Ogrodnictwo

Palma Hamedoreya (Chamaedorea)

Pin
Send
Share
Send
Send


Hamedorea to palma, którą można uprawiać w pomieszczeniach, ponieważ rośnie nisko. Meksyk jest miejscem narodzin kultury, po raz pierwszy został zabrany stamtąd na studia w 1873 roku. Kwiat jest bezpretensjonalny, ale wymaga pewnych warunków. Przed zakupem ważne jest więc zbadanie cech Hamedorei, a zwłaszcza jej uprawy.

Opis dłoni Hamedorei

Hamedorea (Chamaedorea) to bardzo piękna roślina. Może rosnąć na wysokości do 2 metrów w środowisku naturalnym, ale gatunki wewnętrzne są zwykle znacznie mniejsze. Liście rosną o 30-60 cm, w zależności od wieku dłoni. Młode gałązki są jasnozielone, ale z czasem stają się bardziej nasycone, w kolorze zielonym. Żywotność kultury nie jest krótsza niż 5 lat, aw odpowiednich warunkach jest znacznie dłuższa.

Hamedorea w przyrodzie może rosnąć na wysokość do 2 metrów

Ważne! Hamedorea rośnie bardzo powoli - jest to cecha dłoni pokoju, więc czekanie na aktywny wzrost, nawet podczas nawożenia, jest bez znaczenia. W roku może dać tylko 2-3 nowe gałązki!

Palma wytwarza bardzo nietypowe kwiaty. Ogonek jest zieloną gałązką, pokrytą małymi kwiatami. Wygląda jak kwiat mimozy - ładnie kontrastuje z zielonymi liśćmi. Zapach może być mocny lub łagodny, w zależności od rodzaju kwiatu. Po kwiatostanach pojawiają się małe owoce, przypominające jagody.

Gatunki Hamedorei

Przeczytaj także te artykuły.
 • Film szklarniowy
 • Najlepsze winogrona bez pestek
 • Maszyna do dojenia kóz
 • Żółty arbuz - odmiany i uprawa

Istnieje kilka odmian Hamedorei, które uprawia się w warunkach mieszkalnych.

 • Hamedorea Wdzięczna lub Neanta jest piękna, Elegans - dorasta do 2 metrów wysokości. Z jednego korzenia może wyrosnąć około 77 łodyg o średnicy 3 cm, a pierwsze kwiaty 3-4 lata po posadzeniu. Kwiaty żółte. To bezpretensjonalny, łatwy w uprawie wygląd.

  Wygląda jak kwiat mimozy

 • Bridgeball - Nowoczesna hybryda Hamedorei Elegans. Zgodnie z charakterystyką są one prawie identyczne, ale Brides Hamedorea ma większe, pachnące kwiaty i szmaragdowe liście. Na wysokości nie rośnie więcej niż 1,5 metra.

Ciekawe Bardzo często hodowcy kwiatów sadzą kilka roślin w jednym naczyniu. W ten sposób zdobądź piękny, bujny krzak. [/ Su_box]

 • Hamedorea Ernest-Augusta daje korzenie powietrzne. Liście mają kształt spiczastego serca. Wygląd kultury jest niezwykły, stąd duże zapotrzebowanie na nią.
 • Hamedorea monochromatyczny - niska dłoń dla domu. Liście są cienkie, ale nie krótkie. Kwitnie proste, żółte pąki.
 • Hamedorea Zeyfritz - duża, rozłożysta palma, do 3 metrów wysokości. Nadaje się do uprawy w mieszkaniach i domach z wysokimi sufitami. Ten gatunek jest bardzo wymagający pod względem wilgoci!

Przeszczep Hamedorei

Zdjęcie Hamedorei Monochrome

Przeszczep po zakupie odbywa się za około tydzień. W tym czasie zakład przyzwyczai się do nowego miejsca i będzie mógł bezproblemowo przenieść taką procedurę. Wszystkie kolejne przeszczepy młodej rośliny wykonuje się raz w roku, wczesną wiosną. Pula nie jest duża - najlepsza Hamedorea rośnie, jeśli zdolność do wzrostu jest ograniczona.

Gdy roślina jest już duża, transplantacja będzie wymagana raz na 3-4 lata, ale jeśli palma jest bardzo wysoka, to w ogóle nie można robić przeszczepów, aby nie zaszkodzić. W tym przypadku raz w roku usuwana jest górna warstwa ziemi i na jej miejsce wlewana jest nowa, pożywna gleba.

Interesujące! Kupując tę ​​roślinę, należy dać pierwszeństwo tym kwiatom, które mają świeże liście i młody wzrost. Końcówki liści nie powinny być brązowe!

Ziemia do przeszczepu powinna być luźna. Zazwyczaj 1 część torfu jest pobierana na 3 części murawy. Możesz także dodawać minerały, aby gleba była pożywna. Najpierw do garnka wlewa się drenaż, a potem trochę ziemi. Ze starego garnka zdobądź roślinę, starą ziemię z korzeni można lekko zebrać, ale bardzo ostrożnie, aby nie zaszkodzić dłoni. Teraz musisz umieścić kulturę na środku nowego garnka i zacząć posypywać ją stopniowo ziemią. Wszystkie korzenie muszą być pod ziemią!

Forma liścia Hamedorei Ernest-sierpień

Podlewanie przeszczepione Hamedorey nie warto. Przez 2 dni zaleca się umieszczenie go w cieniu, bez podlewania, aby pomyślnie przejść proces ukorzeniania, a roślina przyzwyczaiła się do nowego garnka i gleby. Następnie możesz przywrócić roślinę do pierwotnego miejsca i wody.

Pielęgnacja dłoni w domu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Niebieska ulubiona kaczka
 • Tłusty ogon
 • Najlepsze odmiany wiśni dla regionu Moskwy
 • Konserwy rybne w autoklawie

Według wielu ogrodników hamedorea jest bezpretensjonalnym i silnym kwiatem w pomieszczeniach. Nie tylko profesjonalista w swojej dziedzinie, ale także początkujący hodowca amatorski będzie mógł się nią opiekować. Więc jakie warunki wymaga palma w pokoju do normalnego rozwoju?

 • Wilgotność Hamedoreya jest wysoka zimą i latem. Aby roślina nie cierpiała, ważne jest, aby wycierać liście raz w tygodniu wilgotną szmatką lub gąbką. Woda do tej procedury jest miękka, ciepła. Możesz także spryskać uprawę lub po prostu umieścić pojemnik z wodą obok garnka.
 • Średnia temperatura dopuszczalna dla Hamedorei wynosi + 16 stopni. Zimą może spaść do +13 stopni, a latem może wzrosnąć do +27 stopni.
 • Roślina jest kochająca światło, ale bezpośrednie światło słoneczne jest dla niej niebezpieczne. Możesz umieścić go na zachodnim, wschodnim oknie lub na środku pokoju. Roślina w zasadzie iw cieniu będzie miła, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w cieniu rośnie nawet wolniej.

  Hamedorea jest rośliną kochającą światło, ale bezpośrednie światło słoneczne jest niebezpieczne

 • Opieka domowa zakłada głównie terminowe podlewanie. Ta roślina źle reaguje na brak wilgoci! Latem nawadniają około 2-3 razy w tygodniu, a zimą - raz w tygodniu. Sprawdź, czy potrzebujesz zrobić wodę jest bardzo prosta - jeśli ziemia stała się krucha, bardzo lekka, musisz dodać wodę. Podlewanie odbywa się albo prostą metodą - na ziemi, albo zanurzają garnek w pojemniku z wodą, aby grunt został dokładnie nasączony.
Ważne! Nie możesz dopuścić do zastoju wody w doniczce, w przeciwnym razie system korzeniowy zgnije.
 • Roślina może rosnąć w kuchni, jadalni, sypialni, nie cierpi na dym, tlenek węgla, ale ważne jest, aby regularnie wentylować pomieszczenie, w którym stoi kwiat.
 • Przez całe lato, raz na 2 tygodnie, nawóz płynny powinien być stosowany na glebę dla roślin domowych.
 • Przycinanie nie jest konieczne. Tylko suche, suszone od czasów liści, można usunąć ostrym nożem lub łzą (czasami łatwo się odrywają), jak najbliżej łodygi.
 • Od czasu do czasu warto obrócić garnek z hamedoreą wokół własnej osi, aby liście na nim rosły równomiernie.

Choroby i szkodniki na dłoni

Problemy z hodowlą Hamedorei mogą wystąpić w przypadku choroby, szkodnika lub po prostu niewłaściwej opieki.

Zdjęcie Hamedorei Zeyfritz

 • Kultura nie rośnie, gdy jest zbyt zimno, wilgotno lub jeśli na ziemi nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych.
 • Liście więdną, zwijają się i giną - oznaka wysokiej temperatury. Roślina powinna zostać przeniesiona w chłodniejsze miejsce i zwiększyć wilgotność.
 • Końce liści stały się brązowe - kultura jest bardzo sucha lub pada na nią bezpośrednie światło słoneczne.
Ciekawe! Hamedorea szybko dostosowuje się do nowych warunków uprawy i ozdabia każde pomieszczenie eleganckim wyglądem.
 • Jeśli liście najpierw zmieniły kolor na żółty, a następnie odpadły, a z tyłu widać cienką pajęczynę, materia jest w przędziorku. Roślina musi być leczona preparatem Intavir, Karbofos lub Derris.
 • Gdy pojawia się kosa lub szkarłat, rośliny są zbierane ręcznie ze szkodników, a następnie traktowane roztworem mydła. Możesz użyć środków owadobójczych zaproponowanych powyżej.

  Zdjęcia kwitnących Hamedorei

 • Gnicie korzeni pojawia się z powodu ciężkiego, częstego podlewania. Możesz sobie z tym poradzić, stosując fungicydy (Trichodermin, Zineb, Alirin-B).
 • Liście gniją od dołu, blisko ziemi i spadają - przyczyną jest wysoka wilgotność, niska temperatura. Garnek należy przenieść do ciepłego miejsca i na chwilę przestać podlewać, aby ziemia wyschła.
 • Suche liście poniżej - to naturalny proces i nie martw się. W szczególności często obserwuje się to po przesadzeniu roślin.

Hodowla Hamedorei

Hamedorea rozmnażana przez nasiona wczesną wiosną. Należy pamiętać, że nasiona kultury bardzo szybko tracą swoje cechy. Z każdym mijającym miesiącem szansa na kiełkowanie nasion zmniejsza się o 10%. Najlepiej więc wykonać siew natychmiast po zebraniu nasion!

Interesujące! Profesjonalni hodowcy praktykują uprawę Hamedorei za pomocą hydroponiki.

Hodowla może być prowadzona za pomocą procesów korzeniowych.

Przed siewem nasiona są uwalniane z masy, moczone w wodzie przez 7 dni, a następnie wysiewane na podłoże z piasku, torfu. Kiełkują je w temperaturze +27 ... +30 stopni i wysokiej wilgotności. Podczas siewu nasiona są lekko wciskane w ziemię - nie ma potrzeby posypywania ziemi! Pomieszczenie musi być regularnie wentylowane. Pierwsze pędy mogą pojawić się za 2 miesiące, a rok później - to nieprzewidywalne. Gdy liście mają do 4 cm długości, można sadzić kiełki w różnych doniczkach z tą samą mieszanką gleby, a po 4 miesiącach procedura jest powtarzana, tylko ziemia jest pobierana dla dorosłych roślin.

Reprodukcja może być przeprowadzona przy użyciu procesów root (jeśli istnieją). Są one po prostu umieszczane w oddzielnych pojemnikach, gdy się pojawiają. Możesz także zastosować metodę dzielenia buszu (dla niektórych gatunków). Aby to zrobić, wyjmij dorosłą palmę z garnka i podziel ją z ziemią na kilka części. Po tym, pozostaje zasadzić te części w oddzielnych doniczkach i zapewnić im odpowiednią opiekę.

Hamedorea to bardzo piękna roślina wewnętrzna. Pomimo powolnego wzrostu poprawia nastrój dzięki jasnozielonym liściom i kwitnieniu. I choć opieka w domu nie jest dla niej żmudna, ważne jest, aby zapewnić kulturze wystarczające nawadnianie i wilgotność powietrza, aby mogła się normalnie rozwijać i nie boli.

Obejrzyj film: . Chamaedorea elegans. Хамедорея изящная. Условия содержания пальме и её пересадка. (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send