Warzywo

Jak karmić ogórki?

Kto nie lubi zbierać pięknych, równych i smacznych ogórków z własnego ogrodu? Niestety nie zawsze są tak uzyskiwane. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej wynika to z braku składników odżywczych w glebie. Aby nie stawić czoła takiemu problemowi, należy terminowo nawozić łóżko ogórkami. Ale jak karmić ogórki w szklarni lub na otwartym polu? Ten i inne punkty kultury nawozów zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Kiedy trzeba karmić ogórki?

Dojrzałe ogórki

Każdy ogrodnik ma własne metody i zasady karmienia ogórków, ponieważ źródła wskazują na różne okresy stosowania nawozów. Ale dla początkującego ogrodnika ważne jest, aby mieć dokładny harmonogram, który dostosuje w razie potrzeby, zdobywając doświadczenie.

 1. Po raz pierwszy ogórki są podawane podczas rozwoju sadzonek. Istnieje wiele metod uprawy sadzonek ogórka i nie zawsze nurkują (jeśli początkowo hodowano je w pojedynczych kubkach). Więc musisz skupić się na liczbie liści. Jak tylko pojawią się 2-3 liście, sadzonki muszą zostać zapłodnione.
 2. Drugi raz musisz karmić kiełki 2 tygodnie po posadzeniu w stałym miejscu. Czasami zabieg przeprowadza się jeden dzień przed przeszczepem, ale nie jest to konieczne, jeśli kiełki są mocne, wysokie, mają normalny kolor.
 3. Następujący opatrunek przypada na okres kwitnienia. Jak tylko pojawią się pierwsze kwiaty lub pąki, musisz dodać nawóz. Przynieś to tylko do korzenia!
 4. Kiedy zaczyna się faza owocowania, musisz karmić ogórki materią organiczną. Minerały nie są już używane (chyba, że ​​w ostateczności), więc nie wpływają na korzyści drzewek, ale substancje organiczne: napary, rozwiązania nie zaszkodzą. Od momentu pojawienia się owoców ogórki są podawane mniej więcej raz na 2 tygodnie lub trochę mniej.

Ciekawe! Karmienie lepiej robić wieczorem lub rano, kiedy pogoda jest chłodna, tuż po deszczu lub podlewaniu.

Przy przybliżonym czasie i cechach rozsiewanego nawozu. Ale jak karmić ogórki w zależności od miejsca sadzenia i okresu rozwoju roślin?

Jak karmić sadzonki ogórka?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Opis odmiany kapusty Rinda, sadzenia i pielęgnacji w otwartym polu
 • Dojarka dla krów
 • Kapusta na zimę w bankach
 • Kapusta włoska - rośnie i pielęgnuje

Sadzonki Ogórka

Całe przyszłe zbiory zależą od sadzonek ogórka, więc nie skąpuj na czas ani nie karm karmienia - im silniejsze kiełki, tym bardziej będą owocne. Ale jak karmić ogórki na etapie sadzonek?

 • Korovyak, rozcieńczony wodą w stosunku 1:10 służy do podlewania po pojawieniu się pierwszych 2 liści. Alternatywą mogą być ptasie odchody, ale już w stosunku 1:20 z wodą.
 • Od dostępnych w handlu preparatów do karmienia ogórków w fazie wzrostu sadzonek, zaleca się zalecenie „Waregiver” lub „Ideal”. Proporcje do hodowli zawsze wskazują na opakowanie.

To ważne! Zbyt częste karmienie może zaszkodzić ogórkom, dlatego między ich wprowadzeniem należy zachować odstęp około 2 tygodni.

 • Kiedy sadzonki są nadal małe (2-4 liście), potrzebuje wielu składników odżywczych do wzrostu. 10 g wody zwykle pobiera 15 g superfosfatu, 8 g siarczanu potasu, 7 g azotanu amonu. W tej mieszaninie należy wymieszać litr dziewanny, rozcieńczony w stosunku 1: 4 wodą. Po przygotowaniu mieszanki (mieszanej) można jej użyć do podlewania.
 • Przed przesadzeniem sadzonek do otwartej ziemi lub szklarni, nawożenie odbywa się za pomocą Kemira Lux. Łyżkę substancji rozcieńcza się w 10 litrach wody, a następnie używa do podlewania. Ilość potrzebna na kiełki zależy od ich wielkości i stanu. Z reguły rozwiązanie to zastępuje jedno podlewanie.

Nawóz do wzrostu ogórków

Ogórki w szklarni

Natychmiast po posadzeniu ogórków w szklarni lub na otwartym terenie nie są one dotykane. Sadzenie odbywa się zwykle w glebie składników odżywczych (nawożonych), więc za pierwszym razem są kiełki, chyba że są podlewane i pozbywają się roślin uprawnych w pobliżu. Ale jeśli po 2 tygodniach sadzonki nie rozciągną się, będą miały zły kolor liści, musisz wiedzieć, jak karmić ogórki dla wzrostu.

 • Z organicznych opatrunków należy najpierw zwrócić uwagę na gnojowicę lub odchody kurczaka. Pierwszy rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 8, a drugi 1:15. Prosty, świeży łajno krowy rozcieńcza się wodą 1: 6. Powstały roztwór podlewał kiełki pod korzeniem. Do każdego kiełka potrzebujesz 1-1,5 litra tego narzędzia.

Jeśli ogrodnik lubi używać minerałów zamiast materii organicznej, możesz użyć jednego z następujących opatrunków do aktywnego wzrostu roślin.

 • 5 gramów mieszaniny azotu i fosforu rozprasza się bezpośrednio na ziemi, w pobliżu krzewów i posypuje ziemią.
 • 60 g superfosfatu pobiera się na łyżkę mocznika, a wszystko to miesza się w 10-litrowym wiadrze z wodą, a następnie używa do podlewania.
 • Alternatywą dla powyższych środków może być roztwór 10 litrów wody, 10 g soli potasowej, 10 g superfosfatu i 10 g azotanu amonu.

Pasza dla aktywnego owocowania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Choroby świń
 • Rasa krów Charolais
 • Jak wybrać maszynę do strzyżenia owiec
 • Najlepsze odmiany bakłażana dla szklarni

Owoce ogórka

Aby owocowanie było obfite, musisz zadbać o właściwy nawóz. Możesz zacząć karmienie z początkiem okresu kwitnienia, ale nawet po pojawieniu się pierwszych owoców nie należy ich zatrzymywać. Najważniejsze, aby obserwować częstotliwość 2 tygodni lub więcej. Ale częstsze karmienie doprowadzi do zmniejszenia smaku.

 • Aby przyciągnąć zapylacze (owady) do kwiatów ogórka, należy użyć prostego opatrunku - 2 g kwasu borowego, 100 g cukru na litr ciepłej wody. To narzędzie jest rozpylane ogórki. Ale zanim nakarmisz ogórki, upewnij się, że proporcje są spełnione! Jeśli kwas borowy jest więcej, pszczoły mogą zostać zatrute!
 • Aby zwiększyć liczbę kwiatów, musisz użyć prostego karmienia korzenia. Na 10 litrów wody pobiera się szklankę popiołu drzewnego - miesza i wylewa litr na każdy krzew.
 • Wlew ziołowy może znacznie poprawić jakość i smak ogórków. Aby to zrobić, musisz zrobić mieszankę (trawa i woda w stosunku 1: 1), która jest podawana przez 3-4 dni. Następnie rozcieńcza się 1: 5 wodą i stosuje w litrze na krzew.
 • 2-dniowy wlew siana może być użyty jako doskonały organiczny opatrunek korzeniowy podczas owocowania. Takie narzędzie jest całkowicie bezpieczne i nie szkodzi ogórkom.
 • Nieźle i soda oczyszczona. Przy 30 gramach pobrano 10 litrów wody. Nie trzeba nalegać - po wymieszaniu roztworu natychmiast podlewamy krzewy ogórka.

Karmienie mineralne w okresie owocowania stosuje się bardzo rzadko. Ale jeśli nie ma ogórków lub są one bardzo poskręcane, o złym smaku, kolory można szybko naprawić tylko za pomocą nawozów mineralnych lub mieszanych. Aby to zrobić, weź 500 ml dziewanny, łyżkę nitrofoski i 10 litrów ciepłej wody. Po wymieszaniu produktu nalewane jest łóżko ogrodowe. Za metr kwadratowy pobierane jest do 5 litrów środków.

Jak karmić ogórki w szklarni?

Ogórki w szklarni

Warunki szklarniowe umożliwiają uzyskanie dużych plonów, ale szklarnia jest małym pomieszczeniem, w którym utrzymuje się wysoką wilgotność i temperaturę. Zawsze jest mało światła słonecznego i wysokie ryzyko rozwoju chorób, pojawienie się szkodliwych owadów. Aby ogórki były wygodne, należy regularnie nawozić je w szklarni. Ale jak karmić ogórki? W zamkniętym terenie uprawa ta musi być płodna w azocie, wapniu i fosforze oraz w owocowaniu potasem, magnezem i azotem.

 • Koszona trawa jest zalewana wodą w stosunku 1: 1 i podawana w ciemnym miejscu przez 3-4 dni. Otrzymany skoncentrowany nawóz rozcieńcza się wodą 1: 5 i stosuje do karmienia. 4-5 litrów roztworu pobiera się na metr kwadratowy. Nawóz ten jest często używany przez ogrodników w celu zwiększenia wzrostu ogórków w szklarni, ponieważ zawiera dużo azotu.
 • Popiół drzewny - źródło potasu, fosforu, a także niektórych innych pierwiastków śladowych. Jest to uniwersalne narzędzie stosowane do ogórków, niezależnie od lokalizacji i fazy wzrostu. W szklarni używa się go jako opatrunku - ciągną ziemię (łyżkę na kiełku) lub przygotowują roztwór (szklankę popiołu na wiadrze z wodą).

To ważne! Niezwykle konieczne jest nawożenie ogórków w szklarni podczas kwitnienia i owocowania, w przeciwnym razie wydajność będzie niska.

 • Inną popularną metodą jest rozwiązanie kompostowe. Do litra ziemi ze sterty kompostu pobiera się 0,5-1 wiadra wody, dobrze miesza i natychmiast wykorzystuje do nawadniania.

Jak karmić ogórki w otwartym polu?

Ogórki w otwartym terenie

W otwartym terenie ogórki produkują niższe plony w porównaniu do szklarni. Ale mimo to rosną bez żadnych specjalnych problemów, jeśli zostaną zapłodnione na czas. Jak więc karmić ogórki w otwartym polu?

 • Po sadzeniu sadzonek w otwartym terenie, możesz zacząć używać nawozu do wzrostu. 2 tygodnie po wylądowaniu roztwór Kemira Universal lub Akvarin sporządza się zgodnie z instrukcjami.
 • Z nawozów organicznych można użyć dziewanny, rozcieńczonej wodą w stosunku 1:10 lub odchodów ptaków w stosunku 1:15. Łóżka te są wylewane na te łóżka nie pod korzeniem, ale w bruzdy wykonane 5 cm od podstawy rośliny.
 • Tydzień po pierwszym opatrunku konieczne jest dodanie słabego roztworu nadmanganianu potasu do gleby, aby chronić rośliny przed szkodnikami i chorobami, a następnie wyciągnąć ziemię popiołem i podlać ją.

Ciekawe Aby ogórki nie psuły się, trzeba zmieniać nawozy mineralne i organiczne. Pozwoli to utrzymać ilość składników odżywczych w glebie na normalnym poziomie wystarczającym do hodowli.

 • Jeśli ogórki nie rosną dobrze, można użyć silnego nawozu z mieszaniny składników mineralnych. Na 10 litrów wody pobiera się 45 gramów superfosfatu, 25 gramów azotanu amonu, 20 gramów soli potasowej i 15 gramów chlorku potasu.
 • W fazie kwitnienia lub owocowania zaleca się stosowanie materii organicznej. Odpowiednie, na przykład, obornik z kurczaka, rozcieńczony wodą w stosunku 1: 8.
 • Jeśli w okresie aktywnego owocowania roślina zaczęła tracić kolor, wysychać, nie należy natychmiast spieszyć się do mineralnych kłów, należy użyć roztworu popiołu, aby rozpocząć. Ten uniwersalny lek zawiera wiele minerałów i wzmacnia siłę rośliny na każdym etapie wzrostu. Szklanka popiołu potrzebuje 10 litrów ciepłej wody. To karmienie nie jest szkodliwe, więc może być stosowane co 2 tygodnie przez cały okres owocowania.

Wprowadzając terminowe karmienie jako ogórki, możesz uprawiać potężne rośliny, które będą zachwycać się żniwami nawet najbardziej wybrednego ogrodnika. Więc nie powinieneś zaniedbywać ich użycia. A jeśli istnieją obawy dotyczące minerałów, można je łatwo zastąpić materią organiczną.