Warzywo

Jak sadzić kapustę na sadzonkach

Pin
Send
Share
Send
Send


Ukochana kapusta jest najlepiej uprawiana metodą siewek. Sadzonka nie tylko pozwala na wcześniejszy zbiór, ale także zapewnia ogrodnikowi odporny na choroby i kiełki zmian klimatu. Sadzenie kapusty na sadzonki ze wszystkimi subtelnościami procesu i przydatne wskazówki zostaną opisane poniżej w artykule.

Kiedy kapusta jest sadzona na sadzonkach?

Jeśli prawidłowo uprawisz sadzonki, pozwoli ogrodnikowi zebrać bogate zbiory z ogrodu. Ale aby uzyskać dobre, wyrosłe sadzonki w momencie ich przeszczepienia do stałego miejsca, można tylko poprawnie obliczyć czas jego przygotowania. Więc kiedy sadzić kapustę na sadzonki?

Sadzenie kapusty na sadzonki można prowadzić w różnym czasie, wszystko zależy od odmiany, regionu.

Podczas sadzenia kapusty na sadzonkach

 • Wczesne odmiany rozpoczynają siew od końca lutego do początku marca. Sadzonka jest uprawiana przez około 1,5-2 miesiące, a mniej więcej na początku maja zostaje przeniesiona na stałe miejsce.
 • Odmiany sezonowe można sadzić od 25 marca do 25 kwietnia. Takie sadzonki rosną średnio 1,5 miesiąca.
 • Odmiany późnej kapusty rozpoczynają siew od początku do połowy kwietnia. Rozwijaj taką sadzonkę tylko 1-1,5 miesiąca, w tym czasie będzie całkowicie gotowy do przesadzenia.

Warto również zauważyć, że wcześnie można rozpocząć sadzenie w południowych i środkowych regionach, gdzie ciepłe dni pochodzą z końca kwietnia. A w północnych regionach, gdzie zimno trwa do lata, sadzonki od początku marca nie mają sensu.

Jaką glebę wybrać do sadzenia kapusty?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pepper Bogatyr
 • Króliki kalifornijskie
 • Przetwarzanie truskawek jesienią
 • Królik klatki

Sadzenie sadzonek kapusty odbywa się wyłącznie w świetle ziemi. Najlepiej zrobić to z torfu, torfu i próchnicy. Te ostatnie można zastąpić piaskiem. Wszystkie części są robione w równych proporcjach. W przypadku, gdy nie ma możliwości samodzielnego uzupełnienia gleby lub nie pozwala na to czas, można po prostu użyć zakupionych mieszanek sadzonek. Można poprawić jakość gleby popiołem drzewnym. Kilogram przygotowanej ziemistej mieszanki pobiera łyżkę popiołu.

Sadzenie sadzonek kapusty odbywa się wyłącznie w świetle ziemi.

Aby zdezynfekować ziemię, należy ją podlać tuż przed sadzeniem nasion roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli nie ma nadmanganianu potasu, należy użyć prostej wrzącej wody. Woda jest podgrzewana, a kiedy się gotuje, podlewają nią ziemię.

To ważne! Warto traktować nadmanganianem potasu i zakupioną mieszanką, a nie tylko tą, która została wyprodukowana niezależnie. Ponieważ niezależnie od miejsca zabrania gleby, może ona zawierać jaja szkodników i zarodniki grzybów.

Przygotowanie nasion

Po zakupie nasion kapusty należy je sprawdzić w domu. Często nawet w opakowanych opakowaniach sprzedawanych w wyspecjalizowanych sklepach pojawia się małżeństwo. Sadzenie kapusty na sadzonkach z wadliwymi nasionami po prostu nie da rezultatów. Dlatego nasiona są warte zniszczenia, usuń wszystkie połówki, skażone i zbyt małe.

Jeśli nasiona są oznakowane, były w opakowaniu, przetwarzanie może nie być wymagane. W niektórych fabrykach nasiona są przetwarzane przed zapakowaniem - jest to zawsze wskazane na opakowaniu. Ponieważ są one traktowane specjalnymi substancjami, nawet kiełkowanie ich w wilgotnej szmatce nie jest zalecane, aby substancja znajdująca się nad nasionami nie zmyła się. Są po prostu uporządkowane i nic więcej nie robią.

Jeśli dzień przed posadzeniem stwardnieją nasiona, będą kiełkować szybciej

Przy użyciu starannie dobranych nasion, zakupionych na wagę bez worka na rynku do sadzenia kapusty na sadzonki, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Najpierw nasiona umieszcza się w gorącym roztworze nadmanganianu potasu (+50 stopni) na 15 minut. Następnie musisz przenieść je w zimnej wodzie na 3 minuty. Teraz są suszone na ściereczce lub ręczniku papierowym.

To ważne! Jeśli dzień przed posadzeniem stwardnieją nasiona, będą kiełkować szybciej. W tym celu zanurza się je w zimnej wodzie (+ 2 ... + 3 stopnie) na 24 godziny. Ale takie utwardzanie można przeprowadzić tylko w przypadku nasion nieleczonych!

Jak wysiewać kapustę z nasionami?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Choroby owiec
 • Kwiat Geranium
 • Czereśnia odmiana Bryansk różowy
 • Najlepsze odmiany zimowych gruszek

Sadzenie kapusty na sadzonkach można przeprowadzić dwiema metodami, wybierając do oddzielnych doniczek i bez niej. Jeśli nie ma kompletacji, nasiona należy natychmiast wysiać w specjalnych pudełkach na sadzonki. Takie tace dzieli się na pojedyncze komórki, w których rosną sadzonki. Zamiast takich tacek można użyć torfu lub innych filiżanek, co jest wygodne dla ogrodnika.

Warstwę gleby wlewa się do małych kubków o wielkości do 5 cm, wysiewając nasiona w małych otworach, do głębokości 1 cm. Przy uprawie sadzonek bez zbioru 1-3 nasiona wysiewa się w każdej doniczce (dla bezpieczeństwa) w odległości 1-2 cm, a następnie miseczki lub tackę pokrywa się folią.

Ciekawe Metoda bez pobierania jest wygodna w małych gospodarstwach, gdzie kapusta jest uprawiana głównie na własne potrzeby.

Metoda bez pobierania jest wygodna w użyciu w małych gospodarstwach.

Sadzenie kapusty na sadzonkach zbieraniem składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie nasiona wysiewa się i kiełkuje, a na drugim etapie kiełkuje w oddzielnych doniczkach. Wysiewaj potrzebne nasiona w dużych pudełkach na głębokość 1 cm w rzędach. Takie małe rzędy w pudełku można wykonać ołówkiem. Siać z odległości 1-2 cm, a następnie posypać ziemią nie więcej niż centymetr. Teraz pozostaje zakryć pudełko filmem i odstawić, aby kiełkować nasiona. Strzelasz, w obu przypadkach możesz poczekać 4-5 dni, jeśli pokój ma + 18 ... +20 stopni Celsjusza.

Jak dbać o sadzonki kapusty?

Po pojawieniu się kiełków rozpoczyna się najtrudniejszy etap uprawy sadzonek - dbanie o kiełki. Jeśli nie przestrzegasz wszystkich zasad, sadzonki będą rosły cienkie, kruche, nie stwardniałe.

 • Po pojawieniu się pędów należy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu do + 15 ... +17 stopni w ciągu dnia i + 8 ... + 10 stopni w nocy. Jeśli w pokoju jest za gorąco, kapusta będzie się rozciągać i być słaba.
 • Młode kiełki kapusty podczas całego wzrostu potrzebują długiego dnia świetlnego - 12 godzin. Jeśli dzień jest jeszcze za krótki, musisz zainstalować dodatkowe oświetlenie.
 • Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt częste. Jeśli ziemia zostanie zalana, choroby zaczną się rozwijać, ale nie powinny też wysychać. Wilgotność powinna być średnia. Aby to ustalić, możesz po prostu regularnie rozluźniać ziemię. Jeśli pod górną warstwą nadal jest mokro, podlewanie nie jest potrzebne.

  Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt częste.

 • Jeśli sadzenie kapusty na sadzonki przeprowadzono metodą wybierania, to po 2 tygodniach, gdy pojawiły się pierwsze pędy, trzeba je wybrać w oddzielnych doniczkach. Ziemia pod nim jest traktowana tak samo jak pod nasionami.
 • W pierwszych dniach po zbiorze temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić + 17 ... + 18 stopni, a następnie jest ponownie obniżana.
 • Jeśli nasiona były uprawiane bez zbierania, ale w każdej szklance znajdują się 2-3 rośliny, musisz wybrać tylko jedną, najsilniejszą i usunąć resztę. Dla każdego kubka powinna być tylko jedna młoda kapusta.
 • Karmienie odbywa się 3 razy. Można stosować mineralne mieszanki o niskiej koncentracji, popiołu, napary ziołowe.
 • Tydzień przed przesadzeniem do stałego miejsca sadzonki zaczynają być wyprowadzane na ulicę, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Początkowo jest trzymany na ulicy przez 3-4 godziny, a następnie jest zwiększany do 10-12 godzin. W nocy musisz zabrać go do domu, ale zostaw okno otwarte.

Co mogą uszkodzić sadzonki?

Sadzonki kapusty są często atakowane przez pchły krzyżowe

Sadzonki kapusty mogą zachorować z powodu niewłaściwych warunków temperaturowych, nasiąkania wodą i jeśli kapusta jest sadzona na sadzonkach w nieoczyszczonej glebie. Poczekaj, aż choroba sama zniknie, nie ma sensu, musi być pilnie leczona.

 • Sadzonki kapusty są często atakowane przez pchły krzyżowe. Z tego może pomóc leczenie „Inta-Vir”.
 • Z czarnej nogi uratuje zakończenie (tymczasowo) podlewania, aby wysuszyć ziemię. Sadzonki na wierzchu i ziemi, posypane popiołem drzewnym.
 • Zgnilizna korzeni zniknie, jeśli sadzonki będą leczone preparatem Rizoplan. Na 100 ml ciepłej wody pobiera się 1 g substancji. Oznacza po prostu rozpylane sadzonki na wierzchu. Możesz także użyć Trichodermin. Poniżej 1 rośliny wprowadza się 1 gram substancji.

VIDEO - Dobry sposób na sadzenie kapusty

Obejrzyj film: SADZENIE KAPUSTY. Informacje o uprawie Kapusty (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send