeń lub na skraju terenu, ale najlepiej z południa.

Jeśli chodzi o ziemię, winogrona mogą rosnąć na prawie każdej ziemi, jeśli jest zapłodniona. Bardzo ważne jest dostosowanie kwasowości gleby (optymalnej w zakresie 5,5-7,5) i wybranie miejsca, w którym poziom wód gruntowych będzie niski.

Ważne! Na terenach podmokłych winogrona nie rosną długo, ponieważ ich korzeń zaczyna gnić i roślina umiera.

Wiosenne sadzenie winogron - warunki

Czas sadzenia drzewka winogronowego na wiosnę zależy od rodzaju systemu korzeniowego.

Czas sadzenia drzewka winogronowego na wiosnę zależy od rodzaju systemu korzeniowego. Jeśli zostanie zamknięta, możesz odroczyć procedurę w połowie maja. W tym czasie jest już dość ciepło i roślina nie ucierpi z powodu powrotu zimna lub nawet mrozu. Sadzonki te szybko się zakorzeniają i praktycznie nie chorują z odpowiednią opieką.

Jeśli sadzonka ma otwarty system korzeniowy, sadzenie w otwartym terenie powinno nastąpić w kwietniu lub na początku maja, kiedy ziemia jest podgrzewana do co najmniej + 10 stopni.

Ponadto, wybierając czas sadzenia, należy wziąć pod uwagę strefę uprawy roślin. Na przykład, na Syberii, ciepłe dni przychodzą późno, więc sadzenie winogron nie ma znaczenia przed majem. Ale w centralnej Rosji, a jeszcze bardziej na południu, procedura może być przeprowadzona od kwietnia.

Ważne! Sadzenia winogron w sadzonkach wiosennych w południowych regionach nie należy opóźniać do ostatnich dni maja. W lecie pojawia się wiele chorób i szkodników - dla młodego krzewu taki stres jest destrukcyjny.

Wybór sadzonek i przechowywania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić zestawy cebuli
 • Burak pastewny
 • Co i ile razy dziennie karmić króliki
 • Posiłek Sojowy

Aby winogrona dobrze się ukorzeniły i dawały świetne zbiory, należy wybrać odpowiednią sadzonkę. Musi mieć rozwinięty system korzeniowy - 3-4 korzenie o długości 10 cm lub większej. Korzenie nie powinny być suche, zdeformowane, pocięte, chore lub dotknięte szkodnikami.

Wytnij korzenie przed sadzeniem

Jeśli na sadzonce są liście, muszą być zielone i jasne, nie suche i bolesne. Jeśli nie ma jeszcze liści, należy zbadać nerki, aby upewnić się, że są w porządku. Nerki, gotowe do pęcznienia, muszą mieć co najmniej 4 sztuki wzrostu. Winorośl musi być elastyczna, mocna, bez uszkodzeń.

Bardzo często winogrona kupuje się przed sadzeniem. Jak w tym przypadku uratować sadzonkę? 7 dni przed sadzeniem lub więcej korzenie są skąpane w glinianym zacierze. Następnie sadzonka jest po prostu umieszczana w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, owinięta w płótno i od czasu do czasu zwilżaj korzenie, aby nie wyschły.

Przed sadzeniem konieczne jest pocięcie korzeni, aby ich długość była nie mniejsza niż 10 cm, a następnie zanurzono je w czystej wodzie na 2 godziny, aby je nakarmić. W celu szybkiego rozwoju można je leczyć stymulatorem wzrostu zgodnie z instrukcjami (na przykład „Yuka”, „kwas bursztynowy”, „Humat sodu”). Ważne jest również przed sadzeniem odciąć nadmiar pąków, pozostawiając około 5-7 najsilniejszych.

Przygotowanie gleby pod winogrona

Pit do sadzenia winogron na wiosnę powinien być przygotowany jesienią

Ziemia do sadzenia winogron na wiosnę powinna być przygotowana jesienią. Najpierw oczyszcza się z gruzu, liści, gałązek i chwastów, a następnie wykonuje się doły do ​​sadzenia. Jeśli posadzono więcej niż 1 sadzonkę, doły powinny znajdować się w odległości 60–1,5 m od siebie, w zależności od odmiany winorośli. Dla młodej rośliny wystarcza głębokość 50 cm i o tej samej średnicy. Drenaż (kamyki, tłuczeń kamienny lub podobny materiał) wylewa się na dole warstwą 10-15 cm.

Ciekawe! Zaleca się wykopać dziurę do sadzenia winogron jesienią, ale jest to możliwe 2-3 tygodnie przed zabiegiem.

Do górnej warstwy ziemi, którą otrzymano przez wykopanie dziury, dodaj 1 kg próchnicy (można zastąpić kompostem), 300-500 g popiołu. Warstwa ziemi jest wylewana na drenaż i podlewana, aby ziemia osiadła. W tej formie dół zostanie pozostawiony na zimę, jeśli zostanie wykonany jesienią. Wiosną oczyszcza się z gałązek, przelewa się wrzącą wodą (do dezynfekcji i rozgrzewania), a następnie sadzą same.

Sadzenie winogron w sadzonkach wiosennych

Po pit, ziemia i sadzonka są przygotowane, procedura może być przeprowadzona. Sadzenie winogron wiosną z sadzonkami na otwartym terenie odbywa się w kilku etapach.

Sadzone drzewko winogronowe należy pozostawić na tydzień i nie dotykać.

 1. Po pierwsze, kołek do pończoch jest zainstalowany na dnie studzienki. Konieczne jest umieszczenie go na boku, aby nie uniemożliwić rozwoju korzeni.
 2. W dole znajduje się pagórek żyznej ziemi, a na nim są winogrona.
 3. Korzenie muszą być wyprostowane na boki, aby nie pękały, nie zginały się mocno.
 4. Teraz możesz zacząć posypywać sadzonkę żyzną glebą, równomiernie ze wszystkich stron. Podczas nalewania ziemia musi być zapieczętowana rękami.
 5. Ponieważ zbiornik jest wypełniony, ważne jest, aby winogrona nie opadały na bok i nie znajdowały się w środku.

Sadzone winogrona należy pozostawić na tydzień i nie dotykać, aby mogły się zakorzenić.

Ważne! Do sadzenia na miejscu warto wybrać odmiany i hybrydy winogron, strefowane w tym obszarze. W przeciwnym razie kultura potrwa długo, nie da przyzwoitych plonów ani nawet nie umrze!

Opieka w pierwszym roku po wylądowaniu

W pierwszym roku po posadzeniu pielęgnacja sadzonek winogron jest podstawowa.

 • Podczas upału i ulewnego deszczu kultura jest zamknięta, tworząc mały baldachim.
 • Podlewanie odbywa się, gdy ziemia wysycha. A po podlewaniu lub deszczu konieczne jest poluzowanie strefy korzeniowej.
 • Zbieranie chwastów odbywa się w taki sposób, że nic nie zapobiega wzrostowi kultury, zwłaszcza że chwasty są nosicielami szkodników i chorób.
 • 1-2 razy w pierwszym roku wzrostu warto zaradzić krzewom za choroby i szkodniki za pomocą specjalnych środków (Bordeaux Liquid, Strobe, Home, Rovral, Fazanol, Aktellik, Karate lub podobny).
 • Latem lub jesienią konieczne jest składowanie superfosfatu w postaci suchej, zgodnie z instrukcjami.

Ponadto profesjonalni hodowcy zalecają młodą winnicę do ściółkowania. Chochoł pozwoli na rzadsze podlewanie roślin, jest dodatkowym pokarmem dla ziemi i winogron.

Wiosenne sadzenie winogron pozwala uzyskać silną roślinę w dość krótkim czasie. Pod koniec lata młode sadzonki winogron, po prawidłowym posadzeniu, rozciągną się na 1,5–2 metry! A niektóre winogrona już 2 lata po sadzeniu wiosennym mogą dać pierwsze, choć niewielkie, ale wysokiej jakości rośliny.

Obejrzyj film: Jak prawidłowo sadzić winorośl? #17 (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send