Ogrodnictwo

Jak przygotować maliny na zimę

Pin
Send
Share
Send
Send


Uprawa malin nie jest trudna, ale jak każda inna roślina uprawna wymaga szczególnej uwagi. Na przykład przed każdą zimą należy wykonać całą gamę czynności, aby maliny nie zamarzły i nie odeszły szybko od „hibernacji” na wiosnę. Jak przygotować maliny na zimę i jakie działania w tym zakresie odbywają się, opisane poniżej w artykule.

Terminy jesiennego przycinania

Cięcie odbywa się po ostatnim zbiorze malin. Jeśli nie ma czasu na tę procedurę na początku jesieni, można ją odłożyć na kilka tygodni, ale najważniejsze jest przycinanie co najmniej 2-3 tygodnie przed pierwszym mrozem. W południowych regionach przymrozki nie są zbyt silne, więc przycinanie odbywa się później, ale na północy zaleca się zakończenie wszystkich procedur do połowy października.

Usunięto podczas przycinania:

 • chore pagony;
 • dwuletnie pędy, które już nie dają ani nie dają, ale są małe;
 • młode, słabe pagony, które po prostu nie mogą przetrwać zimy;
 • uszkodzone gałęzie i te, które są wybijane z buszu (rosną niepoprawnie).

Ale musisz zostawić tylko 5-7 najsilniejszych, jednorocznych pędów, które przetrwają zimę i będą w stanie wydać duże zbiory w przyszłym roku. Powinieneś również przyciąć wierzchołki 20-30 cm, w szczególności dotyczy to odmian wysokich. Im wyższy krzak, tym trudniej jest go przygotować na zimę.

Jesienne maliny przycinające

Po przycięciu zaleca się rozrzedzenie rzędów. Wiosną i latem wiele młodych potomstwa może rosnąć między rzędami i między poszczególnymi krzewami. Powinny zostać usunięte lub przesadzone w nowe rzędy, ponieważ wiosną będą rosły szybko i zapobiegną przemieszczaniu się między krzakami.

Ważne! Pogrubienie krzewów malin osłabia je i zmniejsza ich odporność na mróz.

Wiedząc, jak przygotować maliny na zimę, można uniknąć wielu wiosennych rozczarowań. Tak więc, na przykład, nie wszyscy ogrodnicy wiedzą, że pożądane jest natychmiastowe usunięcie wszystkich pozostałych liści z ciętych krzewów. Czasami liście malin zaczynają gnić na tle kultury. Jest szkodliwy dla rośliny, ponieważ gnijące liście często pokrywają młode pąki i uszkadzają je. W rezultacie, wiosną maliny rosną słabo, prawie nie kwitną, mają bardzo słabe liście iw rezultacie - niskie plony.

Przeczytaj to samo: jak sadzić maliny wiosną i jesienią. A także dbać o maliny w lecie.

Czy muszę zapłodnić?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić nasiona kopru
 • Najlepsze odmiany śliwki żółtej
 • Jak odróżnić samicę od samca perliczki na podłodze i głosie
 • Najlepsze odmiany niebieskich śliwek

Nawozy są ważnym elementem przy przygotowywaniu malin na zimę. Nawozy są zawsze stosowane na zimę - jest to ważna zasada, ale opinie ekspertów na temat czasu stosowania nawozów mogą się znacznie różnić. Pierwszą rzeczą do odnotowania jest rodzaj nawozu. Po ostatnich żniwach malin wycięto ją na zimę, usunięto pozostałe liście i wprowadzono mineralne nawozy potasowo-fosforowe. Z organicznych można wybrać kompost, humus.

Czasami nawozy organiczne są stosowane w postaci ściółki pod krzakami, a nie pod kopaniem. Ta metoda jest preferowana. W tym przypadku można poluzować ziemię pod krzakami, dodać niewielką ilość substancji mineralnych przez zmieszanie ich z ziemią, a następnie umieścić 5-10 cm próchnicy, kompostu i torfu na powierzchni ziemi. Zaleca się upewnienie się, że ściółka ma neutralną kwasowość.

Ważne! Ściółka nie tylko chroni korzenie krzewów przed zamarzaniem, ale także odżywia roślinę, zatrzymuje wilgoć.

Zginanie malin

Na obszarach z silnymi i wczesnymi przymrozkami lub bezśnieżnymi zimami maliny są zwykle wyginane na zimę. Jest to ważny proces, który pozwala chronić krzaki przed mrozem, zimnem, ale nie szkodzić im.

 1. Przede wszystkim konieczne jest związanie krzewów w pęczki, aby pagony nie były ze sobą mylone. Używa się miękkiego sznurka, kawałków materii - takiego materiału, który nie wbije się w gałązki i ich nie uszkodzi.
 2. Teraz każdy krzew z kolei pochyla się do ziemi, tak że jego wysokość w podobnej pozycji nie przekracza 40 cm.
 3. Do krzewów nie są wyprostowane, są ustalone. Aby to zrobić, możesz przymocować je do spodu kraty lub po prostu zainstalować szeroki metalowy łuk, kij, kołek nad (w pobliżu).
 4. Jeśli malina rośnie w rzędach, jest po prostu przywiązana do dna sąsiedniego krzewu, a więc każda roślina zmienia się.
Ważne jest, aby maliny zginać tak, aby zimą były całkowicie pokryte śniegiem. Jeśli niektóre pagony wyjdą z pokrywy śnieżnej, po prostu zamarzną.

Ponieważ czasami trudno jest przygotować maliny na zimę, nie zaleca się odkładania tego procesu na dłuższy czas. Czas schylania się zwykle przypada na okres po upadku liści, ale przed początkiem pierwszych mrozów. Jeśli zaciśnięte z pochyleniem, pagony staną się zbyt kruche i po prostu pękną pod naciskiem ogrodnika. A jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, mogą stopić się z powodu częstych deszczów, typowych dla jesieni.

Zginanie malin na zimę

Jak zrobić dodatkową osłonę?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Inkubator Perfect Hen
 • Choroby truskawkowe i szkodniki
 • Najlepsze odmiany gruszek dla regionu Moskwy
 • Wiosenny gwałt

W zaśnieżonych regionach, gdzie zimą pada dużo śniegu, maliny zwykle przetrwają dobrze nawet w ciężkich mrozach. Dlatego ogrodnicy czasami nawet nie myślą o tym, jak przygotować maliny na zimę. Śnieg „koc” po prostu nie pozwala mu zamarznąć. Ale na obszarach, gdzie pada śnieg, wieją małe lub bardzo silne wiatry, śnieg i pękające gałęzie, warto zbudować dodatkowe schronienia i konstrukcje do przechowywania śniegu.

 • Aby zabezpieczyć maliny przed wiatrem i utrzymać śnieg od nawietrznej strony działki, należy wykonać kilka arkuszy poliwęglanu lub sklejki. Taka ściana będzie w stanie zapewnić ogrodnikowi wystarczającą ilość śniegu, aby pokryć maliny i zachować szał zimowego wiatru. Aby arkusze nie spadły, obok nich wpisano niezawodne metalowe kolumny, aby je zabezpieczyć.
 • Jeśli jest za mało śniegu, można po prostu pokryć maliny na zimę, a następnie „kapelusz” śnieżny nie jest wymagany. W tym celu stosuje się materiał włókninowy. Jest po prostu umieszczany na szczycie krzaków przyciśniętych do ziemi w kilku warstwach, a następnie mocowany po obu stronach, opadając na ziemię.
 • Jeśli istnieje potrzeba, szansa i czas, możliwe jest, aby opisana powyżej pokrywa dla krzaków układała łuki z poliwęglanu o strukturze plastra miodu. Jest to lekki materiał, więc nie zaszkodzi krzakom, ale będzie w stanie chronić je przed zimnem.
 • Kiedy konieczne jest pokrycie dużej plantacji malin, zaleca się budowanie zadaszeń tego samego komórkowego poliwęglanu lub podobnego materiału. Ten projekt wygląda jak szklarnia, tylko wiele otworów umożliwia wentylację, dzięki czemu maliny są chłodne i nie zaczynają kwitnąć, ale pozostawiają się podczas odpoczynku.

Dodatkowe schronienia dla krzewów malin przeprowadzane są natychmiast po zgięciu krzaków.

Ważne jest, aby ogrodnicy wiedzieli nie tylko, jak przygotować maliny na zimę, ale także, jak ją otworzyć i wyprostować po zimie. Wraz z nadejściem wiosny stopniowo usuwa się dodatkowe struktury okrywające, aby malina mogła się zaaklimatyzować. Przedłużenie pagonów następuje po obrzęku nerek. Dopiero po pełnym wysunięciu można je przywiązać do kraty.

Jak przygotować malinę naprawczą na zimę?

Maliny renowacyjne muszą być przygotowane zarówno na zimę, jak i normalnie. Wszystkie procedury są powtarzane, ale jest jeden ważny niuans. Malina naprawcza może wytworzyć uprawę do późnej jesieni, więc wszystkie zabiegi są zwykle przenoszone na środek jesieni. Z reguły przygotowanie malin naprawczych na zimę odbywa się od połowy października do początku listopada. Zaraz po zebraniu ostatnich zbiorów rozpoczynają się prace przygotowawcze do zimy. Nie zaleca się odkładania ich, szczególnie w środkowych i północnych regionach.

Przez całą zimę warto od czasu do czasu zerkać na maliny, jeśli jest taka możliwość, aby upewnić się, że jest bezpiecznie przykryta, pokryta śniegiem. A skorupa śniegu powinna być od czasu do czasu rozluźniona, ponieważ może uszkodzić krzaki (nie pozwala na tlen, silnie naciska na gałęzie).

Obejrzyj film: Cięcie i rozmnażanie malin (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send