Ogrodnictwo

Jak podlewać truskawki?

Pin
Send
Share
Send
Send


Truskawki rosną i rozwijają się szybko w dobrze nawodnionej glebie. Jej jagody są soczyste, słodkie, mają piękny widok i mnóstwo witamin. Ale tylko odpowiednia technologia nawadniania pozwala uzyskać pożądane, bogate zbiory. Jak podlewać truskawki w różnych porach roku i okresach ich rozwoju można znaleźć poniżej w artykule.

Zasady podlewania truskawek

Dojrzała truskawka

Młodzi ogrodnicy często zadają pytania dotyczące sposobu podlewania truskawek, ale warto zrozumieć, że ważna jest nie tylko okresowość, ale także metodologia.

 • Do podlewania truskawek nie można brać wody. Powinien być czysty, świeży, ale co najważniejsze - ciepły. Normalna temperatura wynosi +18 ... +20 stopni. Zimna lub lodowata woda może powodować wstrząsy korzeni i całej rośliny, zwłaszcza jeśli podlewanie odbywa się w ciepłe lub gorące dni, a to znacznie spowolni wzrost.
 • Podlewanie odbywa się tak wcześnie, jak to możliwe rano, zanim w pełni wzejdzie słońce. Czas jest obliczany tak, aby po podlewaniu i przed porannym słońcem minęło co najmniej 30 minut. W tym czasie woda jest wchłaniana, kropelki spadają na krzaki, pochłaniają również lub ślizgają się na ziemi, co pozwoli ocalić liście przed poparzeniem słonecznym.
 • Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę przede wszystkim pogodę, a następnie rodzaj ziemi, odmianę, miejsce lądowania. Jednak wszyscy eksperci potwierdzają, że nie można często podlewać truskawek w małych ilościach. To właśnie ta technologia powoduje rozwój szarej pleśni lub mączniaka prawdziwego.

Ciekawe! Częstotliwość podlewania truskawek całkowicie zależy od pogody! Im częściej pada deszcz, tym rzadziej nawadniają i odwrotnie. Niektórzy ogrodnicy nie podlewają truskawek, ale po prostu mulczują je, aby utrzymać naturalne osady w ziemi.

 • Eksperci zauważają, że podlewanie nie powinno być wykonywane częściej niż raz w tygodniu, jeśli pod krzakami występuje ściółka, a ziemia nie jest piaszczysta, a nie glina, nawet gdy jest sucho. Oczywiście, jeśli ziemia jest piaszczysta, to nie wystarczy, więc trzeba zwracać uwagę na wszystko. Łatwo jest sprawdzić wilgotność ziemi - musisz kopać ziemię lub wbijać w nią palec. Jeśli gleba jest sucha, musisz podlewać. Jednocześnie w różnych okresach rozwoju buszu potrzebuje zupełnie innej ilości wody, ale jest to nieco niższa.

Jak podlewać truskawki podczas sadzenia?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malina Tarusa
 • Jak przechowywać kapustę w piwnicy zimą
 • Dlaczego nie kwitną dekabrysta
 • Sadzenie winogron jesienią

Sadzenie truskawek

Podczas sadzenia truskawki potrzebują wody. Czasami po prostu wlewa się go do studni w celu sadzenia i pozwala namoczyć, a następnie sadzi krzaki. Drugą opcją jest sadzenie truskawek, a następnie zalewanie. Obie opcje są dobre, wybór zależy tylko od wygody. Ilość wody nie powinna być bardzo duża, aby nie stała, w przeciwnym razie ukorzenienie będzie trudne. Za metr kwadratowy pobiera się nie więcej niż wiadro wody.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy, aż krzewy się zakorzenią, należy zapewnić im wystarczającą ilość wilgoci. Zwykle do tego wokół otworu zrobić rów (głęboki) i całkowicie wypełnić wodą. Będzie powoli wchłaniany, odżywiając korzenie. Nawadnianie w pierwszych tygodniach ukorzeniania kiełków pomoże roślinom osiąść szybciej. Odbywa się raz w tygodniu, najlepiej z konewki wczesnym rankiem.

Jak podlewać truskawki wiosną?

Podlewanie truskawek

Przed podlaniem truskawek wiosną, bezpośrednio po zimie, trzeba pozbyć się górnej ściółki, jeśli jest taka, gałązek, gruzu, starych liści, które mogą atakować przez całą zimę na łóżku ogrodowym. Następnie sprawdzana jest wilgotność ziemi. Jeśli było mało śniegu, podlewanie jest zdecydowanie konieczne, ale jeśli jest dużo, to dodatkowa wilgoć może być szkodliwa.

Przed kwitnieniem truskawki przydatne jest zraszanie. „Kąpiąc się” w krzakach w słodkiej wodzie, ogrodnik czyści z nich brud i kurz, co ma korzystny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także na ich rozwój. Woda jest spożywana z umiarem, ziemia powinna być dobrze nasączona, więc nie ma potrzeby żałować, ale woda nie powinna stać kilka godzin po podlaniu!

Ciekawe Aby wilgoć nie wyparowała z ziemi, po podlaniu powinieneś pokryć ją słomą. Taka ściółka będzie w stanie powstrzymać nie tylko odparowanie wody, ale także wzrost chwastów.

Ale w okresie kwitnienia lepiej podlewać truskawki pod krzakiem raz w tygodniu, aby wilgoć nie spadła na liście lub kwiaty. Po pierwsze, technologia ta pozwala roślinom rosnąć szybciej, a po drugie, „mokre” kwiaty, z częściowo umytym pyłkiem, mogą nie przyciągać pszczół tak bardzo, że będą miały negatywny wpływ na wydajność. Zużycie wody w tym czasie 10-12 l / m. kw. Jeśli ziemia nie jest ściśnięta, a ulica jest bardzo gorąca, należy zwiększyć częstotliwość podlewania do 2-3 razy w tygodniu, ale to tylko w ostateczności!

Podlewanie podczas owocowania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Różnorodność gruszka Pamięć Jakowlew
 • Jad pszczeli
 • Co nakarmić owce?
 • Najlepsze czarne winogrona

Nawadnianie kropelkowe truskawek

Na początku lata truskawki dają ostatnie kwiaty, a jagody zaczynają się pojawiać. To ważny czas dla rośliny, dlatego podlewanie powinno być wykonywane regularnie. Ale jak podlewać truskawki podczas owocowania? Pożądane jest w okresie pojawiania się i rozwoju jagód wlewać truskawki pod krzak. W ten sposób roślina, w tym jagody, są chronione przed poparzeniem słonecznym i rosną znacznie szybciej.

Jeśli chodzi o częstotliwość, to doświadczeni ogrodnicy zalecają podlewanie truskawek w okresie owocowania nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie. Jeśli pogoda jest sucha, a ziemia szybko wysycha, podlewanie wzrośnie o około 2 razy. Jeśli jest dużo opadów, jest odwrotnie.

Ciekawe! Ponieważ nie zawsze łatwo jest podlewać truskawki, możliwe jest ułatwienie nawadniania wiosną i latem poprzez zainstalowanie systemów kroplowych. W razie potrzeby, ilość wody jest regulowana od czasu do czasu, ale jest to łatwiejsze niż chodzenie z konewką ze zbiornika do łóżka.

Bardzo ważne jest, aby przed podlaniem truskawek zebrać z krzaków wszystkie dojrzałe jagody. Odbywa się to z dwóch powodów. Po pierwsze, każde podlewanie (kroplówka lub pod krzakiem) prowadzi do zanieczyszczenia jagód, ale dodatkowo, jeśli jest gorąco na zewnątrz, parowanie wody z ziemi stanie się swego rodzaju „parowcem”, a jagody po prostu zaczną się gotować.

Jak jesienią truskawki podlewać?

Przycinanie truskawek

Po zebraniu ostatniego zbioru truskawki należy przywrócić. Podlewanie w tym odgrywa rolę. Bez wystarczającej wilgoci krzewy wyschną, ale ponieważ ostatnie zbiory są zwykle zbierane jesienią, w porze deszczowej, ogrodnicy po prostu zapominają o podlewaniu. A więc, jak jesienią podlewać truskawki?

Po pełnym zbiorach truskawki są podlewane jesienią tylko 2-3 razy przed początkiem zimnej pogody. Jednocześnie za każdy metr kwadratowy zużywa co najmniej 20 litrów wody. Zwykle to jej wystarcza, zwłaszcza że jesień to pora deszczowa.

Podczas ostatniego podlewania truskawek jesienią należy upewnić się, że ziemia nie jest zbyt mokra. W przypadku nagłych przymrozków mokra ziemia zamarza korzenie, a truskawki znikną. Tak więc w przypadku jesiennego nawadniania powinieneś przestrzegać zasady, że mniej znaczy lepiej, ale z korzyścią, a nie szkodzić.

Obejrzyj film: Jak prawidłowo nawadniać truskawki (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send