Ogrodnictwo

Kwiaty nagietka

Pin
Send
Share
Send
Send


Do najczęstszych kolorów kulturowych należą nagietki (Aksamitka). Te rośliny - zwykli „goście” na działce, klomby, w ogrodzie. Są one wykorzystywane do celów leczniczych, jako dekoracje krajobrazowe, a nawet jako przyprawy (szafran imeretiński). Kwiaty te są uprawiane wszędzie, a zwłaszcza odmiany z dużymi pąkami.

Opis nagietków

Zdjęcie kwiatów Aksamitka

Ojczyzną barw nagietków lub „Czarnobrivtsewa”, jak się je nazywa, jest Ameryka, choć zyskały największą popularność na Ukrainie iw Rosji. Łodygi tej rośliny są wyprostowane, rozgałęzione, tworzą krzew o wysokości 20-120 cm, w zależności od odmiany. System korzeniowy jest kluczowy. Pstrokacone ulotki, rzadko całe, ząbkowane. Kolor może być od jasnozielonego do ciemnozielonego. Znajduje się naprzeciwko lub na przemian.

Ciekawe! Ponieważ nagietki rosną w pięknym, zwartym buszu, a kolor liści zawsze ma interesujący kontrast z pąkami, ta kultura jest często wykorzystywana w projektowaniu krajobrazu.

Kwiatostany mogą być frotte, półpełne, proste. Kolor kwiatów jest żółty, pomarańczowy, różne odcienie brązu, rzadziej pojawiają się białe. Kwitnienie odbywa się od wiosny do mrozu - w zależności od klimatu, pielęgnacji i czasu siewu. Owoce - nasiona spłaszczone czarne lub brązowe. Nasiona zachowują swoje właściwości przez okres do 4 lat, a następnie stają się nieodpowiednie do siewu. Roślina ma silny, trwały aromat, który może wydawać się specyficzny, inny nieprzyjemny, a trzeci - dopracowany.

Rodzaje i odmiany kwiatów Aksamitka

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany rzodkiewki na otwartym terenie
 • Klasa czarnej porzeczki Gross
 • Co karmić krowy?
 • Anemonowy kwiat

Rodzaje i odmiany kwiatów Aksamitka

Istnieje około 60 gatunków nagietków. Wszystkie z nich mają swoje własne cechy, a tylko trzy rodzaje są najczęstsze, a mianowicie: cienkolistne (meksykańskie), pionowe (afrykańskie) i odrzucone (francuskie).

 • Nagietki afrykańskie to rośliny jednoroczne. Krzewy mają wyraźny pęd główny i dużą liczbę gałęzi bocznych. Łodygi do 1,2 m wysokości, rozgałęzione, o kwiatach do 13 cm średnicy lub mniej. Kwiaty monofoniczne lub dwukolorowe. Kwitnienie obserwowane od końca czerwca.
 • Francuskie nagietki odrzucone, są małe, są typowym rocznikiem o prostej łodydze. Kwiatostany średniej wielkości lub małe, siedzieć na pogrubionych łodygach. Liście zwykle rosną razem. Kwitnienie obserwowano od połowy lipca.
 • Nagietki meksykańskie lub cienkolistne rosną w małym buszu, do 40 cm Jest to roślina jednoroczna o gęstych i małych liściach. Kwiatostany są małe, proste, umieszczone na krótkiej szypułce.

Powyższe są tylko najbardziej znanymi gatunkami, ale co z odmianami? Jest ich sporo, więc nie powinno się wymieniać wszystkiego, ale należy wspomnieć o najbardziej spektakularnych.

 • "Złoty Bol„- rozległa roślina należąca do gatunku francuskiego. Łodygi są wyprostowane. Liście są jasnozielone z ledwo zauważalnymi brązowymi plamkami. Kwiatostany są w kolorze jasnożółtym, frotte - o średnicy 6 cm, przypominają piłkę.
 • "Złoty pierścionek„- Duża różnorodność kwiatów Nagietek meksykańskich gatunków. Dorasta do 0,5 metra. Pędy są proste, ale kruche, bardzo rozłożyste. Kwiaty tej odmiany są małe, do 3 cm średnicy, jasnożółte, frotte, jak klocki. Kwiat od początku lato i zimna pogoda.
 • "Złota piłka„- typ typu francuskiego. Krzewy są zwarte, do 30 cm wysokości. Kwiaty są frotte, jak pompon, stąd nazwa. Kwiaty są małe, do 2 cm średnicy, ale piękne. Kolor jest złoty. Odmiana nie boi się mrozów, nadaje się do łóżek dywanowych .
 • "Alaska„- ciekawy krzew pionowy, zawarty w grupie nagietków afrykańskich. Łodygi są długie, proste, dorastają do metra. Kwiaty mają średnicę 12 cm. Kolor jest kremowy, delikatny.
 • "Lulu„- różne nagietki meksykańskiej grupy. Ma rozłożysty krzew z cienkimi liśćmi. Kwiaty są małe, do 3 cm średnicy, kolor zmienia się od żółtego do cytrynowego. Zalecany do uprawy w małych łóżkach.

Jak uprawiać i sadzić kwiaty nagietki?

Nagietki są rozmnażane i sadzone wiosną

Powielanie nagietka odbywa się z reguły metodą nasion. Jest to niedroga, prosta i najbardziej popularna opcja. Nasiona można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach, na rynku, ze znajomymi, którzy je uprawiają. Kupuje się je tylko do pierwszego sadzenia, a potem same kwiaty wytwarzają płodne nasiona, które zbiera się po uschnięciu kwiatów. Po ekstrakcji są suszone i przechowywane do wiosny.

Ciekawe! Jeśli potrzebujesz uzyskać niezwykłą, rzadką odmianę, lepiej skontaktuj się ze specjalistycznymi szklarniami, w których zajmują się hodowlą i odmianami hodowlanymi. Tam nabywca otrzyma nie tylko jakościowe nasiona, ale także certyfikat potwierdzający odmianę.

Podczas wysiewu nagietka jest bardzo ważne, aby upewnić się, że ziemia jest luźna. Idealna kompozycja: piasek, torf, próchnica i darń w proporcji odpowiednio 0,5: 1: 1: 1. Aby zapewnić szybki wzrost, warto nawozić ziemię dowolnym dostępnym nawozem, z wyjątkiem świeżego obornika i ptasich odchodów.

Wysiew nasion odbywa się w szerokich otworach, lekko wciętych. Odległość między nasionami powinna wynosić średnio 1,5 cm Jeśli sadzisz bardziej gęsto, sadzonki po prostu rozciągną się i gniją, nie będzie dobrze. Po wysianiu posypać rośliny cienką warstwą ziemi 0,5-1 cm i zalać. Ale trzeba podlewać umiarkowaną ilość wody, nie obficie. Gdy pojawią się kiełki, możesz przenieść je do stałego miejsca, jeśli miejsce siewu nie jest odpowiednie z tego lub innego powodu lub jeśli jest zbyt wiele kiełków. Głębokość podczas przeszczepu powinna wynosić do 3 cm.

Ciekawe! Czasami kwiaty nagietka rosną w warunkach pokojowych. Jeśli zasiejesz je jesienią w doniczce, wiosną dadzą pierwsze kwiaty! Ale takich pąków, jak w otwartej glebie nie należy się spodziewać, nawet przy częstych opatrunkach.

Jak dbać o Tagetes?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Apricot Variety Champion of the North
 • Winogrona Isabella
 • Najlepsze odmiany owsa
 • Uprawy odmian ogórków

Dbanie o nagietki

Jest to bezpretensjonalna roślina, więc opieka w domu jest dostępna i zrozumiała nawet dla początkujących. Z opieki potrzebuje tylko minimalnych środków, aby kultura nie wyschła i obficie kwitnie.

 • Miejsce wzrostu musi być słoneczne, aby kolor był bujny, nasycony. Mniej jasne i małe kwiaty można uzyskać przy uprawie w cieniu lub półcieniu. Roślina rozwija się nawet w takich warunkach, ale znacznie wolniej.
 • Temperatura kiełkowania + 22 ... + 25 stopni Celsjusza.
 • Przeciągu należy unikać poprzez naturalną lub sztuczną ochronę (krzewy, inne kwiaty, ogrodzenie, wzgórze, ściana domu itp.).
Ciekawe! Kwiaty nagietki rosną w każdych warunkach, ale nie tolerują ciemności i wysokiej wilgotności.
 • Top dressing, jeśli zostanie wprowadzony, to nie więcej niż raz w miesiącu, w przeciwnym razie krzew da dużo zieleni, ale kwitnienie zostanie odroczone na czas nieokreślony i będzie rzadkie. Zwykle przeprowadza się je 3 razy w sezonie: gdy sadzonki osiągają wysokość 10 cm, kiedy pojawiają się pierwsze pąki i na początku kwitnienia. Nawozy są stosowane kompleksowo.
 • Podlewanie na początku wzrostu wymaga umiarkowanego (aby ziemia nie wysychała). Ale kiedy krzew osiąga swój naturalny rozmiar i pojawiają się pąki, podlewanie zmniejsza się, ponieważ dorosła roślina zużywa mniej wody, a stojąca wilgoć prowadzi do gnicia korzeni i łodyg.
 • Chwasty pojawiają się, a ziemia jest lekko rozluźniona, aby nie została wchłonięta przez grubą skorupę, inaczej liście wyschną.
 • Aby krzaki były zadbane, piękne, w lecie konieczne jest przycinanie przycinania. W miarę kwitnienia pąków są usuwane.
 • Jesienią, po uschnięciu i wysuszeniu, nagietki są usuwane z łóżka ogrodowego.

Choroby i szkodniki

Nagietki mają dość silny aromat, który przerzedza się nie tylko w powietrze, ale także w ziemię. Ten zapach chroni roślinę przed chorobami grzybowymi i niektórymi szkodnikami, ale niestety jest to tylko częściowa ochrona, więc od czasu do czasu krzewy mogą boleć.

 • Aby zapobiec uruchomieniu czarnej nogi w kwietniku z nagietkami, konieczne jest zapewnienie dobrego drenażu kwiatów przed siewem. Jako drenaż można użyć gliny ekspandowanej, piasku gruboziarnistego, tłucznia kamiennego, pokrytego warstwą 3 cm.
 • Przędziorki, podobnie jak inne rodzaje roztoczy, pojawiają się, gdy nagietki są zbyt suche w miejscu wzrostu. Możesz je pokonać za pomocą środków owadobójczych („Kleschevit”, „Tanrek”, „Apache”) oraz w celu zapobiegania zwiększeniu liczby podlewania.
 • W silnej wilgoci, niezależnie od siły zapachu nagietków, gnicie i grzyb osiadają na nich. Umiarkowane podlewanie i dobry drenaż pomogą uniknąć problemów i skorygować już istniejącą sytuację - leczenie fungicydem systemowym, takim jak „Diskor”, „Previkur Energy”, „Maxim” itp.
 • Jeśli ślimaki lub ślimaki pojawiły się na rabacie, warto użyć środków ludowych lub substancji biologicznych, ale najważniejsze jest to, aby nie były bardzo trujące, ponieważ kwiaty nie bardzo to lubią.
 • Szary rozkład pojawia się z wilgoci, ciemności, niskiej temperatury, pogrubienia plonów. Objawia się w postaci ciemnobrązowych mokrych plam. Takie dotknięte liście powinny zostać natychmiast zniszczone, a roślina poddana działaniu takich narzędzi jak: „Wysoki”, „Maksym”, „Vectra”.

Zawiera kultywację nagietka

Zawiera kultywację nagietka

Nagietki są z powodzeniem wysiewane w tym samym miejscu z roku na rok - nie trzeba szukać nowego miejsca. Transplantacja odbywa się bardzo rzadko i tylko w niektórych przypadkach. Na przykład Chernobrivtsy, rosnący bardzo gęsto, potrzebuje przeszczepu, ale tylko wtedy, gdy są małe! Ma to na celu rozrzedzenie upraw, ponieważ młodzi hodowcy kwiatów nie zawsze liczą liczbę nasion na danym obszarze lub w innych, w wyniku czego otrzymują zbyt wiele pędów.

Ważne! Kiedy kwiaty przestają się rozwijać i nie dają wystarczającej ilości pąków, należy zapłodnić kulturę, aw przyszłym roku znaleźć inne miejsce do siewu, ponieważ najprawdopodobniej miejsce to stało się już słabe.

Jeśli miejsce jest zbyt zacienione, bagniste, suche i całkowicie nieodpowiednie do uprawy, warto znaleźć inne miejsce do posadzenia, ponieważ nie jest praktyczne ponowne posadzenie już uprawianych roślin, a nie zapewnią dobrego koloru w takim miejscu.

Obejrzyj film: lekarski właściwości :- (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send