Zwierzęta gospodarskie

Czeska koza rasy

Pin
Send
Share
Send
Send


Czeskie kozy są szeroko rozpowszechnione ze względu na wysoką produkcję mleka, łagodną naturę i piękny wygląd. Taka koza stanie się prawdziwą ozdobą stoczni, ponieważ ma bardzo piękną kolorystykę, wygląda dobrze zadbana, schludna. Pro cechy czeskiej rasy kóz, ich cechy produkcyjne, braki i treść można znaleźć poniżej w artykule.

Historia pochodzenia czeskich kóz

Historia czeskiej rasy rozpoczęła się, gdy czescy hodowcy postanowili wydobyć lokalne, produktywne gatunki kóz, które dają dużo mleka i mają niezwykły wygląd.

Początkowo, aby poprawić jakość lokalnych ras skrzyżowanych lekkich i beżowych osobników. Uzyskane kozy wyróżniały się dobrą mlecznością. Hodowcy wybrali tylko najbardziej produktywnych, a reszta została odrzucona. Aby zakończyć wybór, powstałe kozy skrzyżowano z brązowym. Tak narodziły się pierwsze ciemnobrązowe czeskie kozy, uderzające w ich przyjemny wygląd. Oficjalnie zarejestrował rasę w połowie XX wieku.

Rasa czeskiej kozy na spacerze

Opis rasy czeskiej kozy

Przeczytaj także te artykuły.
 • Sposoby sadzenia ziemniaków
 • Czarno-biała rasa krów
 • Żółta malina
 • Kiedy robić obornik

Czeskie kozy są średniej wielkości. Samice ważą do 55 kg przy wysokości 75 cm w kłębie, samce ważą do 80 kg, przy wysokości 85-90 cm w kłębie. Szkielet jest dobrze rozwinięty, ciało jest średniej długości. Nogi są cienkie, mocne. Ogon jest mały. Żeńskie wymię jest duże i zaokrąglone. Głowa ma kształt trójkątny. Uszy są małe, umieszczone po bokach głowy, wystają na boki. Znaleziono rogate i rogate okazy.

Sierść jest krótka, przyjemna w dotyku, ale szorstka. Jest gęsty podszerstek, który opada latem. Kolor czeskiej rasy koziej może być od mlecznej czekolady do ciemnobrązowej. Ta ostatnia nadaje im szczególnej elegancji, więc ciemne czeskie kozy są najbardziej poszukiwane. Z tyłu jest długi czarny pasek (od szyi do ogona). Czarne znaczenia są również często spotykane na kończynach dolnych, brzuchu, końcu ogona i głowie (nos, ucho wewnętrzne itp.). Charakterystyczną cechą są również czarne trójkąty znajdujące się w obszarze za uszami.

Czeskie kozy mają spokojne usposobienie. Wdzięczne osoby. Są dobroduszni, słodcy, nie atakują bez wyraźnego zagrożenia dla swojego życia, szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli. Co ciekawe, napalone osobniki potrafią zachowywać się jak psy. Są bardzo posłuszni, przeprowadzają kilka zespołów właścicieli, są w stanie chronić stado przed zagrożeniami. Dzięki zaawansowanej inteligencji czeskie kozy zawsze wyróżniają się spośród innych ras. Znajdują najlepsze miejsca do wypasu, podczas spacerów zawsze wybierają najlepszą drogę, nie wychodzą celowo i unikają brudu na wszelkie możliwe sposoby, więc nie chodzą po ulicy w deszczu.

Jakie są zalety i wady rasy?

Wszystkie cechy danego gatunku kóz można zrozumieć tylko poprzez zbadanie ich produktywności, pozytywnych i negatywnych cech. Jakie są zalety czeskich kóz?

 • Główną pozytywną cechą jest brak nieprzyjemnego zapachu. Niewielki zapach pojawia się, jeśli trzymasz wszystkie jednostki razem, a nie oddzielasz kozy od kóz w oddzielnych stajniach.
 • Od jednej kobiety rocznie można uzyskać 2-3 młode.
 • Czesi czeskiej rasy są bardzo silni i odporni. Kilka godzin po urodzeniu już idą. Za dzień zyskaj 150-200 g wagi. W ciągu miesiąca zostają oddzieleni od kobiety i przechodzą na dobre odżywianie dla dorosłych.
 • Rasa ma bardzo smaczne mięso. Dlatego często zabijane są niepotrzebne osoby. Wydajność uboju 50-55%. Im młodsza osoba, tym bardziej delikatne mięso, ale przed 2 miesiącami dzieci nie mogą być zabijane. Zalecany wiek od 7 miesięcy do 1,5 roku. Mięso małych dzieci przypomina częściowo cielęcinę. Nie ma cholesterolu.
 • Czeskie kozy mogą produkować średnio około jednej tony mleka rocznie. Ale ta liczba może wzrosnąć. Przy dobrej zawartości, spokoju, życiu bez stresu, wysokiej jakości żywieniu, produktywność mleka wzrasta do 1,5-2,3 ton / rok. Czas laktacji trwa około 10,5 miesiąca rocznie. Mleko te kozy dają bardzo smaczne. Zawartość tłuszczu do 3,5%, białko w 3%, laktoza do 5%. Mleko jest lekkie, gęste o kremowym smaku. Jest często uwzględniany w żywieniu noworodków.
 • Z rasy możesz również uzyskać dobrą skórę. Oczywiście nie jest on zbyt ceniony na rynku, ale z niego są wytwarzane futra, buty, dywany, narzuty i podobne produkty.
 • Często hodowcy sprzedają także śmieci tego zwierzęcia. Nie będzie gorszy niż nawóz krowy dla ogrodu warzywnego, ale nie zaleca się stosowania go w czystej postaci z powodu obfitości azotu w kompozycji. Ale w postaci humusu może być.

Wśród niedociągnięć jest jeden istotny problem, z którym boryka się większość hodowców - czeskie kozy nie tolerują bardzo dobrze ciepła. W bardzo wysokich temperaturach nie zaleca się doprowadzania ich na pastwiska. Wydajność mleczna może wyraźnie spaść. Również w upale zwierzęta te cierpią na nieznośne owady.

Czeska koza z dziećmi

Jak utrzymać czeskie kozy?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Utrzymywanie kaczek w domu
 • Huzar malinowy
 • Odmiana kapusty Megaton F1
 • Karnik Bees

Pod względem treści czeska rasa kóz jest bardzo wygodna. Nie wymaga drogiego stoiska, ale miejsce zatrzymania powinno być wygodne. To są czyste zwierzęta. Wolą ciepło, czystość i wygodę niż wszystkie inne nadwyżki. Możesz więc zbudować dla nich mały, ale wygodny pokój, w którym latem nie będzie gorąco, a zimą nie będzie zimno.

 • Pomimo krótkiej sierści rasa ta bez problemu toleruje silne mrozy. Zwierzęta można nawet chodzić zimą w najbardziej słoneczne, bezwietrzne dni, ale należy przestrzegać reżimu temperaturowego w koziołku. W zimie nie powinno być poniżej +6 stopni. Szkice nie powinny być. Suchość i ciepło - gwarancja zdrowia zwierzęcia.
 • Kozy lubią leżeć na wysokim podłożu, dlatego wykonane są dla nich drewniane rusztowania i obficie pokryte miękkim sianem lub słomą.
 • Chodzenie ustala się obowiązkowo. Pożądane jest, aby pastwisko było bogate w użyteczne trawy. Jeśli nie ma obfitości trawy, warto ją zasiać. Jednocześnie zwierzę nie powinno mieć możliwości wypasu na polu, gdzie często znajdują się trujące rośliny. W miejscu chodzenia powinno być co najmniej jedno drzewo lub baldachim ze słońca. Korytko z wodą ustawia się w cieniu, aby kozy mogły go pić dowolnie.
 • Czeskie kozy to bardzo czyste stworzenia. Lubią pływać, najważniejsze jest bycie blisko małego stawu o niskim poziomie wody. Jest to również jedna z niewielu ras, które nie powodują dyskomfortu podczas drapania.
 • Dwa razy w roku kozy muszą drapać i przycinać miękką szmatkę kopytami. Aby to zrobić, parują, a następnie czyścą, a następnie przecinają miękką tkaninę od stóp do pięty.
 • Zdrowie rasy jest dobre, a jednak, aby uniknąć potencjalnych problemów, warto monitorować ich stan. Wszystkie małe dzieci podlegają obowiązkowemu szczepieniu i badaniu przez lekarza weterynarii. Dwa razy w roku musisz także zapobiegać robakom.
 • Czyszczenie odbywa się przy każdej okazji. Im czystszy pokój z kozami, tym lepiej dla zwierząt i dla ich hodowców, ponieważ zadowolone kozy produkują więcej potomstwa i mleka. Nawet ich jakość mięsa jest znacznie wyższa.

Utrzymywanie i pielęgnacja czeskich kóz

Jak karmić czeskie kozy?

Możesz karmić czeskie kozy wszystkim, czym karmi się przyjaciel rasy. Latem karmione są świeżą trawą, którą osobniki mogą wypasać na pastwisku. Ale jeśli z jakiegoś powodu (zła pogoda, choroba) koza nie może wyjść na zewnątrz, trawy łąkowe są specjalnie koszone i karmione w straganie. Również około 2 razy dziennie (rano i wieczorem) możliwe jest nadanie zwierzętom ciekłego zacieru z warzywami, korzeniami i mieszaną paszą. Możesz także dodać trochę owsianki zbożowej.

Zimą racja dla czeskich ras kóz składa się z siana, zbóż (pszenica, owies). Przydatne jest podawanie kory drzew, młodych gałązek, premiksów, roślin okopowych.

Gotowane ziemniaki są szczególnie przydatne dla dzieci. Jest podawany 2 razy dziennie z zupą rybną. Czasami jest przydatny dla kobiet, które dają mleko do karmienia świeżych warzyw (buraki, ziemniaki, marchew, rzepa).

Czy są jakieś cechy hodowlane?

Nie ma znaczących problemów z hodowlą. Czeskie kozy mogą rozmnażać się tylko raz w roku. Ciąża trwa przez 22 tygodnie, dla których karmi się więcej witamin niż wcześniej, ponieważ powinna jeść dla dwóch osób, a także powinna otrzymywać witaminy dla dwóch osób.

Po porodzie dzieci żyją „na ssaniu” nawet przez miesiąc. Ale już od 2 tygodni mogą zacząć dodawać proste pożywienie do diety (gotowane ziemniaki, płynne płatki zbożowe). Od 3 tygodni podawana jest zielona pasza, a od miesiąca osobniki są oddzielane od pielęgniarki, aw drugim miesiącu są otpaivayut suche mleko, zacieru owsianka i ziemniaki, można również dodać premiksy, gotowaną marchewkę. Kilka razy w tygodniu każde dziecko otrzymuje surowe jajko. Od trzeciego miesiąca jedzą jak dorośli.

Aby zapewnić stały napływ młodych zwierząt, na stado potrzebny jest jeden zdrowy samiec. Czasem dostają więcej, ale poczucie tego nie wzrasta, jeśli stado samic jest małe. Czasami samice czeskiej rasy kóz krzyżowane są z kozami innych ras. Zwykle daje to dobre wyniki, ale jest trudne do przewidzenia, więc ryzyko nie zawsze jest uzasadnione.

Obejrzyj film: Letni, Chamski Podryw- "RADIO" PARODIA Enrique Iglesias- "Subeme La Radio" (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send