Pszczelarstwo

Dlaczego nie kury niosą

Wszyscy hodowcy prędzej czy później mają problemy z kurami, a mianowicie fakt, że zmniejszają produkcję jaj, dają złe jaja lub wcale się nie spieszą. Takie trudności wcale nie przyczyniają się do rozwoju biznesu domowego. Hodowca traci, a dalsza hodowla wydaje się nieodpowiednia. Dlaczego kury nioski nie spieszą się do domu i jak rozwiązać ten problem można znaleźć w tym artykule.

Co zrobić, jeśli kurczaki już się nie spieszą?

Czasami zdarza się, że kurczaki konsekwentnie dają jaja w dużych ilościach, ale dosłownie w ciągu kilku dni produkcja jaj maleje, a następnie całkowicie zatrzymuje się u jednej lub kilku osób. Dlaczego kury z kury nie spieszą się - naturalne pytanie dla każdego hodowcy w podobnej sytuacji. Ale nie podejmujcie natychmiast kardynalnej decyzji o wymianie zwierząt. Często powodem nie są same ptaki, ale utrzymanie, karmienie, a nawet choroby, które łatwo przenoszą się na nowe ptaki (mogą być zawarte w jedzeniu, kurniku), ponieważ nie zawsze są łatwe do usunięcia przez prostą dezynfekcję. Najlepszym rozwiązaniem jest zrozumienie przyczyny.

Konieczne jest obserwowanie kurcząt i zwracanie uwagi na ich zawartość, jakość życia, liczbę osób i wiele więcej. Często esencja leży na powierzchni, ale hodowca po prostu tego nie zauważa. Oto powody, dla których kurczaki nie spieszą się ani nie zmniejszają produkcji jaj.

Kury nioski na farmie drobiu

Jakie są przyczyny, dla których kury nioski nie spieszą się?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Różnorodność pieprzu Ratunda
 • Różnorodność melona Gulyabi
 • Pakiety pszczół i ich rodzaje
 • Kurczaki Leghorn

Wiedząc, dlaczego kury nioski nie spieszą się, można poprawić sytuację. Ale to wymaga analizy krytycznej. Im szybciej problem zostanie zidentyfikowany, tym łatwiej go rozwiązać.

 • Małe miejsce w kurniku. Uważa się, że nie powinno spaść więcej niż 5 kurcząt na metr kwadratowy. Jeśli jest ich więcej, to w kurniku jest po prostu przeludnienie osób i trzeba je usiąść (dostać dodatkowe łóżko), aby stać się bardziej przestronnym w kurniku.
 • Na koguta powinno przypadać około 10 kur. Jeśli ilość jest większa, produkcja jaj szybko się zmniejszy.
 • Optymalna temperatura do produkcji kurczaka wynosi + 20 ... 25 stopni Celsjusza. Dopuszczalne jest zmniejszenie go o nie więcej niż 5 stopni. Jeśli temperatura spadnie poniżej + 15 stopni, produkcja jaj zacznie spadać, a przy +10 może nie być w ogóle obserwowana. Również temperatura nie powinna być wyższa niż + 25 stopni, niekorzystnie wpływa na tworzenie się jaj.
 • W zimie godziny dzienne powinny wynosić 14-16 godzin dziennie. Latem czas ten sam w sobie jest naturalny, ponieważ robi się późno w ciemności, ale jesienią i zimą, gdy dzień się skraca, hodowcy powinni zainstalować dodatkowe oświetlenie (lampy) dla kur w kurniku i włączać je codziennie przez kilka godzin.
 • Zła dieta zawsze wpływa przede wszystkim na jaja: smak, wielkość, kolor żółtka, konsystencję białka, jakość skorupy, jej kolor i smak jajka. Jeśli jedzenie jest złe, nie można nawet myśleć o tym, dlaczego kury się nie spieszą, odpowiedź jest logiczna. W diecie powinny być: mieszanka zbożowa, sól, gotowane ziemniaki, zdrowe warzywa, otręby, kreda, ciasto, mączka kostna. Warto też dodać witaminy, jeśli jedzenie jest słabe lub złej jakości.
 • W przypadku 5-6 warstw potrzebne jest jedno miejsce, w którym mogą złożyć jaja. Ważne jest, aby zawsze było miękkie, czyste siano.
 • Stres zawsze negatywnie wpływa na warstwy. Strach, przeniesienie, nagłe zmiany klimatu, nowa okolica (inna rasa kurcząt, zwierzę) zmniejszają lub całkowicie zatrzymują produktywność jaj.
 • Choroba jest kolejną przyczyną braku jaj. W tym przypadku niezależne rozwiązanie nie wchodzi w grę. W niektórych przypadkach (rodzaje chorób) nie można jeść mięsa martwego ptaka, więc warto wezwać weterynarza, dowiedzieć się, czym jest problem, a następnie go rozwiązać.

Układanie gniazda

Nasi czytelnicy zalecają czytanie: jak zwiększyć produkcję jaj u kurcząt, niż karmić kurczaki od pierwszych dni życia, kiedy kurczaki zaczynają się śpieszyć.

Jak rozwiązać problem?

Po tym, jak hodowca określi, dlaczego kury się nie spieszą, możesz zacząć rozwiązywać problem.

 • Jeśli jest to kwestia diety, jest całkowicie zmieniona. Konieczne jest wprowadzenie żywności z dużą ilością witamin i minerałów. Ale jeśli nowe składniki zostaną wprowadzone do karmienia, warto robić to stopniowo, aby żołądek ptaka miał czas, aby się do niego przyzwyczaić. Jeśli nie ma środków na drogie jedzenie, możesz połączyć je ze zbożem, które jest przygotowywane w domu. To znaczy część, którą należy kupić, część domu. Zmniejszy to koszt karmienia, ale zwiększy jego jakość.
 • Należy unikać stresujących sytuacji. W razie potrzeby kurnik jest dodatkowo odizolowany od hałasu z zewnątrz, ptaki odkładane są w oddzielnym pomieszczeniu, z dala od niechcianych dzielnic i tym podobnych. Jeśli zminimalizujesz ilość stresujących sytuacji, kura zacznie ponownie podawać jajka po 2-3 tygodniach lub krócej.
 • Jeśli przyczyną jest choroba, jest leczona lub ptak jest zabijany, jeśli leczenie nie jest możliwe. Należy zapytać weterynarza, czy będzie możliwe zjedzenie jej mięsa.
 • Jeśli chodzi o temperaturę w kurniku, światło dzienne, wysoką wilgotność, przeludnienie - problem rozwiązuje się przez drobne naprawy w pomieszczeniu.

Porady dla drobiu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jabłko odmiana Semerenko
 • Rodzina pszczół
 • Palma Hamedoreya (Chamaedorea)
 • Arbuz bez kamieni - najlepsze odmiany z opisem

Aby uniknąć problemów z produkcją kurcząt w domu, musisz zapewnić im dobrą konserwację.

 • Zanim wpadniesz w panikę i rozejrzysz się za przyczynami, dla których kury się nie spieszą, musisz tylko sprawdzić, czy kurczaki zmieniły swoje miejsce do układania. Dzieje się tak bardzo często. Nowe miejsce może być bardzo ciche, odosobnione, w jakimś kącie lub za gniazdami.
 • Niektóre kurczaki przestają się kręcić, bo chcą zostać kurą. Takie przypadki nie są rzadkie. Łatwo zauważyć ten problem - warstwa cały czas próbuje wyłożyć jajka. W tym przypadku konieczne jest zaspokojenie jej potrzeby - umożliwienie jej wyklucia jaj. Po tym nastąpi produkcja jaj.
 • Jeśli przyczyną braku jaj jest linienie, nie powinieneś się martwić. Okres ten trwa do 2 tygodni (8-10 dni), a następnie przywracana jest wydajność. Powodem występowania linienia jest fakt, że jesienią dzień świetlny maleje. Jeśli zostanie sztucznie zwiększony, nie będzie problemów.
 • Zaleca się pilnowanie wieku ptaków. Im są starsze, tym mniej dają jaj. W dużych produkcjach kurczaki są zmieniane co roku, ponieważ w pierwszym roku mają najwyższą produktywność, chociaż niektóre rasy mają pierwsze dwa lata.

Obejrzyj film: Co robić , aby kury niosły więcej jaj w zimę. (Grudzień 2019).