Warzywo

Odmiana ziemniaków Colombo

Pin
Send
Share
Send
Send


Wczesne ziemniaki można sadzić znacznie wcześniej niż gatunki późne. Rozwija się szybko, jest odporny na krótkotrwałe zimne zatrzaski i ma wysoką wydajność. Potato Colombo, hodowla holenderska, odnosi się tylko do takich odmian. Został wpisany do Państwowego Rejestru Rosji dopiero w 2013 r. I pojawił się na Ukrainie do 2015 r. Ogrodnicy uwielbiają tę odmianę pod względem smaku i łatwości uprawy.

Opis odmian

Holenderska odmiana Colombo została uzyskana przez krzyżowanie odmian Agatha i Carrera. To od jego „rodziców” odziedziczył wszystkie swoje cnoty. Ma wczesny okres dojrzewania. W pełni bulwy dojrzewają w 50-60 dni. Krzewy są wyprostowane i tylko czasami pagony mogą upaść na ziemię. Pędy dorastają do 50 cm wysokości. Liście są duże, zielone. Pąki duże, biało-liliowe.

Pąki są duże, biało-liliowe

Bulwy rosną jeden do jednego - nawet, piękne, jak na standard. Są owalne. Masa jednej rośliny okopowej wynosi 100-130 g. Skórka jest żółta, szorstka, z małą liczbą małych oczu. Ciało jest bladożółte. Smakuje znakomicie.

Ciekawe! Ziemniaki Colombo można uprawiać w takich regionach, jak Środkowy, Północno-Zachodni, Środkowy Czarnoziem, Volgo-Vyatsky i Północny Kaukaz. W innych regionach Rosji, aby uzyskać duże zbiory, może być wymagana staranniejsza opieka.

Charakterystyka ziemniaków Colombo

Przeczytaj także te artykuły.
 • Mini Gilt Mini Pig
 • Różnorodność ogórków Phoenix
 • Najlepsze odmiany brokułów z opisem i zdjęciem
 • Piwo z kurczaka

Charakterystyka odmiany Colombo charakteryzuje się jako godne ziemniaki do uprawy przemysłowej lub amatorskiej.

 • Wydajność jest stabilna, wysoka. Z krzewu zbiera się około 12 ziemniaków średniej wielkości i 240-420 kwintali na hektar.
 • Zbiór może odbywać się ręcznie lub mechanicznie.
 • Istnieje silna odporność na niektóre choroby ziemniaka.

  Miąższ jest bladożółty, smak jest doskonały.

 • Dzięki terminowym sadzeniu wiosną w południowych regionach można zbierać dwa zbiory ziemniaków Colombo.
 • Roślina okopowa tej odmiany nadaje się do długiego transportu.
 • Jakość handlowa na najwyższym poziomie.
 • Zachowanie plonu podczas długotrwałego przechowywania - 95%.
 • Ziemniaki Colombo są gatunkiem uniwersalnym. Zawartość skrobi wynosi 11-15%, cukrów - 0,5%, suchej masy - 14-16%, białka - 1,8%.

Funkcje lądowania

Ta odmiana nie ma specjalnych wymagań co do składu ziemi i może rosnąć w każdej strefie klimatycznej. Najważniejsze jest, aby wziąć za to słoneczną działkę. Najlepiej wylądować w maju, wtedy ziemia będzie miała czas na pełne rozgrzanie.

Miesiąc przed sadzeniem konieczne jest kiełkowanie bulw

Miesiąc przed sadzeniem konieczne jest kiełkowanie bulw. Aby wyeliminować maksymalne występowanie chorób, konieczne jest zanurzenie bulw lub spryskanie ich słabym roztworem nadmanganianu potasu. Tydzień przed sadzeniem materiał do sadzenia przenosi się do zacienionego miejsca. Dzięki takiemu przygotowaniu kultura staje się bardziej odporna na ekstremalne temperatury, choroby, szkodniki i pędy pojawiające się około 10 dni wcześniej.

Otwory do sadzenia mają głębokość 5-15 cm, w zależności od rodzaju gleby (w miękkiej ziemi - ziemniaki łatwiej kiełkować). Odległość między wgłębieniami wynosi 25–35 cm. Przejście wynosi 70–100 cm, a aby wykonać proste rzędy, można rozciągnąć nitkę lub jasną żyłkę z jednego końca działki na drugi - wzdłuż niej i wykonać równe rzędy. Podczas sadzenia zaleca się wlać garść popiołu drzewnego lub trochę pokruszonej skorupki jaja do każdej studzienki.

Colombo Potato Care

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak nakarmić jabłonię
 • Kiedy kurczaki zaczną kłusować i ile jaj
 • Katumsky owiec
 • Co nakarmić owce?

Dbanie o ziemniaki Colombo to seria standardowych procedur.

 • 5 dni po posadzeniu zaleca się bronowanie w celu rozbicia górnych grudek ziemi. Pozwoli to znacznie szybciej dotrzeć kiełkom do powierzchni.

  Podlewanie odbywa się wieczorem, między rzędami

 • Podlewanie odbywa się wieczorem, między rzędami. Ale posypywanie ziemniaków jest niepożądaną procedurą. Naturalny deszcz dla niego jest więcej niż wystarczający na okres dojrzewania roślin okopowych.
 • Rozluźnienie podłoża umożliwia nasycenie gleby tlenem, aby ją spulchnić, aby rośliny okopowe mogły łatwo rozwijać się w ziemi. Poluzuj ziemię po nawadnianiu lub deszczu. Jednocześnie warto wykorzenić chwasty, które zapobiegają wzrostowi kultury i rozprzestrzeniają szkodniki i choroby.
 • Hilling motyka lub motyka 2 razy. Po raz pierwszy ta procedura jest konieczna, gdy kiełki osiągną 15 cm. Powtórna procedura będzie potrzebna po kolejnych 2 tygodniach, nie wcześniej. Pomaga to chronić ziemniaki przed chłodnymi temperaturami w nocy i rozwijać silny korzeń.
 • Nawozy mogą znacznie zwiększyć wydajność tego ziemniaka. Ale ponieważ odmiana dojrzewała w ciągu zaledwie 2 miesięcy, tylko 2 suplementy wystarczą na sezon. Pierwszy odbywa się wiosną, przed kwitnieniem. W tym czasie wprowadza się substancje azotowe. Za drugim razem, po kwitnieniu, możesz zrobić mieszaninę potasu i fosforu.

  Zapobieganie chorobom odbywa się 2 razy podczas dojrzewania ziemniaków

 • Zapobieganie chorobom odbywa się 2 razy podczas dojrzewania ziemniaków. Jeśli ziemniaki zazwyczaj nie są naruszone na miejscu, wystarcza jedno leczenie fungicydami (Fitosporin M, Gamar i Maxim) wczesną wiosną.
 • Kolombo- we owady ziemniaczane mogą być dotknięte jak inne gatunki. Można zapobiegać im, ale większość ogrodników zmaga się ze szkodnikami dopiero po ich pojawieniu się. Stosuje się takie środki jak „Arrivo”, „Inta-Vir”, „Regent”, „Bi-58” i tym podobne.
Ciekawy szlam rzeczny to wysokiej jakości nawóz, który można wykorzystać na miejscu. Jest bogaty w fosfor i azot, dzięki czemu może być używany do żywienia różnych kultur.

Zbiór i przechowywanie

W pełni ziemniaki Colombo dojrzewają w 50-60 dni, ale można kopać nowe ziemniaki przez 35-40 dni po kiełkowaniu. Jednocześnie eksperci zalecają zbieranie tych ziemniaków nie później niż 60 dni, w przeciwnym razie bulwy mogą zacząć być dotknięte szkodnikami lub chorobami, ich trwałością, towarem i smakiem spadną. Kopią ziemniaki w suchy dzień, kiedy nie oczekuje się deszczu. Po zebraniu musisz rozłożyć korzenie na ulicy, aby wyschły, a po dniu możesz już zacząć je sortować i pakować.

Kopią ziemniaki w suchy dzień, kiedy nie oczekuje się deszczu.

Ważne: od stonki ziemniaczanej pomagają tylko bardzo silne chemiczne środki owadobójcze. Ponieważ ziemniaki Colombo dojrzewają w zaledwie 1,5-2 miesiące, najlepiej nie spryskiwać ich chemikaliami, a zbieranie szkodników ręcznie jest najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodą.

Do przechowywania ziemniaków Colombo zaleca się stosowanie suchego, wentylowanego pomieszczenia o temperaturze + 2 ... + 5 stopni i wilgotności 60-75%. Stosowanie odmian jest uniwersalne. Ziemniaki Colombo po ugotowaniu nie kruszą się zbytnio, dlatego wybiera się je do gotowania plastrów, chociaż nadaje się do ziemniaków puree. Możesz również upiec to warzywo korzeniowe i smażyć je.

Recenzje ogrodników o odmianach ziemniaka Colombo

Opinie ogrodników na temat odmiany ziemniaka Colombo można zbadać poniżej.

 • Inessa Staszko: „Niedawno przestałem kupować ziemniaki do sadzenia na rynku i zamawiać tylko przez Internet lub w sklepach - jest więcej szans na uprawę wysokiej jakości. Moje ostatnie doświadczenie to ziemniaki Colombo. Przyniosę dobry plon i dobry smak do pozytywnych cech. Kiedy dorastałem, cierpiałem na phytophtora, a szkodniki wymagały leczenia. Ilość plonów wynosiła 10 roślin okopowych z krzewu, bez użycia chemikaliów w celu zwiększenia plonu. Jest więc dwojakie zdanie, ale nie będę nazywać złej odmiany.
 • Nikita Khromov: „Czytałem o ziemniakach Colombo w Internecie i postanowiłem spróbować rosnąć. Sadziłem w maju, kiedy ziemia się rozgrzała, kiełki pojawiły się wcześnie i jednocześnie. potas-fosfor, po kwitnieniu W czasie zbierania młodych ziemniaków pojawiły się oznaki fitofthory, ale nie odważył się spryskać fungicydami - ziemniaki były prawie dojrzałe! Częściowo plony były uszkodzone, ale nie wszystkie. przez samego gatunku!”.
 • Marina Ravel: Uwielbiam żółte ziemniaki ze względu na smak i przyjemny kolor. Uprawiam Colombo tylko na jedzenie, używam go głównie do gotowania i pieczenia. Gotuje bardzo szybko. Jego mięso jest miękkie, delikatne, nie gotuje się zbyt dużo. Pod względem wzrostu trudności wynikają tylko z chorób , ale już to mam: pracuję na ziemi i bulwach przed sadzeniem, zmieniam miejsca uprawy - to pomaga.

Pin
Send
Share
Send
Send