Pszczelarstwo

Jak leczyć indyki histomonadozowe i środki zapobiegawcze

Pin
Send
Share
Send
Send


Histonoza indyjska lub „czarna głowa”, jak nazywa się tę chorobę, jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną. Zakażenie może nastąpić poprzez pokarm, wodę, zakażone ptasie odchody. Najczęściej prowadzi to do śmierci ptaka, leki nie pomagają. Wiedząc, co to jest histomonadoza, jak się objawia, jakie środki można podjąć w trakcie choroby, a nawet przed nią, zwierzęta indyki w prywatnym stoczni mogą zaoszczędzić.

W jaki sposób histonoza występuje u indyków?

Choroba Turcji jest chorobą, która może wystąpić bardzo szybko i rozprzestrzeniać się w ciągu kilku dni na wszystkie zwierzęta indyki w gospodarstwie. Patogeny są histomonadami - głównymi winowajcami choroby, najczęściej przenoszonymi przez robaki.

Patogeny to histomonady

Jak ptaki zarażają się? Ptak może uzyskać histomonadozę poprzez: żywność o niskiej jakości, skażone koryto, wodę pitną, brudną wodę, odchody zakażonych ptaków, brudny transport podczas transportu i sprzęt wspólny z innymi ptakami. Ponadto choroba rozprzestrzenia pchły, kleszcze, muchy i podobne owady.

Najczęściej choroba występuje podczas trzymania indyków w brudnym domu, z naruszeniem trybu i jakości pożywienia, braku miejsca dla ptaków, mieszania osobników w różnym wieku. Cierpią na histomonadozę indyka w każdym wieku, ale najczęściej atakują ptaki 14-90 dni po urodzeniu. Najczęstszymi dystrybutorami choroby są jednak dorosłe indyki, ponieważ w ich miocie jest wiele gistomonad.

Istnieje kilka etapów tej choroby. W formie przewlekłej jest w stanie rozwijać się w ptaszku przez całe życie.

Objawy choroby

Przeczytaj także te artykuły.
 • Różnorodność squasha Roller
 • Dlaczego pomidory rosną słabo i co robić
 • Melon kaloryczny i korzystne właściwości
 • Koń fryzyjski

Po pierwsze, histomonadia indyków wpływa na jelito ślepe i wątrobę. Jednocześnie indyk częściowo lub całkowicie traci apetyt, staje się bardzo spragniony i prawie cały czas pije wodę. Zachowanie jest przygnębione, ptak nie biegnie ospale. Pióra stają się zaniedbane, rozczochrane. Obolałe pisklęta i dorosłe ptaki wydają żałosne dźwięki.

Pierwotne histonozy indyków wpływają na kątnicę i wątrobę

Miot chorego jest płynny, żółto-zielony lub z brązowym odcieniem. Temperatura ciała obniża się o około 1,5-4 stopni, z czego występuje zauważalne drżenie. Po 1-2 tygodniach ptak jest poddawany ubojowi lub sam umiera.

Ciało martwego indyka jest bardzo wyczerpane. Skóra głowy jest ciemna, matowa, bez połysku, która jest obecna u zdrowej osoby. Wątroba jest znacznie powiększona, ma szare plamy (zmiany). Wpływa również na jelito ślepe z obrzękiem, powierzchnia śluzówki.

Co robić, gdy identyfikujesz chorobę?

Histomonoza indyków w ostrej postaci trwa 1-2 tygodnie. Jeśli po tym czasie indyk nie wyzdrowieje, zostanie zabity. Choroba jest dość zaraźliwa, w okresie jej trwania wszystkie zwierzęta mogą być zakażone, dlatego przy pierwszych objawach chory ptak jest izolowany i przywoływany przez lekarza weterynarii.

Zdezynfekuj wszystkie powierzchnie, w tym ściany, a najlepiej sufit.

Choroba prawie nigdy nie jest leczona, ale dzięki interwencji na wczesnym etapie można uratować indyka. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to odizolować chorego osobnika, usunąć pozostałe ptaki z fermy drobiu i przeprowadzić całkowitą dezynfekcję pomieszczenia i klatki na świeżym powietrzu. Wszystkie powierzchnie są dezynfekowane, w tym ściany, a najlepiej sufit. Koryta do karmienia i osoby pijące są zastępowane nowymi lub dezynfekowane. Ściółka z podłogi iw wolierze usunięta, spalona, ​​nie nadaje się do nawożenia.

Ziemia na chodniku jest wykopana o 25-30 cm i pokryta wapnem. Zamiast wapna można po prostu polać glebę gorącą sodą kalcynowaną lub 3% kwasem karbolowym.

Jak leczyć indyki histomonadozowe?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Mlekozastępczy preparat mlekozastępczy
 • Odmiana gruszy marmurowej
 • Fitoftaloza ziemniaków
 • Jedzenie z indyka

Indyki z gastomonozy leczy się powoli i trudno. Najbardziej skuteczny przeciwko tej chorobie, według licznych przeglądów hodowców, jest lek „Metronidazol”. Jest prawie całkowicie wchłaniany przez układ trawienny, gromadzi się w wątrobie, a następnie wydalany z organizmu po 1-2 dniach. Możesz również podać substancję „Osarsol”, „Furazolidon”, są one mieszane z paszą. Jednak wszystkie te leki powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii. Przepisuje dawkowanie i przebieg leczenia.

Najbardziej skutecznym środkiem Histomonosis jest lek „Metronidazol”

Często weterynarze przepisują „Fenotiazynę”, „Nitazol”, „Siarczan piperazyny” do odrobaczania. Faktem jest, że histomonady wpływają nie tylko na wątrobę i jelito ślepe, ale także na jaja robaków. Jeśli nie zostaną usunięte, leczenie jest bezużyteczne, zauważalna poprawa będzie tymczasowa, a następnie ptak zachoruje ponownie. Dlatego odrobaczanie jest jednym z pierwszych etapów leczenia histomonadozy indyków.

Aby przywrócić apetyt choremu ptakowi i poprawić pracę przewodu pokarmowego, podaje się razem z jedzeniem jogurt, serwatkę, zieloną cebulę, rozmowę, lucernę i pokrzywy.

Jakie metody zapobiegania pomagają?

Indyki mają raczej słaby układ odpornościowy, często mogą zachorować, jeśli nie zastosują się do środków zapobiegawczych, nie podejmują na czas szczepień lub trzymają je w brudnym pokoju. Histonoza indycza jest jedną z tych chorób, którym można zapobiec, ale praktycznie niemożliwą do wyleczenia. Zabieg jest długi, kłopotliwy i w większości nieskuteczny, dlatego musisz zastosować wszystkie metody profilaktyki zalecane przez lekarzy weterynarii.

Około raz w roku przeprowadza się profilaktyczne odrobaczanie.

 1. Trzymaj indyki tylko w czystych kurnikach, od czasu do czasu muszą być dezynfekowane. Miski do picia, koryta do karmienia są regularnie myte i raz w tygodniu są traktowane stężonym roztworem nadmanganianu potasu.
 2. Pokój powinien być ciepły, suchy. Wilgotność i temperatura powinny być monitorowane codziennie. Ponadto pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację, aby powietrze nie zastygło, nawet w zimie.
 3. W domu powinien być przestronny. Indyki nie są przepiórkami, potrzebują dużo miejsca!
 4. Młode i dorosłe osobniki muszą być trzymane oddzielnie.
 5. Ptaki można karmić tylko wysokiej jakości żywnością, świeżą, jeśli jest przygotowana w domu, i certyfikowaną, jeśli została zakupiona.
 6. Dieta powinna zawierać witaminy, minerały, świeże warzywa.
 7. Mniej więcej raz w roku przeprowadzane jest profilaktyczne odrobaczanie.

Słabe, chore osoby, na które leczenie nie miało wpływu, są zabijane. Tusze są wypatroszone, wnętrzności spalone, a mięso może być wystawione na sprzedaż.

WIDEO - Zapobieganie i leczenie chorób indyczych

Pin
Send
Share
Send
Send