Pszczelarstwo

Omshanik dla pszczół

Pin
Send
Share
Send
Send


Podczas hodowli pszczół należy wziąć pod uwagę, że zimą chowają się w ulu przed zimnem i nie wylatują do wiosny. Mogą być albo pozostawione w ulu, trochę ciepłe z góry, albo zbudować omszanik dla pszczół, gdzie ule zostaną przeniesione na zimę. Artykuł szczegółowo opisuje, czym jest omshanik i jak go zbudować własnymi rękami.

Czym jest omshanik dla pszczół?

Omshanik dla pszczół

Omshanik - To jest ciepłe pomieszczenie, zaprojektowane do umieszczania w nim uli na zimę. Praca w omshanik jest bardzo wygodna i przez cały zimny okres będziesz musiał odwiedzić ją tylko 3-4 razy, aby sprawdzić stan uli, zidentyfikować możliwe szkodniki, gryzonie, pasożyty lub choroby (grzyb).

Ciekawe Omshanik dla pszczół w południowych regionach nie jest potrzebny, ponieważ zimy nie są tam zbyt chłodne i pszczoły mogą bezpiecznie przetrwać, nawet jeśli ul stoi na zewnątrz.

Takie zimowe pomieszczenia dla pszczół są zazwyczaj małe. Miejsce w nich jest zawsze używane racjonalnie - wystarczy umieć właściwie ułożyć ule, aby zajmowały jak najmniej miejsca, a oprócz uli właściwie nie ma niczego przechowywanego. Prawdą jest, że latem, kiedy ule na ulicy, takie pomieszczenia są często przekształcane w pomieszczenia gospodarcze lub magazyny. W przypadku uli z 15-16 latami pszczoły mają dość pieniędzy na 9 metrów kwadratowych i do 2,5 metra wysokości lub mniej.

Rodzaje Omshanik

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasy koni
 • Wosk pszczeli
 • Otręby pszenne
 • Zestawy cebuli - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Podziemny Omshanik

Istnieje kilka rodzajów omshanik, mianowicie naziemnych, podziemnych i kombinowanych. Oczywiście, wybierając jeden z nich, musisz zwracać uwagę na osobiste potrzeby, możliwości i preferencje.

 • Mielony omshanik dla pszczół jest zwykle budowany przez młodych pszczelarzy, którzy nadal nie są pewni, czy spodoba im się to rzemiosło. Aby nie wydawać pieniędzy na kosztowną przestrzeń podziemną, tworzą one naziemną, podobną do prostej szopy. Jednak przynajmniej budowa takiego budynku nie wymaga dużo pieniędzy i czasu, ale zimą najprawdopodobniej będzie musiała być ogrzewana w regionach północnych.
 • Profesjonalni pszczelarze z wieloletnim doświadczeniem w pracy preferują podziemne omshanik. Według nich, o tej samej temperaturze pozostaje pod ziemią przez całą zimę, a więc nawet przy silnych mrozach nie trzeba wydawać pieniędzy na ogrzewanie pomieszczenia, aby pszczoły nie zamarzły.

Ciekawe! Przy wyborze rodzaju pokoju należy zwrócić uwagę na obszar wód gruntowych. Od podłogi do poziomu ich położenia musi wynosić co najmniej metr, w przeciwnym razie w omshaniku będzie wilgotno.

 • Połączony omszanik idzie tylko 1-1,5 metra w głąb ziemi, dlatego nie można go nazwać całkowicie podziemnym. Ta opcja jest zazwyczaj wybierana, gdy woda gruntowa jest niska. Dodatkowo budynek jest bardziej otwarty, łatwiej jest do niego wejść (kilka kroków), a oświetlenie jest naturalne, jeśli zrobisz okna. Minus - w utracie ciepła przez ściany i okna.

Korzyści z omshanik dla pszczół

Zimowanie pszczół

Nie tylko pszczelarze z dużym doświadczeniem wydają duże sumy na budowę omshanika. Obiekty te mają wiele zalet.

 1. Ponieważ ule nie stoją przez całą zimę pod śniegiem, w zimnie pogarszają się znacznie wolniej.
 2. W omshanik, w przeciwieństwie do ulicy, nie ma ostrych wahań temperatury, zwłaszcza jeśli jest pod ziemią. Dlatego pszczoły w nich są o wiele wygodniejsze w zimie. Z reguły straty zimowania w omshan są minimalizowane w koloniach pszczół. Wyjątkiem są przypadki, gdy w ulu został wyhodowany grzyb lub inna choroba niebezpieczna dla owadów.
 3. Omshanik dla pszczół zapewnia owadom bardziej komfortowe warunki zimowania. Z kolei pszczoły zachowują się mniej więcej, jedzą znacznie mniej (ponieważ nie ma czynników stresowych) i rzadziej chorują. Top dressing jest przeprowadzany tylko w rzadkich przypadkach, jeśli zima się przedłuża.

Wymagania Omshan

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Motyl szklarniowy
 • Odmiany kapusty białej
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Kwiat Pachistachis

Konstrukcja Omshan

Zanim zbudujesz omshanik dla pszczół własnymi rękami, musisz przestudiować niektóre obowiązkowe punkty, które musi spełniać, aby być jak najbardziej komfortowym i funkcjonalnym.

 1. Wielkość pomieszczenia musi odpowiadać liczbie uli. Te ostatnie powinny być starannie ułożone, tak aby zajmowały minimum miejsca, a nie pouczone, aby nie było jak iść. To jest bardzo ważne! Możesz wymyślić jakiś system rozmieszczenia lub zrobić półki przy ścianach.

Ciekawe Jeśli w przyszłości pasieka się powiększy, zaleca się wykonanie omshanika w odniesieniu do przyszłych, dodatkowych uli, aby nie dokończyć budowy.

 1. Dach nachylony tak, że na szczycie nie ma nagromadzonego śniegu. Konieczne jest pokrycie go ruberoidem, a na górze również łupkiem, jeśli to możliwe.
 2. Liczba wejść zależy od wielkości pomieszczenia i liczby uli. Z praktycznego punktu widzenia, 300 uli ma wystarczającą ilość miejsca z jednym wejściem. Ale jeśli jest więcej uli, warto zrobić dwoje drzwi.
 3. Aby pszczoły nie zamarzły, musisz ogrzać omshanik. Do ścian można użyć dowolnego materiału (pianki, włókna szklanego lub czegoś podobnego). Podłoga wzrasta o 20 cm, temperatura w omshaniku nie powinna być niższa niż +5 stopni, w przeciwnym razie konieczne będzie dodatkowe ogrzewanie lub zainstalowanie grzejnika.
 4. Oświetlenie Kiedy pszczelarz wejdzie do omshanika, aby pszczoły sprawdzały stan swoich „podopiecznych” lub uli, będzie potrzebował światła, w przeciwnym razie po prostu nic nie zobaczy. Dlatego też, w przypadku pomieszczeń naziemnych, można wykonać okna, aw przypadku przestrzeni podziemnej można wykonać sztuczne światło. Po pierwsze, wystarczy słaba żarówka.
 5. Aby woda nie gromadziła się wewnątrz, a powietrze nie było przestarzałe, warto budować systemy odwadniające, a także wyposażać wentylację.

Underground omshanik zrób to sam

Budowa podziemnego omshanika

Ponieważ podziemny omshanik jest najpopularniejszym typem, warto podkreślić naukę jego budowy, która, nawiasem mówiąc, nie jest tak trudna. Jeśli pszczelarz posiada wszystkie niezbędne narzędzia i wystarczające środki na materiały budowlane, nie będzie żadnych problemów.

 1. Pierwszą rzeczą, którą musisz znaleźć dobre miejsce pod omshanik. Powinna to być przestrzeń chroniona przed wiatrem i niskim poziomem wód gruntowych.
 2. Zagłębienie dla przyszłego pokoju szpera na głębokości około 2,5 metra i szerokości 3x3 metrów lub więcej - w zależności od tego, ile uli trzeba ukryć.
 3. Ściany, wyrównanie podłogi, ponieważ nagłe spadki są niepożądane. Wyjście jest na schody. Może to być drabina składana lub stacjonarna z prostymi drzwiami w dachu - tak wygodna.
 4. Teraz musisz wykonać szalunek pod fundamentem, zalać go betonem, a następnie położyć ściany z cegły. Możesz użyć innego materiału, ale cegła zapewnia niezawodność i trwałość.
 5. Z rur metalowych lub drewnianych prętów powstaje podstawa dachu - rama. On pęka omszanikiem dla pszczół, zachowując swoją formę. Na górze ramy do przykrycia desek, a następnie celofanu, aby drzewo nie zmokło w deszczu. Od góry dach pokryty jest papą dachową lub po prostu łupkiem.

To ważne! Po całej pracy konieczne jest przejście przez piankę montażową przez wszystkie szczeliny i otwory, aby struktura była chroniona przed przeciągami i zimnem.

 1. Teraz musisz zwrócić uwagę na wentylację. Wykonywany jest albo na wyjściu (przez rury), albo po prostu jako otwór w drzwiach wejściowych - zgodnie z możliwościami pszczelarza.
 2. Aby ułatwić zejście, warto położyć kroki i prowadzić sztuczne światło.
 3. Z boku, przy ścianach, wykonane są półki na ule, półki, na których zostaną umieszczone.

Dla połączonego dołu omshanik jest wyciągany nie więcej niż 1,5 metra głębokości. Wszystkie inne działania są takie same. Tylko zamiast sztucznego oświetlenia można tworzyć proste okna. Ale ziemia omshanik wygląda jak stodoła lub sennik. Możesz nawet modernizować istniejącą przestrzeń. Musi jednak zostać ogrzany, ponieważ, w przeciwieństwie do typu podziemnego, w strukturze gruntu, powietrze może swobodnie przechodzić przez pęknięcia, okna i drzwi.

Pin
Send
Share
Send
Send