Zwierzęta gospodarskie

Co karmić krowy?

Pin
Send
Share
Send
Send


Karmienie krowy może być prostym lub trudnym procesem. Jeśli wiesz, jak karmić krowę i jak regulować dietę, możesz poprawić jakość mięsa, zwiększyć produkcję mleka zwierzęcia, jego stan przed wycieleniem lub pomóc odzyskać nawet po bardzo trudnych porodach. Początkujący hodowca zawsze ma trudności z początkowym wyborem diety, dostosowując ją w razie potrzeby. W tym artykule możesz przeczytać o cechach odżywczych zwierzęcia, w zależności od pory roku i okresu jego życia.

Karma dla krów

Popcorn krowy

Młody hodowca powinien natychmiast dowiedzieć się, co nakarmić krowę, aby uczynić ją najbardziej prawidłową i kompletną dietą. Co je krowa?

 • Żywność roślinna - Podstawa diety bydła. Może być gruboziarnisty (siano, słoma lub plewy), soczysty (korzenie, zielenie, kiszonka), koncentraty, są również zbożami. Latem krowy pasą się na pastwisku i mogą spożywać do 100 kg zieleni na raz. Siano jest drugim najważniejszym produktem w lecie, krowa zużywa do 10 kg dziennie. Słoma lub plewy dają do 5 kg dziennie, ale przed karmieniem są gotowane na parze, dzięki czemu są miękkie. Z warzyw korzeniowych i warzyw podawane są: surowe lub gotowane ziemniaki, dynia, pasza z arbuza, cukinia, marchew.

To ważne! Przed karmieniem warzywami i warzywami korzeniowymi należy dać im kilka tygodni na położenie się, ponieważ świeżo zebrane prowadzą do niestrawności.

 • Mieszanka paszowa lub koncentraty dla krów są bardzo ważne, ponieważ dostarczają niezbędnej ilości energii do normalnej aktywności życiowej. Pasza w sklepie jest bardzo droga, ale daje dobre wyniki, jeśli zostanie podana prawidłowo. Jeśli pasza jest wykonywana niezależnie, to jest to raczej ziarenko ziaren. Ziarna są dobrze zmiażdżone, spłaszczone, aby ułatwić konsumpcję. Również ta kategoria paszy obejmuje ciasto, otręby i mączkę. Każdego dnia krowy otrzymują do 5 kg, a nie więcej! Mają dużo białka, tłuszczu, minerałów i błonnika.
 • Pasza dla zwierząt - to serwatka, mączka mięsno-kostna, tłuszcz paszowy, zebrane mleko suche. Ze względu na obfitość witamin i minerałów w takiej żywności, dodaje się ją do żywności roślinnej. Zwiększa to jego wartość odżywczą, co pozytywnie wpływa na mleczność i wzrost masy mięśniowej krów wołowych.
 • Premiksy - Są to suplementy witaminowe i mineralne sprzedawane w sklepach. Ale tutaj możesz również dodać prostą sól, która jest obowiązkowa, codziennie dodawana do zacieru roślinnego. Ale zanim nakarmisz krowy zakupionymi premiksami, musisz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dzięki zbilansowanej diecie zwykle nie potrzebują, z wyjątkiem krów w ciąży. Zbyt dużo witamin może być tak samo szkodliwe jak ich brak.

Co karmić krowy zimą?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiany pieprzu gorzkiego
 • Wybór sadzonek bakłażana
 • Różnorodność śliwki Angelina
 • Malinowa odmiana Glen Ampl

Karmienie krów sianem

Zimą dieta krowy jest bardzo zróżnicowana, ponieważ nie ma świeżej żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak zielona trawa, którą spożywają podczas wypasu. Ale to nie znaczy, że tego nie potrzebują. Zadaniem hodowcy zimą jest nadrobienie zwierzęcemu braku zielonej trawy. Można to zrobić poprzez sianokiszonkę lub rośliny okopowe, premiksy - produkty zawierające maksymalne składniki odżywcze.

Ważne! Aby żywność krowy była lepiej wchłaniana, podaje się ją 4 razy dziennie w małych porcjach zimą i 2 razy dziennie latem (rano i wieczorem). W ciągu dnia zwierzę znajdzie swoje własne pożywienie na pastwisku.

Zanim nakarmisz krowę zimą, musisz pomyśleć o jej diecie.

 • Podstawą zimy jest zawsze siano (15-20 kg).
 • Drugą najważniejszą zimą są korzenie i warzywa. Za dzień daj 5-10 kg na głowę. Przed karmieniem są one czyszczone i miażdżone, aby ułatwić krowie jedzenie i aby w jej żołądku nie gromadził się brud.
 • Możesz zastąpić zieloną trawę kiszonką (do 15 kg / dzień) lub sianokiszonką. To ostatnie jest kosztowną przyjemnością, zwłaszcza zimą, ale zawiera wiele składników odżywczych, których zwierzę potrzebuje w zimnych porach roku.

To ważne! Konieczne jest stopniowe przechodzenie od letniej racji do krowy zimowej, ponieważ ostre przejście będzie miało negatywny wpływ na żołądek.

 • Aby bydło nie miało białka lub energii w zimie, karmione są dobre skoncentrowane pasze. Możesz wydawać pieniądze na paszę, ale jest to zbyt drogie, ale domowej roboty zacier wykonany z dobrego ziarna będzie znacznie tańszy. Zaleca się przyjmowanie jęczmienia, owsa i pszenicy na zimę, ponieważ mają one wysoką wartość energetyczną.
 • Aby wzbogacić dietę w białko i zwiększyć wartość odżywczą paszy, można dodać mączkę rzepakową. Zwiększa również produkcję mleka krów.

Karmienie krowy przed wycieleniem

Ciężarna krowa

Ciężarna krowa (w ciąży) potrzebuje specjalnej, właściwej diety. Jej jedzenie powinno zawierać mnóstwo witamin, minerałów. Jeśli nie zapewnisz mu właściwego odżywiania, zmniejszy się mleczność po wycieleniu, jakość mleka będzie średnia, a nowonarodzone cielęta mogą być zbyt słabe, ponieważ udział składników odżywczych konsumowanych przez krowy zostanie mu przekazany. Ale jak nakarmić krowę przed wycieleniem?

Ważne! W każdym okresie rozwoju, szczególnie podczas ciąży lub po porodzie, krowa musi pić dużo wody. Powinien być w temperaturze pokojowej, świeży i czysty.

Najważniejszymi produktami w tym okresie są: siano, słoma, kiszonka (możliwa i siano), otręby, mączka sosnowa, tort słonecznikowy. Z tych produktów powstaje menu zwierzęcia. Nie zaszkodzi również dodanie większej ilości warzyw korzeniowych i specjalnych premiksów witaminowych, szczególnie w okresie zimowym, ale tylko lekarz weterynarii powinien je przepisać!

Karmienie krów po wycieleniu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Hodowla owiec
 • Cyneraria kwiatowe
 • Jak odróżnić samicę od samca perliczki na podłodze i głosie
 • Najlepsze odmiany czarnej porzeczki

Cielęca krowa

Okres po wycieleniu jest nie tylko trudny dla cieląt, ale także dla krowy. Jeśli źle potraktujesz dietę, brak witamin doprowadzi do zmniejszenia produkcji mleka. Odporność krowy spadnie, ponieważ, jako poród, jest to bardzo silny test fizyczny dla zwierzęcia. A po nich Burenka potrzebuje wsparcia, właściwej opieki, w tym pełnowartościowej diety i picia.

To ważne! Pierwsze kilka dni po ocieleniu pokarm krowy powinien być umiarkowany, aby nie zakłócić przewodu pokarmowego zwierzęcia. Mleko jest nasycone minerałami i witaminami z zapasów organizmu, gromadzonymi w okresie zasuszenia.

Bardzo ważne jest monitorowanie ilości karmionej po ocieleniu żywności. Jeśli z krowy produkuje się 10 litrów mleka, powinno jeść co najmniej 15 kg żywności. Ale jak nakarmić krowę po wycieleniu? Pierwszego dnia po wycieleniu podaje się tylko trochę siana i ciepłej wody. Sama krowa raczej nie chce dużo jeść, a nawet to, ze swoim osłabionym ciałem, nie będzie dla niej dobre. Drugiego dnia podawane są również otręby i płatki owsiane. Od trzeciego dnia możesz już karmić soczyste jedzenie, a tydzień po ocieleniu krowa przechodzi do zwykłego menu.

Jeśli krowa daje trochę mleka, brakuje jej pewnych substancji. Aby zwiększyć produkcję mleka, krowy muszą otrzymać więcej roślin okopowych. Na przykład, aby uzyskać 20 kg mleka dziennie, musisz podawać co najmniej 18 kg warzyw dziennie!

Obejrzyj film: Hodowla krów - Farming Simulator 17 #40. gameplay pl (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send