Pszczelarstwo

Jak pszczoły wytwarzają miód

Pin
Send
Share
Send
Send


Pyszny, zdrowy miód jest uważany za jeden z najcenniejszych pokarmów. I choć jest to dość powszechne, nie każdy dokładnie wie, jak się to robi. Jak pszczoły wytwarzają miód, dlaczego potrzebują plastrów miodu i bardzo słodkiego przysmaku? O tym i wielu innych rzeczach, których możesz się nauczyć z tego artykułu.

Co to jest plaster miodu?

Plaster miodu - specjalne przechowywanie. Każda odmiana jest regularną, geometryczną, sześciokątną wydłużoną dziurą, w której pszczoły przechowują zapasy miodu, chleba pszczelego, a także wychowują potomstwo. Zanim przejdę do pytania, w jaki sposób pszczoły wytwarzają miód, musisz dowiedzieć się, jak powstają plastry miodu, w których są przechowywane.

Istnieje kilka rodzajów plastrów miodu. Każdy typ ma swój własny cel.

 • Macica - plaster miodu, gdzie rosną królowe.
 • Komórki przejściowe służą jako „kołysanki” dla larw, przyszłych młodych pszczół.
 • Plaster miodu drona zbudowany jest przez pszczoły robotnicze i starą (ocalałą) macicę.
 • Plaster miodu jest magazynem miodu i to one wypełniają je cennym produktem.

Zdjęcie pszczoły o strukturze plastra miodu

Rozmiar plastra miodu jest mniej więcej taki sam - średnica 5 mm. Podstawą dla nich jest rama z papierem woskowym pośrodku. Pszczelarz umieszcza go w ulu, a pszczoły gromadzą się po obu stronach ramy (papier woskowy).

Jako materiał budowlany zastosowano prosty wosk pszczeli. To bardzo trudna praca, ponieważ trzeba nie tylko tworzyć nawet komórki, ale także dbać o to, by były prawie takie same, bez dziur. Na jednej części plastra miodu pszczoły zajmuje średnio 12-13 mg wosku. Na dronie - 30 mg. Ale skąd pochodzi wosk? Ta substancja jest produkowana przez pszczoły pracujące. Zaczyna się od nich wyróżniać ze specjalnych gruczołów w okresie, kiedy zaczynają wylatywać na nektar.

Ciekawostka! Jeśli od zeszłego roku są nietknięte lub całe plastry miodu, pszczoły nie budują nowych, po prostu „naprawiają” stare i uzupełniają je miodem.

Zbieranie nektaru

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kimberley Strawberry Variety
 • Najlepsze odmiany arbuzów
 • Różnorodność gazpacho z pomidorów
 • Odmiany porzeczki czerwonej

Zajmując się celem plastra miodu, powinienem przejść bezpośrednio do pytania, w jaki sposób pszczoły wytwarzają miód? Miód jest wytwarzany z nektaru i pyłku kwiatowego. Jednocześnie nektar jest główną częścią miodu, a pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli) jest raczej składnikiem bocznym, ale nie mniej ważnym. Nektar zbiera się z prawie wszystkich roślin kwiatowych. Znajduje się głęboko w kwiacie, a pyłek jest na zewnątrz. Kiedy pszczoła zbiera nektar, automatycznie podnosi pyłek na siebie - ten drugi po prostu się do niego trzyma.

Aby zebrać składniki do produkcji miodu, pszczoły robotnicze wylatują z ula i zbierają nektar z wola. Pszczoły mają dwa żołądki - pierwszy do karmienia, a drugi do noszenia nektaru. To tam zbiera się nektar z kwiatów. Rozmiar tego żołądka wynosi 70 mg.

Pszczoła zbiera pyłek z kwiatów

Ciekawostka! Podczas lotu pszczoły kierują się zapachem, czasem i kolorem. Jeśli podczas zbierania pyłku do odmalowania ula w innym kolorze, pszczoła będzie kierowana przez czas lotu i zapach. Z tego powodu wszystkie ule w pasiece mają inny kolor.

Ilość nektaru zebranego przez jedną pszczołę zależy od bardzo wielu czynników (stanu pszczoły, odległości do ula, czasu, w którym została zebrana, pogody itp.). Jedna pełnoprawna, rozwinięta rodzina na całe lato zbiera około 150 kg miodu. Co najmniej połowa przeznaczana jest na utrzymanie siły i zdrowia owadów. Jest to cenna rezerwa na zimę, ponieważ zimą pszczoły nie wylatują z ula.

Jak powstaje miód?

Po tym jak pszczoła poleciała do ula z nektarem, rozpoczyna się proces produkcji. Jak pszczoły robią miód? Otrzymanie zwykłego miodu zajmuje około 10 dni. Gdy pszczoły wracają do ula z pola, „składają” nektar, a oddzielnie pyłek, do komórek plastrów miodu lub zbierają je młode pszczoły. Młode pszczoły ssą nektar i pyłek, a następnie zaczynają je przetwarzać.

Aby uzyskać odpowiednią substancję, pszczoły powoli żują nektar i pyłek. Podczas tego procesu w ich organizmie wytwarzany jest enzym, który rozkłada glukozę i nasyca powstały płyn dekstrynami. Produkt końcowy tylko w niewielkim stopniu przypomina miód, ponieważ jest bardzo płynny (wysoki procent wody w kompozycji wynosi 50-60%) i ma nieco inny smak. Jego pszczoły są przenoszone do plastra miodu, a następnie rozdmuchują skrzydła, aby nadmiar wilgoci wyparował. Przez cały czas tworzenia miodu nektar jest przenoszony z jednej komórki do drugiej kilka razy.

Ciekawostka! Na całe życie jedna pszczoła przynosi około 5 gramów miodu.

Pszczoła wypełnia miód o strukturze plastra miodu

Po nadmiaru liści wilgoci (do 20% w prawdziwym miodzie) uzyskuje się zwykły miód, nabiera on odpowiedniej konsystencji, smaku, koloru i pszczół zamyka go w plastrach miodu.

Dlaczego pszczoły potrzebują miodu?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Poidła na przepiórki
 • Co karmić kurczaki
 • Opis rzodkwi i charakterystyka odmiany
 • Co karmić świnie?

Jak pszczoły robią miód zostały opisane powyżej, ale co to jest dla nich? Pszczoły dosłownie spędzają swoje życie, robiąc miód, ale dlaczego go potrzebują? Miód - ich główne jedzenie. Jedzą ją wiosną, latem, jesienią, ale najważniejsza jest zima. Podczas ciepłych okresów ich ciała mogą uzupełniać zapasy energii, absorbując i przetwarzając nektar, tak że latem rzadko jedzą miód. Ale zimą, kiedy nie ma nektaru ani pyłku, z którego można by zrobić słodki przysmak - to jest ich główne pożywienie.

Pszczoła jedząca miód zimą, aby wspierać zdrowie

W genach tych owadów zasiedlono. Nawet jeśli w ulu jest dużo miodu, nadal będą go przechowywać, aby przetrwać dłużej, ponieważ to od niego zależy siła kolonii pszczół. W ulu zawsze powinno być ciepło. Aby to zrobić, pszczoły trzepoczą skrzydłami, ogrzewając powietrze przez całą zimę. Jeśli w ulu jest zimno, larwy i macica mogą umrzeć, a po nich pszczoły robotnicze. Miód uzupełnia ich energię, pomaga im pracować wydajniej.

Zimą rodzina pszczół może umrzeć, jeśli miód nie wystarczy, dlatego w biednych latach na miód pszczelarze karmią pszczoły słodką wodą lub podobnymi produktami, aby rodzina przeżyła zimny okres.

Co wpływa na jakość miodu?

Jakość miodu zależy od kolorów, z których zebrano nektar. Może różnić się smakiem, kolorem, zapachem.

 • Zapach jest spowodowany aromatem tych roślin, z których pobrano nektar. Miód kasztanowy pachnie na przykład kwiatami kasztanowca.
 • Kolor zależy od składu nektaru. Każdy kwiat ma swoje własne zanieczyszczenia nektarem. Pszczoły nie oddzielają ich szczególnie - nektar jest nektarem, ale finalny miód jest nadal uzyskiwany w różnych kolorach. Lipa zwykle lekka, gryczana - ciemna i tak dalej.
 • Smak zależy od ilości fruktozy, tym bardziej słodsza. Ale są gatunki, które mają gorycz.

Zdjęcie czystego miodu

W rzadkich przypadkach miód miesza się z miodem. Jest to słodki, niskiej jakości płyn, który emitują owady, takie jak mszyce i szkarłatny wosk. Innym takim płynem jest spadziowy. Substancje te, po uwolnieniu do miodu, obniżają jego jakość. W pszczole, która zjada miód spadziowy, procesy metaboliczne są zakłócane, choruje i może umrzeć. Jeśli pszczoły zostawiają miód zimą zamiast wysokiej jakości pszczół, kolonia pszczół może całkowicie wymrzeć w zimie.

Pin
Send
Share
Send
Send