Ogrodnictwo

Malinowy Transplant jesienią

Pin
Send
Share
Send
Send


Maliny na działce uprawia wielu ogrodników. Lecznicze jagody mogą być spożywane świeże, konserwowane, dodawane do napojów owocowych, a nawet zamrożone na zimę. Ale aby mieć dużo jagód i nie kurczyły się co roku, konieczne jest przesadzanie ich co 10 lat w nowe miejsce. Przeszczep maliny w nowym miejscu ze wszystkimi szczegółami zostanie opisany poniżej w artykule.

Dlaczego przesadzać maliny jesienią?

Maliny można przesadzać wiosną lub jesienią. Ale każdy z tych okresów ma swoje wady. Niemniej jednak przesadzanie malin na nowe miejsce jesienią jest uważane za bardziej wygodne, korzystne dla ogrodnika. Dlaczego

 1. Wiosną w pudełkach malinowych nie ma tak intensywnego ruchu soków, jak wiosną, dlatego znacznie łatwiej jest roślinom osiedlić się w nowym miejscu. Siła na tym polega.
 2. Jesienna pogoda jest zawsze korzystniejszą wiosną dla roślin. Jesień ma dużo deszczu, klimat jest umiarkowany, chłodny, bez spóźnionych nieoczekiwanych mrozów lub martwego drewna, jak to często bywa na wiosnę.
 3. Jesli jesli poprawne jest przesadzanie malin jesienia, w przyszlym roku da to plony. Ale w przypadku wiosennych przeszczepów, zbiorów można się spodziewać tylko jesienią, w powtarzających się odmianach.

Zdjęcie przeszczepionej maliny

Kiedy przesadzać maliny jesienią?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malinowy cud pomarańczy
 • Pomidorowa odmiana nóg bananowych
 • Jak pozbyć się robaka?
 • Co karmić krowy?

Jeśli ogrodnik zdecydował się na przeszczep malin jesienią, powinien wybrać odpowiedni czas. Większość ogrodników odmawia jesiennej transplantacji tylko dlatego, że nie może prawidłowo odebrać okresu, w wyniku czego krzew zamarza w zimie.

Ważne! Jeśli jesienią ogrodnik spóźni się na przeszczep malin, warto odłożyć pracę na wiosnę. Przesadzanie malin w pośpiechu przed przymrozkami nie da nic dobrego.

Główną zasadą przesadzania malin jesienią na nowe miejsce jest czas na przymrozki. Aby to zrobić, należy skupić się na początku jesieni, a nie na środku lub końcu tego sezonu. Nawet na północnych obszarach transplantacji wrześniowej daje dobre wyniki. Najlepszy czas to koniec jesieni, zaczynając od 20. numeru, ale nadal warto skupić się na lokalnym klimacie. Jeśli mrozy nie pojawią się przed listopadem, możesz poświęcić trochę czasu i odłożyć sadzenie krzewów w październiku.

Nasi czytelnicy zalecają lekturę: jak prawidłowo przygotować maliny na zimę, najlepsze odmiany malin dla środkowej Rosji, najlepsze odmiany malin malinowych.

Jeśli jednak młode krzewy maliny zostaną przeszczepione, warto przeprowadzić procedurę wcześniej. Ponieważ młode rośliny zawsze potrzebują więcej czasu na ukorzenienie. Dotyczy to zarówno odmian prostych, jak i powtarzających się.

Ważne! Eksperci zauważają, że maliny nie są kapryśne pod względem przeszczepu. Każdy ogrodnik może ustalić datę dla siebie, najważniejsze jest to, że powinien upłynąć co najmniej 20-30 dni przed pierwszym mrozem.

Sadzonki malin przygotowane do przesadzania

Jak wybrać miejsce na nową malinę?

Nie tylko czas przeszczepu musi być w stanie wybrać właściwy. Miejsce do dopasowania musi spełniać wiele wymagań. Jeśli podłoże lub miejsce są złe, roślina po prostu nie zapuści korzeni lub proces ten się rozwinie, a nowe maliny zamarzną przy pierwszym mrozie. Jakie miejsce jest odpowiednie?

Miejsce powinno być otwarte, słoneczne, ale z jednej strony chronione przez ścianę, ogrodzenie lub naturalny płot (krzewy, wzgórze). Jest to konieczne, aby młode maliny nie zaczęły spadać jesienią lub zimą pod silnym wiatrem. Jednak ogrodzenie można zainstalować i specjalnie na czas ukorzeniania kiełków, ale światło słoneczne nie jest sztucznie zużywane, dlatego miejsce powinno być oświetlone ze wszystkich stron. Penumbra jest możliwa, ponieważ latem w słońcu, w taki czy inny sposób, konieczne jest układanie sztucznych malin dla malin.

Transplantacja malin w upadku do nowego miejsca powinna być przeprowadzana tylko na żyznej, osuszonej glebie o umiarkowanej kwasowości. Bagno nie jest dozwolone! Jeśli na miejscu nic wcześniej nie rosło, miesiąc przed przeszczepem konieczne jest wykopanie go, aby trawa „przeszła” pod ziemię. Po raz pierwszy nakarmi korzenie krzewów, zginając je.

Ważne! Prekursorami kultury mogą być rośliny strączkowe, krzyżowe, psiankowate. Pomidory, ogórki lub kapusta zostaną posadzone obok krzewów w przyszłości, będą mogły wzbogacić ziemię w substancje przydatne dla malin.

Przygotowanie terenu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Ketchup Pomidorowy
 • Czarna marchewka
 • Czuła wiśnia
 • Clematis Multi Blue

Maliny można przesadzać w rowie lub dołku. Pierwsza opcja jest lepsza, upraszcza dalszą opiekę, ale jest to amator - każdy ma swoje własne kryteria. Przygotuj ziemię z wyprzedzeniem, za około 2-3 tygodnie.

Jeśli otwory są wykonane, to ich rozmiar powinien wynosić około 40 x 60 cm, między otworami pozostaje 50 cm wolnej przestrzeni, aby maliny mogły rosnąć i rosnąć. W metodzie wykopu na głębokości bagnetu łopaty wykonywany jest pasek o długości około 1,2 m, ale więcej jest możliwe - wszystko zależy od wielkości przyszłej szpilki malinowej. Pozostałe prace przygotowawcze są w przybliżeniu identyczne.

Jeśli działka znajduje się w dolinie, można nałożyć drenaż (gruz) na dno. Następnie kompost wylewa się z gnijących liści, trawy, młodych gałązek. Możesz także dodać popiół drzewny, który nie będzie przeszkadzał, ale stanie się środkiem dezynfekującym i odżywczym. Na wiadrze kompostu potrzeba około litra słoika popiołu. Warstwa czarnej gleby (do 10 cm) jest układana na kompoście.

Aby do czasu przeszczepienia malin w dołach (rowach) trawa nie wyrastała, są pokryte materiałem dachowym, czarnym agrofibrem lub innym materiałem, który nie przenosi światła.

Jesienny malinowy przeszczep

Przeszczep maliny jesienią do nowego miejsca?

Technika przeszczepu malin nie jest trudna. Jeśli trzymasz się zasad, nie będzie problemów, krzewy szybko się zakorzenią i nie zamarzną w zimie.

 1. Do przesadzania wybranych dobrych, silnych krzewów o rozwiniętych procesach korzeniowych. Jeśli korzeń jest słaby, weź korzenie malin długo. Przed sadzeniem pędy są cięte tak, aby nie było więcej niż 70 cm od korzenia do wierzchołka.
 2. Przed przesadzeniem rośliny konieczne jest wlanie ciepłej wody na grzbiety (otwory) i pozostawienie gruntu do całkowitego wchłonięcia. Ale w zasadzie podlewanie można przeprowadzić po posadzeniu krzewów - to nie ma znaczenia.
 3. Przeszczep malin w upadku na nowe miejsce odbywa się na jednym drzewku. Najpierw musisz zainstalować go w kalenicy lub wgłębieniu, a następnie wyprostować korzenie, tak aby poruszały się we wszystkich kierunkach, a następnie posypały ziemią.
 4. Po przesadzeniu ziemia wokół krzaka powinna zostać ściśnięta. Jako ściółkę pod malinami można użyć torfu, słomy, trocin.
 5. Do krzaków nie spadają silne wiatry, są przywiązane do kraty lub kołków.
To ważne! Nie zaleca się zmiany wszystkich liści malin na nowe miejsce naraz. Lepiej robić to stopniowo 2-3 lata z rzędu. Faktem jest, że jeśli nowa malina nie zapuści korzeni, a to może się zdarzyć z jakiegokolwiek powodu, ogrodnik nie pozostanie bez plonów na przyszły rok.

Pielęgnacja i przygotowanie do zimy

Przesadzanie malin w upadku do nowego miejsca może wydawać się prostym procesem nawet dla młodego ogrodnika. Ale po zakończeniu procedury nowe maliny wymagają odpowiedniej opieki przed mrozem.

 • Podlewanie młodych krzewów raz w tygodniu. Ale jeśli często pada deszcz, można w ogóle uniknąć podlewania. Najważniejsze, aby upewnić się, że ziemia była mokra.
 • Przed nadejściem mrozu cała trawa chwastów jest wyciągana, jak się wydaje.
 • Nawozić krzewy po zakorzenieniu. Jeśli w tym momencie mróz nie uderzy, można wylać około 1 litra nalewki dziewanny pod każdym krzakiem (rozcieńczony 1:10 wodą).
 • Na zimę krzewy są mulczowane, jeśli wcześniej tego nie zrobiono. Ściółka jest układana na 15-20 cm, może to być słoma, siano, torf. Czasami używa się suchego nawozu krowiego. Przez całą zimę przegrzewa się, a wiosną wsiąka w ziemię ze stopionym śniegiem i karmi przebudzone maliny.
 • Przycinanie do wiosny nie jest przeprowadzane, ponieważ krzaki były przycinane podczas sadzenia. Dodatkowy stres tylko je osłabi.
 • Ostatnie podlewanie odbywa się około miesiąc przed mrozem. Za każdy metr kwadratowy należy przejść 3 wiadra wody.
 • Nie zaleca się schylania młodych drzewek na zimę, ale jeśli jest to konieczne, jest to możliwe, ale bardzo ostrożnie, aby się nie rozwarły. Procedura jest wykonywana tuż przed mrozem, przez tydzień, nie wcześniej.
 • Jeśli malina jest mała, nie można jej zgiąć, ale po prostu zbudować ochronę cienkiej agrofibry. Chroni krzewy przed silnymi mrozami, ale nie będzie w stanie podgrzać powietrza pod nimi, aby maliny zaczęły rosnąć.

Obejrzyj film: Jak uprawiać pomidory? (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send