Zwierzęta gospodarskie

Hodowla owiec jako firma

Pin
Send
Share
Send
Send


Biznes zwierzęcy od dawna uważany jest za rentowny biznes. Ale aby przynieść stabilny dochód, ważne jest, aby móc go prawidłowo zorganizować. Dla początkującego rolnika hodowla owiec może być świetnym początkiem. Hodowla tych stworzeń jest dość prosta, a korzyści są ogromne. Hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika z jego własnymi zaletami i wadami zostanie opisana poniżej w artykule.

Znaczenie biznesowe

Owce to nie tylko użyteczne zwierzęta, ale także korzystne. Ich utrzymanie nie wymaga dużych pieniędzy w porównaniu do korzyści, które mogą zaoferować w zamian. Plus fakt, że mają doskonały układ odpornościowy. Zadzwoń do weterynarza rzadko, a także oszczędza pieniądze. Najważniejsze jest to, że są właściwie utrzymywane i że mają dobre stoisko i wysokiej jakości jedzenie. Jakie są pozytywne cechy biznesu owiec?

 • Hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika nie przyniesie wielu zmartwień ani trudności, jeśli zostanie właściwie podchodzona.
 • Owce rosną i rozmnażają się szybko.
 • Koszty za pierwszy rok nie są wysokie.
 • Zawsze istnieje zapotrzebowanie na produkty.
 • To bezpretensjonalne bestie.
 • Szybki wzrost zwierząt gospodarskich.

A co z wadami? Jak każda firma, hodowla owiec ma również swoje własne niuanse. Zapotrzebowanie na mięso owcze jest mniejsze niż wołowiny, kurczaka, a nawet kaczki. To samo dotyczy mleka, tłuszczu tłuszczowego, wełny. Powodem jest wysoki koszt. Ale ostatnio moda na produkty naturalne - rolnik - rośnie, dzięki czemu możesz uzyskać korzyści, jeśli będziesz się starał.

Jeśli chodzi o inne trudności, które mogą się pojawić, są one związane głównie z nieprzewidzianymi chorobami i podobnymi problemami. Na przykład, jeśli zwierzęta hodowlane umrą z powodu epidemii, hodowca nie będzie miał z tego korzyści - po prostu strata, ale wszystko zależy głównie od opieki i utrzymania. Im wyższa jakość życia owiec, tym mniej chorób i podobnych problemów.

Ważne! Jeśli zdecydujesz się na biznes owiec, musisz zacząć od części organizacyjnej: wyboru kierunku, miejsca do zrobienia, kupowania owiec, zatrudniania pracowników i tak dalej. Tu również rejestracja papieru - rejestracja firmy. Każdy kraj ma własne zasady i przepisy dotyczące rejestracji, ale bez takich dokumentów niemożliwe będzie prowadzenie takiej działalności lub sprzedawanie z niej towarów.

Wypas owiec na pastwisku

Wybór kierunku

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kiedy sadzić bakłażany na sadzonki w 2019 roku
 • Króliki Połtawa srebro
 • Truskawka odmiany Lord
 • Co zaszczepić w czereśni

Owce można hodować na mleko, mięso, tłuszcze tłuszczowe, wełnę. Wszystkie te produkty są cenione na rynku globalnym i kosztują dużo, ale jak podjąć decyzję? Wybór powinien opierać się na możliwościach. Jeśli miasto ma fabrykę przetwarzania tłuszczu, mięsa lub wełny, warto się temu przyjrzeć. Taka produkcja jest najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem wprowadzania produktów na rynek.

Dużą rolę odgrywają także preferencje hodowcy. Jeśli planuje otworzyć firmę sprzedającą rzeczy wełniane w przyszłości, po prostu nie ma sensu kupować owiec na mięso, potrzebuje wełnianych zwierząt. Warto jednak zauważyć, że popyt na wełnę zmniejszył się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci z powodu obfitości alternatywnych materiałów i jego wysokich kosztów.

Ważne! Pomimo wartości skóry owczej, mleka lub tłuszczu tłuszczowego, ostatnio mięso tego zwierzęcia ma największe zapotrzebowanie.

Mleko i tłuszcz z reguły stanowią „premię” w biznesie. Tylko ze względu na te produkty owce są trzymane w najrzadszych przypadkach. Zazwyczaj hodowcy nabywają rasy, które mają wysokie cechy 2-3 punktów, wtedy nie można sprzedać jednego, ale kilka produktów na rynku i uzyskać, odpowiednio, większe zyski.

Prace przygotowawcze

Po otrzymaniu przez rolnika pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej może zacząć szukać miejsca do przechowywania owiec. Z reguły kupuje się pastwisko i mały obszar, na którym można zbudować stoisko i kilka dodatkowych budynków dla personelu lub pracować z owcami. Jeśli już istnieją budynki w pobliżu pastwisk, pozwoli to zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale idealnie. Nie ma sensu zdobywanie pastwiska daleko od miejsca, w którym żyją owce, ponieważ zwierzę i pasterz nadal muszą iść na łąki trawiaste - wszystko to należy wziąć pod uwagę.

Dostępna jest hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika bez dużego terytorium - niemożliwa. Przydział gruntów można kupić lub wynająć. Druga opcja polecana jest każdemu, kto nie ma pewności co do profilu działalności i nie wie, czy zostanie przeprowadzony w ciągu 1-2 lat. Czynsz jest tańszy, ale w dowolnym momencie osoba może zostać poproszona o opuszczenie działki. Nie ma tu też żadnych gwarancji. Zakup ziemi opiera się na fakcie, że jedna owca potrzebuje około hektara ziemi do wypasu.

Kiedy jest miejsce na trzymanie owiec, możesz szukać personelu, który tam będzie pracował. Dla takiego biznesu będzie wymagać dużo lub niewiele osób - wszystko zależy od skali. Jeśli stado jest małe (do 30 owiec), wystarczy jeden asystent, jeśli trzeba będzie wynająć dużego (50-200 głów):

 • pasterz;
 • mleczarka;
 • specjalista od strzyżenia (lub ubój zwierząt w zależności od kierunku działalności);
 • osoba, która będzie monitorować czystość i karmienie zwierząt.

Od czasu do czasu będziesz musiał zadzwonić do lekarza weterynarii, aby leczyć choroby owiec. Nie ma potrzeby zatrudniania dojarki, specjalisty od strzyżenia owiec lub uboju zwierząt na stałe miejsce, ponieważ nie są one wymagane codziennie w małym przedsiębiorstwie. Jeden specjalista zazwyczaj zajmuje się nie więcej niż 50 zwierzętami, z tej kalkulacji zatrudnionych jest mniej lub więcej osób z tego lub innego profilu.

Strzyżenie owiec

Zakup owiec i najlepszej rasy do hodowli

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Dojarka MDU
 • Jabłko odmiana Semerenko
 • Rosnąca pietruszka z nasion
 • Rasa owiec Dorper

Hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika będzie opłacalna tylko wtedy, gdy rasa zostanie wybrana prawidłowo. W zależności od kierunku działalności jest nabycie jednej lub innej formy. Istnieją rasy o wysokich wskaźnikach i niskie, oczywiście lepiej jest pozyskać te gatunki, które mają najwyższe wskaźniki produktywności w kierunku, do którego kierował się hodowca. Ale niestety nie wszystkie rasy można łatwo kupić, a ceny niektórych z nich będą bardzo wysokie.

To ważne, warto brać czystej krwi, ponieważ mają ustalone cechy produkcyjne. Ale hybrydy mogą mieć zupełnie inne cechy.

Obecnie istnieje wiele ras owiec do hodowli domowej. Które są najbardziej popularne i korzystne dla hodowli?

 • Najlepsze rasy mięsne to: Gorki, Vandeyskaya, Gissarskaya, Romney-Marsh, Romanovskaya, Kuibyshevskaya, Tian-Shanskaya.
 • Aby uzyskać tłuszcz tłuszczowy, należy nabyć takie rasy jak: Saradzhinskaya, Edilbayevskaya, Kalmyk, Gissarkaya.
 • Przynoszącą zyski działalność związaną z wełną owczą można zbudować w hodowli Mikhnovskacha, owiec Kuchugurowa lub takiego gatunku jak Merino południowokoreańskie.
 • Wiele mleka pochodzi z Tsigai, East Frisian, Assaaf sheep i Awassi.

Ponadto owce są również klasyfikowane według typu runy na:

 • drobiazgowy (Grozny, Kazachski, Askanian, Gruzin, Vyatskaya);
 • pół grzywny (Gorki, Litwin, Lincoln);
 • polugrubosherstnye (Romance, Gissar, Karakul).

Sprzedaż produktów u owiec

Aby uprościć sprzedaż towarów, jej linie sprzedaży powinny być ustalane od momentu zakupu owiec. Hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika wymaga przedsiębiorstwa osoby, możliwości, powiązań, ale przede wszystkim pragnienia. Jeśli istnieje pragnienie, znajdź, gdzie mogą być towary. W takim przypadku konieczne jest nie tylko ustanowienie linii sprzedaży, ale także sporządzenie odpowiednich umów. Umowy wzmacniają zobowiązania.

Ważne! Przy sprzedaży produktów bardzo ważne jest prawidłowe obliczenie ceny. Nie należy go przeceniać, inaczej nikt go nie kupi, ale nie warto go tanio, w przeciwnym razie zawartość nie będzie się opłacać.

Lepiej jest sprzedawać mięso z dużymi dostawcami, ponieważ trudno jest znaleźć wielu nabywców na tak drogie mięso na rynku. To samo dotyczy mleka. Jeśli chodzi o wełnę, można ją sprzedać w czystej postaci fabrykom lub małym przedsiębiorstwom, albo przetworzyć ją samodzielnie i wyprodukować różne produkty z owczej skóry. Takie rzeczy mogą być sprzedawane po wyższych kosztach niż czysta skóra owcza. Ale będzie to wymagało dodatkowych rąk i funduszy.

Dużą rolę odgrywa również forma sprzedaży. Owce na mięso można sprzedawać w postaci żywych produktów lub już przygotowanego, ciętego mięsa. Ta ostatnia jest bardziej opłacalna, ale wymaga również początkowej inwestycji w dodatkowy personel do uboju owiec, cięcia tusz.

Możliwe jest również sprzedawanie towarów dealerom, ale nie jest to bardzo opłacalne z finansowego punktu widzenia. Dochód będzie bardzo niedoceniany. Ta opcja jest wątpliwa i nadaje się tylko dla małego przedsiębiorstwa.

Koc z wełny owczej

Czy hodowla owiec jest opłacalna?

Hodowla owiec jako firma dla początkującego rolnika może być bardzo opłacalnym zajęciem, ale tylko wtedy, gdy jest stopniowo rozwijana. Wrzucenie do basenu z głową może tylko zepsuć wszystko. W tym przypadku mówimy o tym, jaki produkt sprzedać.

Najbardziej korzystne jest sprzedawanie kilku produktów na raz. Jeśli ustanowisz taką produkcję, możesz czerpać korzyści z wełny, mięsa, mleka, a nawet tłuszczu, tłuszczu (jeśli wybierzesz odpowiednią rasę). Ale im więcej oddziałów ma firma, tym więcej pieniędzy potrzebuje.

Ale dla początkującego rolnika warto określić tylko jeden kierunek (mięso, wełna, tłuszcz lub mleko). Dopiero po tym, jak firma się opłaci, możliwe jest ustanowienie kanałów sprzedaży dodatkowych produktów, zatrudnienie nowego personelu, budowa budynków do przetwarzania wełny, cięcia mięsa i innych rzeczy. Hodowla owiec rzadko przynosi duże zyski w pierwszym roku. Z reguły w ciągu pierwszych 12 miesięcy opłacają się tylko środki zainwestowane w firmę, a dopiero od drugiego roku możemy spodziewać się wzrostu zysków.

Obejrzyj film: Prawdę mówiąc - Roman Kluska: od milionów do hodowli owiec (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send