Pszczelarstwo

Zawartość perliczek w domu

Pin
Send
Share
Send
Send


Perliczka - zaskakująco piękny i ciekawy drób. Nazywany jest także „królewskim” lub „perłowym kurczakiem”. Takie imiona są związane z pięknem pierzastej, jej królewskiej postawy, dumnego chodu. I choć może się wydawać, że „królewski ptak” potrzebuje królewskich warunków, ale w rzeczywistości zawartość perliczek w domu rzadko jest trudna.

Zalety perliczki jako drobiu

Perliczka

Perliczka w gospodarstwie hodowanym od czasów starożytnego Egiptu. Jednak miały one nieco inny cel. Piękno ptaka zasłużyło na szlachetne narodziny, dlatego nie tylko Egipcjanie, ale także ludzie starożytności uważali święte perliczki.

W XIV wieku zostały wprowadzone (jako drób) na kontynent europejski, ale nie otrzymały zbyt wielu dystrybucji. Ale w XVIII wieku unikalny smak mięsa drobiowego został oceniony przez królewskich i zaczęli go aktywnie hodować w celu produkcji mięsa w Portugalii, Anglii i wszystkich jego koloniach. Dziś ptak stał się bardzo popularny nie tylko w Europie, ale także w Ameryce, Australii i oczywiście w Europie Wschodniej i Azji. Ale jaki jest sekret jego popularności?

 1. Zawartość perliczek w domu z reguły nie przekracza zawartości kurcząt. Zgodnie z potrzebami tych gatunków są bardzo podobne. Ponadto perliczki charakteryzują się bezpretensjonalnością i mogą rozmnażać się nawet w zimnym klimacie.
 2. Jaja perliczki są pyszne, słodkawe! Ale oprócz tego są one znacznie bardziej użyteczne dla kurczaka i przechowywane dłużej przepiórki - do sześciu miesięcy. W sezonie jedna samica daje do 150 jaj z dobrą opieką.
 3. Mięso jest bardzo smaczne, choć ciemniejsze niż kurczak. Jest bardzo przydatny, zawiera dużo białka.
 4. Hodowla perliczek może być dochodowym biznesem, jeśli zostanie odpowiednio ustawiona, ponieważ jaja, mięso i młode ptaki tego ptaka są wysoko cenione.

Budowanie domu

Przeczytaj także te artykuły.
 • Miód kasztanowy i jego właściwości
 • Zakłady gumowe
 • Morelowe odmiany owocowe
 • Juice Press

Woliera dla perliczek

Niektórzy hodowcy traktują perliczki jako kury o lepszej jakości mięsa. Ale te ptaki różnią się wyglądem, chociaż zawartość perliczek i kurczaków jest naprawdę podobna. Dom perliczki powinien być wygodny, przestronny i mieć wszystko, co niezbędne do normalnego funkcjonowania ptaka.

 1. Wielkość pokoju zależy od wielkości stada i przyszłych aspiracji hodowców. Jeśli liczba ptaków rośnie, wtedy powinno być dużo miejsca, jeśli obsługiwane jest małe stado (jedna liczba), wtedy można zbudować małą, ale pojemną szopę. 2-3 ptaki żyją na jednym metrze kwadratowym.
 2. Dla wygody organizowania gospodarki, umieszczania dorosłych ptaków, młodych i noworodków konieczne jest podzielenie pokoju na sekcje. Separacja odbywa się za pomocą prostej sklejki lub siatki z siatką - najważniejsze jest to, że ptaki nie mogą się nawzajem dosięgnąć. Dla każdej nowej generacji potrzebny jest osobny przedział, ponieważ perliczki nie lubią nowicjuszy w swoim stadzie.
 3. Aby utrzymać składanie jaj od marca do połowy jesieni, dom nie powinien być niższy niż +18 stopni! Perliczki bardzo spokojnie wytrzymują zimno, więc dom nie może być bardzo ciepły, ale jeśli hodowca chce uzyskać mięso od ptaka przez cały rok, a nie tylko w ciepłym okresie, należy zadbać o ocieplenie lub ogrzewanie. Ponieważ tak, perliczka przeżyje na zimno, ale w tym samym czasie staje się bardziej sztywnym mięsem, a zimą nie nosi jajek.
 4. Oświetlenie jest koniecznością dla każdej żywej istoty. W domu trzeba wykonać okna (możliwe jest w suficie, aby ptaki nie włamały się do szyby) lub w ściany. A także wymagają sztucznego oświetlenia. Ale żarówki nie są jasne, aby nie straszyć ptaków. Regularne składanie jaj i dobre samopoczucie są typowe dla perliczek, które żyją na poziomie 14-16 godzin światła dziennego, chociaż zimą wystarcza na 8 godzin.
 5. Zawartość perliczek oznacza obecność wszystkiego, co niezbędne w domu - koryta z jedzeniem, wodą, zmiażdżoną skorupą, żerdziami (na wysokości co najmniej 50 cm od podłogi), gdzie będą spać. Ale gniazda nie muszą, ponieważ perliczka spieszy się tam, gdzie jest to dla nich wygodne. Może to być absolutnie każde miejsce, ale z reguły odosobnione.
 6. Wilgoć dla perliczek, a także przeziębienia, nie jest krytyczna, ale ponownie w wilgoci traci atrakcyjność z punktu hodowli. Dlatego wskazane jest, aby dom był tak miły, aby był tam - ani wilgotny, ani zimny, świeży (bez zszywek), czysty i wygodny. Wyłączone i źródła projektów.
 7. Podłoga jest ciepła. Oznacza to, że musisz albo kupić bio-kredens z bakteriami, albo zrobić głęboką ściółkę (15-30 cm grubości). Sama podłoga w domu jest pożądana do podnoszenia ponad ziemię o 15-20 cm.

To ważne! Perliczki dogadują się z kurczętami, kaczkami i innymi rodzajami drobiu, ale tylko pod warunkiem, że taka okolica była początkowo zorganizowana, od najmłodszych lat, a nie wtedy, gdy perliczka już wzrosła.

 1. Aby utrzymać składanie jaj od marca do połowy jesieni, dom nie powinien być niższy niż +18 stopni! Perliczki bardzo spokojnie wytrzymują zimno, więc dom nie może być bardzo ciepły, ale jeśli hodowca chce uzyskać mięso od ptaka przez cały rok, a nie tylko w ciepłym okresie, należy zadbać o ocieplenie lub ogrzewanie. Ponieważ tak, perliczka przeżyje na zimno, ale w tym samym czasie staje się bardziej sztywnym mięsem, a zimą nie nosi jajek.
 2. Oświetlenie jest koniecznością dla każdej żywej istoty. W domu trzeba wykonać okna (możliwe jest w suficie, aby ptaki nie włamały się do szyby) lub w ściany. A także wymagają sztucznego oświetlenia. Ale żarówki nie są jasne, aby nie straszyć ptaków. Regularne składanie jaj i dobre samopoczucie są typowe dla perliczek, które żyją na poziomie 14-16 godzin światła dziennego, chociaż zimą wystarcza na 8 godzin.
 3. Zawartość perliczek oznacza obecność wszystkiego, co niezbędne w domu - koryta z jedzeniem, wodą, zmiażdżoną skorupą, żerdziami (na wysokości co najmniej 50 cm od podłogi), gdzie będą spać. Ale gniazda nie muszą, ponieważ perliczka spieszy się tam, gdzie jest to dla nich wygodne. Może to być absolutnie każde miejsce, ale z reguły odosobnione.
 4. Wilgoć dla perliczek, a także przeziębienia, nie jest krytyczna, ale ponownie w wilgoci traci atrakcyjność z punktu hodowli. Dlatego wskazane jest, aby dom był tak miły, aby był tam - ani wilgotny, ani zimny, świeży (bez zszywek), czysty i wygodny. Wyłączone i źródła projektów.
 5. Podłoga jest ciepła. Oznacza to, że musisz albo kupić bio-kredens z bakteriami, albo zrobić głęboką ściółkę (15-30 cm grubości). Sama podłoga w domu jest pożądana do podnoszenia ponad ziemię o 15-20 cm.
To ważne! Perliczki nie spieszą się do gniazd, ale zwykle znajdują jeden ustronny zakątek, w którym składają jaja. Kiedy takie miejsce zostanie znalezione, konieczne jest zabranie nie wszystkich jajek stamtąd, ale pozostawienie 1-2 kawałków, a następnie perliczka na pewno wróci i położy jaja ponownie, co ułatwi poszukiwanie jaj.

Jak zorganizować spacery?

Terytorium dla chodzących perliczek

Utrzymywanie perliczki w domu nie przyniesie trudności, jeśli zostanie odpowiednio zorganizowana. Na przykład zaniedbanie chodzenia dla ptaków może stać się hodowcą boków. Perliczki cenią sobie wolność i uwielbiają chodzić na otwartej przestrzeni. Chodzenie po nich jest nie mniej ważne niż świeże jedzenie!

Dość duży obszar przeznaczony jest na spacery (chociaż obszar zależy od liczby ptaków), najważniejsze jest to, że nie przepychają się, ale biegają swobodnie. Odpowiednie terytorium ogrodzone netto-rabitsy. Wysokość idealnie 1,5-2 metrów, ponieważ jest to latający drób. Dach na wzgórzu nie jest potrzebny, ale czasza nie boli, zwłaszcza w deszczu lub silnym słońcu. Również na spacerze jest koryto do jedzenia i wody.

Ważne! Główną wadą perliczek jest to, że są bardzo głośne, nawet w porównaniu z nerwowymi, a zatem hałaśliwymi rasami kurcząt lub gęsi. Z krzykiem reagują na każdy stres: dziwne dźwięki, nieznany głos, ludzie, zwierzęta. W związku z tym problematyczne jest sadzenie ich na małym obszarze, na którym znajduje się wielu sąsiadów lub w pobliżu jezdni.

Aby perliczka była ciekawa chodzić, w padoku do chodzenia można posadzić krzewy i chwasty, jako przysmak. Jeśli jest wiele perliczek i są one podzielone na grupy w domu (oddzielnymi „pokojami”), to na spacerze powstają dzielące się ogrodzenia.

Hodowla perliczki

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kwiat Peperomia
 • Jak karmić i utrzymywać gęsi rasy Kuban
 • Co karmić kurczaki
 • Najlepsze odmiany szpinaku

Cętkowane szare perliczki

Perliczka - złe mamy. Nie wykluwają jaj. Są tylko niektóre rasy, które mogą siedzieć na jajach, a nawet hodowcy często na nie narzekają. Więc jeśli chcesz hodować perliczki, musisz kupić inkubator i wylęgarnię.

Ciekawe! Pomimo tego, że perliczki nie wykluwają jaj w domu, zazwyczaj nie ma problemów z hodowlą drobiu. Z pomocą inkubatora i minimalnej opieki nad młodymi możesz otrzymać nowe, pełne stado.

Usuwanie w inkubatorze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą. A po wykluciu się perliczek zostają przeniesione do wylęgarni. Zawartość perliczki w lęgu oznacza przestrzeganie pewnych zasad.

 • Gęstość - 15 bramek na metr kwadratowy.
 • Temperatura jest początkowo utrzymywana na 28 stopni. Od drugiego tygodnia zaczynają zmniejszać go o jeden stopień każdego dnia, aż osiągną normalną temperaturę środowiska zewnętrznego.
 • Lekki dzień do miesiąca życia powinien wynosić 20 godzin, a od 5 tygodni spada do 16 godzin.
 • Perliczka zaczyna chodzić na spacer od 40 dni, nie wcześniej.

To ważne! Dorosłe perliczki są ostrożne i czasami agresywne wobec nowych osobników w swoim stadzie, dlatego zaleca się ich rozmnażanie osobno, bez mieszania ptaków w różnym wieku w jedno stado.

Opieka nad perliczkami w domu

Kurczęta z perliczki

Perliczki są bezpretensjonalne i szybko przyzwyczajają się do warunków przetrzymywania. Nie boją się zmian klimatycznych ani hodowli w niekorzystnej strefie. Jeśli chodzi o opiekę, jest kilka obowiązkowych i kilka drobnych punktów, które powinny być przestrzegane w miarę możliwości.

 • Zawartość perliczek w domu wymaga przede wszystkim szybkiego karmienia. Woda powinna być w domu i zawsze w biegu. Jednocześnie zmienia się jako zanieczyszczenie.
 • Pomimo długotrwałego oswajania perliczek, nadal zachowują zdolność do latania i robią to dobrze. Dlatego muszą przeciąć skrzydła, w przeciwnym razie w wolnym wybiegu będą odlatywać i chodzić po sąsiednich obszarach, drogach, a nawet ogrodzenie będzie w tym przypadku bezużyteczne.
 • Perliczki mają bardzo dobry układ odpornościowy. Są bardzo silne, trwałe, nie podlegają wielu typowym ptasim chorobom, takim jak chore kurczęta, gęsi, kaczki i inne upierzone zwierzęta. Dlatego szczepienia, wszelkie badania profilaktyczne, wizyty u weterynarza są zminimalizowane, a także wydatki na nie. Ale w przypadku podejrzenia choroby nie warto opóźniać wizyty lekarza weterynarii.
 • Czyszczenie odbywa się codziennie! Jeśli hodowca chce uzyskać od swojego ptaka dużo mięsa, jaj, młodych zwierząt, musisz być gotowy do codziennej rutynowej pracy. Dotyczy to zmiany bielizny (około raz w miesiącu), czyszczenia misek, karmników. Kiedy zanieczyszczone grzędy wymagają oczyszczenia, to samo dotyczy okien i pozostałych naczyń, które mogą znajdować się w domu i wolierze.

Jak karmić perliczkę?

Karmienie perliczki

Perliczki są zazwyczaj karmione taką samą paszą jak kurczaki. Wprowadza zwykłą dietę: zboże, mieszankę paszową, warzywa (kapusta, marchew, szpik warzywny, dynia, gotowane ziemniaki), warzywa, silos, owady, dodatki takie jak premiksy, mączka mięsno-kostna. Spożycie paszy w przypadku perliczek jest dość duże. Jeden kilogram przyrostu masy ciała wymaga do 4 kg paszy. Dzienna stawka żywności jest dzielona przez 2-4 razy, w zależności od sezonu. Rano i po południu dają więcej warzyw, świeżych mikserów, a na noc zboża i mieszane pasze. Te ostatnie są trawione powoli i dlatego do rana perliczki nie mają czasu na głód.

To ważne! Zawartość perliczek bez znajomości cech ptaków może nie być korzystna. Tak Na przykład, w oddzielnym zbiorniku dla kur, zawsze powinna być zmiażdżona skorupa z kredą, a sama pasza powinna być wzbogacona w wapń. Wynika to z faktu, że skorupy jaj perliczek są bardzo trwałe i wiele wapnia z organizmu ptaka pozostawia na jego tworzenie. Jeśli wapń jest niski, jaja będą małe.

Jak widać, dieta jest dość prosta, ale jest jeden duży niuans. Jeśli kurczaki lub gęsi, gdy chcą jeść, mogą jeść zepsute jedzenie, to perliczki nigdy tego nie robią! Są bardzo wybredni pod względem jakości jedzenia i nie będą jeść złomu, który pachnie źle, zgniłym lub pleśniowym. Więc chcąc nie chcąc, musisz monitorować jakość karmionego jedzenia, jego wymianę, a także czystość karmników i pijących.

Dieta młodego stada jest prawie taka sama jak u kurcząt. W pierwszym tygodniu karmione są gotowanym, posiekanym jajkiem, kruszoną pszenicą (najpierw parzoną), otrębami. Twaróg też nie będzie bolał. Od trzeciego dnia wprowadzane są posiekane warzywa (pokrzywa, lucerna, koniczyna). W pierwszych tygodniach życia małe perliczki będą miały trudności z jedzeniem suchej karmy, mogą się zakrztusić, więc otrzymują mokre, ale z czasem zaczynają karmić suche mieszanki zbożowe.

Ogólnie rzecz biorąc, perliczki w domu prawie nie powodują trudności, jeśli właściwie podejdziesz do ich utrzymania, opieki nad karmieniem i nie będziesz leniwy. Dzięki należytemu wysiłkowi i inwestycjom materialnym możesz stworzyć bardzo dochodową działalność w Gwinei, która zwróci koszty 2-3 lub nawet więcej razy.

Obejrzyj film: Jeden nowy nabytek i tragedia u kaczek (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send